Koniec głodówki, ale okupacja trwa. W poniedziałek może zacząć się strajk

Strajk już w poniedziałek, rozmowy jeszcze w piątek, a w planach "najczarniejszy scenariusz". I na ostatniej prostej rozmów z rządem, wicemarszałek Bielan podnosi nauczycielom ciśnienie. "\Znaczna część tej akcji była zaplanowana już w zeszłym roku w gabinecie Grzegorza Schetyny - mówił w "Kropce nad i" Bielan. W odpowiedzi słyszy, żeby poszedł do szkoły i powiedział to nauczycielom prosto w oczy.

Pożar kamienicy w Bielsku-Białej. Zatrzymany mężczyzna groził sąsiadom

Groźny pożar w Bielsku-Białej. Płonęła kamienica, w środku było kilkanaście osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale według mieszkańców to piekło zafundował im jeden z sąsiadów. Mężczyzna miał grozić, że cały budynek puści z dymem. Kiedy zatrzymała go policja, był pijany.

Ksiądz nagrywał młode dziewczyny. Stanie przed sądem

Kamera w bucie księdza i film z damskiej szatni. Łukasz P. nagrywał młode dziewczyny w przymierzalniach, szatniach i toaletach. Stanie za to przed sądem. Grozi mu pięć lat więzienia. Przyznał się do winy i chciał dobrowolnie poddać się karze, ale prokuratura się na to nie zgodziła.

Ani rząd, ani ZNP nie chcą ustąpić. Kolejna runda negocjacji

Mamy pięć propozycji i będziemy rozmawiać - mówi wicepremier Beata Szydło pięć dni przed strajkiem. Jednak te propozycje nauczyciele już znają. ZNP przypomina, że już we wtorek zrobił krok w tył i więcej ustępstw nie będzie. Czy w budżecie znajdą się dodatkowe pieniądze?

Rekonstrukcja rządu obejmie też minister finansów? "To jest możliwe"

Przymiarki do rekonstrukcji rządu, a w nich minister finansów. Czy Teresa Czerwińska zniknie tak szybko, jak szybko pojawiła się "piątka plus"? Rzecznik rządu mówi o rekonstrukcji, która jest potrzebna z uwagi na start niektórych ministrów w eurowyborach. Jednak nieoficjalnie mówi się także o planowanym odejściu minister Teresy Czerwińskiej.

Lama na wolności. Szuka jej całe miasto

Uciekająca lama już była, ale ta z Wrocławia przynajmniej dała się złapać. Z lamą z Bierunia pod Tychami nie jest tak łatwo. Zwierzę zbiegło z zagrody i najwidoczniej poczuło zew wolności. Na "gigancie" jest już od miesiąca.

Rząd planuje rozbiór OFE. Dokąd trafi 160 miliardów złotych?

Jeśli rząd zrealizuje ten pomysł, będzie to oznaczało koniec OFE. 25 procent środków miałoby trafić fo Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostała część na "subkonta" w ZUS. Obecnie w OFE zgromadzonych jest ponad 160 miliardów złotych. Jeśli przyjąć podział przedstawiony przez szefa kancelarii premiera, to Fundusz Rezerwy Demograficznej zasiliłoby około 40 mld złotych. Fundusz powstał w 2002 roku i są na nim gromadzone środki na wypadek, gdyby zabrakło pieniędzy dla przyszłych emerytów.

Dwaj księża usłyszeli zarzuty w związku z pożarem gorzowskiej katedry

Blisko dwa lata po pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim, prokuratura stawia pierwsze zarzuty. Księża Zbigniew S. i Zbigniew K. usłyszeli zarzuty sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz zagrożenia dla mienia wielkich rozmiarów, w postaci pożaru, poprzez niewykonywanie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Są one zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Pijany mężczyzna w Strzelcach Opolskich zaatakował ratowników karetki pogotowia

Atak na karetkę pogotowia ze Strzelec Opolskich. Ratownicy zostali wezwani do nieprzytomnego mężczyzny leżącego na chodniku. Potrzebujący pomocy zamienił się jednak w agresora. Z pięściami rzucił się na ratowników. W jego żyłach wraz z krwią płynęły prawie 3 promile alkoholu. Niedoszły pacjent zamiast do szpitala trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty.

Sędzia Grzegorz Jędrejek wszedł na miejsce Wojciecha Hermelińskiego w PKW

To była oczekiwana zamiana miejsc, bo sędzia Wojciech Hermeliński przechodzi na emeryturę. Na jego miejsce jako członka składu do Państwowej Komisji Wyborczej powołany został sędzia TK Grzegorz Jędrejek. To jednak nie oznacza, że sędzia Jędrejek został przewodniczącym PKW - nowy przewodniczący zostanie dopiero wybrany.

Wciąż nie ma rozporządzenia, które miało zapobiec podwyżkom cen energii

Miało nie być podwyżek, ale są, i to spore. Ceny prądu wciąż elektryzują. Bo samorządy alarmują: musimy płacić o wiele więcej. Prezydent Sosnowca szacuje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, to nawet 7 milionów złotych. Blokadę podwyżek miała zagwarantować uchwalona pod koniec grudnia ustawa, ale bez stosownego rozporządzenia resortu energii, jej zapisów nie można realizować. Podobno prace nad rozporządzeniem są na finiszu, ale daty ich zakończenia brak.

Jest wyrok w sprawie potrącenia dwóch nastolatek w Łąkorzu

10 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jest nieprawomocny wyrok dla mężczyzny, który rok temu w Łąkorzu śmiertelnie potrącił samochodem dwie nastolatki. Dwie przyjaciółki, które w rodzinnej miejscowości wybrały się na rolki. Nie miały żadnych szans, kiedy uderzył w nie rozpędzony samochód. 29-latek wsiadł za kierownicę pod wpływem amfetaminy i ekstazy. Nie pojawił się we wtorek w sądzie. Jego obrona nie wyklucza apelacji.

Plac Solidarności tylko dla "Solidarności"? Dulkiewicz walczy o dostęp do placu

Rocznicowe obchody wyborów 4 czerwca w cieniu politycznej awantury. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie rezygnuje z pomysłu ustawienia okrągłego stołu na Placu Solidarności w Gdańsku. Deklaruje, że nie otoczy on Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Zapewnia też, że na placu nie będzie wystąpień politycznych. - Ten plac jest wszystkich - powtarza i apeluje do wojewody o zmianę decyzji o oddaniu go stoczniowej "Solidarności".

Rozmowy wznowione. Pojawiła się nowa propozycja

Rozmowy rządu z nauczycielami wznowione. Czy we wtorek uda się oddalić ostatecznie widmo nauczycielskiego strajku? Na co jest w stanie zgodzić się rząd? Z czego są w stanie zrezygnować związkowcy? To wciąż otwarte pytania. Wiemy, z czym przystępowali do porannej rundy.

Plac Solidarności kością niezgody. Kontrowersje przed rocznicą

Prezydent Gdańska prosi wojewodę o refleksję i zmianę decyzji. 4 czerwca to data, która powinna łączyć, a nie dzielić - mówi Aleksandra Dulkiewicz. Kością niezgody jest Plac Solidarności. Decyzją wojewody oddany stoczniowej "Solidarności". Związek otrzymał zgodę na organizowanie tam cyklicznych zgromadzeń. Także w dniu, kiedy miasto planowało obchody 30. rocznicy wyborów 1989 roku.

Strajk nauczycieli coraz bliżej. Rodzice muszą zatroszczyć się o dzieci

W szkołach i przedszkolach utrzymana gotowość strajkowa. We wtorek nastąpi wznowienie negocjacji w sprawie nauczycielskich podwyżek. Jeśli porozumienia nie będzie, będzie strajk. Na to, co może wydarzyć się od poniedziałku, od dawna przygotowują się rodzice. Zwłaszcza tych młodszych uczniów i przedszkolaków.  

Komendantowi obozu w Suszku grozi do pięciu lat więzienia

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia grozi Mateuszowi I., komendantowi obozu harcerskiego w Suszku, który w sierpniu 2017 roku znalazł się w epicentrum olbrzymiej nawałnicy. Zginęły dwie młode harcerki, a kilkadziesiąt innych uczestników obozu odniosło obrażenia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Kobieta z dzieckiem na rękach zaatakowała ratowników medycznych w Łodzi

Agresja zamiast wdzięczności. Atak na ratowników medycznych w Łodzi. Zespół karetki interweniował w sprawie 57-latka. Jego znajoma, właścicielka mieszkania, zaczęła ratowników obrażać i atakować. Na ręku miała siedmiomiesięczne dziecko. W pewnym momencie upadła, razem z maluchem. Chłopiec z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. Jego mama - do izby zatrzymań. Usłyszała już zarzut. Pod opieką miała jeszcze 9-latka, a w organizmie 2 promile alkoholu.

Przed gdańskim kościołem spłonęły książki i przedmioty "przynoszące złą moc"

Harry Potter i Hello Kitty. Ikony dziecięcej popkultury zostały uznane za wrogów i zagrożenie. Bestsellerowe książki, także te o wampirach z sagi Zmierzch, spłonęły na stosie przed jednym z kościołów w Gdańsku. Razem z figurkami słoni, afrykańską maską i publikacjami o hinduizmie. Przynieśli je parafianie jako przedmioty "przynoszące złą moc". Zniknęły w płomieniach w geście oczyszczenia.

Najnowszy raport o czytelnictwie. "Trudno mi uwierzyć w te statystyki"

W Gdańsku kończą się targi książki. Co roku cieszą się one ogromną popularnością. Niestety, czytanie staje się coraz mniej popularne. 37 procent Polaków w 2018 roku przeczytało zaledwie jedną książkę. Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa. Wyniki nie są optymistyczne.