Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Te dwie sprawy - sprawa przedłużenia koncesji dla TVN24 i sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - mogą być niezrozumiałe i mogą się po prostu mieszać, dlatego wyjaśniamy.

Koncesja dla TVN24

W lutym 2020 roku, na długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Jak tłumaczą eksperci, sprawa już dawno powinna być zamknięta, a koncesja po prostu przedłużona.

- Nie ma żadnej legalnej podstawy dla odmowy wydania koncesji w dniu dzisiejszym i jakimkolwiek dniu następnym - zapewnia profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tego samego zdania są byli szefowie KRRiT. - Ustawa mówi absolutnie jasno. Krajowa Rada nie ma tutaj żadnej możliwości manewru. Ta koncesja TVN24 się po prostu należy - przekonuje Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT.

- Krajowa Rada półtora roku temu, a może rok temu, powinna już tę koncesję przedłużyć i to, co się dzieje w tej chwili, jest poza prawem - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący KRRiT.

Nie przedłużać koncesji można tylko w ściśle określonych przypadkach, z których żaden tutaj nie zachodzi.

- Krajowa Rada nie wykazuje naruszeń koncesji, natomiast ciągle jej nie odnawia. Nie mogę widzieć tego inaczej, tylko jako środek nacisku politycznego - twierdzi Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, były ekspert KRRiT do spraw wolności słowa.

- Możemy odnieść wrażenie, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przez kilkanaście miesięcy oczekiwała na jakąś inicjatywę polityczną. Mam wrażenie, że ta inicjatywa wyszła z Krajowej Rady. Została podpowiedziana politykom przez Krajową Radę - przypuszcza profesor Tadeusz Kowalski.

Lex TVN

Drugim elementem całej sprawy jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Ponad miesiąc temu, czyli po 17 miesiącach oczekiwania TVN24 na przedłużenie koncesji, posłowie PiS złożyli projekt ustawy dotyczącej w praktyce wyłącznie TVN S.A., bo nakazywałaby ona amerykańskiemu koncernowi Discovery po prostu sprzedaż części udziałów.

- Cała akcja jest wyłącznie wyrazem złej woli politycznej, niechęci do mediów - uważa profesor Tadeusz Kowalski.

Poprzedni właściciel TVN S.A., Scripps Networks Interactive, też firma z USA, kupił polską telewizję w 2015 roku. Wtedy wszystko odbyło się zgodnie z wymogami.

- Pamiętam nawet, kiedy Scripps kupował TVN, to pamiętam wizytę przedstawicieli Scrippsa. Zostało to zaakceptowane, porozumienie dotyczące tego, że formalnym właścicielem będzie firma zarejestrowana w Holandii, w Europejskim Obszarze Gospodarczym - opowiada Andrzej Krajewski.

Teraz nowa KRRiT mówi o wątpliwościach co do struktury właścicielskiej. Od tamtego czasu zmienił się właściciel TVN - teraz to Discovery, Inc. Pod kątem prawnym jednak wszystko jest tak samo - cały czas 100 procent akcji TVN S.A. posiada Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii.

Przez pięć lat bez problemu Krajowa Rada przedłużała koncesje innym kanałom TVN, a problem pojawił się dopiero przy TVN24.

- Niestety, fakty wskazują, że powody (nieprzyznawania koncesji - przyp. red.) są inne niż te, o których się mówi - dodaje Andrzej Krajewski.

Zmiana przepisów miałaby być, jak tłumaczą prawnicy, politycznym rozwiązaniem całej sprawy.

- Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prawnicy mówią o niezgodności lex TVN i z konstytucją, i z regulacjami unijnymi. Bez względu na to, jakie będą losy ustawy anty-TVN, TVN24 powinna już mieć przedłużoną koncesję, na podstawie już obowiązujących przepisów.

Obecna koncesja satelitarna TVN24 wygasa 26 września.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS