"Może się okazać, że drogi Zjednoczonej Prawicy na trwałe się rozejdą"

Wicepremier Jarosław Gowin nie widzi nic złego w popieraniu kandydatury profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. To kandydat opozycji, podczas gdy PiS proponuje kandydaturę senator Lidii Staroń. Kandydatura profesora Wiącka zjednoczyła niemal całą opozycję. Posiedzenie Sejmu, które ma wyłonić nominata, jest zaplanowane na 15 czerwca.

"Cieszy się kuchnia, cieszą się kelnerzy". Obostrzenia poluzowane

Spędzić noc w hotelu, zjeść śniadanie w środku restauracji czy pójść na siłownię - od soboty to już jest możliwe. W restauracjach udostępnionych może być najwyżej 50 procent wszystkich stolików. Te, które są dostępne dla klientów, powinny być oddalone od siebie o co najmniej o półtora metra lub być oddzielone przegrodą. Mimo tych ograniczeń restauratorzy i goście nie kryją radości.

Pfizer chciałby szczepić przeciw COVID-19 już od 6. miesiąca życia

Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie nastolatków w wieku od 12 do 15 lat szczepionką Pfizera na COVID-19. Teraz jest jeszcze potrzebna akceptacja Komisji Europejskiej i decyzja rządu. Moderna też chce uzyskać zgodę, żeby jej szczepionka mogła być stosowana u dzieci od 12. roku życia. Z kolei Pfizer idzie jeszcze dalej - chce starać się o zgodę na szczepienie dzieci od 6. miesiąca życia.

Wrzosek o zawiadomieniu NIK: nie mam cienia wątpliwości, że postępowanie zostanie umorzone

Najwyższa Izba Kontroli ma obawy, czy prokuratur potraktuje zawiadomienie Izby w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych w sposób rzetelny. Zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to opozycja odpowiada za zablokowanie wyborów, a premier Mateusz Morawiecki winy nie ponosi. Obawy co do bezstronności śledczych ma też opozycja oraz część środowiska prawniczego. W ocenie prokurator Ewy Wrzosek wypowiedź Zbigniewa Ziobry całkowicie pozbawia prokuraturę zaufania i demoluje jej wizerunek jako bezstronnego organu. Ewa Wrzosek to prokurator, która w kwietniu ubiegłego roku wszczęła śledztwo w sprawie organizacji "wyborów kopertowych", ale zostało ono umorzone po 3 godzinach przez jej przełożoną.

Po pas w wodzie, pod ostrzałem, w huraganie i w mrowisku. Kulisy pracy reporterów TVN24

Wraz z upływem lat w dziennikarskim świecie zmieniało się prawie wszystko - technika nadawania obrazu i dźwięku na żywo, zmieniały się trendy mody i fryzury. Jednak przez te dwie dekady nie zmieniło się jedno - reporterzy TVN24 są zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Kanał TVN24 zaczął nadawać 9 sierpnia 2001 roku, więc to jeszcze nie jest okrągła rocznica, ale już teraz postanowiliśmy pokazać, jak zmieniła się Polska, świat i ekipa naszej stacji.

Niemal każdy może być dawcą szpiku. Warto się zarejestrować i uratować komuś życie

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór tego typu - alarmują eksperci. Chorują zarówno dorośli, jaki i dzieci. Lekarze zwracają uwagę, że nowotwory krwi we wczesnym etapie przebiegu choroby mogą w ogóle nie dawać objawów, dlatego stawiają na profilaktykę i zalecają badania. Dla wielu chorych szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy.

Brakuje szczepionek, pacjenci mają przekładane wizyty. Kolejne punkty zgłaszają problemy

W Sosnowcu punkt masowych szczepień będzie zamknięty przez 4 dni. Kłopoty pojawiły się też w Tychach i Bielsku-Białej, gdzie umówione wizyty na szczepienia musiały zostać przełożone. Z kolei władze Warszawy raportują o blisko dwustu przypadkach, gdzie został przekroczony termin podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Rząd tłumaczy, że wynika to z opóźnienia w dostawach szczepionek.

Restauracje już mogą zapraszać klientów do środka

28 maja w Polsce zaczął obowiązywać kolejny etap luzowania obostrzeń. Restauracje mogą już przyjmować klientów w środku, nie tylko w ogródkach. Zajęta może być połowa miesc, a między stolikami musi być albo odpowiedni dystans, albo przegrody.

Zaskakujący finał głosowania w Senacie: preambuła opozycji przepadła

Senat zdecydował w czwartek o nieprzyjęciu preambuły do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. Zdecydowały głosy dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, który twierdzi, że się pomylił i źle oddał głos. Natomiast senator Leszek Czarnobaj w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu z powodu problemów technicznych.

Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. W grze jest dwoje kandydatów - senator niezależna Lidia Staroń popierana przez PiS i profesor Marcin Wiącek popierany przez niemal całą opozycję i kilku posłów Zjednoczonej Prawicy, w tym Jarosława Gowina i Zbigniewa Girzyńskiego. To będzie już piąta próba wyłonienia nowego Rzecznika.

Wody Polskie chcą udrożnić koryto rzeki w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy alarmują

Wody Polskie zamiast zadbać o nawodnienie Puszczy Białowieskiej, chcą ją wysuszyć - jak alarmuje profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Wody Polskie chcą udrożnić koryto rzeki Leśna Prawa. Zdaniem ekologów taka ingerencja nie powinna być podejmowana, bo oznacza to dewastację przyrody i pogłębienie problemu deficytu wody w Puszczy Białowieskiej.

"Odłóż telefon i żyj". Akcja ma przypomnieć pieszym o nowym prawie

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w prawie drogowym. Nowe przepisy wprowadzają między innymi nowe obowiązki dla pieszych. Podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko piesi będą mieli obowiązek zachować szczególną ostrożność, a także nie będą mogli korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych, które ich rozpraszają. Policjanci z Katowic chcą o tym przypomnieć pieszym, dlatego wskrzesili akcję pod hasłem "Odłóż telefon i żyj".

Tragiczny finał awantury na promenadzie w Kłodzku. Nie żyje 19-latek

Na promenadzie w Kłodzku we wtorek przed północą doszło do tragicznej w skutkach awantury. Jak ustaliła policja, 27-latek i jego młodszy kolega szli promenadą i spotkali na ławce dwóch innych mężczyzn, w tym 19-latka. Doszło do sprzeczki. 19-latek został zaatakowany nożem przez 27-latka i zmarł, a znajomy 19-latka trafił z ranami kłutymi do szpitala. 27-latek, który został zatrzymany przez policję, usłyszał zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa.

"Błagam, pomóżcie mi uwolnić mojego syna". Rodzice Ramana Pratasiewicza proszą o pomoc

Natalia Pratasiewicz, matka zatrzymanego w niedzielę dziennikarza Ramana Pratasiewicza, błaga o pomoc. W czwartek na konferencji prasowej w Warszawie rodzice białoruskiego blogera zaapelowali do społeczności międzynarodowej o uratowanie ich syna. Zatrzymany opozycjonista przebywa obecnie w białoruskim areszcie. W obronie Ramana dwie białoruskie aktywistki ogłosiły strajk głodowy przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Apelują do Unii Europejskiej o zdecydowaną reakcję wobec ostatnich działań reżimu Alaksandra Łukaszenki i domagają się nałożenia kolejnych sankcji gospodarczych.

"Sukces jest największym stoperem dla sportowca. Największą motywacją są porażki"

Sześcioro niezwykłych bohaterów, mistrzów sportu i ich niezwykłe historie, które mogą być inspiracją dla wielu innych osób. O tym, jak trudna jest droga do zwycięstwa, o pokonywaniu przeszkód, które życia stawia też poza sportowymi arenami, opowiadają dziennikarce "Faktów TVN" i TVN24 Anicie Werner w odcinkach programu "Tokio. Cena sukcesu". - Sukces jest największym stoperem dla sportowca, a największą motywacją są porażki - mówi polski siatkarz Fabian Drzyzga, jeden z gości programu.

"Jesteśmy nie zieloną wyspą, jak minister mówi, tylko raczej dziurą na europejskiej mapie onkologii"

Sytuacja w polskiej onkologii jest krytyczna. Lekarze alarmują, że mamy do czynienia z dużą falą rozpoznań raka. W ich ocenie, z powodu epidemii COVID-19 w Polsce i utrudnionego dostępu do badań, wiele nowotworów nie zostało zdiagnozowanych w 2020 roku. - Jesteśmy nie zieloną wyspą, jak minister mówi, tylko raczej dziurą na europejskiej mapie onkologii - uważa dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej.

"Dziękuję, mamo, za troskę w oczach". Wyjątkowy koncert przed kliniką dziecięcej onkologii

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji Fundacja "Pomóż Im", która na co dzień pomaga dzieciom chorym na nowotwory, tym razem przygotowała coś dla ich mam. Zorganizowała plenerowy koncert, który odbył się przed Kliniką Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zagrali i zaśpiewali muzycy z Zespołu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Prezes NIK: Mariusz Kamiński może zbierać haki na każdego

Polska polityczna rzeczywistość według prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia: haki, nagonka, przeszukania - tak Marian Banaś w rozmowie z reporterami TVN24 opisuje swoje relacje z obozem władzy, a przede wszystkim z Mariuszem Kamińskim, koordynatorem służb specjalnych i szefem MSWiA. Mariusz Kamiński i podległe mu służby od 2018 roku miały prowadzić działania operacje wymierzone w Mariana Banasia, bo kandydował na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli wbrew planom ministra.

Ciąża a szczepienie przeciwko COVID-19. Jakie są zalecenia ekspertów?

- Szczepię się, bo jestem kobietą, jestem chirurgiem, jestem w ciąży i odpowiadam nie tylko za siebie - zachęca i apeluje do innych kobiet Izabela Ratnicka. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, zalecają szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży.

Popękane ściany, brak wody w studniach, hałas. Czesi tłumaczą, o co chodzi w sporze o Turów

Popękane ściany, zapadająca się ziemia, brak wody w studniach, hałas w dzień i w nocy - to codzienność mieszkańców czeskich miejscowości, które graniczą z kopalnią w Turowie. Spór polsko-czeski w sprawie kopalni w Turowie wciąż trwa. Zarzewiem konfliktu są trudności tysięcy ludzi cierpiących na brak wody, niszczejące domy, nocny hałas. Problemy mieszkańców czeskich miejscowości trwają od lat. Według Czechów dotychczasowe próby negocjacji były bezskuteczne, dlatego w lutym złożyli wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rząd pozwoli na organizowanie koncertów, ale muzycy dostrzegają problem

Od piątku 4 czerwca, zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, będzie można organizować koncerty na świeżym powietrzu. Uczestniczyć w nich będzie mogło maksymalnie 250 osób, oprócz osób zaszczepionych. Widzowie będą też zobowiązani zachować 1,5 metra odległości od siebie, a także będą musieli przestrzegać nakazu zakrywania ust i nosa. Zakazane będzie jedzenie i picie w czasie koncertów. Muzycy twierdzą jednak, że organizowanie koncertów dla 250 osób się nie opłaca.

Przyznał się do zabicia Sebastiana z Katowic, ale jego ofiar mogło być więcej

Sąd zgodził się na 3-miesięczny areszt dla mężczyzny, który przyznał się do porwania i uduszenia 11-latniego Sebastiana z Katowic. 41-latek usłyszał dwa zarzuty, w tym zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu dożywocie. Śledczy sprawdzają też, czy mężczyzna mógł mieć związek ze śmiercią 13-letniej dziewczynki, która w listopadzie ubiegłego roku popełniła samobójstwo w Sosnowcu, i która była z nim spokrewniona.

Witold Aszurak zmarł w białoruskim więzieniu. "Skazany nie skarżył się na stan zdrowia"

Białoruski Komitet Śledczy skomentował śmierć w więzieniu opozycjonisty Witolda Aszuraka. Według władz podczas autopsji nie wykryto śladów "przestępczego charakteru". Dzień wcześniej miał on upaść i uderzyć się w głowę. W areszcie wciąż przebywa Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega. Alaksandr Łukaszenka w pierwszym wystąpieniu od akcji ze zmuszeniem do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego, który leciał z Aten do Wilna, powiedział, że nie wiedział o obecności Pratasiewicza na pokładzie.

"Zawiadomienie poszło do prokuratury, teraz wszystko w gestii prokuratury"

Najwyższa Izba Kontroli - po raporcie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku - kieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Prawo i Sprawiedliwość sprawę bagatelizuje, szef rządu nie ma sobie nic do zarzucenia, a według marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego wnioski NIK-u są "mizernie uzasadnione, a może w ogóle bezpodstawne". Koalicja Obywatelska domaga się odwołania trzech ministrów: Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego i Michała Dworczyka. Lewica natomiast chce powołania komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, ale politycy PiS-u odpowiadają, że większość sejmowa na to nie pozwoli i wnioski odrzuci.