Doświadczają "mgły pocovidowej" lub męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńców

Doświadczają "mgły pocovidowej", męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńców
Doświadczają "mgły pocovidowej", męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńców
Aneta Regulska | Fakty po południu
Doświadczają "mgły pocovidowej", męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńcówAneta Regulska | Fakty po południu

Przeszli COVID-19, ale do pełni sił i zdrowia droga jeszcze daleka - takim pacjentom mają pomóc oddziały rehabilitacyjne. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu powstał pierwszy taki oddział w województwie łódzkim. Trafią tam osoby, które chorowały na COVID-19, ale które wciąż odczuwają skutki zakażenia koronawirusem, takie jak osłabienie czy "mgła pocovidowa".

Przeszła COVID-19, ale do życia na pełnych obrotach jeszcze nie wróciła. Pani Żaneta jest ozdrowieńcem, ale do dziś walczy ze skutkami zakażenia koronawirusem.

- Po jakimś czasie zaczęło się tworzyć dość silne osłabienie, męczący kaszel, (...) objawy duszności, wydzielina, tak jak gdyby z drzewa oskrzelowego wydzielała się w takich dużych ilościach - opisuje Żaneta Bełdowska, pacjentka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Koniec choroby to nie zawsze koniec problemów. Lekarze mówią, że u niektórych zmiany w płucach po przebytym zakażeniu mogą utrzymywać się kilka miesięcy

- Nie tylko chodzi o płuca. Powikłania mogą dotyczyć oczywiście również mięśnia sercowego, nerek, przewodu pokarmowego i układu kostno-szkieletowego oraz układu nerwowego - wymienia Grzegorz Cybart, lekarz rehabilitacji medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.

Są tacy, u których ogromne zmęczenie powoduje nawet zwykła rozmowa. Do tego nierzadko dochodzi trauma, jaką przeżyli podczas leczenia, związana z lękiem przed śmiercią.

- Obniżone samopoczucie, obniżony nastrój. Może gdzieś się wkraść też depresja - twierdzi fizjoterapeuta Jakub Jurkiewicz.

Po tygodniach spędzonych na szpitalnym łóżku pacjentom trudno wrócić do formy. - Osoby, które wcześniej normalnie funkcjonowały, mogły normalnie bez problemu się poruszać, bardzo często mówią, że po przejściu kilku-kilkunastu metrów męczą się - mówi Miłosz Dobrogowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

- Pacjenci po COVID-19 mają problemy z pamięcią, koncentracją. Sama tego doświadczam, bo przeszłam, więc taka "mgła pocovidowa" jest czymś naturalnym i częstym - twierdzi Agnieszka Świątkiewicz, psycholog w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.

Różne ćwiczenia rehabilitacyjne

W szpitalu w Zgierzu do pełni sił pacjenci zdrowia wracają pod okiem lekarzy i rehabilitantów.

- Dokonywana jest ocena funkcjonowania pacjenta i dobierany indywidualny program usprawniania dla każdego pacjenta, dostosowany do jego potrzeb - wyjaśnia Krzysztof Ostafiński, fizjoterapeuta w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.

- Ćwiczymy oddychanie, ćwiczymy wydolność fizyczną, (...) ćwiczymy siłę nóg i mięśni, siłę rąk. Każdy odcinek naszego ciała jest ćwiczony - wymienia Żaneta Bełdowska.

To niejedyny taki w Polsce, ale pierwszy w województwie łódzkim oddział dla ozdrowieńców. Pacjenci mogą też liczyć na wsparcie psychologiczne. Na pamięć i koncentrację również są specjalne ćwiczenia.

- Chociażby wykreślania pewnych literek, ćwiczenia, które możemy też wprowadzać na komputerze, ćwiczenia na koncentrację uwagi - opisuje Agnieszka Świątkiewicz.

- Osoby, które przechodziły ciężej tę chorobę, które miały więcej objawów i dłużej z nią walczyły, są bardziej narażone na powikłania pocovidowe - twierdzi Jakub Jurkiewicz.

Walka z chorobą nie kończy się na negatywnym wyniku testu. Pani Żaneta dzięki rehabilitacji czuje się zdecydowanie lepiej, ale ze szpitala przed świętami nie wyjdzie.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS