Ósmy dzień strajku nauczycieli w małopolskim kuratorium

To już ósmy dzień okupacji krakowskiego kuratorium oświaty. Protest nauczycieli zorganizowany przez małopolską "Solidarność" może przybrać na sile, jeśli do środy nikt z rządu nie podejmie rozmów. Na razie nie wiadomo, na czym miałoby polegać zaostrzenie protestu. Postulaty pozostają niezmienne.

Ratownicy WOPR stracili sprzęt. "Dowiedziałem się rano, nogi mi się ugięły"

Motorowe łodzie, pontony, kapoki, koła ratunkowe, zbierane przez lata przez ratowników beskidzkiego WOPR-u, poszły z dymem. W pożarze stanicy w Międzybrodziu Bialskim stracili najcenniejsze co mieli. Sprzęt, którym mogli ratować ludzkie życie. Bez pomocy i wsparcia, powrót ratowników nad akwen latem, gdy najbardziej są potrzebni, może być niemożliwy.

"Nie dano mi szansy". Wielu nieobecnych na listach do europarlamentu

Nie da się spełnić oczekiwań wszystkich, dlatego podczas tworzenia list na wybory do europarlamentu pojawiają się też rozczarowania. Ze startu rezygnuje Danuta Huebner. - Nie dano mi szansy - mówi Michał Boni. - Nigdy nie było tak szerokiej koalicji - komentuje przewodnicząca Nowoczesnej, która nie będzie miała żadnej jedynki.

Niełatwy pierwszy start po powrocie do F1. Kubica na mecie był ostatni

Pierwszy start Roberta Kubicy po powrocie do Formuły 1 nie był łatwy. Polski kierowca zespołu Williams dojechał na metę w Melbourne jako ostatni. - Dojechałem do mety, a jeszcze dwa lata temu wiele osób nawet nie sądziło, że mogę wystartować w Formule 1 i ukończyć wyścig - komentuje Kubica i po raz kolejny daje dowód swojej wielkiej determinacji. 8 lat temu Polski kierowca miał poważny wypadek podczas rajdu we Włoszech. Nie było pewności, czy kiedykolwiek wróci do pełnej sprawności.

Ogromna studnia z XIX wieku odkryta przez remont

Podziemna ciekawostka z Łodzi. Odnaleziono pozostałości po zabytkowej studni. Jest jedną z najstarszych w mieście, bo z początku XIX wieku. Stała przed budynkiem, w którym przed wojną mieścił się magistrat, a obecnie jest Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

"Szpital jest nasz, wspólny". Wielka zbiórka na nowy tomograf

Szpital w Nowej Soli musi uzbierać sześć milionów złotych na nowy tomograf komputerowy. Koszty naprawy starego przestają się opłacać. Bez tego sprzętu nie jest możliwa pełna diagnoza. Pacjenci są odsyłani do szpitali w innych miastach. Sprawę w swoje ręce wzięli mieszkańcy i samorządowcy powiatu nowosolskiego i zorganizowali zbiórkę.

Uszkodzone dachy, połamane drzewa. Wietrzna noc w Polsce

Silny i niebezpieczny wiatr. W nocy wichura najmocniej zaatakowała w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Miejscami wiało z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę. Choć wciąż obowiązują ostrzeżenia, to jest już spokojniej. W kolejnych dniach pogoda ma się poprawić, choć na tę prawdziwą wiosnę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

"Nie chodzi o tolerancję, chodzi o afirmację"

W Katowicach odbyła się kolejna konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Śląsk może być i musi być Doliną Krzemową Polski i Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki. a prezes Jarosław Kaczyński kreślił plan na europejski poziom życia Polaków i grzmiał: wara od naszych dzieci. Kolejny raz padły nawiązania do warszawskiej karty LGBT+.

Stanisław Piotrowicz pozostaje szefem sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie zgodziła się na odwołanie z funkcji jej przewodniczącego Stanisława Piotrowicza z PiS-u. Wniosek o jego odwołanie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Powodem wniosku o odwołanie była wypowiedź Piotrowicza sprzed 18 lat dotycząca proboszcza z Tylawy.

Po cichu wszedł do sklepu podczas napadu i wyrwał napastnikowi broń

W tym co zrobił, był nowicjuszem. Tak o napastniku z Rybnika mówi miejscowa policja. Miał przy sobie pistolet i maczetę, a w domu prawdziwy arsenał. Mimo, że był uzbrojony, jego napad na sklep udaremnił przypadkowy świadek. Pan Tomasz nie tylko spłoszył 19-letniego napastnika, ale go też obezwładnił.

