Burza po filmie podkomisji Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej

"Jeśli się okaże, że pan Jarosław Kaczyński zalecał to, żeby wylądować pomimo różnych sytuacji meteorologicznych, to będzie winny - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka stwierdziła, że wierzy, iż jesteśmy coraz bliżej poznania tego, co wydarzyło się w Smoleńsku. To wszystko 11 lat po katastrofie, która nie tylko była narodową tragedią, ale stała się też powodem do narodowego podziału.

Policja wkroczyła na wesele. "Tydzień, który się zbliża, będzie najistotniejszy"

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 21703 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, oraz o śmierci 245 osób. Podłączenia do respiratora wymaga 3459 chorych, to najwięcej od początku pandemii w Polsce. Dwie dawki szczepionki podano ponad dwu milionom Polaków, z kolei jedną dawkę otrzymało ponad pięć milionów osób. Specjaliści od początku trzeciej fali wirusa alarmują, że za późno chorzy za późno zgłaszają się do szpitali, ignorując pierwsze objawy zakażenia.

Wyższe kary dla właścicieli i opiekunów psów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jeżeli nie zachowamy środków ostrożności przy wyprowadzaniu psa na spacer, możemy zapłacić mandat w wysokości od 50 do 250 złotych. Jeżeli agresywne zwierzę będzie stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, ale też innych zwierząt, kara będzie surowsza i może wynieść 500 złotych.

Lekarze szykują się na napływ nowych pacjentów do szpitali

Dobowe statystyki zakażeń dają nadzieję, że trzecia fala zaczyna opadać, ale na razie to tylko nadzieja. Lekarze szykują się na nową falę pacjentów. Liczba hospitalizacji będzie rosnąć. Pytanie - czy dla wszystkich wystarczy miejsc? Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest na Śląsku. W Poznaniu wojewoda wydał skierowania do pracy dla ponad 400 osób.

"Przyszły tydzień pokaże, jak wygląda sytuacja w Polsce"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 24856 nowych zakażeniach i 749 zgonach. Prezydent po radzie gabinetowej mówi, że "sytuacja wygląda lepiej, niż się spodziewano", z czym kompletnie nie zgadzają się lekarze, którzy na co dzień walczą z pandemią.

11 lat temu doszło do katastrofy w Smoleńsku

11 lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki Tupolew rozbił się podchodząc we mgle do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. W wielu miejscach uczczono pamięć wszystkich 96 ofiar katastrofy, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i Ryszard Kaczorowski - były prezydent Polski na uchodźstwie. Rocznica katastrofy smoleńskiej to również dzień, w którym padają pytania o przyczyny i polityczną odpowiedzialność za to, co się stało.

Galerie handlowe liczą straty. Sytuacja branży jest dramatyczna

Rząd szykuje kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. Wynajmującym lokale w centrach handlowych mają zostać zwolnieni z części opłat. Właściciele galerii protestują, bo - jak mówią - to oni poniosą te koszty, a wsparcia w zamian nie dostają. Swoje dotychczasowe straty tylko z tytułu pomocy najemcom wyliczyli na ponad pięć miliardów złotych.

Problemy ze szczepieniami w Darłowie

W Darłowie osoby poniżej wieku 80 plus nie maja szans na szczepienie w kwietniu. Na maj zarejestrowane są osoby w wieku 70 plus. 60 plus i młodsi na szczepienie poczekają dłużej. Chyba, że pojadą do ościennych miejscowości. Wszystko dlatego, że w Darłowie jest tylko jeden punkt szczepień, który jest wstanie zaszczepić 30 osób tygodniowo pierwszą dawką i 30 drugą. Szefowa punktu szczepień przyznaje, że jest potrzeba uruchomienia co najmniej jednego dodatkowego punktu szczepień.

"Ta komisja ma odsuwać Polaków od prawdy"

10 kwietnia 2021 roku minie 11 lat od katastrofy smoleńskiej. Jak co roku Antoni Macierewicz przedstawia swoje stare i nowe ustalenia. Wątpliwości co do rzetelności ustaleń podkomisji Antoniego Macierewicza wyraziła też ostatnio związana z PiS-em Małgorzata Wassermann.

Masowe szczepienia i mnóstwo wątpliwości

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28487 zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 768 osób. Dane są alarmujące. Trzecia fala przetacza się przez szpitale, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi walczy o życie. Od poniedziałku rusza rejestracja kolejnych roczników na szczepienia. Punkty masowych szczepień jeszcze nie zaczęły szczepić, a już dzielą samorząd i rząd.

Szpital imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zbada dzieci, które przeszły COVID-19

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie rozpoczął się program badań diagnostycznych dla dzieci, które przeszły COVID-19. Zgłaszać mogą się wszyscy chętni. Badania trwają dzień lub dwa dni, w zależności od objawów pacjenta. Obejmują głównie układ oddechowy oraz układ krążenia, ale są też dostępne konsultacje specjalistów z dziedziny kardiologii, pulmonologii, alergologii, nefrologii, okulistyki, laryngologi i chorób zakaźnych, a także psychiatrów.

"To nie są warunki wiosenne, a zimowe". Wiosna dopiero ma nadejść

Zima postanowiła o sobie przypomnieć w nocy i rano, gdzieniegdzie spadł śnieg, wystąpiły przymrozki. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR-owcy apelują o rozwagę. Tym bardziej, że sytuacja w górach ma się pogarszać w związku z nadchodzącym ociepleniem. Synoptycy obiecują nadejście wiosny w najbliższych dniach.

"Grozili śmiercią dziecka". Cztery osoby zatrzymane przez policję

Funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim rozbili grupę przestępczą, która chciała wymusić pieniądze od mieszkańca województwa lubuskiego. Zdaniem śledczych żądali zwrotu długu, który nigdy nie istniał. Mieli grozić porwaniem dziecka i spaleniem firmy. Zatrzymano cztery osoby. Wśród nich są Polacy i obcokrajowcy. Trzy osoby trafiły do aresztu.

Pacjenci są transportowani do innych województw. To nierzadko skomplikowane przedsięwzięcie

Szczyt trzeciej fali zachorowań przetacza się przez polskie szpitale. Wciąż trudna sytuacja jest na Śląsku. Tam, gdzie miejsc i możliwości leczenia zaczyna brakować, pacjenci transportowani są do innych województw. Na przykład do Żywca przyleciał lekarz, który podłączył ECMO, potem wojskowym helikopterem razem z pacjentką wrócił do szpitala klinicznego w Łodzi. W trakcie całej akcji nie obyło się bez wsparcia z Krakowa, skąd trzeba było pożyczyć specjalny filtr.

Prawie 1000 zgonów osób zakażonych w ciągu doby. Mają powstać nowe punkty szczepień

954 zgony osób zakażonych koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń przekroczyła 27 tysięcy. Premier Mateusz Morawiecki zachęcał do rejestrowania się na szczepienia. Rząd ogłosił kalendarz, zgodnie z którym mają wystartować nowe punkty szczepień: 15 kwietnia mają ruszyć pierwsze punkty drive-thru, 20 kwietnia pierwsze punkty organizowane przez samorządy, od 23 kwietnia ratownicy i pielęgniarki będą mogli samodzielnie szczepić, w maju mają wystartować punkty w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy.

Przedterminowe wybory? Kaczyński o skali napięć w Zjednoczonej Prawicy

Będą przyspieszone wybory? - Nie prognozuje, ale nie wykluczam - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" i wyznaje: mamy napięcia w koalicji. Wśród punktów spornych kwestia funduszu odbudowy. Solidarna Polska, której liderem jest Zbigniew nie raz mówiła, że w Sejmie zagłosuje przeciw przepisom. - Nadzieje na rozsądek Solidarnej Polski mogą okazać się płonne - przyznaje Kaczyński i ostrzega: jeśli przegramy głosowanie, to Zjednoczona Prawica nie przetrwa.

Jest decyzja sądu w sprawie respiratorów od byłego handlarza bronią. "To na pewno nie kończy sprawy"

Ministerstwo Zdrowia bliżej odzyskania pieniędzy za respiratory, które kupiło w ubiegłym roku od byłego handlarza bronią. Sąd wydał prawomocny nakaz zapłaty. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych. Firma E&K należąca do Andrzeja Izdebskiego umowę zrealizowała częściowo, z 1200 zamówionych respiratorów dostarczyła 200 - bez gwarancji, bez części zamiennych, bez serwisu, a nawet bez przewodów do podłączenia pacjenta.

"Nie ma nic bez lekarza, bez diagnosty, bez farmaceuty". Protest medyków w Warszawie

W środę przed siedzibą resortu zdrowia protestowali przedstawiciele zawodów medycznych. Manifestacja medyków została zorganizowana w szczególnym dniu, bo 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Ochrony Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia. Pielęgniarki i lekarze domagają się poprawy warunków pracy oraz podwyżki płac. Protest był symboliczny, bo - jak mówiła jedna z pielęgniarek - poczucie odpowiedzialności nakazało medykom pozostać w miejscach pracy.