Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24
Czy wiceminister Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24

W ostatnich tygodniach media opisały działalność dawnej firmy wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy, która miała oferować kosztowne i niepoparte dowodami naukowymi terapie osobom nieuleczalnie chorym. W związku z doniesieniami Łukasz Mejza udał się na urlop, ale pozostaje wiceministrem sportu i turystyki. To jednak zdaniem Polaków nie wystarczy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 68 procent badanych uważa, że Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany z pełnionego urzędu.

Wiceminister Łukasz Mejza poinformował w piątek, że zawiesza swój udział w pracach resortu sportu i turystyki. Wystąpił również do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o urlop w wykonywaniu obowiązków poselskich. To jednak nie wyciszyło apeli o dymisję wiceministra.

- W gruncie rzeczy jest już odwołany - skomentował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, dodając, że Mejza "sam się odwołał".

Tylko, że w resorcie sportu i turystyki nic się nie zmieniło - Łukasz Mejza nadal zajmuje stanowisko sekretarza stanu.

- Już się trochę pogubiłem teraz w tej sytuacji. Na co my czekamy? Myślę, że tutaj nastawienie opinii publicznej jest jednoznaczne - komentuje Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Czy Mejza powinien zostać zdymisjonowany? Sondaż

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Czy Pan(i) zdaniem Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany ze stanowiska wiceministra".

Na odpowiedź "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" wskazało łącznie 68 procent ankietowanych.

19 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie" lub "raczej nie".

13 procent przyznało, że nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 grudnia 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

"Czekamy na wyjaśnienie tych wszystkich zarzutów"

Jak donosi "Newsweek", kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości miało zamówić inny sondaż, żeby zbadać, jak bardzo sprawa Mejzy i afery wokół jego firmy szkodzą partii. Kiedy okazało się, że dla Polaków ważniejsze są drożyzna i pandemia niż eksperymentalne terapie wiceministra, na Nowogrodzkiej miała zapaść decyzja, żeby sprawę na razie przeczekać.

- Niewątpliwie trwają jakieś poszukiwania, alternatywy dla Mejzy: nie będziesz w ministerstwie, twoja spółka, twoja rodzina dostanie jakieś apanaże, jakieś frukty z tej czy innej spółki - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

- Poseł Mejza przede wszystkim zrealizował oczekiwania, które formułowaliśmy w zeszłym tygodniu, i to jest satysfakcjonujące. Czekamy na wyjaśnienie tych wszystkich zarzutów - powiedział zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki".

Prawu i Sprawiedliwości czekać się opłaca, bo dziś Zjednoczona Prawica ma w Sejmie 228 posłów - do większości potrzebuje trzech głosów więcej. Partia w każdym głosowaniu liczy na głosy posłów niezrzeszonych, do których zalicza się również Łukasz Mejza, oraz trzech posłów koła Kukiz'15.

- Jeżeli ta większość wisi na takich indywiduach jak Mejza, to tylko tym gorzej dla tej większości. Ja uważam, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy w Polsce będziemy mieli do czynienia z rządem mniejszościowym - ocenia Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Tyle że jeśli Łukasz Mejza nie zostanie zdymisjonowany, to Zjednoczona Prawica być może nie będzie mogła liczyć na głosy koła Kukiz'15 - tak, choć na razie ostrożnie, mówią członkowie koła.

- Jeżeli te zarzuty się potwierdzą, które są dosyć dobrze udokumentowane (...), nie będzie możliwości współpracy z taką osobą - zaznacza Jarosław Sachajko, poseł koła Kukiz'15.

Sprawa Mejzy

Wirtualna Polska od kilku tygodni informuje o dawnej firmie wiceministra sportu, która miała proponować śmiertelnie chorym na raka, stwardnienie rozsiane czy chorobę Parkinsona eksperymentalne leczenie niemające żadnego poparcia w nauce. Koszty leczenia miały zaczynać się od 80 tysięcy dolarów. Zdaniem szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego to nie są aż tak poważne zarzuty.

- Zarzuty wobec osób na przykład w Senacie są poważniejsze niż wobec Mejzy, więc nie przesadzajmy - powiedział Terlecki.

Łukasz Mejza ma być na urlopie do końca roku.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN