"Sukces jest największym stoperem dla sportowca. Największą motywacją są porażki"

Sześcioro niezwykłych bohaterów, mistrzów sportu i ich niezwykłe historie, które mogą być inspiracją dla wielu innych osób. O tym, jak trudna jest droga do zwycięstwa, o pokonywaniu przeszkód, które życia stawia też poza sportowymi arenami, opowiadają dziennikarce "Faktów TVN" i TVN24 Anicie Werner w odcinkach programu "Tokio. Cena sukcesu". - Sukces jest największym stoperem dla sportowca, a największą motywacją są porażki - mówi polski siatkarz Fabian Drzyzga, jeden z gości programu.

"Jesteśmy nie zieloną wyspą, jak minister mówi, tylko raczej dziurą na europejskiej mapie onkologii"

Sytuacja w polskiej onkologii jest krytyczna. Lekarze alarmują, że mamy do czynienia z dużą falą rozpoznań raka. W ich ocenie, z powodu epidemii COVID-19 w Polsce i utrudnionego dostępu do badań, wiele nowotworów nie zostało zdiagnozowanych w 2020 roku. - Jesteśmy nie zieloną wyspą, jak minister mówi, tylko raczej dziurą na europejskiej mapie onkologii - uważa dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej.

"Dziękuję, mamo, za troskę w oczach". Wyjątkowy koncert przed kliniką dziecięcej onkologii

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji Fundacja "Pomóż Im", która na co dzień pomaga dzieciom chorym na nowotwory, tym razem przygotowała coś dla ich mam. Zorganizowała plenerowy koncert, który odbył się przed Kliniką Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zagrali i zaśpiewali muzycy z Zespołu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Prezes NIK: Mariusz Kamiński może zbierać haki na każdego

Polska polityczna rzeczywistość według prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia: haki, nagonka, przeszukania - tak Marian Banaś w rozmowie z reporterami TVN24 opisuje swoje relacje z obozem władzy, a przede wszystkim z Mariuszem Kamińskim, koordynatorem służb specjalnych i szefem MSWiA. Mariusz Kamiński i podległe mu służby od 2018 roku miały prowadzić działania operacje wymierzone w Mariana Banasia, bo kandydował na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli wbrew planom ministra.

Ciąża a szczepienie przeciwko COVID-19. Jakie są zalecenia ekspertów?

- Szczepię się, bo jestem kobietą, jestem chirurgiem, jestem w ciąży i odpowiadam nie tylko za siebie - zachęca i apeluje do innych kobiet Izabela Ratnicka. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, zalecają szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży.

Popękane ściany, brak wody w studniach, hałas. Czesi tłumaczą, o co chodzi w sporze o Turów

Popękane ściany, zapadająca się ziemia, brak wody w studniach, hałas w dzień i w nocy - to codzienność mieszkańców czeskich miejscowości, które graniczą z kopalnią w Turowie. Spór polsko-czeski w sprawie kopalni w Turowie wciąż trwa. Zarzewiem konfliktu są trudności tysięcy ludzi cierpiących na brak wody, niszczejące domy, nocny hałas. Problemy mieszkańców czeskich miejscowości trwają od lat. Według Czechów dotychczasowe próby negocjacji były bezskuteczne, dlatego w lutym złożyli wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rząd pozwoli na organizowanie koncertów, ale muzycy dostrzegają problem

Od piątku 4 czerwca, zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, będzie można organizować koncerty na świeżym powietrzu. Uczestniczyć w nich będzie mogło maksymalnie 250 osób, oprócz osób zaszczepionych. Widzowie będą też zobowiązani zachować 1,5 metra odległości od siebie, a także będą musieli przestrzegać nakazu zakrywania ust i nosa. Zakazane będzie jedzenie i picie w czasie koncertów. Muzycy twierdzą jednak, że organizowanie koncertów dla 250 osób się nie opłaca.

Przyznał się do zabicia Sebastiana z Katowic, ale jego ofiar mogło być więcej

Sąd zgodził się na 3-miesięczny areszt dla mężczyzny, który przyznał się do porwania i uduszenia 11-latniego Sebastiana z Katowic. 41-latek usłyszał dwa zarzuty, w tym zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu dożywocie. Śledczy sprawdzają też, czy mężczyzna mógł mieć związek ze śmiercią 13-letniej dziewczynki, która w listopadzie ubiegłego roku popełniła samobójstwo w Sosnowcu, i która była z nim spokrewniona.

Witold Aszurak zmarł w białoruskim więzieniu. "Skazany nie skarżył się na stan zdrowia"

Białoruski Komitet Śledczy skomentował śmierć w więzieniu opozycjonisty Witolda Aszuraka. Według władz podczas autopsji nie wykryto śladów "przestępczego charakteru". Dzień wcześniej miał on upaść i uderzyć się w głowę. W areszcie wciąż przebywa Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega. Alaksandr Łukaszenka w pierwszym wystąpieniu od akcji ze zmuszeniem do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego, który leciał z Aten do Wilna, powiedział, że nie wiedział o obecności Pratasiewicza na pokładzie.

"Zawiadomienie poszło do prokuratury, teraz wszystko w gestii prokuratury"

Najwyższa Izba Kontroli - po raporcie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku - kieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Prawo i Sprawiedliwość sprawę bagatelizuje, szef rządu nie ma sobie nic do zarzucenia, a według marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego wnioski NIK-u są "mizernie uzasadnione, a może w ogóle bezpodstawne". Koalicja Obywatelska domaga się odwołania trzech ministrów: Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego i Michała Dworczyka. Lewica natomiast chce powołania komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, ale politycy PiS-u odpowiadają, że większość sejmowa na to nie pozwoli i wnioski odrzuci.

Polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie awaryjnego lądowania w Mińsku

Doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi - tak polskie władze określają awaryjne lądowanie w Mińsku samolotu linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na pokładzie był znany białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany po lądowaniu. Sprawą zajęła się polska prokuratura, która wszczęła śledztwo w kierunku użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów. MSZ nie wyklucza, że decyzje o sankcjach zapadną jeszcze dziś.

Opóźnienie w dostawach szczepionki AstraZeneca

Wciąż za mało w Polsce szczepimy, by móc szybko osiągnąć odporność zbiorową - alarmują eksperci. Łącznie w całym kraju w pełni zaszczepionych jest prawie sześć milionów osób. Pracownicy punktów przyznają, że spada zainteresowanie szczepieniami, stąd różne pomysły, by do szczepień zachęcić po tym, jak szczepionki firmy AstraZeneca oczekiwały w nadmiarze na chętnych. Jednak za chwile może ich zabraknąć, bo nie ma nowych dostaw.

Zaginiony 11-letni Sebastian z Katowic nie żyje. Policja zatrzymała 41-latka

11-letni Sebastian z Katowic nie żyje. Poszukiwania z udziałem policjantów i strażaków trwały od sobotniego wieczoru, kiedy matka chłopca zgłosiła zaginięcie. Według śledczych 11-latek został najpierw porwany, a potem zamordowany przez 41-letniego mieszkańca Sosnowca. Mężczyzna przyznał się do popełnienia tej zbrodni - przekazała w poniedziałek policja. 41-latek wkrótce ma usłyszeć zarzuty.

Premier zapowiada rozmowy z Czechami w sprawie Turowa

Przystąpimy do negocjacji z Czechami - zapowiada premier Mateusz Morawiecki i dodaje, że rząd przedstawi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej argumenty, dlaczego - mimo jego decyzji zabezpieczającej - nie może wstrzymać wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Szef polskiego rządu ma jeszcze w poniedziałek rozmawiać z premierem Czech.

#ZrobimyToLepiej. Lewica przedstawiła swój program

Lewica walczy o polityczną przyszłość. Druga tegoroczna konwencja ugrupowania pod hasłem #ZrobimyToLepiej to propozycje dotyczące reform w pięciu obszarach: zdrowia, edukacji, opieki społecznej, pracy i klimatu. Uzdrowienie Lewica chce zacząć od służby zdrowia.

Rodzice dzieci chorych na SMA czekają na refundację terapii genowej

Rodzice dzieci chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, czekają na sfinansowanie amerykańskiej terapii genowej. To najdroższy lek na świecie, kosztuje prawie 10 milionów złotych. Rząd zasygnalizował, że jest skłonny do refundacji terapii genowej, ale producent musi złożyć odpowiedni wniosek.

"Polski rząd jest totalnie nieudolny". Opozycja wzywa do nawiązania dialogu z Czechami

TSUE postanowił o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni w Turowie w związku ze skargą Czechów dotyczącą negatywnego oddziaływania kopalni na środowisko. Jeżeli Czesi wycofaliby skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to środki tymczasowe przestałyby nas obowiązywać. Polska od roku nie ma Pradze ambasadora. Rząd twierdzi, że dopiero nawiąże kontakt w tej sprawie.

Lidia Staroń zastąpi Adama Bodnara? "Ja bym uciekał od aktywnych polityków"

Adam Bodnar odchodzi, ale wciąż nie został wybrany jego następca. Co dalej z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich? Czwarta próba wyboru następcy Adama Bodnara przez parlament skończyła się fiaskiem. Teraz na giełdzie nazwisk pojawiła się niezależna senator Lidia Staroń. Czasami głosuje z opozycją, czasami z obozem rządzącym. Opozycja nie jest przekonana do niej.

Z powodu pandemii spadła w Polsce wykrywalność nowotworów

Onkolodzy alarmują, że z powodu pandemii COVID-19 spadła wykrywalność raka. Wiele osób odkładało wizytę u lekarza na później. Tylko w województwie łódzkim na badanie mammografii w 2020 roku zgłosiło się o 25 tysięcy mniej kobiet niż rok wcześniej, a na cytologię o prawie 10 tysięcy.

Decyzja TSUE w sprawie Turowa wzbudza kontrowersje. "Kopalnia to nie sklep, który można zamknąć"

Protest i blokada ronda w pobliżu granicy z Czechami to reakcja mieszkańców Turowa na decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego. Znajdujący się na pograniczu polsko-czesko-niemieckim kompleks energetyczny należy do Polskiej Grupy Energetycznej. Kopalnia wydobywa węgiel na potrzeby miejscowej elektrowni, która zapewnia nawet do siedmiu procent energii elektrycznej w kraju.