Mirosław G. uniewinniony. "W tle jest konflikt doktora ze Zbigniewem Ziobro"

Kardiochirurg Mirosław G. uznany za niewinnego przez Sąd Najwyższy. Lekarz był oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta. Podczas operacji w 2006 roku, zaszyto w sercu chorego gazik, ale zdaniem sądu nie ma wystarczających dowodów, że właśnie to było bezpośrednią przyczyną śmierci. Lekarz nigdy nie przyznał się do winy, choć słowa, które wtedy padły z ust Zbigniewa Ziobry, brzmiały jak wyrok.

Kościelne dane i niefortunne zestawienia. "Okazja została zmarnowana"

Po tym jak biskupi ogłosili dane statystyczne o pedofilii w Kościele, ofiary mówią, że hierarchowie nie okazali im empatii, a wśród publicystów katolickich słychać głosy o zmarnowanej okazji. Wprawdzie prymas mówił na konferencji prasowej o bólu i wstydzie, padły też słowa o konieczności towarzyszenia ofiarom i stanowczości wobec sprawców, ale przewodniczący episkopatu i jego zastępca mówili też o powszechnej seksualizacji, ataku na Kościół i koniecznym miłosierdziu wobec sprawców.

NSA odrzucił skargi kasacyjne w sprawie uchwały antysmogowej

Atmosfera była gęsta, ale Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał czarne chmury nad krakowską uchwałą antysmogową. Sędziowie prawomocnie odrzucili wszystkie skargi kasacyjne, a to oznacza, że od pierwszego września w stolicy Małopolski nie będzie można ogrzewać domów węglem i drewnem.

Wyrok Trybunału w sprawie KRS odroczony

Po nagłym przyspieszeniu ponowne zwolnienie prac Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności trybu powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Posiedzenie zostało odroczone o dwa tygodnie. Powodem są braki formalne. Opozycja komentuje, że polski Trybunał ściga się w tej sprawie z TSUE, który bada tę sprawę z punktu widzenia prawa unijnego.

Marek Suski przeprasza za słowa o zarobkach nauczycieli

Marek Suski przeprasza żonę i wszystkich, którzy się poczuli dotknięci jego wypowiedzią. Chodzi o sugestię, że zarobki nauczycieli są podobne do zarobków posłów. Rzeczniczka rządu chwali szefa gabinetu politycznego premiera za to, że stać go na taki gest, a nauczyciele nadal się domagają podwyżek plac.

Sadził rabarbar, aż sąd przyznał mu ziemię. Grunt sprzedał

Posadził rabarbar na terenie uczelni i za darmo przejął ziemię, która była warta miliony. Pomysłowy inwestor z Krakowa dostał przez zasiedzenie decyzją sądu trzy i pół hektara ziemi. Politechnika Krakowska przez lata walczyła o swoją działkę, ale bezskutecznie. Przejęty już grunt inwestor sprzedał za 10 milionów złotych miastu.

Najnowszy sondaż. Koalicja Obywatelska dwa punkty nad PiS

W najnowszym sondażu Koalicja Europejska w wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwupunktową przewagą nad PiS. To pierwszy taki sondaż. PiS ma nadzieję, że pierwszy i ostatni. Swoich przedstawicieli w PE miałyby też Wiosna i Kukiz'15. Do wyborów jeszcze ponad dwa miesiące. Walka o głosy wyborców przyspiesza.

Podczas pożaru w szpitalu w Kutnie spłonął przepięty do łózka pacjent

Łóżko płonęło, ale pacjent nie mógł uciekać, bo został do niego przywiązany. Prokuratura wyjaśnia przyczyny śmierci 37-latka, który spłonął w szpitalu w Kutnie. Personel tłumaczy, że pacjent był agresywny i dla własnego bezpieczeństwa przypięto go pasami do łózka. Po ugaszeniu pożaru znaleziono w sali papierosy i nadpaloną zapalniczkę.

Austriacki biznesmen przesłuchany po raz szósty. Adwokaci krytykują prokuraturę

Po raz szósty prokuratura przesłuchuje austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który oskarża Jarosława Kaczyńskiego, że w swojej działalności biznesowej nie wywiązał się ze zobowiązań. Adwokaci Austriaka twierdzą, że prokuratorzy zadają wciąż te same pytania i grają na czas, zamiast podjąć konkretną decyzję o formalnym wszczęciu śledztwa i przesłuchaniu prezesa PiS. Adwokaci rozważają złożenie w sądzie skargi na przewlekłość postępowania.