Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"

10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"
10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.01.2019 | Protestowała przeciw pedofilii, może stracić immunitet. "Każdy jest wobec prawa równy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Komendant Główny Policji składa wniosek do marszałka Sejmu o odebranie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Posłanka ma zostać ukarana za protest w obronie ofiar księży pedofilów. Nie broni się. Mówi - jestem dumna, że za to mam stanąć przed sądem.

- Wywiesiłam dwa buciki takiej wielkości różowy i niebieski, i taką małą kartkę "stop pedofilii. Baby shoes remember". To wszystko co zrobiłam - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka "Teraz!". - Nie boję się ani kościoła, ani policji. Robię swoje, stoję po stronie ofiar - dodaje.

I właśnie za to, co zrobiła w sierpniu ubiegłego roku posłankę z Torunia chce ukarać policja. Akcja w Toruniu była jedną z 50, które odbyły się w polskich miastach w czasie wizyty papieża w Irlandii. Franciszek spotkał się wówczas z ofiarami pedofilii.

Wszędzie protestujący wieszali dziecięce obuwie i kartki "stop pedofilii", ale tylko za te z Torunia - łącznie chodzi o pięć osób - policja chce - w ramach wykroczenia za wieszanie przedmiotów na bramie bez zgody bazyliki - ukarać.

- Sytuacja jest kuriozalna - podsumowuje Marta Szymczyk, organizatorka protestu "Baby shoes remember" w Łodzi z organizacji "Dziewuchy Dziewuchom". - Dzięki chociażby posłance Wielgus i temu, co ona robi i mówi mamy stworzoną aktualną mapę pedofili w Polsce - dodaje.

"To nie jest jakieś widzimisię"

W innych miastach policja potraktowała takie działania jako formę happeningu.

- To nie jest jakieś widzimisię. Każdy jest wobec prawa równy - tłumaczy insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, który do marszałka Sejmu wysłał Komendant Główny Policji na wieszanie przedmiotów zgody nie wyraził toruński kościół i dlatego policja "wykonała oględziny bramy bazyliki, podczas których zabezpieczono ślady w postaci dziecięcego obuwia. Przesłuchano świadków i uznano, że pani poseł złamała prawo".

- Nie są dla nas ważne barwy klubowe, czy partyjne. My zawsze występujemy z takim wnioskiem, jeżeli jest podejrzenie popełnienia wykroczenia - mówi insp. Mariusz Ciarka z KGP.

O wycofanie wniosku policji do ministra Joachima Brudzińskiego zaapelował Ryszard Petru. - Zamiast ją wspierać - chcą jej odebrać immunitet. Zobaczymy jak postąpi PiS - stwierdził Petru.

Kuria: nie zawiadomiliśmy policji

"Panie Pośle, czuję taką samą odrazę, jak każdy, normalny człowiek do przestępców wyjątkowo ohydnych przestępstw pedofilii" - odpowiada szef MSWiA - i dodaje "protestując nie należy łamać prawa i obrażać uczuć religijnych katolików".

- Wszyscy daliśmy Kościołowi katolickiemu w Polsce immunitet naszego milczenia - tak słowa ministra komentuje Bogna Czałczyńska, organizatorka protestu "Baby shoes remember" w Szczecinie z organizacji "Dziewuchy Dziewuchom".

W przesłanym nam przez rzecznika kurii toruńskiej oświadczeniu czytamy, że to nie księża zawiadomili policję. Rzecznik podkreślił, że w diecezji nie ma tolerancji dla osób duchownych dokonujących przestępstwa pedofilii.

Wnioskiem o uchylenie immunitetu ma w przyszłym tygodniu zająć się sejmowa komisja.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański, tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS