Iga Świątek pokonała Kaję Juvan w I rundzie turnieju Rolanda Garrosa

Obchodząca 20. urodziny Iga świątek znakomicie rozpoczęła w Paryżu wielkoszlemowy turniej Rolanda Garrosa. Słowenkę Kaję Juvan pokonała w dwóch setach. Mecz rozegrano na korcie Philippe'a Chartiera. Tym samym, na którym 10 października ubiegłego roku Świątek wygrała finał Rolanda Garrosa. To największy sukces w historii polskiego tenisa.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej

W poniedziałek uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII szkół podstawowych wrócili do nauki w trybie stacjonarnym. W szkołach wciąż obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Rada Medyczna przy premierze przyjęła rekomendację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku 12-15 lat. Zdaniem ekspertów szczepienia uczniów mogłyby ruszyć już w czerwcu.

Ważą się losy immunitetu sędziego Wróbla. "Mamy napaść na sędziów Sądu Najwyższego"

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek rozpoczęła posiedzenie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi. Śledczy chcą postawić sędziemu Wróblowi i dwóm innym sędziom zarzuty za rzekome niedopełnienie formalności półtora roku temu, przez co dwóch mężczyzn miało wyjść z więzienia o miesiąc później. Zdaniem byłej pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf jest to "napaść na sędziów Sądu Najwyższego".

Miał ją wywieźć do lasu i udusić. Tragiczny finał poszukiwań 18-letniej Magdy

Policjanci odnaleźli ciało 18-letniej Magdy ze Świńca, która zaginęła tydzień temu. Śledczy zatrzymali podejrzanego w tej sprawie, który usłyszał zarzut zabójstwa i przyznał się do winy. Dawid J. miał wywieźć 18-latkę do lasu i tam - jak przekazuje prokuratura - ją udusić. Mężczyzna był już skazany za podobną zbrodnię. Zgwałcił i udusił koleżankę ze szkoły. Miał wtedy 14 lat i trafił do poprawczaka. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył rodzinie zamordowanej Magdy kondolencje i wyraził potrzebę zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa.

"To bolesne przypomnienie mrocznego i haniebnego rozdziału w historii naszego kraju"

Kanadyjczycy konfrontują się z jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii kraju. W masowym grobie w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono szczątki ponad dwustu dzieci rdzennych mieszkańców. Grób znajdował się w pobliżu jednej ze szkół z internatem. W takich placówkach przebywały dzieci przymusowo odbierane rodzicom i poddawane asymilacji. W wielu ośrodkach dochodziło do różnego rodzaju nadużyć.

16-latek wszedł do stacji transformatorowej. Zginął po porażeniu prądem

16-latka z Koła w Wielkopolsce śmiertelnie poraził prąd. Chłopiec wszedł do stacji transformatorowej przy elektrowni wiatrowej. Zmarł na miejscu. To nie jedyne tego typu zdarzenie w tym miesiącu. Trzy tygodnie temu 13-letni chłopiec w Kamiennej Górze wspiął się na słup wysokiego napięcia. Nastolatek w ciężkim stanie został przetransportowany do Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Od 1 czerwca ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od wtorku 1 czerwca w życie wchodzą duże zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Dotyczą zarówno kierowców, jaki i pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Ponadto piesi mają zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Na szybkich trasach i autostradach kierowcy będą mieć obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami. Nowe przepisy ujednolicają również dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym.

Sędzia Gąciarek odsunięty od orzekania w sprawach karnych. "Jest to represja"

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i wiceprezes warszawskiego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia Piotr Gąciarek został odsunięty od orzekania w ważnych sprawach karnych. Gąciarek - decyzją prezesa sądu i głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba - ma zostać przeniesiony do wydziału wykonywania orzeczeń sądowych. Zdaniem sędziego decyzja ma związek z podważeniem przez niego legalności działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"To film, który trzyma w napięciu od pierwszej minuty"

Ryszard Horowitz i Roman Polański - ceniony fotograf i nagradzany reżyser. Dziś znani artyści. Poznali się jako chłopcy podczas wojny. Historię ich przyjaźni pokazuje film dokumentalny "Polański, Horowitz. Hometown", którego autorami są Anna Kokoszka-Romer i reporter "Faktów po Południu" TVN24 Mateusz Kudła. Ten dokument to próba konfrontacji wspomnień z rzeczywistością - w niedzielę będzie miał swoją światową premierę, podczas otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Karol Nawrocki gotów walczyć o fotel prezesa IPN. "Będę bardzo chętnie spotykał się z senatorami"

Kolegium IPN jednomyślnie popiera kandydaturę doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Także Sejm powołał go na to stanowisko, głosami posłów PiS, Kukiz'15 i Konfederacji, a także trzech posłów PSL. Teraz zgodę na jego powołanie musi wyrazić Senat. Jeśli tak się nie stanie, to Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs.

Rząd zawarł porozumienie z górnikami. Kopalnie mają zostać wygaszone do 2049 roku

Rząd i przedstawiciele górników zawarli porozumienie dotyczące wygaszania kopalń. Ma ono potrwać do 2049 roku. Górnicy deklarują, że nie będą protestować z powodu zamykania kopalń, a rząd, że górnicy nie będą poszkodowani. Podpisana umowa społeczna ma dotyczyć osiemdziesięciu tysięcy pracowników związanych z wydobyciem węgla energetycznego na Śląsku.

"Może się okazać, że drogi Zjednoczonej Prawicy na trwałe się rozejdą"

Wicepremier Jarosław Gowin nie widzi nic złego w popieraniu kandydatury profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. To kandydat opozycji, podczas gdy PiS proponuje kandydaturę senator Lidii Staroń. Kandydatura profesora Wiącka zjednoczyła niemal całą opozycję. Posiedzenie Sejmu, które ma wyłonić nominata, jest zaplanowane na 15 czerwca.

"Cieszy się kuchnia, cieszą się kelnerzy". Obostrzenia poluzowane

Spędzić noc w hotelu, zjeść śniadanie w środku restauracji czy pójść na siłownię - od soboty to już jest możliwe. W restauracjach udostępnionych może być najwyżej 50 procent wszystkich stolików. Te, które są dostępne dla klientów, powinny być oddalone od siebie o co najmniej o półtora metra lub być oddzielone przegrodą. Mimo tych ograniczeń restauratorzy i goście nie kryją radości.

Pfizer chciałby szczepić przeciw COVID-19 już od 6. miesiąca życia

Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie nastolatków w wieku od 12 do 15 lat szczepionką Pfizera na COVID-19. Teraz jest jeszcze potrzebna akceptacja Komisji Europejskiej i decyzja rządu. Moderna też chce uzyskać zgodę, żeby jej szczepionka mogła być stosowana u dzieci od 12. roku życia. Z kolei Pfizer idzie jeszcze dalej - chce starać się o zgodę na szczepienie dzieci od 6. miesiąca życia.

Wrzosek o zawiadomieniu NIK: nie mam cienia wątpliwości, że postępowanie zostanie umorzone

Najwyższa Izba Kontroli ma obawy, czy prokuratur potraktuje zawiadomienie Izby w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych w sposób rzetelny. Zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to opozycja odpowiada za zablokowanie wyborów, a premier Mateusz Morawiecki winy nie ponosi. Obawy co do bezstronności śledczych ma też opozycja oraz część środowiska prawniczego. W ocenie prokurator Ewy Wrzosek wypowiedź Zbigniewa Ziobry całkowicie pozbawia prokuraturę zaufania i demoluje jej wizerunek jako bezstronnego organu. Ewa Wrzosek to prokurator, która w kwietniu ubiegłego roku wszczęła śledztwo w sprawie organizacji "wyborów kopertowych", ale zostało ono umorzone po 3 godzinach przez jej przełożoną.

Po pas w wodzie, pod ostrzałem, w huraganie i w mrowisku. Kulisy pracy reporterów TVN24

Wraz z upływem lat w dziennikarskim świecie zmieniało się prawie wszystko - technika nadawania obrazu i dźwięku na żywo, zmieniały się trendy mody i fryzury. Jednak przez te dwie dekady nie zmieniło się jedno - reporterzy TVN24 są zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Kanał TVN24 zaczął nadawać 9 sierpnia 2001 roku, więc to jeszcze nie jest okrągła rocznica, ale już teraz postanowiliśmy pokazać, jak zmieniła się Polska, świat i ekipa naszej stacji.

Niemal każdy może być dawcą szpiku. Warto się zarejestrować i uratować komuś życie

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór tego typu - alarmują eksperci. Chorują zarówno dorośli, jaki i dzieci. Lekarze zwracają uwagę, że nowotwory krwi we wczesnym etapie przebiegu choroby mogą w ogóle nie dawać objawów, dlatego stawiają na profilaktykę i zalecają badania. Dla wielu chorych szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy.

Brakuje szczepionek, pacjenci mają przekładane wizyty. Kolejne punkty zgłaszają problemy

W Sosnowcu punkt masowych szczepień będzie zamknięty przez 4 dni. Kłopoty pojawiły się też w Tychach i Bielsku-Białej, gdzie umówione wizyty na szczepienia musiały zostać przełożone. Z kolei władze Warszawy raportują o blisko dwustu przypadkach, gdzie został przekroczony termin podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Rząd tłumaczy, że wynika to z opóźnienia w dostawach szczepionek.

Restauracje już mogą zapraszać klientów do środka

28 maja w Polsce zaczął obowiązywać kolejny etap luzowania obostrzeń. Restauracje mogą już przyjmować klientów w środku, nie tylko w ogródkach. Zajęta może być połowa miesc, a między stolikami musi być albo odpowiedni dystans, albo przegrody.

Zaskakujący finał głosowania w Senacie: preambuła opozycji przepadła

Senat zdecydował w czwartek o nieprzyjęciu preambuły do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. Zdecydowały głosy dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, który twierdzi, że się pomylił i źle oddał głos. Natomiast senator Leszek Czarnobaj w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu z powodu problemów technicznych.

Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. W grze jest dwoje kandydatów - senator niezależna Lidia Staroń popierana przez PiS i profesor Marcin Wiącek popierany przez niemal całą opozycję i kilku posłów Zjednoczonej Prawicy, w tym Jarosława Gowina i Zbigniewa Girzyńskiego. To będzie już piąta próba wyłonienia nowego Rzecznika.

Wody Polskie chcą udrożnić koryto rzeki w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy alarmują

Wody Polskie zamiast zadbać o nawodnienie Puszczy Białowieskiej, chcą ją wysuszyć - jak alarmuje profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Wody Polskie chcą udrożnić koryto rzeki Leśna Prawa. Zdaniem ekologów taka ingerencja nie powinna być podejmowana, bo oznacza to dewastację przyrody i pogłębienie problemu deficytu wody w Puszczy Białowieskiej.