Śmiertelnie postrzelił kierowcę. Były policjant usłyszał wyrok

Rok i sześć miesięcy więzienia dla byłego policjanta, który na służbie w Gdańsku śmiertelnie postrzelił kierowcę. 22-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Sąd uznał, że oskarżony nie powinien był używać broni. Obrońca Krzysztofa O. zapowiada apelację.

Nauczyciele z Gdańska odchodzą z Solidarności

Związkowcy z regionu gdańskiego odchodzą z oświatowej Solidarności. To ponad 300 osób - jak ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM. Odchodzą w reakcji na to, że tuz przed strajkiem przewodniczący ich sekcji dogadał się z rządem i podpisał porozumienie, które im nie odpowiada.

Protestujący nie dostaną wynagrodzenia? ZNP tworzy specjalny fundusz

ZNP tworzy fundusz strajkowy. Powstał również Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli". Jak podkreślają politycy PiS-u i rząd - protestujący za czas strajku nie dostaną wynagrodzenia, więc im dłuższy strajk, tym bardziej nauczyciele dostaną po kieszeniach. Kolejne samorządy ogłaszają, że funduszu wynagrodzeń zmniejszać nie będą. Od dyrektorów będzie zależało to, jak te premie wykorzystają. Stąd inicjatywy społeczne.

Nie handlowali węglem, składowali odpady. Wpadli w ręce policji

Miał być legalny handel węglem. Było niezgodne z prawem składowanie niebezpiecznych odpadów. W ręce śląskiej policji wpadli dwaj mężczyźni, którzy zdaniem śledczych - byli zamieszani w ten proceder. Szkodliwe substancje były rozlewane i zakopywane w Zabrzu, na terenie dzierżawionym od urzędu miasta. W sumie w tej sprawie zatrzymano już cztery osoby.

"Trzeba było dzwonić, prosić i pytać". Wojna nerwów do ostatnich chwil przed egzaminami

Minister Anna Zalewska dziękuje dyrektorom szkół i samorządom. Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł niemal bez zakłóceń. Niemal, bo w trzech szkołach nie udało się jednak dopełnić wszystkich formalności. W nich nie odbyły się testy z historii i WOS-u, w jednej także z języka polskiego. W skali kraju to promil. Do egzaminu przystąpiło 350 tysięcy uczniów z 7 tysięcy szkół.  

Msze i apele pamięci w dziewiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej

Smoleńsk - dziewiąta rocznica katastrofy. Wieńce, msze i apele pamięci w dowód pamięci o 96 ofiarach tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku. W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem - mówił biskup polowy Wojska Polskiego w modlitwie ekumenicznej na Powązkach. W tle rocznicowych uroczystości pojawia się pytanie o wrak samolotu, który wciąż pozostaje na terenie lotniska Siewiernyj.

Są gminy, w których zajęcia się odbywają

Strajk jest ogólnopolski, ale są w Polsce szkoły, które nie strajkują. Są też całe gminy, w których zajęcia odbywają się normalnie. Bywa i tak, że strajkujący nauczyciele jednak lekcje prowadzą.

Nauczyciele nie przerywają protestu. Premier proponuje kolejne rozmowy

Pierwszy dzień egzaminów był też egzaminem z determinacji protestujących nauczycieli. ZNP deklaruje, że nie przerwie strajku. Wtorkowe rozmowy ze stroną rządową znowu zakończyły się fiaskiem. Znowu na stole znalazło się to samo porozumienie, które w niedzielę podpisała "Solidarność". Opozycja pyta o to, gdzie w tym całym sporze jest premier? A premier proponuje nowe rozmowy. W formule okrągłego stołu.

Egzaminy w cieniu strajku. Ogromne wyzwanie dla dyrektorów

Trzeci dzień strajku nauczycieli. W cieniu protestu ci, którzy powinni być na pierwszym planie. 350 tysięcy uczniów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego. Zanim jednak o 9:00 usiedli w ławkach, egzamin z logistyki musieli zdać dyrektorzy szkół. To było karkołomne zadanie. Kompletowanie komisji egzaminacyjnych z katechetów i emerytowanych pedagogów trwało niemal do ostatniej chwili. Udało się z niewielkimi wyjątkami. W trzech szkołach nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Znane osoby popierają strajk nauczycieli. "Dodają nam skrzydeł"

Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Dawid Podsiadło i Justyna Kowalczyk. Gwiazdy sportu i estrady, aktorzy i celebryci. Znani i lubiani - murem za nauczycielami. Popierają strajk, a w mediach społecznościowych dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Piszą, jak wiele zawdzięczają pedagogom, i jak bardzo liczą na ich wsparcie przy kształtowaniu kolejnych pokoleń.

"Silny przekaz, że nie jesteśmy sami". Nauczyciele dziękują za poparcie młodzieży

Kilkuset uczniów i studentów zebrało się we wtorek przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie, by protestować w ramach solidarności ze strajkującymi nauczycielami. Uczniowie zadeklarowali, że przygotowują osiem postulatów dotyczących demokratyzacji edukacji. - Gdyby nie to, że uczniowie nas wspierają i rodzice nas wspierają, przypuszczam, że do tego strajku bym nie podeszła, ponieważ to jest taki silny przekaz, że nie jesteśmy sami - mówi Beata Wilk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku.

Nauczyciele odchodzą z Solidarności. Proksa: histeryczne reakcje

Oświatowa Solidarność jako jedyna podpisała w niedzielę porozumienie z rządem. Taka była decyzja władz związku, podjęta wbrew części samych związkowców. Wielu z nich, wbrew zaleceniom centrali, przystąpiło do strajku. Niektórzy rzucili związkowe legitymacje. - Nie wszyscy są psychicznie odporni. Stąd takie histeryczne reakcje - skomentował Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności i radny powiatu ostrowieckiego wybrany z list PiS.

"Nie wiemy, co będzie". Rodzice pełni obaw przed egzaminami

W środę ma być część humanistyczna, pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Ostatnich zresztą, bo gimnazja są wygaszane. Na kilkanaście godzin przed egzaminem wciąż nie wszystkim szkołom udało się skompletować komisje egzaminacyjne. Nie wiadomo, czy katecheci i emerytowani nauczyciele zapewnią zgodny z wymogami nadzór.

Nadzieje zamiast pewności. Co z egzaminami gimnazjalnymi?

Co ze środowym egzaminem gimnazjalnym? Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej stanowczo oświadcza, że nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu. Zgodnie z harmonogramem zatem w środę, w czwartek i w piątek zdają gimnazjaliści. W przyszłym tygodniu od poniedziałku przez trzy kolejne dni zdają ósmoklasiści. Wicepremier Beata Szydło zapewnia - zrobimy wszystko, by egzaminy przebiegły planowo. Tam, gdzie zabraknie nauczycieli, komisje będą wspomagać nauczyciele emeryci i katecheci, ale i tak nie ma pewności, że kłopotów nie będzie.

Rząd wrócił do rozmów z nauczycielami. "Jeżeli będą propozycje, to jest szansa"

We wtorek o godzinie 15 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rozpoczęła się kolejna tura rozmów rządu ze związkami zawodowymi. Rząd powtarza, że jest otwarty na rozmowy, ale powtarza też te same propozycje dla strajkujących nauczycieli. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 wyłożył tę kwestię jasno. - Dosypywanie pieniędzy nie ma sensu. System wyczerpał swoje możliwości - stwierdził. Sławomir Broniarz też powtarza jasno to, co zresztą deklarują tysiące strajkujących nauczycieli: chcemy podwyżek i z tego postulatu na pewno nie zrezygnujemy. Powód tej determinacji pokazują przed kamerą - to paski z wysokością wynagrodzenia.

Pionierska operacja i szansa dla 6-letniego Tymka

Pionierska operacja, a w roli głównej lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach. Przeprowadzili oni niezwykle trudny przeszczep narządów szyi, połączony dodatkowo z transplantacją szpiku. To po to, by zwiększyć szanse na przyjęcie przeszczepionych narządów bez konieczności stosowania obciążających organizm leków. Pacjentem był 6-letni chłopiec. Gdy miał rok, połknął żrącą substancję stosowaną do udrażniania rur.

"Strajk nie może być powodem, żeby dzieci były głodne"

Strajk w szkołach to nie tylko problem z opieką, ale także z żywieniem dzieci. Miejskie ośrodki pomocy zapewniają, że nikt nie będzie głodny. Uczniowie, którzy w szkolnych stołówkach zjadali obiady fundowane przez gminy, będą mogli z nich skorzystać. Tam, gdzie nie ugotują ich kucharki, dostarczą je firmy cateringowe.

"Ten rząd zdegradował nauczycieli do poziomu poniżej bydła"

Tysiąc złotych podwyżki - tak brzmiał na początku związkowy postulat. Potem był w trakcie negocjacji modyfikowany, ale tylko delikatnie. Finansowe apetyty rozbudził sam rząd. Najpierw, chwaląc się świetną sytuacją budżetową, potem szerokim gestem rozdając pieniądze w ramach "piątki plus" Kaczyńskiego. Oliwy do ognia dolała ostatnia oferta dla rolników, bo choć finansowana ze środków unijnych, to w napiętej sytuacji przedstrajkowej, była jak policzek.

#MuremZaNauczycielami. Uczniowie i rodzice popierają protest

"My, uczniowie, stoimy za wami murem i wspieramy was w waszych działaniach" - takie słowa od podopiecznych są czymś więcej niż wsparciem. Media społecznościowe są pełne gestów solidarności pod adresem nauczycieli od uczniów, rodziców, dyrektorów szkół, samorządowców. Wszystkich tych, którzy w akcji nauczycieli widzą coś więcej niż tylko walkę o kilkaset złotych podwyżki.

May: albo opuścimy Unię z umową, albo nie opuścimy jej wcale

Premier Theresa May grozi Izbie Gmin: albo wyjdziemy z Unii Europejskiej z umową albo wcale. Presja czasu jest coraz silniejsza. Do posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie brexitu zostały niecałe dwa dni. Na Wsypach wciąż nie wiadomo, z czym brytyjska premier pojedzie do Brukseli. Izba Gmin odmawia zaakceptowania jakiejkolwiek umowy brexitowej przedłożonej przez rząd. W Londynie trwają rozmowy, w Europie wyczekiwanie. Mnożą się scenariusze.

Taksówkarze protestowali w Warszawie. "To była tylko próbka"

Paraliż na stołecznych ulicach. W Warszawie strajkują taksówkarze. Przyjechali z całej Polski, by powiedzieć "nie" planowanym zmianom w prawie, które miałyby uregulować sytuację pośredników takich jak Uber. Projekt ustawy przyjęty przez rząd na ostatnim posiedzeniu rzeczywiście przewiduje legalizację działalności tego typu firm, ale równocześnie nakłada na nie szereg wymagań. Część taksówkarzy sprzeciwia się przepisom.

Pierwszy dzień strajku nauczycieli. Jak radzili sobie rodzice?

ZNP apeluje do uczniów i prosi: "zrozumcie nas". Ci starsi rozumieją i wspierają. Oni w czasie strajku sobie poradzą. Gorzej z tymi młodszymi. Odwołane lekcje i zamknięte przedszkola to poważne wyzwanie dla rodziców. Naprzeciw wychodzą samorządy, placówki kulturalne, także pracodawcy. Jak zatem wyglądał ten pierwszy dzień z pustymi klasami?