Policja szuka świadków w sprawie zabójstwa 57-latki w Łodzi. Publikuje nagrania

Ta zbrodnia wstrząsnęła mieszkańcami Łodzi. Pod koniec ubiegłego roku w Parku na Zdrowiu znaleziono ciało 57-letniej kobiety. Kobieta miała wyjść na spacer z psem i zostać napadnięta na tle seksualnym. Jej ciało znaleźli policjanci w krzakach, było przykryte liśćmi. Od tej zbrodni mija prawie siedem miesięcy i nadal nie udało się zatrzymać sprawcy. Policja opublikowała nagrania z wizerunkami osób, których tożsamości nie udało się dotąd ustalić, a które mogą mieć istotne informacje.

Hakerzy włamali się także na sejmową skrzynkę Dworczyka? Nowe screeny na Telegramie

W czwartek w serwisie Telegram pojawiły się zrzuty ekranu, które mają przedstawiać podgląd skrzynki mailowej ministra Michała Dworczyka oraz informacje o odebranych i wysłanych wiadomościach wraz z ich tytułami, odbiorcami i nadawcami. Nowe materiały - o ile są prawdziwe - mogą pochodzić nie z prywatnej, a z sejmowej skrzynki Dworczyka, i to w dodatku z czerwca, kiedy już było wiadomo o ataku hakerskim. Tymczasem od początku afery mailowej minął miesiąc, a minister Dworczyk uparcie milczy, gdy padają pytania o korzystanie z prywatnej skrzynki do służbowej korespondencji. Podczas ostatniej konferencji ministra dziennikarze, którzy chcieli zadać niepożądane pytanie, byli usuwani z internetowego łącza.

PiS poparło kandydata opozycji na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Prawo i Sprawiedliwość potwierdziło, że poprze kandydaturę profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprzednim razem zdecydowana większość klubu PiS zagłosowała przeciw Wiąckowi, gdy rywalizował on o stanowisko z niezależną senator Lidią Staroń. Sejm wyborem nowego RPO zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

Nauczyciele chcą dymisji ministra Przemysława Czarnka. ZNP zwraca się do Dudy

Minister edukacji Przemysław Czarnek ma swój pomysł na polską szkołę. Nauczyciele i rodzice mają jednak obawy o nadmierny wpływ kuratorów, zmianę treści nauczania oraz ograniczenie wolności słowa i tolerancji. W tle konfliktu są też kwestie pensji dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce dymisji ministra edukacji.

Pszczelarze z Podkarpacia odbudowali pasiekę 72-letniego pana Franciszka

Pan Franciszek w drugi dzień Wielkanocy stracił swoją pasiekę, bo nieznany sprawca do uli pełnych owadów wlał dziesiątki litrów oleju napędowego. Teraz z pomocą 72-latkowi ze wsi Zajezierze na Kaszubach przyjechali pszczelarze z Podkarpacia, którzy ponad dwa lata temu założyli Bank Pszczeli. Pan Franciszek jest pierwszy pszczelarzem, któremu odbudowali pasiekę.

Sprawa sędziego Józefa Iwulskiego w Izbie Dyscyplinarnej. Zeznawał prof. Adam Strzembosz

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zdecydować o immunitecie sędziego Józefa Iwulskiego. Do uchylenia immunitetu dąży prokuratura, która chce sędziemu postawić zarzuty za wyrok więzienia, który wydał w latach 80. w sprawie działacza opozycji demokratycznej. Sędzia Józef Iwulski na posiedzeniu się nie pojawił. Był jego obrońca. W charakterze świadka przesłuchany został były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Ważą się losy przywództwa w PO. Na stole są dwa scenariusze

Borys Budka, Donald Tusk, Rafał Trzaskowski decydują o przyszłości Platformy Obywatelskiej. Oficjalnie o przyszłości PO zdecyduje w sobotę Rada Krajowa. Możliwy jest scenariusz, w którym po rezygnacji Borysa Budki zostaną rozpisane wybory na nowego przewodniczącego, a o władzę powalczą Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. Drugi wariant zakłada wejście Donalda Tuska do władz partii. Statut Platformy stanowi, że jeśli przewodniczący zrezygnuje, to osobą pełniącą jego obowiązki zostaje najstarszy z wiceprzewodniczących.

Burze wyrządziły szkody w województwie zachodniopomorskim

Podtopione samochody, woda w garażach i piwnicach, sparaliżowane drogi - tak wygląda Szczecin po nawałnicach. W nocy spadło tam nawet 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Żywioł nawiedził nie tylko Szczecin. Zniszczenia są w wielu miejscach w województwie zachodniopomorskim. To jeszcze nie koniec burz.

Dwie osoby skazane, pozostałe uniewinnione. Po pięciu latach zapadł wyrok w sprawie marszu ONR

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok w związku z wydarzeniami z 16 kwietnia 2016 roku, kiedy w Białymstoku odbył się marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w ramach świętowania 82. rocznicy powstania tej organizacji. Dwóch z siedmiu oskarżonych zostało uznanych winna nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Jednemu z nich sąd wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a drugiemu roku bezwzględnego więzienia. Skandowali hasło: "a na drzewach, zamiast liści, będą wisieć syjoniści", co zostało nagrane.

Dwoje sędziów ma otrzymać zadośćuczynienia. MS uważa wyrok EPTCz za "absurdalny"

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów, bez uzasadnienia i bez możliwości odwołania, narusza artykuł 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Stanowi on, że każdemu przysługuje "prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd". Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że wyrok jest absurdalny. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, prawie połowa Polaków uważa, że działania rządu PiS mogą doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Znieważyli prezydenta i zniszczyli jego plakat wyborczy. Trzech nastolatków usłyszało wyrok

Kaliski sąd skazał trzech nastolatków za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rok temu wulgarnymi słowami obrazili prezydenta oraz zniszczyli jego plakat wyborczy. Do zdarzenia doszło w Sulmierzycach, podczas zamkniętej imprezy z okazji rozpoczęcia wakacji. O sytuacji z plakatem i o obraźliwych słowach pod adresem prezydenta miał powiedzieć syn lokalnej działaczki PiS, który też był na imprezie. Część wydarzeń miała miejsce poza mieszkaniem, w lokalnym parku. Nastolatków skazano na dwa miesiące prac społecznych po 20 godzin miesięcznie. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Ekolodzy ostrzegają: katastrofa klimatyczna przyspiesza

Trąby powietrzne, nawałnice, tornada, brak wody - wszystko to jest jasnym przekazem od natury: zadbajmy o środowisko. Zmiany muszą zacząć się dziś i prowadzić w stronę neutralności klimatycznej - alarmują ekolodzy. Z okazji Europejskiego Dnia Działań na rzecz Paktu Klimatycznego o działania w sprawie neutralności pytane było polskie Ministerstwo Klimatu. Odpowiedzi jednak brak.

Co oznacza nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?

Napięte stosunki polsko-izraelskie, a w tle nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Polskie władze tłumaczą, że chcą w ten sposób zapobiec "dzikiej reprywatyzacji". Zdaniem Izraela ustawa oznacza zamkniecie drogi do dochodzenia roszczeń. Izrael krytykuje polski rząd za brak komunikacji i dialogu. Ustawę skrytykował również amerykański Departament Stanu.

Burzliwe obrady połączonych sejmowych komisji w sprawie afery mailowej

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie afery mailowej. Na komisji nie pojawił się ani szef MSWiA Mariusz Kamiński, ani żadne z przedstawicieli resortu. Ze strony rządu zjawił się Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w KPRM do spraw informatyzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Posłowie zadawali miedzy innymi pytania o korzystanie z prywatnej skrzynki do służbowej korespondencji przez ministra Michała Dworczyka. Nie usłyszeli jednak odpowiedzi.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w roli sołtysa. Wziął udział w sesji rady gminy

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź oficjalnie wystąpił w roli sołtysa. Pojawił się we wtorek na sesji Rady Gminy Jaświły. Objęcie przez niego nowej funkcji budzi duże kontrowersje między innymi dlatego, że arcybiskup został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych. Ponadto zdaniem duchownych łączenie funkcji kościelnej i samorządowej szkodzi Kościołowi.

Rząd szykuje zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Chce zaostrzyć przepisy

Projekt ustawy w sprawie zmian w zakazie handlu w niedziele ma trafić do Sejmu w przyszłym miesiącu. PiS chce, by w niedziele niehandlowe sprzedaż była zakazana nawet w małych sklepach, które teraz deklarują świadczenie usług pocztowych. Opozycja krytykuje planowane zmiany. Zdaniem polityków w dzisiejszej sytuacji handel i gospodarkę trzeba wspierać, a nie ograniczać.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia Adami Niedzielski mówi o "dojściu do szklanego sufitu" i o możliwej czwartej fali pandemii COVID-19. Dlatego rząd od 1 lipca wprowadza kolejne udogodnienia dla chcących się zaszczepić. By zmobilizować tych, którzy wciąż się zastanawiają, rozważa też wprowadzenie jesienią odpłatności za szczepienia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła konwencję praw człowieka

Sędziowie zostali pozbawieni prawa do sądu, tym samym Polska naruszyła artykuł 6. Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sprawa dotyczy prezesów i wiceprezesów sądów, których prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał z funkcji mailem, bez podania powodu i bez możliwości odwołania. Teraz skarżący sędziowie mają dostać zadośćuczynienie po 20 tysięcy euro.

Ratownicy TOPR apelują, żeby turyści w górach nie przeceniali swoich sił

W pierwszy weekend jedni na wypoczynek wybrali się nad morze, inni nad jeziora, a niektórzy w góry. Zdobywanie wysokich szczytów może być niebezpieczne - ostrzegają ratownicy. Tylko w niedzielę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z górskich szlaków śmigłowcem sprowadziło dwie osoby. Mężczyzna miał rozciętą nogę, a kobieta nie dała rady pokonać zaplanowanej trasy.

Kiedy hakerzy włamali się po raz pierwszy na konto Dworczyka? Nowe ustalenia

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w pierwszej połowie czerwca poinformował o włamaniu na swoją prywatną skrzynkę mailową. Od tamtego czasu nie milkną pytania w tej sprawie, jednak minister unika odpowiedzi. Według "Rzeczpospolitej" do pierwszego włamania na skrzynkę Dworczyka miało dojść już we wrześniu ubiegłego roku. Polacy negatywnie oceniają fakt, że polscy urzędnicy korzystają z prywatnych skrzynek mailowych do wysyłania i odbierania korespondencji służbowej, jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.