Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24
Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W ostatnich tygodniach media opisały działalność dawnej firmy wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy, która miała oferować kosztowne i niepoparte dowodami naukowymi terapie osobom nieuleczalnie chorym. W związku z doniesieniami Łukasz Mejza udał się na urlop, ale pozostaje wiceministrem sportu i turystyki. To jednak zdaniem Polaków nie wystarczy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 68 procent badanych uważa, że Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany z pełnionego urzędu.

Wiceminister Łukasz Mejza poinformował w piątek, że zawiesza swój udział w pracach resortu sportu i turystyki. Wystąpił również do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o urlop w wykonywaniu obowiązków poselskich. To jednak nie wyciszyło apeli o dymisję wiceministra.

- W gruncie rzeczy jest już odwołany - skomentował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, dodając, że Mejza "sam się odwołał".

Tylko, że w resorcie sportu i turystyki nic się nie zmieniło - Łukasz Mejza nadal zajmuje stanowisko sekretarza stanu.

- Już się trochę pogubiłem teraz w tej sytuacji. Na co my czekamy? Myślę, że tutaj nastawienie opinii publicznej jest jednoznaczne - komentuje Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Czy Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Czy Pan(i) zdaniem Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany ze stanowiska wiceministra".

Na odpowiedź "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" wskazało łącznie 68 procent ankietowanych.

19 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie" lub "raczej nie".

13 procent przyznało, że nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 grudnia 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

"Czekamy na wyjaśnienie tych wszystkich zarzutów"

Jak donosi "Newsweek", kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości miało zamówić inny sondaż, żeby zbadać, jak bardzo sprawa Mejzy i afery wokół jego firmy szkodzą partii. Kiedy okazało się, że dla Polaków ważniejsze są drożyzna i pandemia niż eksperymentalne terapie wiceministra, na Nowogrodzkiej miała zapaść decyzja, żeby sprawę na razie przeczekać.

- Niewątpliwie trwają jakieś poszukiwania, alternatywy dla Mejzy: nie będziesz w ministerstwie, twoja spółka, twoja rodzina dostanie jakieś apanaże, jakieś frukty z tej czy innej spółki - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

- Poseł Mejza przede wszystkim zrealizował oczekiwania, które formułowaliśmy w zeszłym tygodniu, i to jest satysfakcjonujące. Czekamy na wyjaśnienie tych wszystkich zarzutów - powiedział zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki".

Prawu i Sprawiedliwości czekać się opłaca, bo dziś Zjednoczona Prawica ma w Sejmie 228 posłów - do większości potrzebuje trzech głosów więcej. Partia w każdym głosowaniu liczy na głosy posłów niezrzeszonych, do których zalicza się również Łukasz Mejza, oraz trzech posłów koła Kukiz'15.

- Jeżeli ta większość wisi na takich indywiduach jak Mejza, to tylko tym gorzej dla tej większości. Ja uważam, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy w Polsce będziemy mieli do czynienia z rządem mniejszościowym - ocenia Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Tyle że jeśli Łukasz Mejza nie zostanie zdymisjonowany, to Zjednoczona Prawica być może nie będzie mogła liczyć na głosy koła Kukiz'15 - tak, choć na razie ostrożnie, mówią członkowie koła.

- Jeżeli te zarzuty się potwierdzą, które są dosyć dobrze udokumentowane (...), nie będzie możliwości współpracy z taką osobą - zaznacza Jarosław Sachajko, poseł koła Kukiz'15.

Sprawa Mejzy

Wirtualna Polska od kilku tygodni informuje o dawnej firmie wiceministra sportu, która miała proponować śmiertelnie chorym na raka, stwardnienie rozsiane czy chorobę Parkinsona eksperymentalne leczenie niemające żadnego poparcia w nauce. Koszty leczenia miały zaczynać się od 80 tysięcy dolarów. Zdaniem szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego to nie są aż tak poważne zarzuty.

- Zarzuty wobec osób na przykład w Senacie są poważniejsze niż wobec Mejzy, więc nie przesadzajmy - powiedział Terlecki.

Łukasz Mejza ma być na urlopie do końca roku.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mariusz Błaszczak znów na zakupach, tym razem o wartości ponad 12 miliardów złotych. Polskie wojsko będzie miało kolejne koreańskie armatohaubice. Dlaczego nie zostało złożone nowe zamówienie na polskie Kraby? Agencja Uzbrojenia wyjaśnia, że wciąż są realizowane te już złożone. Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla, że jej moce produkcyjne zwiększają się, ale osiągnięcie poziomu produkcji do 160 Krabów na rok może nastąpić za trzy lata.

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Źródło:
Fakty TVN

4-letni Ariel i jego 9-miesięczny brat razem z mamą i tatą zostali porwani przez Hamas 7 października. Ich rodzina miała nadzieję, że dzieci zostaną uwolnione podczas zawieszenia broni, ale tak się nie stało. Hamas twierdzi, że bracia i ich matka nie żyją, jednak izraelski wywiad tego nie potwierdza.

Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Źródło:
Fakty TVN

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie będzie na razie nowych przyjęć - ani dzieci, ani młodzieży. Obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 69 pacjentów na 46 miejsc. Dlatego w trybie pilnym dyrekcja szpitala spotkała się z pomorskimi władzami.

Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

Źródło:
Fakty TVN

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja. Nie proszą w nich o drogie rzeczy. Marzą o nowej pościeli, kapciach, swetrze, dresie, a nawet po prostu o krzyżówkach. W łódzkich DPS-ach jest około dwóch tysięcy mieszkańców. Listy do Mikołaja napisało nieco ponad tysiąc dwustu, ale obdarowany zostanie każdy. Pierwsze paczki już dotarły do podopiecznych DPS-ów.

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Komendant, który odpala granatnik w swoim gabinecie, wwożąc wcześniej nielegalnie broń z Ukrainy, powinien automatycznie podać się do dymisji, ponieważ na pewno nie jest autorytetem dla polskich policjantów - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga). W ocenie Moniki Rosy (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska) policja została upolityczniona. - Została taka prywatna armia Jarosława Kaczyńskiego, do pilnowania domów, do pacyfikacji protestów, do pilnowania pomników, do brania udziału w kampanii wyborczej - stwierdziła.

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24

Nakłanianie sędziów, by nie wykonywali wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, może stanowić podżeganie do czynu z artykułu 231 Kodeksu karnego - zwracał uwagę w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak. Razem z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram mówił o zawiadomieniu do prokuratury w sprawie podżegania członków neo-KRS do niewykonywania wyroku Trybunału w Strasburgu. Gregorczyk-Abram mówiła o statusie powołanych przez byłą już większość sejmową piętnastu sędziów. - Wybór był nielegalny - powiedziała.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie neo-KRS. "To się nie mieści w cywilizowanej grze demokratycznej"

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie neo-KRS. "To się nie mieści w cywilizowanej grze demokratycznej"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24

To nie tylko były ambasador Stanów Zjednoczonych w Boliwii, ale także były członek amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Manuel Rocha pracował w Departamencie Stanu od 1981 roku. Teraz został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby.

Amerykański dyplomata oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby. Działał niewykryty przez całe dekady

Amerykański dyplomata oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby. Działał niewykryty przez całe dekady

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagrożenie islamistycznym terroryzmem wzrosło ostatnio w Europie. W weekend niemiecki turysta zginął, a dwie osoby zostały ranne w Paryżu. Wcześniej o udaremnionych atakach terrorystycznych ludzi o radykalnych, islamistycznych poglądach informowano w Niemczech. Dlatego nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na świątecznych jarmarkach.

Jarmarki świąteczne w Niemczech pod specjalną ochroną. Władze nie chcą dopuścić do kolejnej tragedii

Jarmarki świąteczne w Niemczech pod specjalną ochroną. Władze nie chcą dopuścić do kolejnej tragedii

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS