Białorusini uciekają z kraju. "Mamy nadzieję, że to nie będą lata"

W Światowy Dzień Uchodźcy Aleksiej i jego partnerka opowiedzieli o tym, jak uciekali z własnego kraju, z własnego domu, mając jedynie niewielki plecak. Dom tymczasowy znaleźli w Polsce. Na Białorusi nie byli bezpieczni, bo - podobnie jak setki tysięcy osób - brali udział zeszłorocznych protestach, kiedy Alaksandr Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Z szacunków ONZ wynika, że w ciągu ostatniej dekady liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów podwoiła się.

"Rozważnie korzystajmy z wody". Gminy apelują do mieszkańców

W związku z utrzymującymi się upałami apele o ograniczenie zużycia wody wystosowało już blisko sto gmin w całej Polsce. Niepokojąca sytuacja jest w Zawierciu, gdzie miejskie wodociągi odnotowały w ostatnich dniach o 30 procent większe zapotrzebowanie na wodę. Tropikalne upały wciąż utrzymują się w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia niemal dla całego kraju.

Pożar i eksplozja na autostradzie A6. Dwa czołgi stanęły w ogniu

W sobotę na autostradzie A6 doszło do zderzenia lawet transportujących czołgi i pożaru. Ogień uszkodził dwa czołgi. W gaszeniu pożaru wojskowym pomagało kilka zastępów straży pożarnej. Płonące elementy spadały z wiaduktu. Wybuchy, które słyszeli świadkowie, to były odgłosy pękających od gorąca opon.

Wielki pożar w Nowej Białej. Spłonęły domy i budynki gospodarcze



Było po godzinie 18 w sobotę, kiedy mieszkańcy wsi Nowa Biała na Podhalu zauważyli ogień w jednym z budynków. Zaledwie kilka chwil wystarczyło, żeby pożar objął kolejne zabudowania. Walka z ogniem trwała przez całą noc. Do szpitala trafiło 9 osób, większość z poparzeniami. Spłonęło kilkadziesiąt budynków, ponad sto osób straciło dach nad głową. Rząd wypłaci poszkodowanym zasiłki.

"Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja

W sobotę ruszyła kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". Jej idea polega na "wykluczeniu" liter: L, G, B i T z publikowanych tekstów czy nagrań. W akcję zaangażowali się artyści i celebryci. Eksperci zwracają uwagę, że Polska w badaniach równouprawnienia osób LGBT - po raz drugi z rzędu - zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Polska powiadomiła unijne państwa i instytucje o cyberatakach

Polski rząd o cyberataki przeprowadzone w ostatnich dniach na polskich polityków i urzędników obwinia Rosję. O sprawie poinformował już państwa członkowskie Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Radę Europejską. Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacje dotyczącą ataków cybernetycznych przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO i zapewniła, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jednocześnie zaprzeczyła, że nie miała o atakach jakikolwiek sygnału od izraelskich służb.

Guz mózgu u 82-latka usunięty z pomocą lasera. Pierwszy taki zabieg w Polsce

Chirurdzy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację usunięcia guza mózgu z wykorzystaniem lasera pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Lekarze mówią, że taki zabieg jest szansą na dłuższe życie dla pacjentów onkologicznych, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji przy użyciu skalpela.

Kaczyński o cyberataku na polskich polityków: został przeprowadzony z terenu Rosji

Wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie w sprawie afery mailowej, czyli cyberataku na polskich polityków. Poinformował, że atak "został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej", a ofiarami padli "najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych". Do poszkodowanych będą przyjeżdżali policjanci.

Senat zdecydował w sprawie RPO. Nominacja Lidii Staroń odrzucona

Senat odrzucił w piątek kandydaturę popieranej przez PiS senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą głosowało 45 senatorów, przeciwko - 51. Lidia Staroń wstrzymała się od głosu, podobnie jak dwóch innych senatorów. 15 lipca Adam Bodnar musi zakończyć urzędowanie.

Najpierw premier, teraz grupa posłów. Kolejna sprawa dotycząca TSUE w TK

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów traktatu o Unii Europejskiej i traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które ich zdaniem umożliwiają TSUE kształtowanie i zawieszanie organów konstytucyjnych państwa członkowskiego, w szczególności sądów. Wcześniej podobny wniosek do TK skierował premier Mateusz Morawiecki.

Strzelał do dzieci, zranił 16-latkę. Mężczyzna zatrzymany

W poniedziałek przed jedną ze szkół w Legnicy doszło do dramatycznej sytuacji. 32-latek z okna swojego mieszkania strzelał z wiatrówki do dzieci, które podczas przerwy w lekcjach wyszły przed budynek placówki. Mężczyzna ranił 16-latkę. Dziewczyna trafiła do szpitala. 32-latkowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności, podczas przesłuchania tłumaczył, że dzieci zakłócały mu spokój.

Białe plamy na polskiej mapie szczepień

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 218 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Średnio co czwarty Polak przyjął już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Te dane cieszą - mówią eksperci, ale jednocześnie podkreślają, że wyzwaniem wciąż są białe plamy na mapie szczepień - miejsca, gdzie apele, zachęty i prośby nie działają. W Lipnicy Wielkiej na Podkarpaciu zaszczepiło się zaledwie 6 procent mieszkańców, a w Czarnym Dunajcu - 8 procent.

Wrocławskie MPK apeluje o zachowanie rozwagi przy torowiskach

Przechodniu uważaj, nie wchodź pod tramwaj - takie ostrzeżenie wrocławskiego MPK mogłoby dziwić, gdyby nie fakt, że często dochodzi do incydentów w obrębie torowiska. Każde takie wtargnięcie wiąże się z dużym ryzykiem dla pieszego i dla pasażerów gwałtownie hamującego pojazdu.

Polacy przygotowują się do starcia z Hiszpanią

Biało-czerwoni planują taktykę na sobotnie starcie z Hiszpanią. Jeśli chcą pozostać na Euro, to inny scenariusz niż wygrana nie wchodzi w grę. Polacy lecą do Sewilli w komplecie. Łącznie z Łukaszem Fabiańskim, który przez kontuzję w sobotnim meczu raczej nie zagra.

Rośnie liczba zaszczepionych Polaków

Łącznie w całym kraju w pełni udało się zaszczepić prawie dziesięć milionów osób. Choć to jedna czwarta dorosłych Polaków, to na ogłoszenie odporności populacyjnej wciąż jest za wcześnie.

"Jarosław Kaczyński nie ma większości we własnym klubie parlamentarnym"

Dziewięciu gowinowców, w tym sam prezes Porozumienia, złamało klubową dyscyplinę i zagłosowało przeciw kandydatce PiS na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS-owi pomogła postawa części posłów Konfederacji i Kukiz’15. W głosowaniu nad wyborem nowego RPO obóz władzy zachował większość. Teraz musi zabiegać o zgodę Senatu. Tam też będzie się liczyć każdy jeden głos. Samo głosowanie ma odbyć się w najbliższy piątek - albo dopiero w połowie lipca. Decyzja ma zapaść 17 czerwca.

Opozycja krytykuje utajnienie obrad Sejmu

W Sejmie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym przedstawiona została informacja w sprawie cyberataków wymierzonych w Polskę. Rzecznik rządu mówił, że sprawa cyberataków jest bardzo szeroka. Politycy opozycji są zgodni - na posiedzeniu nie padło nic, co wymagałoby utajnienia.

Czy premier używa skrzynki prywatnej do celów służbowych? Odpowiedź nie padła

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem zawnioskował o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym. Tematem ma być kwestia cyberataków, które dotknęły polskich urzędników. Obrady mają rozpocząć się w środę o godzinie 9. Obowiązywać będzie - jak przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - "regulamin stały", czyli wszyscy posłowie muszą być osobiście na sali posiedzeń. Koalicja Obywatelska jest przeciwna posiedzeniu niejawnemu. Zdaniem polityków informacje o cyberatakach powinni poznać wszyscy Polacy.

"Taktycznie tragedia, piłkarsko tragedia". Kibice rozczarowani meczem Polaków

Biało-czerwoni kibice byli widoczni nie tylko w Sankt Petersburgu, ale też w całej Polsce - w strefach kibica, na świeżym powietrzu, w barach i pubach. Optymistów nad Wisłą - tak jak w Rosji - nie brakowało. Czwarty dzień turnieju mistrzostw Europy miał należeć do biało-czerwonych, ale zarówno piłkarze, jaki i kibice muszą pogodzić się z przegraną reprezentacji w meczu ze Słowacją.

Sejm wybrał Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich

Wyników tego głosowania nie sposób było przewidywać, bo liczyły się pojedyncze głosy. Kandydatów było dwoje: zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość senator Lidia Staroń i popierany przez opozycję i część posłów Porozumienia wykładowca akademicki profesor Marcin Wiącek. We wtorek Sejm wybrał na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń. Na wybór senator zgodzić się jeszcze musi Senat.

"Liczę na owocną współpracę". Kukiz'15 poprze Polski Ład, PiS - ustawy Kukiz'15

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Prezes PiS potwierdził, że jego ugrupowanie poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15". Ocenił również, że Paweł Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego". Natomiast Paweł Kukiz powiedział, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna, a jego formacja nie będzie miała problemu z poparciem Polskiego Ładu.

Biedroń: Rzeszów dał wyborcom opozycji nadzieję. Gowin: mści się atak na klasę średnią

Wybory lokalne w Rzeszowie od samego początku miały ogólnopolski kontekst. Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Konrada Fijołka może rzutować na ogólną sytuację polityczną ugrupowań opozycyjnych. Zjednoczona Prawica miała dwóch kandydatów w Rzeszowie. Ewa Leniart była popierana przez PiS, a Marcin Warchoł przez Solidarną Polskę. Według lidera Porozumienia, Jarosława Gowina, wyborcy negatywnie ocenili projekt Polskiego Ładu. "Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję" - napisał.

W wyborach w Rzeszowie wygrał Konrad Fijołek. "Zwyciężyła jedność"

Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, który zdobył 56,51 procent głosów. W czasie kampanii mógł liczyć na wsparcie i doping niemal całej opozycji, z wyjątkiem Konfederacji. Konrad Fijołek po ogłoszeniu wyników wyborów powiedział, że zwyciężyła jedność. Zapowiedział jednocześnie, że za pracę dla miasta zabiera się od zaraz i do współpracy zaprosił wszystkich kontrkandydatów.