Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"

10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"
10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Komendant Główny Policji składa wniosek do marszałka Sejmu o odebranie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Posłanka ma zostać ukarana za protest w obronie ofiar księży pedofilów. Nie broni się. Mówi - jestem dumna, że za to mam stanąć przed sądem.

- Wywiesiłam dwa buciki takiej wielkości różowy i niebieski, i taką małą kartkę "stop pedofilii. Baby shoes remember". To wszystko co zrobiłam - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka "Teraz!". - Nie boję się ani kościoła, ani policji. Robię swoje, stoję po stronie ofiar - dodaje.

I właśnie za to, co zrobiła w sierpniu ubiegłego roku posłankę z Torunia chce ukarać policja. Akcja w Toruniu była jedną z 50, które odbyły się w polskich miastach w czasie wizyty papieża w Irlandii. Franciszek spotkał się wówczas z ofiarami pedofilii.

Wszędzie protestujący wieszali dziecięce obuwie i kartki "stop pedofilii", ale tylko za te z Torunia - łącznie chodzi o pięć osób - policja chce - w ramach wykroczenia za wieszanie przedmiotów na bramie bez zgody bazyliki - ukarać.

- Sytuacja jest kuriozalna - podsumowuje Marta Szymczyk, organizatorka protestu "Baby shoes remember" w Łodzi z organizacji "Dziewuchy Dziewuchom". - Dzięki chociażby posłance Wielgus i temu, co ona robi i mówi mamy stworzoną aktualną mapę pedofili w Polsce - dodaje.

"To nie jest jakieś widzimisię"

W innych miastach policja potraktowała takie działania jako formę happeningu.

- To nie jest jakieś widzimisię. Każdy jest wobec prawa równy - tłumaczy insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, który do marszałka Sejmu wysłał Komendant Główny Policji na wieszanie przedmiotów zgody nie wyraził toruński kościół i dlatego policja "wykonała oględziny bramy bazyliki, podczas których zabezpieczono ślady w postaci dziecięcego obuwia. Przesłuchano świadków i uznano, że pani poseł złamała prawo".

- Nie są dla nas ważne barwy klubowe, czy partyjne. My zawsze występujemy z takim wnioskiem, jeżeli jest podejrzenie popełnienia wykroczenia - mówi insp. Mariusz Ciarka z KGP.

O wycofanie wniosku policji do ministra Joachima Brudzińskiego zaapelował Ryszard Petru. - Zamiast ją wspierać - chcą jej odebrać immunitet. Zobaczymy jak postąpi PiS - stwierdził Petru.

Kuria: nie zawiadomiliśmy policji

"Panie Pośle, czuję taką samą odrazę, jak każdy, normalny człowiek do przestępców wyjątkowo ohydnych przestępstw pedofilii" - odpowiada szef MSWiA - i dodaje "protestując nie należy łamać prawa i obrażać uczuć religijnych katolików".

- Wszyscy daliśmy Kościołowi katolickiemu w Polsce immunitet naszego milczenia - tak słowa ministra komentuje Bogna Czałczyńska, organizatorka protestu "Baby shoes remember" w Szczecinie z organizacji "Dziewuchy Dziewuchom".

W przesłanym nam przez rzecznika kurii toruńskiej oświadczeniu czytamy, że to nie księża zawiadomili policję. Rzecznik podkreślił, że w diecezji nie ma tolerancji dla osób duchownych dokonujących przestępstwa pedofilii.

Wnioskiem o uchylenie immunitetu ma w przyszłym tygodniu zająć się sejmowa komisja.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański, tvn24

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS