Co oznacza nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?

Napięte stosunki polsko-izraelskie, a w tle nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Polskie władze tłumaczą, że chcą w ten sposób zapobiec "dzikiej reprywatyzacji". Zdaniem Izraela ustawa oznacza zamkniecie drogi do dochodzenia roszczeń. Izrael krytykuje polski rząd za brak komunikacji i dialogu. Ustawę skrytykował również amerykański Departament Stanu.

Burzliwe obrady połączonych sejmowych komisji w sprawie afery mailowej

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie afery mailowej. Na komisji nie pojawił się ani szef MSWiA Mariusz Kamiński, ani żadne z przedstawicieli resortu. Ze strony rządu zjawił się Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w KPRM do spraw informatyzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Posłowie zadawali miedzy innymi pytania o korzystanie z prywatnej skrzynki do służbowej korespondencji przez ministra Michała Dworczyka. Nie usłyszeli jednak odpowiedzi.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w roli sołtysa. Wziął udział w sesji rady gminy

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź oficjalnie wystąpił w roli sołtysa. Pojawił się we wtorek na sesji Rady Gminy Jaświły. Objęcie przez niego nowej funkcji budzi duże kontrowersje między innymi dlatego, że arcybiskup został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych. Ponadto zdaniem duchownych łączenie funkcji kościelnej i samorządowej szkodzi Kościołowi.

Rząd szykuje zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Chce zaostrzyć przepisy

Projekt ustawy w sprawie zmian w zakazie handlu w niedziele ma trafić do Sejmu w przyszłym miesiącu. PiS chce, by w niedziele niehandlowe sprzedaż była zakazana nawet w małych sklepach, które teraz deklarują świadczenie usług pocztowych. Opozycja krytykuje planowane zmiany. Zdaniem polityków w dzisiejszej sytuacji handel i gospodarkę trzeba wspierać, a nie ograniczać.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia Adami Niedzielski mówi o "dojściu do szklanego sufitu" i o możliwej czwartej fali pandemii COVID-19. Dlatego rząd od 1 lipca wprowadza kolejne udogodnienia dla chcących się zaszczepić. By zmobilizować tych, którzy wciąż się zastanawiają, rozważa też wprowadzenie jesienią odpłatności za szczepienia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła konwencję praw człowieka

Sędziowie zostali pozbawieni prawa do sądu, tym samym Polska naruszyła artykuł 6. Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sprawa dotyczy prezesów i wiceprezesów sądów, których prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał z funkcji mailem, bez podania powodu i bez możliwości odwołania. Teraz skarżący sędziowie mają dostać zadośćuczynienie po 20 tysięcy euro.

Ratownicy TOPR apelują, żeby turyści w górach nie przeceniali swoich sił

W pierwszy weekend jedni na wypoczynek wybrali się nad morze, inni nad jeziora, a niektórzy w góry. Zdobywanie wysokich szczytów może być niebezpieczne - ostrzegają ratownicy. Tylko w niedzielę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z górskich szlaków śmigłowcem sprowadziło dwie osoby. Mężczyzna miał rozciętą nogę, a kobieta nie dała rady pokonać zaplanowanej trasy.

Kiedy hakerzy włamali się po raz pierwszy na konto Dworczyka? Nowe ustalenia

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w pierwszej połowie czerwca poinformował o włamaniu na swoją prywatną skrzynkę mailową. Od tamtego czasu nie milkną pytania w tej sprawie, jednak minister unika odpowiedzi. Według "Rzeczpospolitej" do pierwszego włamania na skrzynkę Dworczyka miało dojść już we wrześniu ubiegłego roku. Polacy negatywnie oceniają fakt, że polscy urzędnicy korzystają z prywatnych skrzynek mailowych do wysyłania i odbierania korespondencji służbowej, jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Napięcie na linii Polska-Izrael. Przyczyną nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Marek Magierowski, ambasador Polski w Izraelu, został wezwany do tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Takie samo wezwanie od polskiego MSZ otrzymała wcześniej Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d'affaires kierująca izraelską ambasadą w Warszawie. Spięcie na linii Warszawa-Tel Awiw to skutek uchwalonej w czwartek przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która zdaniem izraelskich dyplomatów uniemożliwi zwrot bezprawnie przejętego mienia.

368 zgłoszeń przez dwa i pół roku. Nowy raport episkopatu o pedofilii w Kościele

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła w poniedziałek raport o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Z ich danych wynika, że od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku do diecezji oraz zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. 38 zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone, 186 zgłoszeń jest w trakcie badania, a 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.

Wolontariusze ze Szczecina rozpoczęli sprzątanie wód. Zebrali już tonę śmieci

W wodzie i na plażach coraz częściej zalegają sterty śmieci - butelki, opakowania, plastikowe naczynia. Dlatego Stowarzyszenie Wywrotka wraz z wolontariuszami ruszyło na poszukiwania porzuconych odpadów. Podobne akcje - sprzątania rzek, lasów czy plaż - organizowane są w całej Polsce kilka razy w roku. Niestety, zawsze jest coś do pozbierania. Ekolodzy od lat biją na alarm: z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci.

Dwa wypadki, kilkudziesięciu zawodników z kontuzjami. Pechowy początek Tour de France

Podczas pierwszego etapu Tour de France doszło do dwóch dużych kraks na trasie wyścigu. Najpierw wypadek spowodowała kobieta, która w rękach trzymała duży banner. Wpadł na nią jeden z kolarzy, a potem kilkudziesięciu kolejnych. Kobiety szuka francuska żandarmeria. Do kolejnej kraksy doszło siedem kilometrów przed metą - przy bardzo dużej prędkości zawodnicy zaczęli przewracać się jeden na drugiego.

Jarosław Gowin ponownie wybrany prezesem Porozumienia Jarosława Gowina

W niedzielę kongres wyborczy Porozumienia Jarosława Gowina wybrał po raz kolejny Jarosława Gowina na prezesa partii. - Ci, którzy chcą nas wypchnąć, szkodzą Zjednoczonej Prawicy, szkodzą Polsce - powiedział prezes. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość po niedawnym odejściu trojga posłów stracił formalnie większość w Sejmie. - Jeżeli ktoś myśli, że bez Porozumienia można zbudować stabilną większość, to doradzam mu, żeby się nauczył liczyć do 231 - powiedział na kongresie Jarosław Gowina.

Od początku czerwca w Polsce utonęło ponad 50 osób

Wakacje, plaża i woda to połączenie, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Już widać to w statystkach, choć sezon urlopowy dopiero się rozkręca. Od początku czerwca utonęło ponad 50 osób. Wciąż przyczyny są te same - brawura, brak umiejętności i wyobraźni oraz alkohol.

Kolejny etap luzowania obostrzeń w Polsce

W życie wchodzi kolejny etap luzowania obostrzeń, a w covidowych statystykach pojawiają się kolejne zakażenia. Lekarze mówią o optymizmie, tyle że ostrożnym. Niestety - hamuje tempo szczepień, także wśród młodych.

Troje posłów opuszcza klub parlamentarny PiS

PiS musi szukać głosów. Po wyjściu z klubu parlamentarnego trojga posłów partia rządząca straciła formalnie sejmową większość. Damy radę - słychać w PiS-ie. Zbigniew Girzyński mówi o "pomarańczowym świetle" dla obozu rządzącego i zakłada nowe sejmowe koło.

Kolejne decyzje Watykaniu wobec polskich duchownych

Są kolejne decyzje Watykanu w sprawie tuszowania przestępstw seksualnych wobec dzieci. Dotyczą dwóch polskich biskupów - Stefana Regmunta i Stanisława Napierały. Obaj mają między innymi wystrzegać się publicznych celebracji. Watykan przygląda się też sprawie kardynała Stanisława Dziwisza.

Trwa wielkie sprzątanie w powiecie nowosądeckim

Trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat po nawałnicy. Burze i trąba powietrzna siały grozę i zniszczenie w powiecie nowosądeckim w Małopolsce. 70 budynków zostało zniszczonych - połowa z nich to domy. Mieszkańcy pomagają sobie nawzajem i mogą liczyć na strażaków. Dołączyli do nich także żołnierze WOT.

Aleksandra Wiśniewska ma 26 lat i bardzo długą listę osiągnięć na polu działalności humanitarnej

Jako płetwonurek wyławiała uchodźców z Morza Śródziemnego, jako szefowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej w zniszczonym wojną Jemenie otworzyła siedem klinik, które pomagają tysiącom pacjentom. Od lat pracuje w strefach wojny, gdzie walczy ze skutkami katastrof humanitarnych. Trudno uwierzyć, że Aleksandra Wiśniewska ma zaledwie 26 lat. Właśnie została uhonorowana nagrodą Karski 2020.

PiS wciąż liderem poparcia, Polska 2050 wyprzedza KO. Najnowszy sondaż partyjny

Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem 30 procent Polaków, którzy wzięliby udział w wyborach, jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wśród partii opozycyjnych prym wiedzie Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem wynoszącym 21 procent. Koalicja Obywatelska zajęła w badaniu trzecie miejsce, z poparciem na poziomie 19 procent. Duży spadek poparcia w porównaniu do poprzedniego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 odnotowała Lewica.

Skończył się rok szkolny, ale problemy szkół zostały

Uczniowie zakończyli rok szkolny i rozpoczęli wakacje. Za nimi miesiące nauki w czasie pandemii. W piątek świadectwa mogli odebrać w szkołach, ale przez długie tygodnie w czasie roku szkolnego byli zamknięci w domach i skazani na lekcje zdalne. Wciąż trwa konflikt między dyrektorami szkół a ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.