Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"

Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"
Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"
Marta Warchoł | Fakty po południu
Polacy w izolacji częściej sięgają po alkohol. "Po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas"Marta Warchoł | Fakty po południu

Marcowy początek ogólnopolskiej izolacji wiele osób kojarzy z robieniem zapasów. Na początku w koszykach sklepowych królował makron i papier toaletowy. Z czasem lista zakupów znacznie się zmieniła. Zamknięci w domach częściej niż rok temu o tej samej porze sięgamy po alkohol.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Badania firmy Nielsen pokazują, że w porównaniu z marcem 2019, w marcu 2020 roku w Polsce sprzedaż alkoholu wzrosła o 5 procent. To oznacza, że kupujemy więcej alkoholu w czasie pandemii, niż nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech odnotowano wzrost na poziomie 4 procent, za to Francuzi z alkoholu w czasach pandemii w dużej mierze zrezygnowali. Niechlubne rekordy bije za to Wielka Brytania. Wyspiarze alkoholu kupują aż o 21 procent więcej w porównaniu do 2019 roku.

- Ludzie piją alkohol głównie po to, żeby w jakiś sposób spędzić czas albo rozproszyć nadmiar emocji, z którymi sobie nie radzą - tłumaczy Magdalena Chorzewska, psycholog.

Na nudę i stres, jak pokazują badania, najlepiej pomaga Polakom piwo. W przedostatni tydzień kwietnia na zakupach o wiele częściej sięgaliśmy po napoje chmielowe niż rok temu. Kupiliśmy o 19 procent więcej piwa. Bary w dużej mierze zastąpiły teraz łącza internetowe.

- Kontakt wirtualny i kontakt zdalny na pewno się nasilił. Jednak piwko przez skype to po prostu nie jest to. To nie jest to samo - uważa Szymon Sienkiewicz ze sklepu AlkoSpot.

Przyzwyczajenia mogą pozostać

Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w marcu wyprodukowano aż o 21 procent więcej wódki niż w lutym. Ten alkohol służył też do dezynfekcji. Lekarze ostrzegają, że alkohol obniża naszą odporność. Spożywany w walce z wirusem wcale nie pomaga.

- Powodujemy, że organizm musi skupić się i walczyć z zupełnie inna substancją, która w nadmiernej ilości dla niego jest trucizną - tłumaczy doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Trucizną, od której możemy się uzależnić. - Problem pojawia się wtedy, kiedy już mamy przymus picia alkoholu i nie sięgamy po inne środki zaradcze, tylko idziemy do sklepu monopolowego - mówi Magdalena Chorzewska.

To, co podkreśla Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, to to, że nawyki z czasu izolacji mogą niektórym zostać.

- W moim przekonaniu pomoc po pandemii dla osób, które może niekoniecznie są uzależnione, ale które piją nadmiernie i szkodliwie, ta pomoc będzie bardzo, bardzo potrzebna - uważa.

Młodzi piją mniej

Jest też grupa osób, która alkoholu spożywa mniejsze ilości. Profesor Jan Chodkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego przebadał grupę ponad czterystu osób. Wnioski są takie, że młodzież w czasach pandemii pije mniej.

- Hipoteza, którą postawiliśmy, jest taka, że te osoby, które piją mniej, to nie są osoby, które piją mniej z wyboru, tylko to są osoby, które piją mniej dlatego, że zamknięte są kluby, puby, różne imprezy studenckie - mówi doktor habilitowany Jan Chodkiewicz z Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychologii Uzależnień Uniwersytetu Łódzkiego.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS