"Nie jesteśmy w stanie spłacać kredytów". Rolnicy oczekują interwencji prezydenta

Blokują drogi w całej Polsce i zapowiadają początek "chłopskiego powstania". Po fiasku kolejnych rozmów z ministrem rolnicy mówią "dość". Zaczynają ogólnopolską akcję, która ma być wstępem do masowych manifestacji. Domagają się skutecznego rozliczania związków i izb rolniczych z funduszy oraz wypłaty odszkodowań za straty poniesione w wyniku Afrykańskiego Pomoru Świń. Jednak głównym postulatem jest większa kontrola żywności importowanej z zagranicy. Teraz domagają się spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Jasny sygnał wobec Macierewicza". Opozycja komentuje akcję CBA

Jeszcze do niedawana był szarą eminencją resortu obrony, najbliższym współpracownikiem ministra i rzecznikiem. Teraz Bartłomiej M. jest wśród sześciu osób zatrzymanych w poniedziałek rano przez CBA w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Jest wniosek opozycji o informację na ten temat na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Tragiczny weekend na drogach. Policja apeluje do kierowców

Ślisko na drogach, nie lepiej na chodnikach. Synoptycy wciąż ostrzegają przed marznącymi opadami i gołoledzią. Trudne warunki jazdy mają odbicie w policyjnych statystykach. To był fatalny weekend. Doszło do 95 wypadków, 12 osób straciło życie. Na trasach spory ruch, bo trwa wymiana feryjnych turnusów.

Marsz narodowców z Piotrem Rybakiem pod lupą prokuratury

Skandaliczna manifestacja w Oświęcimiu około stu narodowców. Na ich czele był Piotr Rybak, prawomocnie skazany za spalenie kukły Żyda. W dniu 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau, w Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu były antysemickie hasła. Jest zapowiedź prokuratorskiego śledztwa, bo jest podejrzenie o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle rasowym lub narodowościowym.

Bartłomiej M., były rzecznik MON, zatrzymany przez CBA

Bartłomiej M., były rzecznik MON i bliski współpracownik Antoniego Macierewicza jest wśród 6 osób zatrzymanych w poniedziałek rano przez CBA. Trwają przeszukania w kilkudziesięciu miejscach w kraju. Śledztwo dotyczy działalności na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zatrzymani w tarnobrzeskiej prokuraturze mają usłyszeć zarzuty. Opozycja chce usłyszeć o szczegółach sprawy.

Na ekrany kin wchodzi film o podziemnym archiwum Getta Warszawskiego

"Kto napisze naszą historię?" w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Archiwum powstało z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku i zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Gdyby nie archiwum Emanuela Ringelbluma, może nikt nigdy tej historii by nie poznał.

Zima doskwiera schroniskom dla zwierząt. Niektóre proszą o pomoc

Dla nich mroźna zima to trudny czas. Schroniska dla zwierząt proszą o wsparcie. O koce, kołdry, karmę. Taka pomoc jest cenna i niezbędna, zwłaszcza, kiedy temperatura mocno spada. Żeby ta pomoc była skuteczna, musi być przemyślana. Najlepiej najpierw zadzwonić i upewnić się, czego w schronisku najbardziej brakuje.

Odstrzał dzików kończy się. Aktywiści wciąż protestują

To ma być ostatni weekend skoordynowanych polowań na dziki. Zarządziło je ministerstwo środowiska w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. Takie rozwiązanie nic nie da, jak mówią naukowcy. Przeciwnicy odstrzału protestują. Demonstracje odbyły się w między innymi w Łodzi. W Szczecinie niezgodę na zabijanie dzików aktywiści wyrazili przy hali, gdzie odbywały się targi łowiectwa i strzelectwa.

Dwie konwencje i ten sam wniosek. PiS i opozycja zgadzają się: są podziały

Diagnoza podobna, wnioski już niekoniecznie. O podziałach i wspólnocie słychać było i na konwencji PiS-u, i na konwencji Koalicji Obywatelskiej. Co do tego, że podziały są - politycy są zgodni. Podział także widać wśród partii opozycyjnych. Nowoczesnej nie było na spotkaniu Koalicji Obywatelskiej, o politycznych planach rozmawiała z ludowcami.

Kolejne województwa zaczynają ferie

Ferie zaczynają się dla uczniów z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Dwa tygodnie laby przy pięknej śnieżnej pogodzie to idealny czas na zimowe sporty.

"Strażacy byli o godzinie 1:45, a o godzinie 4 zginęły cztery osoby"

Tragiczny pożar we Wrocławiu - nie żyją 4 osoby. Ogień pojawił się nad ranem w mieszkaniu. Choć straż pożarna szybko pojawiła się na miejscu, poszkodowanych nie udało się uratować. Strażacy kilka godzin wcześniej byli w tej kamienicy, bo jedna z lokatorek alarmowała, że czuje niepokojący zapach. Ale strażacki sprzęt nie wykrył żadnego zagrożenia.

Kolejne ataki na ratowników medycznych. Kary nie odstraszają agresorów

Zaledwie w ciągu siedmiu dni miały miejsce trzy ataki na ratowników medycznych. W Szczecinie, Nowogardzie i niewielkiej miejscowości Rataje. Za każdym razem musiała interweniować policja. Napastnicy usłyszeli zarzuty. Za atak na ratownika medycznego grozić kara nawet do 12 lat wiezienia, jednak wysokie kary nie odstraszają agresorów, stąd pomysł na kursy samoobrony.

Matka bliźniąt miała umrzeć po DMSO. Czym jest ta substancja?

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek. To po wlewie z tej substancji miała umrzeć 36-letnia pacjentka kliniki medycyny naturalnej z Poznania. DMSO to toksyczna substancja, o działaniu podobnym do działania pestycydów i sarinu. Może powodować rozpad czerwonych krwinek. W laboratoriach chemicznych stosowany jest głównie jako rozpuszczalnik, ale są osoby, które wierzą, że leczy rozmaite przypadłości. DMSO można bez problemu kupić w sklepach zielarskich, ale lekarze ostrzegają: nie wolno podawać żadnych niedopuszczonych do stosowania w leczeniu substancji chemicznych.

W grudniu armia ma dostać cztery Black Hawki. Wyposażenie pozostaje tajemnicą

Miało być 50 wraz offsetem, a na razie będą cztery. Dla wojsk specjalnych. Minister Obrony Narodowej w Mielcu podpisał umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk, które mają być dostarczone polskiej armii do grudnia 2019. Umowę podpisano bez przetargu. Wiadomo tylko, że będą kosztować 683 miliony złotych, ale ich wyposażenie pozostaje tajemnicą.

Czy Stefan W. był poczytalny? Jest wiele niejasności

Nie był pod wpływem alkoholu, narkotyków i leków. Czy Stefan W. był poczytalny w momencie, gdy zaatakował nożem Pawła Adamowicza? Na to pytanie odpowiedzą biegli. Badania rozpoczną się już w środę, a ich wynik będzie miał decydujący wpływ na to, czy i jaką karę poniesie sprawca. Pytania są też o odpowiedzialność służb - i tę polityczną, bo w sprawie jest wiele niejasności.

Narady premiera. Po śmierci Adamowicza będą zmiany w prawie?

Najpierw narada z szefami resortów sprawiedliwości, zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Później spotkanie z przedstawicielami sił politycznych w Sejmie. Mateusz Morawiecki chce zmian w prawie po zabójstwie Pawła Adamowicza. Ci, którzy potwierdzili udział w rozmowie z premierem, przynieśli też własne postulaty.

Morawiecki zaprasza na spotkanie, opozycja chce konkretów

Nadal nie wiadomo, kto przyjdzie w piątek na spotkanie u premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy mają dyskutować o tym, co zrobić, by gdański dramat już nigdy się nie powtórzył. Opozycja chciała konkretów, czyli projektów zmian w prawie, by móc się do nich odnieść.

Czekają nas bardzo niskie temperatury. Szczególnie narażeni bezdomni

Zima wraca na dobre. Będzie tęgi mróz, są ostrzeżenia pogodowe. Służby przypominają, by być szczególnie czujnym na los bezdomnych. W środę z wychłodzenia zmarła jedna osoba. Licząc od listopada, z wychłodzenia zmarły już sześćdziesiąt trzy osoby. Na Podlasiu i Mazurach temperatura nocą spadnie nawet do minus 18 stopni Celsjusza.

Tvn24.pl dotarł do notatki o Stefanie W. Co zrobiły służby?

Informowała matka, wiedziały służby. Pytanie brzmi, co zrobiono z wiedzą dotyczącą tego, że Stefan W. radykalizuje się? Portal tvn24.pl dotarł do dokumentu, który dyrekcja więzienia w Gdańsku przesłała policji na dzień przed wyjściem na wolność mężczyzny. Wynika z niego między innymi to, że Stefan W. miał antydemokratyczne poglądy.

Pięciu strażaków rannych. W czasie akcji wybuchł gaz

We wtorek przed godziną 21 w zachodniopomorskim Cieszynie ratownicy zostali wezwani do pożaru mieszkania w domu wielorodzinnym. Kiedy próbowali wejść do środka, wybuchła butla z ulatniającym się gazem. Strażacy, którzy stali przed drzwiami budynku, trafili do szpitali. Mieszkanie, w którym wybuchła butla, na razie nie nadaje się do ponownego zamieszkania.

Ochroniarz zabezpieczający finał WOŚP trafi na trzy miesiące do aresztu

Dariusz S., ochroniarz firmy "Tajfun", który zabezpieczał finał WOŚP w Gdańsku, trafi do aresztu na trzy miesiące. Gdańska prokuratura postawiła mu cztery zarzuty. Dwa za składanie fałszywych zeznań, jeden za nakłanianie do tego innego pracownika. Prokuratura do listy zarzutów dołączyła jeszcze ten o nielegalnym posiadaniu broni.

Siarczysty mróz i trujące powietrze. Zimowy krajobraz w Polsce

Marzną piesi, a kierowcy skrobią szyby samochodów - mróz daje się we znaki, ale obok tych narzekających są i ci, którzy z takiej pogody bardzo się cieszą. Martwić wszystkich może za to jakość powietrza. Kiedy temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera, trujący smog w wielu miejscach staje się widocznym elementem krajobrazu.