Strzelał do dzieci, zranił 16-latkę. Mężczyzna zatrzymany

W poniedziałek przed jedną ze szkół w Legnicy doszło do dramatycznej sytuacji. 32-latek z okna swojego mieszkania strzelał z wiatrówki do dzieci, które podczas przerwy w lekcjach wyszły przed budynek placówki. Mężczyzna ranił 16-latkę. Dziewczyna trafiła do szpitala. 32-latkowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności, podczas przesłuchania tłumaczył, że dzieci zakłócały mu spokój.

Białe plamy na polskiej mapie szczepień

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 218 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Średnio co czwarty Polak przyjął już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Te dane cieszą - mówią eksperci, ale jednocześnie podkreślają, że wyzwaniem wciąż są białe plamy na mapie szczepień - miejsca, gdzie apele, zachęty i prośby nie działają. W Lipnicy Wielkiej na Podkarpaciu zaszczepiło się zaledwie 6 procent mieszkańców, a w Czarnym Dunajcu - 8 procent.

Wrocławskie MPK apeluje o zachowanie rozwagi przy torowiskach

Przechodniu uważaj, nie wchodź pod tramwaj - takie ostrzeżenie wrocławskiego MPK mogłoby dziwić, gdyby nie fakt, że często dochodzi do incydentów w obrębie torowiska. Każde takie wtargnięcie wiąże się z dużym ryzykiem dla pieszego i dla pasażerów gwałtownie hamującego pojazdu.

Polacy przygotowują się do starcia z Hiszpanią

Biało-czerwoni planują taktykę na sobotnie starcie z Hiszpanią. Jeśli chcą pozostać na Euro, to inny scenariusz niż wygrana nie wchodzi w grę. Polacy lecą do Sewilli w komplecie. Łącznie z Łukaszem Fabiańskim, który przez kontuzję w sobotnim meczu raczej nie zagra.

Rośnie liczba zaszczepionych Polaków

Łącznie w całym kraju w pełni udało się zaszczepić prawie dziesięć milionów osób. Choć to jedna czwarta dorosłych Polaków, to na ogłoszenie odporności populacyjnej wciąż jest za wcześnie.

"Jarosław Kaczyński nie ma większości we własnym klubie parlamentarnym"

Dziewięciu gowinowców, w tym sam prezes Porozumienia, złamało klubową dyscyplinę i zagłosowało przeciw kandydatce PiS na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS-owi pomogła postawa części posłów Konfederacji i Kukiz’15. W głosowaniu nad wyborem nowego RPO obóz władzy zachował większość. Teraz musi zabiegać o zgodę Senatu. Tam też będzie się liczyć każdy jeden głos. Samo głosowanie ma odbyć się w najbliższy piątek - albo dopiero w połowie lipca. Decyzja ma zapaść 17 czerwca.

Opozycja krytykuje utajnienie obrad Sejmu

W Sejmie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym przedstawiona została informacja w sprawie cyberataków wymierzonych w Polskę. Rzecznik rządu mówił, że sprawa cyberataków jest bardzo szeroka. Politycy opozycji są zgodni - na posiedzeniu nie padło nic, co wymagałoby utajnienia.

Czy premier używa skrzynki prywatnej do celów służbowych? Odpowiedź nie padła

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem zawnioskował o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym. Tematem ma być kwestia cyberataków, które dotknęły polskich urzędników. Obrady mają rozpocząć się w środę o godzinie 9. Obowiązywać będzie - jak przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - "regulamin stały", czyli wszyscy posłowie muszą być osobiście na sali posiedzeń. Koalicja Obywatelska jest przeciwna posiedzeniu niejawnemu. Zdaniem polityków informacje o cyberatakach powinni poznać wszyscy Polacy.

"Taktycznie tragedia, piłkarsko tragedia". Kibice rozczarowani meczem Polaków

Biało-czerwoni kibice byli widoczni nie tylko w Sankt Petersburgu, ale też w całej Polsce - w strefach kibica, na świeżym powietrzu, w barach i pubach. Optymistów nad Wisłą - tak jak w Rosji - nie brakowało. Czwarty dzień turnieju mistrzostw Europy miał należeć do biało-czerwonych, ale zarówno piłkarze, jaki i kibice muszą pogodzić się z przegraną reprezentacji w meczu ze Słowacją.

Sejm wybrał Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich

Wyników tego głosowania nie sposób było przewidywać, bo liczyły się pojedyncze głosy. Kandydatów było dwoje: zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość senator Lidia Staroń i popierany przez opozycję i część posłów Porozumienia wykładowca akademicki profesor Marcin Wiącek. We wtorek Sejm wybrał na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń. Na wybór senator zgodzić się jeszcze musi Senat.

"Liczę na owocną współpracę". Kukiz'15 poprze Polski Ład, PiS - ustawy Kukiz'15

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Prezes PiS potwierdził, że jego ugrupowanie poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15". Ocenił również, że Paweł Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego". Natomiast Paweł Kukiz powiedział, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna, a jego formacja nie będzie miała problemu z poparciem Polskiego Ładu.

Biedroń: Rzeszów dał wyborcom opozycji nadzieję. Gowin: mści się atak na klasę średnią

Wybory lokalne w Rzeszowie od samego początku miały ogólnopolski kontekst. Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Konrada Fijołka może rzutować na ogólną sytuację polityczną ugrupowań opozycyjnych. Zjednoczona Prawica miała dwóch kandydatów w Rzeszowie. Ewa Leniart była popierana przez PiS, a Marcin Warchoł przez Solidarną Polskę. Według lidera Porozumienia, Jarosława Gowina, wyborcy negatywnie ocenili projekt Polskiego Ładu. "Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję" - napisał.

W wyborach w Rzeszowie wygrał Konrad Fijołek. "Zwyciężyła jedność"

Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, który zdobył 56,51 procent głosów. W czasie kampanii mógł liczyć na wsparcie i doping niemal całej opozycji, z wyjątkiem Konfederacji. Konrad Fijołek po ogłoszeniu wyników wyborów powiedział, że zwyciężyła jedność. Zapowiedział jednocześnie, że za pracę dla miasta zabiera się od zaraz i do współpracy zaprosił wszystkich kontrkandydatów.

Wypadków takich jak Eriksena są tysiące. Ratownicy przypominają, jak udzielać pierwszej pomocy

Piłkarz reprezentacji Danii Christian Eriksen podczas sobotniego meczu z Finlandią padł na murawę, mając zawał serca. Przeżył, bo natychmiast został reanimowany. Eksperci przypominają co zrobić w posobnych sytuacjach. Najpierw należy sprawdzić, czy dana osoba oddycha. Jeśli oddycha, to należy ją ułożyć w bezpiecznej pozycji. Jeśli nie oddycha, należy podjąć próbę reanimacji, uciskając jej klatkę piersiową.

Kolejne obostrzenia poluzowane. Większe limity osób w lokalach i obiektach

W niedzielę w życie weszły łagodniejsze zasady bezpieczeństwa sanitarnego. W kinach, teatrach i na koncertach ponownie działać mogą punkty gastronomiczne. Rząd poluzował też obostrzenia dotyczące maksymalnej liczby osób w kościołach, restauracjach i komunikacji zbiorowej. Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu w klubach, instytucjach kultury, kościołach i hotelach. Pojawiają się wątpliwości, kto i jak będzie weryfikował fakt zaszczepienia.

Mieszkańcy Rzeszowa wybierają nowego prezydenta miasta

W niedzielę o godzinie 7 w Rzeszowie rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. O głosy rzeszowian walczy czworo kandydatów: Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun. Po zakończeniu ciszy wyborczej, które ma nastąpić planowo o 21, w TVN24 rozpocznie się wydanie specjalne.

Iga Świątek i Bethanie Mattek-Sands przegrały w finale debla French Open

Iga Świątek w parze z Amerykanką Bethanie Mattek-Sands w niedzielę przegrały w finale debla wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova po raz drugi zostały mistrzyniami turnieju. Dla polskiego tenisa to i tak ogromny sukces. Poprzednim razem Polka w finale gry podwójnej na French Open zagrała ponad 80 lat temu. Barbora Krejcikova wygrała także w singlu.

Specjaliści alarmują: coraz więcej dzieci ma wady postawy

Po długim okresie nauki zdalnej coraz więcej dzieci ma problem z wadami postawy, co obserwują nauczyciele i lekarze. Warto podkreślić, że samo utrzymanie prawidłowej postawy to nie wszystko. Trzeba też po prostu się ruszać. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom minimum godzinę aktywności fizycznej dziennie.

Akcja szczepień w Małopolsce. "Od Giewontu po Pustynię Błędowską"

Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską - tak się nazywa akcja w Małopolsce. Można bez wcześniejszej rejestracji zaszczepić się jedno dawkową szczepionka firmy Johnson and Johnson. Mobilne punkty szczepień pojawiają się w całym kraju. Od poniedziałku szczepią się też nastolatkowie od 12 roku życia.

"Minister Dworczyk zapadłby się teraz chętnie pod ziemię"

Szef kancelarii premiera ponownie oświadcza, że na jego skrzynce mailowej hakerzy nie mogli znaleźć niczego, czego ujawnienie zagroziłoby bezpieczeństwu państwa. Zapewnia też, że cześć z ujawnianych w sieci dokumentów jest spreparowana. Opozycja pyta, co dokładnie jest spreparowane, a co nie i od kiedy hakerzy mieli dostęp do maili szefa KPRM.

"Rozmawiamy, rozmawiamy i będziemy rozmawiać". Bez przełomu w sprawie Turowa

Oficjalnie polskie władze zapewniają, że w Grupie Wyszehradzkiej panuje przyjaźń, zgoda i pełna współpraca. Jednocześnie jednak toczy się ostry spór o kopalnię w Turowie między Polską a Czechami. Czesi nie wykluczają, że będą się nawet dopominać o karę dzienną dla Polski za niewykonanie postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia. Ze swojej strony Komisja Europejska planuje włączenie się w sprawę przed Trybunałem.