Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"

Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"
Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"
Marta Warchoł | Fakty po południu
Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"Marta Warchoł | Fakty po południu

Marcowy początek ogólnopolskiej izolacji wiele osób kojarzy z robieniem zapasów. Na początku w koszykach sklepowych królował makron i papier toaletowy. Z czasem lista zakupów znacznie się zmieniła. Zamknięci w domach częściej niż rok temu o tej samej porze sięgamy po alkohol.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Badania firmy Nielsen pokazują, że w porównaniu z marcem 2019, w marcu 2020 roku w Polsce sprzedaż alkoholu wzrosła o 5 procent. To oznacza, że kupujemy więcej alkoholu w czasie pandemii, niż nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech odnotowano wzrost na poziomie 4 procent, za to Francuzi z alkoholu w czasach pandemii w dużej mierze zrezygnowali. Niechlubne rekordy bije za to Wielka Brytania. Wyspiarze alkoholu kupują aż o 21 procent więcej w porównaniu do 2019 roku.

- Ludzie piją alkohol głównie po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas albo rozproszyć nadmiar emocji, z którymi sobie nie radzą - tłumaczy Magdalena Chorzewska, psycholog.

Na nudę i stres, jak pokazują badania, najlepiej pomaga Polakom piwo. W przedostatni tydzień kwietnia na zakupach o wiele częściej sięgaliśmy po napoje chmielowe niż rok temu. Kupiliśmy o 19 procent więcej piwa. Bary w dużej mierze zastąpiły teraz łącza internetowe.

- Kontakt wirtualny i kontakt zdalny na pewno się nasilił. Jednak piwko przez skype to po prostu nie jest to. To nie jest to samo - uważa Szymon Sienkiewicz ze sklepu AlkoSpot.

Przyzwyczajenia mogą pozostać

Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w marcu wyprodukowano aż o 21 procent więcej wódki niż w lutym. Ten alkohol służył też do dezynfekcji. Lekarze ostrzegają, że alkohol obniża naszą odporność. Spożywany w walce z wirusem wcale nie pomaga.

- Powodujemy, że organizm musi skupić się i walczyć z zupełnie inna substancją, która w nadmiernej ilości dla niego jest trucizną - tłumaczy doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Trucizną, od której możemy się uzależnić. - Problem pojawia się wtedy, kiedy już mamy przymus picia alkoholu i nie sięgamy po inne środki zaradcze, tylko idziemy do sklepu monopolowego - mówi Magdalena Chorzewska.

To, co podkreśla Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, to to, że nawyki z czasu izolacji mogą niektórym zostać.

- W moim przekonaniu pomoc po pandemii dla osób, które może niekoniecznie są uzależnione, ale które piją nadmiernie i szkodliwie, ta pomoc będzie bardzo, bardzo potrzebna - uważa.

Młodzi piją mniej

Jest też grupa osób, która alkoholu spożywa mniejsze ilości. Profesor Jan Chodkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego przebadał grupę ponad czterystu osób. Wnioski są takie, że młodzież w czasach pandemii pije mniej.

- Hipoteza, którą postawiliśmy, jest taka, że te osoby, które piją mniej, to nie są osoby, które piją mniej z wyboru, tylko to są osoby, które piją mniej dlatego, że zamknięte są kluby, puby, różne imprezy studenckie - mówi doktor habilitowany Jan Chodkiewicz z Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychologii Uzależnień Uniwersytetu Łódzkiego.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS