Pogoda nie zachęca turystów w majówkę

Drugi dzień majowego weekendu przynosi deszcz, ulewy, burze i silny wiatr. Taka aura studzi apetyt na grilla pod chmurką. Wszystkiemu winny jest Daniel - deszczowy niż, który majówkę spędza w Polsce. 

"Bądźmy dumni z biało-czerwonej. Szanujmy barwy narodowe"

Drugiego maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi. Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości podniesienia flagi. Świętuje cała Polska. Ważne - i na to zwracają uwagę znawcy protokołu dyplomatycznego - by zawsze robić to, oddając fladze szacunek.

Lewica chce dodatkowych gwarancji w sprawie funduszu odbudowy

Po majówce ma odbyć się dodatkowe posiedzenie Sejmu i przymiarki do ratyfikacji funduszu odbudowy. Rząd, pozbawiony szabel Solidarnej Polski, wzywa opozycję do głosowania "za". Opozycja domaga się ostatecznej wersji dokumentu, stawia warunki i zapowiada poprawki. Koalicja Obywatelska chce przełożenia głosowania.

Zamieściła zdjęcie policjantów, została wezwana na komendę. "Jesteśmy inwigilowani na każdym kroku"

Radna Rady Miejskiej w Lublińcu musiała się stawić na komendzie z powodu komentarzy pod zdjęciem umieszczonym na jej profilu w mediach społecznościowych. Na fotografii widać dwóch policjantów w trakcie interwencji podczas Strajku Kobiet. Wezwanie na komendę dotyczyło znieważenia funkcjonariuszy. Policjanci doszukali się go wśród ponad dwustu komentarzy zamieszczonych pod fotografią.

Majówka w czasie pandemii. Służby przypominają o obostrzeniach

Tegoroczny długi weekend majowy odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Choć zamknięte są hotele i pensjonaty, to jednak turystyczne miejscowości cieszą się zainteresowaniem Polaków. W Zakopanem - podobnie jak w Sopocie - widać wzmożony ruch turystów, stąd wzmożone patrole policji i apele lekarzy: nadal musimy przestrzegać dystansu i nosić maseczki.

Opozycja zapowiada złożenie wniosku o przesunięcie głosowania w sprawie funduszu odbudowy

Wstępny plan wydawania miliardów euro z unijnego funduszu odbudowy rząd wysyłał do Brukseli. Opozycja ostrzega przed "kupowaniem kota w worku". Na trzy dni przed posiedzeniem Sejmu Koalicja Obywatelska apeluje o więcej czasu na dyskusję i o przełożenie głosowania. Stawia też warunki. Chodzi między innymi o pieniądze dla samorządów. W głosowaniu nad ratyfikacją funduszu odbudowy dla PiS ważny jest każdy głos, bo Solidarna Polska zagłosuje przeciw.

Polacy masowo ruszyli do mobilnych punktów szczepień

Tłumy ludzi w majówkę ruszyły do mobilnych punktów szczepień w polskich miastach. Nie straszna im była ani kapryśna pogoda, ani czas. Czekać trzeba było często bardzo długo. W Warszawie niektórzy w kolejce ustawili się o 3:00 nad ranem. Byli przygotowani. Przyszli z kocami, śpiworami, składanymi krzesłami, a nawet leżakami.

Inspektorzy, policja i ciężki sprzęt w hodowli na Pomorzu. Na terenie znaleziono szczątki setek psów

We wtorek inspektorzy weterynarii i stowarzyszenia OTOZ Animals, prokurator i policjanci weszli na teren hodowli w gminie Kartuzy na Pomorzu. Znaleźli tam ponad 250 martwych psów. Policja zatrzymała dwie osoby, jest to małżeństwo. Udało się uratować prawie 140 zwierząt. Są zaniedbane i chore. Z zebranych dowodów wynika, że zwierzęta mogły być celowo uśmiercane. Małżeństwo hodowlę prowadziło od co najmniej 5 lat.

Jest plan powrotu uczniów do szkół, ale niektórzy uczniowie są na nie

Rząd ogłosił plan powrotu uczniów do nauki w trybie stacjonarnym. Na początku do szkół wrócą klasy 1-3, w połowie miesiąca starsze roczniki zaczną naukę w trybie hybrydowym, a z końcem maja wszyscy uczniowie wrócą do szkolnych ławek. W internecie są zbierane podpisy pod petycją, żeby w tym roku szkolnym do szkół już nie wracać.

Przez lata znęcał się nad rodziną. 33-latek usłyszał wyrok

"Jak nie słuchały, to im przyłożyłem", "nie powiem, walnąłem jej z bańki, ale ona wie za co" - tak tłumaczył się skazany za znęcanie się nad rodziną mężczyzna. Przez lata bił i poniżał najbliższych. W piątek Sąd Rejonowy we Włocławku uznał go winnym zarzucanych mu czynów. Ma odbyć karę 10 lat więzienia. Ofiarami 33-latka byli najbliżsi - żona, jej dorosły syn i sześcioro małych dzieci. Najmłodsze miało 18 miesięcy.

Reklamówka wkręcona w wirnik unieruchomiła śmigłowiec LPR

W środę wieczorem załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została wezwana do wrocławianina, który potrzebował pomocy. Maszyna wylądowała na łące w rejonie ulicy Żernickiej. Niestety na pomoc mężczyźnie było już za późno, lekarz stwierdził jego zgon. Po zakończonej akcji załoga miała wrócić do bazy w Opolu, ale nagle pilot zauważył coś niepokojącego. Maszyna LPR-u nie mogła wystartować, ponieważ w wirnik zaplątała się reklamówka. Pilot musiał uruchomić procedurę awaryjną i własnoręcznie sprzątać rozrzucone na łące śmieci.

"Przyszło polecenie, żeby zakręcać tlen pacjentom". Wstrząsające relacje ze szpitala w Poznaniu

Wstrząsające relacje medyków ze szpitala tymczasowego w Poznaniu. Pod koniec marca zabrakło tam tlenu dla pacjentów. Dziennikarze związani z tygodnikiem "Polityka" usłyszeli od medyków, że wydano im polecenie zakręcenia kurków z tlenem. Odłączano tych, którzy byli w nieco lepszym stanie, tych, którzy po prostu mieli większe szanse na przeżycie. Dramatyczne sceny rozgrywały się wewnątrz szpitala. Według nieoficjalnych informacji z powodu braku tlenu umrzeć mogło 6 osób. Sprawę bada prokuratura w Poznaniu.

Nowi redaktorzy naczelni w Polska Press. "PiS chce wzmocnić swoją tubę propagandową"

Czystki w Polska Press - redaktorzy naczelni trzech dzienników należących do grupy kupionej niedawno przez Orlen stracili pracę. To szefowie "Dziennika Zachodniego", "Gazety Krakowskiej" oraz "Nowin". Są już nowi redaktorzy naczelni, chociaż sąd w ramach zabezpieczenia nakazał Orlenowi wstrzymanie się od wykonywania uprawnień właścicielskich. Prezes Daniel Obajtek przekonuje, że postanowienie sądu nie może powstrzymać Orlenu przed wykonywaniem takich uprawnień.

Lot prezydenta z Zielonej Góry. Portal tvn24.pl dotarł do nagrań

Urzędnicy Andrzeja Dudy wiedzieli o tym, że kontroler lotów w Zielonej Górze może pracować jedynie do godziny 22:00 .Do takich informacji dotarł dziennikarz portalu tvn24.pl Grzegorz Łakomski. Dotarł też do rozmów wieży z pilotami. W czwartek w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji do spraw transportu lotniczego, która zajmowała się sprawą lotu prezydenta. W obradach wzięli udział przedstawiciele PAŻP-u i LOT-u.

"Mamy skompletowany personel, mamy niezbędny sprzęt. Czekamy tylko na szczepionki"

Punkty szczepień powszechnych są gotowe, jednak brak szczepionek uniemożliwia otwarcie niektórych z nich. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zwiększenie tempa i dostępności do szczepień. Jednak konkretne daty uruchomienia poszczególnych punktów nie są znane. Niektóre z nich miały szczepić nawet kilka tysięcy osób dziennie. Teraz w gotowości czekają na uruchomienie.

Przedsiębiorcy przygotowują się do wznowienia działalności

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń, więc przedsiębiorcy rozpoczęli przygotowania. Na ten moment czekali długie tygodnie, a nawet miesiące. Teraz z zapałem ruszyli do pracy, żeby już wkrótce przyjąć gości i klientów. W maju otworzą się restauracje, kawiarnie, hotele czy instytucje kultury. Zanim jednak działalność rozpoczną wymienione wcześniej biznesy, to na początek otworzą się sklepy - już po majowym weekendzie.

"Zarówno dzieci jak i rodzice wyczekują tego powrotu"

Jeżeli liczba zakażeń nie będzie wyższa, to od 29 maja ma zakończyć się edukacja w formie zdalnej i hybrydowej. Plan jest taki, żeby wszyscy uczniowie wrócili do szkół. Jak tę decyzję oceniają dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie? Co na ten temat mówi sam minister edukacji?

CBA przeszukało dom syna Mariana Banasia. "Sygnał ostrzegawczy"

Agenci CBA przeszukali w środę podwarszawski dom Jakuba Banasia, syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Prezes NIK wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym mówił o "bolszewickich metodach" obecnej władzy. W tle sprawy jest nieopublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący tak zwanych wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły. Raport - zdaniem dziennikarzy Onetu - ma być obciążający dla premiera Mateusza Morawieckiego. Dlatego prawnicy i opozycja dopatrują się odwetu premiera, ale CBA tłumaczy, że przeszukanie nieruchomości syna Banasia było rutynowym działaniem. Prezes NIK-u zapowiedział, że raport o odpowiedzialności za wybory kopertowe ma zostać opublikowany 18 maja.