Testów na obecność koronawirusa ma być więcej. W Polsce są już pierwsze punkty "drive-thru"

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że w Polsce dziennie można wykonać 20 tysięcy testów. W ciągu ostatniej doby wykonano ich jednak ponad dwa razy mniej. Możliwości przebadania się na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 ma jednak z czasem być coraz więcej. W Warszawie, w Łodzi i w Gdyni powstały miejsca, gdzie można poddać się testowi bez wychodzenia z samochodu, w trybie "drive-thru". Ponadto do końca tego tygodnia resort zdrowia spodziewa się dostawy tak zwanych szybkich testów antygenowych. Wynik badania ma być znany po kilkunastu minutach. W pierwszej kolejności te testy będą przeznaczone dla pracowników ochrony zdrowia.

Projekt zakładający zaostrzenie prawa aborcyjnego w Sejmie

Sejm zajmie się na obecnym posiedzeniu obywatelskim projektem ustawy, który zakłada zaostrzenie przepisów aborcyjnych. Pomimo zagrożenia epidemicznego wiele kobiet postanowiło zaprotestować przeciwko proponowanym zmianom. Polki w proteście nie wyszły, ale wyjechały na ulice polskich miast. Prezydent Andrzej Duda już zapowiedział, że jeżeli parlament przyjmie ustawę, to on ją podpisze.

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w Senacie. "Okres 30 dni zapewne zostanie wykorzystany"

PiS-owski projekt ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców trafił do Senatu. Izba wyższa parlamentu ma 30 dni na ewentualne wprowadzenie do niej poprawek. - Ten okres 30 dni, który mamy na procedowanie, zapewne zostanie wykorzystany - twierdzi marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Mimo to marszałek Sejmu Elżbieta Witek uważa, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja w nowej formule jest możliwe. Kandydaci opozycyjni wobec Andrzeja Dudy nie popierają organizacji wyborów, ale formalnie żaden z nich się nie wycofał.

Trudna sytuacja w ośrodku konnym z powodu stanu epidemii. Gorący apel o wsparcie

Czas epidemii to również trudny czas dla wielu organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie SIEMACHA prosi o wsparcie w utrzymaniu swoich koni. W ośrodku Centrum Sportów Konnych w Odporyszowie pod Tarnowem zwierzęta pomagały w hipoterapii i wychowankom domów dziecka. Z powodu stanu epidemii działalność trzeba było zawiesić, a oszczędności i zapasy żywności dla koni błyskawicznie topnieją. Los zwierząt jest w rękach darczyńców.

W czasie epidemii Sejm zajmie się kontrowersyjnymi ustawami. Między innymi o aborcji

Czas na rozpatrzenie projektów obywatelskich się kończy, więc posłowie będą w środę dyskutować o aborcji, edukacji seksualnej i obecności dzieci na polowaniach. Wiele kobiet postanowiło zaprotestować przeciwko zaostrzaniu przepisów dotyczących aborcji, pomimo pandemii COVID-19. "Strajk kobiet" w Warszawie był zmotoryzowany. Obywatelski projekt ustawy zakłada likwidację możliwości usunięcia ciąży w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby.

Szpitale skarżą się na ogromny wzrost cen sprzętu i środków. Podrożały zwłaszcza maseczki

Respiratory, kombinezony i odpowiednie maseczki są dziś na wagę złota. Zapotrzebowanie na sprzęt medyczny rośnie razem z liczbą zakażonych. Dyrektor szpitala w Bochni osłupiał, kiedy zobaczył cenę respiratora rekondycjonowanego. Cena wzrosła czterokrotnie. Jeszcze większe przebicie potrafią mieć ceny maseczek, nawet kilkudziesięciokrotne. Zawyżanie cen środków ochrony osobistej potwierdzają dane Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ognisko COVID-19 w Krotoszynie pod lupą prokuratury. Są pierwsze podejrzenia

Prokuratorzy przyznają, że istnieją poważne podejrzenia, że w szpitalu w Krotoszynie doszło do nieprawidłowości w związku z zagrożeniem epidemicznym. Zamknięte są tam obecnie niemal wszystkie oddziały, a około osiemdziesiąt procent personelu jest zakażona koronawirusem lub przebywa na kwarantannie. Od pracowników szpitala koronawirusem najprawdopodobniej zakazili się też pacjenci pobliskiego hospicjum, które trzeba było ewakuować, i lokalni policjanci. Do tej pory wykryto w Krotoszynie ponad 140 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Co z obowiązkowym zasłanianiem ust i nosa? Rząd przewiduje wyjątki

Rząd postanowił uszczegółowić zasady zasłaniania ust i nosa, które będą obowiązywać od czwartku 16 kwietnia. Według przepisu trzeba będzie zasłaniać usta i nos poza miejscem zamieszkania. Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że nie będzie musiała tego jednak robić osoba, która jedzie samochodem sama lub wraz z osobami, z którymi na co dzień mieszka.

Czy Jarosław Kaczyński mógł wejść na Powązki? "Był w delegacji"

- Jarosław Kaczyński nie był tam jako osoba prywatna, tylko był w delegacji - tak wizytę prezesa PiS na Powązkach w momencie, kiedy ta nekropolia jest zamknięta z powodu pandemii, tłumaczył we wtorek Patryk Jaki, europoseł PiS. - Te obrazy są dowodem na to, jak mocno rozwinęła się PiS-owska, partyjna oligarchia, i jak głęboko ona czerpie z doświadczeń PRL, gdzie wtedy kasta władzy również odstawała od zwykłych ludzi - skomentował poseł PO Krzysztof Brejza.

Przypadki COVID-19 u podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Prorektor odwołany

Ponad 300 osób ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie zostało objętych kwarantanną, a u 47 podchorążych stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Podchorążowie leżą na korytarzach, na podłogach, na ławkach, na krzesłach, gdzie się da - tak przynajmniej wygląda to na amatorskich zdjęciach i nagraniach. Jest już jedna dymisja. Minister Mariusz Kamiński odwołał prorektora szkoły Jarosława Zarzyckiego.

Szumowski zapowiada "odmrażanie gospodarki" od 19 kwietnia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że od 19 kwietnia rząd będzie powoli "odmrażać gospodarkę". Szczegółowe decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych kilku dni. Możliwe, że do sklepów spożywczych będzie mogło wejść naraz więcej osób, ale nie zmienia się to, że od czwartku zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązkowe. Dziś rano resort zdrowia potwierdził 117 nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 6 kolejnych zakażonych osób.

Medycy pokazali, jak wyglądały ich święta

Kiedy inni zostali w domach, oni musieli zostać na posterunku. Ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze pokazali, jak wyglądała ich praca w te Święta Wielkanocne. Sami nagrali filmy, które udostępnili w internecie.

Noclegownie dla bezdomnych apelują o pomoc. "Żyjemy na takiej bombie zegarowej"

W dobie pandemii w bardzo trudnej sytuacji są osoby bezdomne i noclegownie, które im pomagają. Bezdomni to często osoby starsze i schorowane, więc takie, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ciężką odmianę COVID-19. Choć schroniska i noclegownie są dotowane przez samorządy i wojewodów, liczba otrzymywanych środków do dezynfekcji, rękawiczek czy maseczek jest niewystarczająca.

Osocze ozdrowieńców może pomóc w walce z COVID-19

Polscy lekarze chcą podawać chorym na COVID-19 krew osób, które miały tę chorobę i wyzdrowiały. Chodzi o to, aby osoby obecnie chore mogły skorzystać z przeciwciał, które wyprodukowały organizmy ozdrowieńców. W Polsce wyzdrowiało już ponad czterysta zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Każdy z nich, o ile czuje się dobrze, proszony jest o kontakt z najbliższą stacją krwiodawstwa.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Powstała wirtualna wystawa

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku 13 kwietnia. Dziś też mija równo 30 lat, odkąd władze Związku Radzieckiego przyznały się do mordu, nazywając go "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu". Około 22 tysięcy obywateli Polski zostało rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Mordów dokonano nie tylko w Katyniu, ale także w Kalininie, Charkowie, Mińsku i Kijowie.

Ciężka sytuacja w domu opieki przy Bobrowieckiej

W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie u ponad połowy z kilkudziesięciu pensjonariuszy wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Przez trzy dni musiała się nimi opiekować jedna pielęgniarka. Musiała, bo dostała takie polecenie od wojewody, które przyniósł jej w czwartek późnym wieczorem policjant. Część regularnego personelu zakładu też jest zakażona. W czasie świąt oprócz pielęgniarki w zakładzie pracowali jeszcze tylko jeden lekarz i kilka osób personelu niemedycznego. Dopiero w poniedziałek do zakładu przyszły dodatkowe pielęgniarki.

Nowe informacje na temat SARS-CoV-2 w Polsce. "Systematycznie rośnie liczba ozdrowieńców"

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych wykrytych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce i o tym, że 24 zakażone osoby zmarły. Do około 30 procent wszystkich zakażeń w Polsce doszło w placówkach ochrony zdrowia. W województwie mazowieckim ten odsetek sięga 50 procent. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie więcej zakażeń wykryto u członków personelu niż u pacjentów.