Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia

Rząd poinformował o przedłużeniu obostrzeń w całym kraju. Do 18 kwietnia zamknięte będą galerie handlowe, siłownie, kina, teatry, zakłady fryzjerskie, przedszkola i szkoły. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma nadzieje, że najmłodsi uczniowie wrócą do szkół jeszcze w tym miesiącu, ale wiele zależy od poświątecznych zachorowań - ich pełen obraz ma być znany w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 14910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 638 zakażonych osób.

"W Polsce co roku do śmietników trafia prawie pięć milionów ton jedzenia"

Podczas świąt zawartość lodówki często jest większa niż nasz apetyt i możliwości. Co roku wraca dylemat - co zrobić z jedzeniem. Badania pokazują, że wciąż kupujemy dużo za dużo, i że wciąż żywność ląduje w koszach. By tak się nie stało - świątecznymi rarytasami można się podzielić, albo dać im nową, równie pyszną, kulinarną formę.

Sytuacja epidemiczna kraju wciąż jest bardzo trudna

W poświątecznych danych jest mniej nowych potwierdzonych przypadków zakażeń, bo przeprowadzono mniej testów. Obraz pandemii widać jednak w szpitalach. W ilości zajętych łóżek i respiratorów. Wciąż bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku. Zajętych jest niemal 90 procent łóżek covidowych. Pacjenci wciąż przewożeni są do innych województw.

"Samotność dotknęła w zasadzie nas wszystkich"

Samotność w czasie pandemii najbardziej doświadcza seniorów. Najnowsze badania pokazują, że obok koronawirusa rozprzestrzenia się druga, mniej widoczna epidemia - samotności i strachu. Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Coraz więcej z nich ma objawy depresji.

Lekarze obawiają się fali zachorowań na pocovidowy zespół zapalny u dzieci

Koronawirus jest groźny także dla najmłodszych. Jeśli nie samo zakażenie, to groźne jest to, co dzieje się później. Przybywa dzieci cierpiących na pocovidowy zespół zapalny (PIMS). Zaczyna się od wysokiej gorączki. Najbardziej zagrożone jest serce. Potrzebna jest opieka specjalistów. Lekarze apelują do rodziców - obserwujmy dzieci, reagujmy na niepokojące objawy.

Szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie. "To się nijak ma z harmonogramem"

Szczepienie bez rejestracji - tak było w Rzeszowie. Tylko w Wielką Sobotę szczepionkę miało dostać nawet 5000 osób. Prezes placówki medycznej tłumaczy, że nie chciał, by żadna dawka trafiła do kosza. Opozycja pyta - skąd szczepienia poza planem i czy ma to związek z wyborami w mieście. Minister Dworczyk zapewnia, że nie ma mowy o szczególnym traktowaniu.

Rząd zapowiada przyspieszenie tempa szczepień

We wtorek resort zdrowia poinformował o 8245 nowych zakażeniach koronawirusem. Martwić może wzrost liczby zajętych łóżek. W szpitalach jest najwięcej covidowych pacjentów od początku pandemii. Rząd zapowiada przyspieszenie szczepień i zapewnia, że w tej chwili jest jeszcze około 900 tysięcy wolnych terminów na kwiecień.

"Wirus nie ma świąt. To po prostu jest wyścig ze śmiercią"

Wirus nie ma świąt, więc - mimo Wielkanocy - trwają szczepienia. Nie wszędzie i nie we wszystkich punktach. To nie chętnych brakuje, a personelu, który pracuje według świątecznych grafików. 4 kwietnia wykonano zaledwie 3000 ukłuć. W rekordowych dniach było ich dużo więcej. Są jednak na mapie Polski miejsca, gdzie szczepi się na potęgę. Bywa, że bez skierowania. Bywa, że bez zachowania kolejności roczników.

W dwóch wrocławskich szpitalach wystąpiły problemy z instalacją tlenową

Trzecia fala szturmuje szpitale i dla wielu z nich to już jest szczyt wydolności. Coraz więcej coraz młodszych pacjentów znajduje się w coraz cięższym stanie - ze wskazaniem do tlenoterapii. Tylko skąd wziąć tlen, i jak od ręki pokonać problem niewydolnych instalacji tlenowych? W dwóch wrocławskich szpitalach wystąpiły kłopoty z instalacją tlenową.

Drzewa z Krzywego Lasu umierają. Leśnicy mają plan

Leżący w województwie zachodniopomorskim Krzywy Las jest znany na całym świecie. Turyści przyjeżdżają do niego z najdalszych zakątków świata. Las wzbudza też zainteresowanie międzynarodowych mediów. Nie jest stuprocentowo pewne, dlaczego sosny w gminie Gryfino są tak powykrzywiane. Najpopularniejsza hipoteza głosi, że zrobili to celowo ludzie, którzy chcieli uzyskać tak zwane krzywulce. Niestety, sosny się starzeją i umierają. Leśnicy mają plan rewitalizacji, który zakłada między innymi posadzenie i wykrzywienie kolejnych drzew.

Roczny niedźwiadek na tatrzańskim szlaku. Reakcja TPN

Nie dość, że się obudził, nie dość, że jest mały, to jeszcze wyszedł albo wypadł z gawry bez mamy, zaliczając niebezpieczny zjazd z górki z lądowaniem na szlaku turystycznym. Przygody tatrzańskiego niedźwiadka zostały nagrane. Tatrzański Park Narodowy zamknął dla turystów i narciarzy szlaki w okolicy Czarnego Stawu Gąsienicowego. Chodzi o to, żeby niedźwiedzia rodzina miała spokój.

"To był groteskowy pucz. Zakończył się on miażdżącą krytyką ze strony sądu"

Jarosław Gowin nie ma wątpliwości, że gra o przywództwo w Porozumieniu jest zakończona. W jego ocenie po próbie przewrotu, za którym stał Adam Bielan, partia musi się poukładać na nowo i na nowo określić swoje miejsce w Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier Gowin zapowiada twarde koalicyjne rozmowy. Przestrzega, że jeśli spory koalicyjne się nie zakończą, to możliwe są przedwczesne wybory.

Kolejne święta w cieniu epidemii. Lekarze apelują i przestrzegają

Święta wielkanocne ponownie upływają pod znakiem pandemii. Kościoły nie zostały zamknięte i nie wszyscy zrezygnowali z nabożeństw. Niektóre kościoły święciły pokarmy w tradycyjny sposób, inne szukały nowych rozwiązań. W wielkopolskim Rogalinie proboszcz święcił pokarmy, jeżdżąc od domu do domu. Mimo tytanicznej pracy lekarzy system ochrony zdrowia jest na granicy załamania. Tłumy pojawiają się nie tylko w kościołach, ale także na przykład na lotniskach.

Morawiecki przeprasza za swoje słowa o pandemii. Dla opozycji to za mało

W swoim orędziu premier Mateusz Morawiecki przeprosił za to, jak w ciągu ostatniego roku opisywał pewne kwestie związane z pandemią. Politycy przypominają wypowiedź premiera z 1 lipca zeszłego roku, kiedy trwała kampania przed wyborami prezydenckimi. Mateusz Morawiecki zachęcał do pójścia na wybory, twierdząc, że "wirus jest w odwrocie". Opozycja podkreśla, że aby przeprosiny były szczere, premier powinien podać się do dymisji.

Adam Niedzielski skomentował chaos wokół szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że nie konsultowano z nim decyzji o otworzeniu rejestracji dla grupy wiekowej 40-59 lat. Osoby, które nie skończyły 50 lat, mają teraz terminy przekładane z kwietnia na maj. Według ministra zdrowia nie był to tylko błąd techniczny, ale też decyzyjny. Z drugiej strony Adam Niedzielski podkreśla, że dzięki podziałowi obowiązków między nim a Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, może się skupić na sytuacji w szpitalach.