Poseł PO: Tusk ma ogromne szanse być prezydentem. Były premier unika jednak jasnych deklaracji


Było przesłuchanie, są refleksje. - Pytania były nieprofesjonalne - mówią nawet przyjaciele PiS, więc wraca pytanie o Donalda Tuska, politykę i plan. Były premier na emeryturę się nie wybiera, za to wie, gdzie będzie za rok.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska nie chciała skomentować poniedziałkowego przesłuchania Donalda Tuska w warszawskim sądzie.

Niespójność zeznań i brak pamięci zarzuciła Tuskowi Beata Mazurek. Antoni Macierewicz rutynowo mówił o kłamstwach. Nawet z obozu "dobrej zmiany" płynie krytyka samego przesłuchania.

- Można było byłemu premierowi zadać serię kłopotliwych, rzeczowych pytań. (...) Sposób tego przesłuchiwania był bardzo nieprofesjonalny - ocenił w TOK FM prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Powtarzające się pytania o kwestie techniczne czy organizacyjne lotu do Smoleńska oceniane są jako nietrafne. - Premier nie zajmuje się organizacją lotów - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu.

Konkretne wnioski zastępowane były w poniedziałek opowieściami o mimice i gestach byłego premiera.

- Zmierzył mnie wzrokiem, ja jego też, on pierwszy odpłynął, nie wytrzymał mojego spojrzenia i zaczął kręcić głową - przekazał w poniedziałek Stefan Hambura, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. To ma oznaczać, że Donald Tusk coś ukrywa, albo że kluczy.

Nie będzie emerytury

Trudno ukryć za to głośne wsparcie, jakie w sądzie już po raz kolejny udzielili Tuskowi jego zwolennicy, śpiewając i skandując, którzy mają nadzieję na jego powrót do polityki w kraju.

Na prezydenta Tuska, który wygra wybory za dwa lata z Andrzejem Dudą, liczy Grzegorz Schetyna, liczą też inni z PO. - Ma ogromne szanse - uważa Robert Kropiwnicki, poseł PO. Jego partyjny kolega Sławomir Nitras ma jednak wątpliwości. - Ale gdybym miał kroić takiego kandydata swoich marzeń, który stanąłby naprzeciw Dudzie, to chciałbym, żeby miał czterdzieści parę lat - powiedział. Tusk niedawno skończył 61 lat.

O poparciu dla Tuska mówi Nowoczesna. - Jako przewodnicząca partii muszę rozważać różne scenariusze, również Donalda Tuska jako wspólnego kandydata na przykład koalicji obywatelskiej - oświadczyła Katarzyna Lubnauer.

Sam Tusk unika deklaracji unika jasnych deklaracji, co będzie robił po końcu kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej.

- W 2019, tak, będę tutaj i niech nikt nie myśli, że będę oglądał wyłącznie telewizję. Nie wybieram się na emeryturę - powiedział były premier w TVN24 w marcu. Od tamtego czasu Donald Tusk do tematu nie wrócił.

Sądy i trybunały

W Kukiz'15 też czytają sondaże i wiedzą, że Donald Tusk ma największe szanse na odebranie prezydentury Andrzejowi Dudzie. Ale byłemu premierowi nie ufają.

- Już więcej jako podatnik nie chciałabym powierzyć mu swoich pieniędzy, ponieważ nie ma nad nimi kontroli. Nie chciałabym, aby dbał o moje bezpieczeństwo, bo też nie czuje się odpowiedzialny - oceniła Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15.

Tuska powstrzymać może albo wyrok skazujący sądu - bo skazany kandydować nie może - albo wyrok Trybunału Stanu. By postawić byłego premiera przed TS, potrzeba trzech piątych głosów w Sejmie. PiS samodzielnie takiej większości nie ma.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię antynowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS