CBA przeszukało dom syna Mariana Banasia. "Sygnał ostrzegawczy"

Agenci CBA przeszukali w środę podwarszawski dom Jakuba Banasia, syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Prezes NIK wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym mówił o "bolszewickich metodach" obecnej władzy. W tle sprawy jest nieopublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący tak zwanych wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły. Raport - zdaniem dziennikarzy Onetu - ma być obciążający dla premiera Mateusza Morawieckiego. Dlatego prawnicy i opozycja dopatrują się odwetu premiera, ale CBA tłumaczy, że przeszukanie nieruchomości syna Banasia było rutynowym działaniem. Prezes NIK-u zapowiedział, że raport o odpowiedzialności za wybory kopertowe ma zostać opublikowany 18 maja.

W czasie majówki w Polskę wyjadą mobilne punkty szczepień

W Polsce trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. W czwartek pierwszą dawkę preparatu firmy AstraZeneka przyjął minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego szczepienie odbyło się w punkcie na Stadionie Narodowym w Warszawie. - Poczekam trochę na drugą dawkę, ale to poczucie ulgi i stres jest troszeczkę mniejszy - przyznał szef resortu zdrowia. Do tej pory zaszczepiono w Polsce niecałe dziewięć procent dorosłej populacji, dlatego rząd planuje dużą akcję promocyjną. W majówkę w każdym mieście wojewódzkim pojawią się mobilne punkty, gdzie zaszczepić będzie się mogła każda osoba, która ma skierowanie.

Rządowy plan odmrażania dla sportu i kultury

Od pierwszego maja otwarte mogą być wszystkie obiekty sportowe - na świeżym powietrzu i w budynkach oraz baseny dla grup dzieci i młodzieży. Pod koniec miesiąca będziemy mogli iść na siłownie i do klubu fitness, ale też do kina, teatru czy galerii sztuki.

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie TSUE do 13 maja

Trybunał Konstytucyjny w składzie pod przewodnictwem Krystyny Pawłowicz rozpoczął w środę posiedzenie w sprawie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących sądownictwa w Polsce. Jednocześnie odroczył rozprawę do 13 maja - na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Kontrowersję budzi fakt obecności w składzie orzekającym Krystyny Pawłowicz, której krytyczne poglądy na temat Unii są znane jeszcze z czasów, gdy była posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze po spotkaniu premiera z Lewicą

Lewica spotkała się z premierem w sprawie unijnych pieniędzy. Potem premier poinformował, że pieniądze będą pochodziły od rządu - nie wspominając o spotkaniu z Lewicą. Koalicja Obywatelska Lewicę oskarża o zdradę i wytyka wizerunkowy błąd.

"Polska władza stosuje metody bolszewickie"

Do końca kadencji będę bronił niezależności NIK-u - mówi Marian Banaś po tym jak agenci CBA przeszukali podwarszawski dom jego syna. Szef NIK-u nazywa to "prowokacją w celu zmuszenia go do rezygnacji ze stanowiska" i łączy z ujawnieniem informacji o raporcie NIK-u o odpowiedzialności premiera Mateusza Morawieckiego za decyzje o organizacji "wyborów kopertowych". Szef NIK-u w mocnym oświadczeniu mówił, że "polska władza stosuje metody bolszewickie".

Rząd przedstawił harmonogram odmrażania gospodarki

Jest zielone światło na otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Już po majowym weekendzie będzie można robić tam zakupy, podobnie jak w sklepach meblowych i budowlanych. Rząd odmraża handel detaliczny, ale w reżimie sanitarnym.

Tak powstaje tunel w Świnoujściu. Wywiercono już 300 metrów

Maszyna, nazywana potocznie "kretem", wydrążyła już ponad 300 metrów tunelu w Świnoujściu. Całość będzie miała ponad 1700 metrów i ułatwi podróżowanie po mieście. Koszt inwestycji ma sięgnąć ponad 900 milionów złotych, z czego 85 procent sfinansuje Unia Europejska. Wszystkie prace mają zakończyć się pod koniec 2022 roku.

W Polsce brakuje personelu medycznego. "Ogromna skala niedoboru"

Epidemia pokazała, jak bardzo brakuje personelu medycznego. Szpitale szukają specjalistów, oferują dobre pensje, ale chętnych nie ma. Priorytetem w najbliższym czasie będzie odbudowa zdrowia Polaków - mówi minister zdrowia. Bez pracowników ochrony zdrowia to się nie uda.

Wybory w Rzeszowie mają się odbyć 13 czerwca

Zamiast 9 maja, mieszkańcy kilku miejscowości – w tym Rzeszowa – swoich gospodarzy mają wybrać 13 czerwca. Tak chce rząd. Premier tłumaczy to względami epidemicznymi, opozycja mówi o "zamrażaniu demokracji". W stolicy Podkarpacia największą szansę na wygraną sondaże dają teraz kandydatowi opozycji.

NIK ma opublikować raport o "wyborach kopertowych". "Wszystkie kwity podpisywał premier"

Według ustaleń portalu Onet Najwyższa Izba Kontroli ma dowody, które poważnie obciążają szefa rządu i szefa jego kancelarii - Michała Dworczyka - w sprawie organizacji tak zwanych wyborów kopertowych. Zdaniem portalu to premier Mateusz Morawiecki podejmował decyzje o wyborach kopertowych i to na nim ciąży odpowiedzialność prawna, bo miał ekspertyzy rządowych prawników.

Europa stopniowo luzuje obostrzenia

Europa się szczepi i powoli wychodzi z lockdownu, choć każdy kraj w swoim tempie i na własnych zasadach. Najostrożniej Francuzi. Tam na razie tylko najmłodsze dzieci wróciły do szkół. Belgowie mogą pójść do fryzjera. Do restauracji mogą chodzić już Duńczycy i Włosi. Ci pierwsi mogą wejść do środka, ale tylko z tak zwanym coronapasem. Ci drudzy na razie mogą zjeść tylko w ogródkach, ale - jeśli jest ciepło - to żaden problem i sama przyjemność.

Lekarze apelują, by nie unikać wizyt u specjalistów

To historia ku przestrodze. 74-letniej kobiecie wyrósł ogromny guz. Pacjentka wcześniej korzystała teleporady, ale dokładnych badań nikt jej nie zlecił. Ostatecznie wylądowała na stole operacyjnym. Lekarze ponownie apelują, abyśmy - mimo pandemii - nie unikali bezpośrednich wizyt u specjalistów, bo teleporada to czasem za mało.

Do 9 maja wszyscy dorośli mają mieć skierowania na szczepienia

Za 12 dni już wszyscy dorośli mają mieć skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. Po majowym weekendzie chęć zaszczepienia swoich pracowników i ich rodzin mogą zgłaszać pracodawcy. Coraz więcej osób się szczepi. Lekarze zwracają jednak uwagę na to, że budowanie odporności to proces. Dlatego - mimo szczepienia - trzeba przestrzegać reżimu sanitarnego.

Po spotkaniu z premierem Lewica zapowiada poparcie unijnego funduszu odbudowy

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Lewicą o podziale pieniędzy z Unii Europejskiej. W obliczu sprzeciwu Zbigniewa Ziobry wobec ratyfikacji unijnego funduszu odbudowy, PiS szuka głosów poparcia na opozycji. Politycy Lewicy przyszli z postulatami, a Mateusz Morawiecki się na nie zgodził. Ten ruch Lewicy ostro recenzuje Koalicja Obywatelska.

"Jedziemy dalej". Liderzy Zjednoczonej Prawicy wydali oświadczenie po spotkaniu

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro spotkali się, porozmawiali i wydali oświadczenie, że chcą kontynuować koalicję. "Jedziemy dalej. Odpowiednie kroki zostaną podjęte w najbliższych dniach" - czytamy w oświadczeniu. Nie ma w nim ani słowa jednak o unijnym funduszy odbudowy, którą jest kością niezgody w Zjednoczonej Prawicy.

Wybory z Rzeszowie testem dla opozycji?

To wybory lokalne o ogólnopolskim znaczeniu - w Rzeszowie pierwsza tura wyborów prezydenta miasta ma się odbyć 9 maja. Sondaż IBRiS dla Radia Zet wskazuje, że wygra ją wspólny kandydat opozycji Konrad Fijołek, zyskując 41,9 procent głosów. To jednak oznaczałoby dogrywkę z kandydatem obozu rządzącego w drugiej turze. W poniedziałek lider PO Borys Budka odwiedził Rzeszów.

Fryzjerzy się otwierają, hotele się "przebranżawiają". W środę rząd ma podjąć dalsze decyzje w sprawie obostrzeń

Po miesiącu ponownie otwarci są fryzjerzy i salony kosmetyczne, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą w hybrydowy tryb nauki. Tak się jednak stało w 11 województwach. W pozostałych pięciu obostrzenia pozostały bez zmian. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja wszędzie, ale niektóre obiekty postanowiły się "przebranżowić". Decyzje dotyczące ewentualnego dalszego poluzowania obostrzeń mają zapaść w środę.

Ile książek czytają Polacy? Biblioteka Narodowa opublikowała raport

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w ubiegłym roku 42 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Z kolei 10 procent respondentów zadeklarowało, że przeczytało więcej niż 7 książek. Jest to wynik lepszy niż rok czy dwa lata temu, ale do poziomów z początku XXI wieku daleko - napisano w raporcie.