Opozycja podzielona w sprawie bojkotu głosowania 10 maja

Opozycja jest podzielona w sprawie głosowania kopertowego. Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że nie zagłosuje. Władysław Kosiniak-Kamysz chce walczyć do końca. Ewentualny bojkot dzieli. Nie ma podziału w sprawie daty. Dla całej opozycji 10 maja to termin do zmiany.

W Białymstoku ruszyły egzaminy na prawo jazdy

Jest pandemia, ale są też egzaminy na prawo jazdy. Właśnie ruszyły w Białymstoku. Tamtejszy ośrodek ruchu drogowego jest pierwszym, w którym odbywają się teoretyczne i praktyczne egzaminy wszystkich kategorii. Ze wszystkimi obostrzeniami sanitarnymi.

Diagnoza, izolacja, pozostawienie samemu sobie. Jak działają procedury?

Zakażony, zdiagnozowany, wysłany na kwarantannę, ale potem pozostawiony bez jakiejkolwiek pomocy służb. Kolejny przypadek, który pokazuje, jak to działa, lub raczej - jak nie działają w Polsce procedury w pandemii. Na własnej skórze przekonała się o tym reporterka Milena Bobrowska. Teraz widzi, że nie tylko ona.

Pytania o liczbę testów w Polsce. Można robić ich więcej?

Może być 25 tysięcy dziennie, ale jest o połowę mniej. Stąd znów do Ministerstwa Zdrowia padają pytania o testy. Dlaczego w Polsce robimy ich tak mało? Ministerstwo odsyła do lekarzy, a lekarze do głosowania w Sejmie, gdzie rządowa większość odrzuciła między innymi senacką poprawkę o testach dla medyków.

Premier o wyborach: zobowiązuje nas do tego konstytucja

Premier popędza senatorów. Jego zdaniem - prace w komisjach nad ustawą o głosowaniu kopertowym to utrudnianie przeprowadzenia głosowania 10 maja. Innymi słowy - konsultacje z epidemiologami, prawnikami, pracownikami poczty i wreszcie szefem PKW to marnowanie czasu. Prace we Senacie trwają. W ramach tych prac szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział jasno - wybory na postawie tej ustawy nie będą wolne. To nie jedyny taki głos w tej sprawie.

"Luzowanie", kolejny etap. Zostaną otwarte hotele i galerie handlowe

W poniedziałek otwierają się hotele i centra handlowe. Po majówce rząd wprowadza drugi etap łagodzenia obostrzeń. Będzie można wyjechać, będzie można zrobić zakupy inne niż spożywcze. Otwarte maja być także żłobki i przedszkola. Powrót do normalności? Trochę tak. Choć to normalność - i to trzeba pamiętać - na nowych zasadach.

Wiceprezes Poczty Polskiej: otrzymaliśmy zlecenie i staramy się je zrealizować

Nie ma ustawy, ale jest zlecenie. Rząd chce, by Poczta Polska przygotowywała wybory. Ale wątpliwości jest mnóstwo i długa lista pytań. Radomir Wit miał okazję je zadać Grzegorzowi Kurdzielowi, wiceprezesowi zarządu Poczty Polskiej do spraw sprzedaży. Rozmowa o braku podstawy prawnej, o braku spisu wyborców, skrzynek pocztowych i możliwych brakach kadrowych.

"O każdy test, o każdą informację musiałam walczyć". Reporterka TVN24 BiS chorowała na COVID-19

Przebieg choroby był na szczęście łagodny, ale procedury były przez służby potraktowane wybiórczo. Jak to jest być zakażona COVID-19 w Polsce? Jak walczy się o testy i jak bez wsparcia państwa zostaje się w kwarantannie? Reporterka TVN24 BiS Milena Bobrowska jeszcze w lutym sama przygotowywała materiały o ogarniętym koronawirusem Wuhanie. Na bieżąco śledziła, jak wirus rozprzestrzenia się po Europie. Nie sądziła, że jej samej przyjdzie mierzyć się z tą chorobą.

Poczta Polska ma już dane PESEL, ale wątpliwości coraz więcej

Samorządowcy odmawiali, ale rząd znalazł na sposób. Poczta Polska ma już dane PESEL Polaków, bo przekazało je Ministerstwo Cyfryzacji. Takie dane to jednak ciągle nie spis wyborców. Nie wszyscy mają meldunek. Nie wszyscy mieszkają tam, gdzie są zameldowani. Na kilkanaście dni przed 10 maja ciągle więcej jest wątpliwości, niż pewności, że to zgodne z prawem i stanem faktycznym.

Wybory prezydenckie 10 maja? Głos zabrała OBWE

To niezgodne z zasadami stabilności ustawodawstwa wyborczego - Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ocenia to, jak rządowa większość prze do wyborów prezydenckich w Polsce. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, że istotne zmiany w prawie wyborczym wprowadzono na miesiąc przed ewentualnymi wyborami, a to niedopuszczalne. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka pisze wprost - to powoduje dodatkową niepewność i osłabia zaufanie społeczne.

Branża rozrywkowa apeluje o dodatkową pomoc

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na kolejne etapy "odmrażania gospodarki". Ale w planie rządu brakuje perspektyw dla wielu sektorów branży rozrywkowej, w tym klubów. Dlatego wspólnie apelują do premiera.

Fizjoterapeuci przygotowują filmy instruktażowe dla pacjentów

Nic nie zastąpi rehabilitacji, czyli ciężkiej pracy chorego i rehabilitanta. W czasie pandemii to trudne, ale się okazuje, że nie niemożliwe. Rehabilitanci przeszli w tryb online. Z podopiecznymi spotykają się przez internet. Nagrywają filmy instruktażowe, dopingują i motywują. Przyznają, że bezpośredniego spotkania taka e-rehabilitacja jednak nie zastąpi.

TVN Fabuła organizuje konkurs czasów pandemii

Pierwszy polski festiwal filmowy w czasie pandemii. TVN Fabuła organizuje konkurs dla twórców w czasie kwarantanny. Trwa nabór obrazów kręconych w izolacji. Można je nagrać przy pomocy telefonu czy komputera. Najważniejszy jest dobry pomysł. Jak podkreślają organizatorzy - ograniczona przestrzeń nie ogranicza wyobraźni.

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" apeluje o solidarność z Ewą Wrzosek

Prokuratorzy ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia" i sędziowie ze stowarzyszenia "Iustitia" murem stają za prokurator Ewą Wrzosek, która ma dyscyplinarkę, bo wszczęła śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich w czasie epidemii. Sprawę trzy godziny później umorzyła jej przełożona. Jak się okazuje - celowo wtedy ściągnięta do pracy, bo miała dzień wolny. "Lex Super Omnia" krytykuje jej postawę i apeluje do prokuratorów.

Protesty mieszkańców przygranicznych miast

Polski rząd przedłuża obowiązek kwarantanny dla wracających z zagranicy. To ogromny kłopot dla mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy pracują na przykład w Niemczech. Wielu wybiera pracę, a to oznacza rozłąkę z rodziną. Stąd ich protesty i apele do rządu, by umożliwił im swobodne przekraczanie granicy bez konieczności przymusowej kwarantanny.

Spór o spisy wyborców. Rząd: muszą zostać wydane

To pistolet przystawiony do samorządowej skroni - tak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenia próby zmuszenia samorządów do przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej - tłumaczą kolejni prezydenci i burmistrzowie miast, bo ustawa o wyborach korespondencyjnych dopiero jest procedowana, więc w polskim systemie prawnym nie istnieje.