Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Te dwie sprawy - sprawa przedłużenia koncesji dla TVN24 i sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - mogą być niezrozumiałe i mogą się po prostu mieszać, dlatego wyjaśniamy.

Koncesja dla TVN24

W lutym 2020 roku, na długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Jak tłumaczą eksperci, sprawa już dawno powinna być zamknięta, a koncesja po prostu przedłużona.

- Nie ma żadnej legalnej podstawy dla odmowy wydania koncesji w dniu dzisiejszym i jakimkolwiek dniu następnym - zapewnia profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tego samego zdania są byli szefowie KRRiT. - Ustawa mówi absolutnie jasno. Krajowa Rada nie ma tutaj żadnej możliwości manewru. Ta koncesja TVN24 się po prostu należy - przekonuje Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT.

- Krajowa Rada półtora roku temu, a może rok temu, powinna już tę koncesję przedłużyć i to, co się dzieje w tej chwili, jest poza prawem - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący KRRiT.

Nie przedłużać koncesji można tylko w ściśle określonych przypadkach, z których żaden tutaj nie zachodzi.

- Krajowa Rada nie wykazuje naruszeń koncesji, natomiast ciągle jej nie odnawia. Nie mogę widzieć tego inaczej, tylko jako środek nacisku politycznego - twierdzi Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, były ekspert KRRiT do spraw wolności słowa.

- Możemy odnieść wrażenie, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przez kilkanaście miesięcy oczekiwała na jakąś inicjatywę polityczną. Mam wrażenie, że ta inicjatywa wyszła z Krajowej Rady. Została podpowiedziana politykom przez Krajową Radę - przypuszcza profesor Tadeusz Kowalski.

Lex TVN

Drugim elementem całej sprawy jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Ponad miesiąc temu, czyli po 17 miesiącach oczekiwania TVN24 na przedłużenie koncesji, posłowie PiS złożyli projekt ustawy dotyczącej w praktyce wyłącznie TVN S.A., bo nakazywałaby ona amerykańskiemu koncernowi Discovery po prostu sprzedaż części udziałów.

- Cała akcja jest wyłącznie wyrazem złej woli politycznej, niechęci do mediów - uważa profesor Tadeusz Kowalski.

Poprzedni właściciel TVN S.A., Scripps Networks Interactive, też firma z USA, kupił polską telewizję w 2015 roku. Wtedy wszystko odbyło się zgodnie z wymogami.

- Pamiętam nawet, kiedy Scripps kupował TVN, to pamiętam wizytę przedstawicieli Scrippsa. Zostało to zaakceptowane, porozumienie dotyczące tego, że formalnym właścicielem będzie firma zarejestrowana w Holandii, w Europejskim Obszarze Gospodarczym - opowiada Andrzej Krajewski.

Teraz nowa KRRiT mówi o wątpliwościach co do struktury właścicielskiej. Od tamtego czasu zmienił się właściciel TVN - teraz to Discovery, Inc. Pod kątem prawnym jednak wszystko jest tak samo - cały czas 100 procent akcji TVN S.A. posiada Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii.

Przez pięć lat bez problemu Krajowa Rada przedłużała koncesje innym kanałom TVN, a problem pojawił się dopiero przy TVN24.

- Niestety, fakty wskazują, że powody (nieprzyznawania koncesji - przyp. red.) są inne niż te, o których się mówi - dodaje Andrzej Krajewski.

Zmiana przepisów miałaby być, jak tłumaczą prawnicy, politycznym rozwiązaniem całej sprawy.

- Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prawnicy mówią o niezgodności lex TVN i z konstytucją, i z regulacjami unijnymi. Bez względu na to, jakie będą losy ustawy anty-TVN, TVN24 powinna już mieć przedłużoną koncesję, na podstawie już obowiązujących przepisów.

Obecna koncesja satelitarna TVN24 wygasa 26 września.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS