Wyniki kontroli w escape roomach. Kilkanaście z nich zostało zamkniętych

Odbyło się już blisko 300 kontroli w escape roomach, w ich wyniku wykryto ponad 400 uchybień. Do soboty 13 lokali zostało zamkniętych, a 16 właścicieli escape roomów zostało ukaranych mandatami - jak przekazał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Premier zażądał szczegółowego raportu po wszystkich kontrolach.

Minister uspokaja: jest budżet. Ale żołnierze nie dostali podwyżek

Niewypał resortu obrony narodowej. Żołnierze i pracownicy cywilni wojska mieli zarabiać więcej już od początku tego roku, ale na podwyżki jeszcze poczekają. Budżet na to jest - uspokaja minister Mariusz Błaszczak. Nie ma jednak ustaleń co do wysokości podwyżek dla każdego żołnierza. Stąd opóźnienie.

Nieoficjalnie: zatrzymany wnuk właścicielki escape roomu

Zatrzymano jedną osobę w sprawie śmierci nastolatek w escape roomie w Koszalinie - z nieoficjalnych informacji wynika, że to 28-latek, wnuk kobiety, która zarejestrowała działalność gospodarczą i prowadziła escape room w wynajętym budynku. Mężczyzna jest przesłuchiwany - przekazała prokuratura. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski mówił, że według ustaleń prokuratury, mężczyzna "miał orientację co do wyposażenia pomieszczeń i tego, w jaki sposób będą one zagospodarowane". W Koszalinie w niedzielę dzień żałoby po śmierci młodych dziewcząt. Odbyła się msza w intencji ofiar tragedii, dla rodzin piętnastolatek płyną wyrazy współczucia.

Od Norwegii do Grecji. Zimowa aura nad Europą

Karambol na autostradzie A4 w Śląskiem, a w górach wciąż zagrożenie lawinowe - zima nie odpuszcza i to nie tylko w Polsce. Ze zwałami śniegu ludzie muszą sobie radzić od Norwegii po Grecję. Zimowy front dotarł nawet do Aten, a to już naprawdę rzadkie zjawisko.

Wielkie przygotowania do 27. finału WOŚP

Odliczanie już trwa. 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 13 stycznia. Szykują się miasta i miasteczka, wolontariusze kończą przygotowania. W dniu finału kwestować ich będzie ponad sto tysięcy. Co jest już tradycją nie tylko w Polsce.

"Szok". Koszalin w żałobie po tragedii w escape roomie

W budynku było "wiele niedociągnięć". Instalacja elektryczna była prowizoryczna, ale to nie to było przyczyną pożaru w koszalińskim pokoju zagadek. Najprawdopodobniej doszło do rozszczelnienia butli z gazem, a w pokoju były świeczki. Nie było możliwości ewakuacji, bo ogień odciął pracownika escape roomu od możliwości otworzenia drzwi. Sam z ciężkimi poparzeniami jest w szpitalu w śpiączce farmakologicznej. Pięć koleżanek, które przyszły świętować piętnaste urodziny jednej z nich, znalazło się w śmiertelnej pułapce. Wszystkie zmarły z powodu zaczadzenia.

Ponad tysiąc escape roomów w całej Polsce. Ruszyły kontrole

W Polsce jest ich ponad tysiąc, choć dokładna liczba jest trudna do ustalenia. Escape roomy są w całym kraju, chodzą do nich młodzi ludzie i dzieci. Do tej pory nie były kontrolowane przez straż pożarną, bo nie było takiego wymogu. Po tragedii w Koszalinie ruszyły kontrole.

Stadnina w Janowie ma problemy finansowe

Stadnina koni w Janowie Podlaskim poinformowała o możliwości utraty płynności finansowej. We wrześniu ubiegłego roku do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wysłano pismo w tej sprawie. Teraz prezes stadniny oficjalnie przyznaje, że taka sytuacja miała miejsce.

Tylko kilka dni do 27 finału WOŚP. Pieniądze już wpływają, nowa karetka w Białymstoku

Tylko dziewięć dni zostało do dorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze na konto fundacji już wpływają dzięki internetowym licytacjom. Mocno angażują się artyści i sportowcy. Oferują nie tylko swoje przedmioty, ale i swój czas. Trwa także przekazywanie sprzętu medycznego, który został zakupiony jeszcze ze środków z poprzedniej edycji. Nowa karetka przyjechała dziś do szpitala dziecięcego w Białymstoku.

Komitet Żydów Amerykańskich "zaniepokojony" nominacją Andruszkiewicza

Posłowie PiS-u nieoficjalnie dziwią się nominacji dla Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra resortu cyfryzacji. Opozycja podkreśla, że nie ma on kwalifikacji, ale przedstawiciele rządu oficjalnie mówią, że były szef Młodzieży Wszechpolskiej zna się na mediach społecznościowych, a po odejściu z klubu Kukiz'15 wykazał się lojalnością wobec PiS-u. Mają nadzieję, że przyciągnie do PiS-u młodych wyborców. O zaniepokojeniu tą nominacją napisał w oświadczeniu Komitet Żydów Amerykańskich.

Warszawski szpital ma płacić 300 procent więcej za prąd

Zamieszanie w sprawie cen prądu. Trzeba renegocjować umowy. Oznacza to kłopoty dla samorządów i różnych instytucji. Więcej o 300 procent za prąd ma płacić warszawski Szpital Bródnowski. A w dodatku Komisja Europejska zwraca uwagę, że wciąż nie otrzymała notyfikacji od polskiego rządu w sprawie zastosowanych metod, a chce ocenić ich zgodność z unijnym prawem.

Afery KNF ciąg dalszy. Adam Glapiński zeznawał jako świadek

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zeznawał jako świadek w śledztwie w sprawie afery KNF. Chwalony przez niego szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski jest tymczasowo aresztowany jako podejrzany o przekroczenie uprawnień. Sprawa stała się głośna po ujawnieniu rozmowy Chrzanowskiego, która została nagrana mimo włączenia tak zwanego szumidła.

New Horizons pokazała kosmicznego bałwana. Pierwsze takie zdjęcia

Jest czerwona, przypomina bałwana i chowa się w najdalszych zakamarkach Układu Słonecznego. To planetoida, której wyraźne zdjęcie zrobiła sonda New Horizons. I to jest zdjęcie nie byle jakie, bo jak dotąd nie udało się sfotografować żadnego kosmicznego obiektu tak bardzo oddalonego od Ziemi. Dzieli nas dokładnie 6,5 miliarda kilometrów.

Wymarzona praca wśród pingwinów. Polska Stacja Antarktyczna rekrutuje

Polska stacja imienia Henryka Arctowskiego szuka osób na kolejną wyprawę do krainy śniegu i lodu. Pracę w wyjątkowych okolicznościach przyrody Antarktyki mogą znaleźć nie tylko naukowcy. O tym, z czym trzeba zmierzyć się na miejscu i jak wygląda życie wśród pingwinów i fok opowiedziała nam para, która na Antarktyce spędziła niemal rok.

"Silny wiatr i intensywne opady śniegu". Fatalne warunki na drogach

Dwumetrowe zaspy i lód na drogach. W Tatrach ogłoszono czwarty - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięty został szlak do Morskiego Oka oraz przejście graniczne w Jakuszycach. Zima na południu wygląda jak marzenie, ale jest też bardzo niebezpieczna. Dróg zamknąć nie można, dlatego trzeba bezwzględnie uważać.

Pożar strawił szkołę w Radowie Wielkim. Na zakończenie odbudowy potrzeba 2 milionów złotych

Dzieci ze szkoły specjalnej w Radowie Wielkim wróciły do klas. Nie po świątecznej przerwie, a po pożarze, który strawił budynek ich szkoły na tydzień przed Wigilią. Jeszcze zdezorientowane, nie do końca poznają nowe otoczenie. Większość uczniów to dzieci z autyzmem lub niepełnosprawne intelektualnie. Szkoła w Radowie to jedyna taka placówka w okolicy. Uczą się w niej dzieci z siedmiu powiatów województwa zachodniopomorskiego. Dlatego tak ważna jest odbudowa spalonego poddasza. A na to potrzeba aż 2 milionów złotych.

"Nominacja Andruszkiewicza to kompromitacja premiera"

W internecie zasłynął z ostrych, skrajnych wypowiedzi. Teraz internetem będzie się zajmował zawodowo. Nowy wiceminister cyfryzacji to były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Adam Andruszkiewicz. Znany głównie z poglądów przeciwnych Unii Europejskiej, uchodźcom i środowiskom LGBT. Ale premier jest "za". Nominacja ma być jego osobistą decyzją. Wicemarszałek Stanisław Tyszka mówi, że to kompromitacja Mateusza Morawieckiego.

Jest szansa, by Szymek normalnie chodził. Jedynym problemem jest czas

Miał nie chodzić, a w najlepszym wypadku chodzić w ortezach, ale pojawiła się nadzieja. Dzielny Szymek Walkowiak ze Środy Wielkopolskiej jeszcze nie ma dwóch lat, a już za chwilę czeka go operacja prostowania kości strzałkowych nóg. Czeka, jeśli do 14 stycznia uda się na nią zebrać 350 tysięcy złotych. Dla rodziców Szymka to kwota bardzo wysoka, ale z medycznego punktu widzenia to niewiele, bo Szymek może zostać zoperowany w Polsce. Gdyby ta sama operacja odbyła się za oceanem, koszt trzeba by pomnożyć razy kilka.