Z siekierą przyszedł do szkoły, uderzał tak, by zabić. Śledczy wpadli na trop internetowych "wyzwań"


Jeden z uczniów szkoły w Sosnowym Borze niedaleko Ułan Ude w Buriacji zaatakował kolegów siekierą. Pięciu z nich zostało rannych. To kolejny taki atak w Rosji w ciągu kilku ostatnich dni. Śledczy postanowili sprawdzić, czy te wydarzenia łączą się w jedną sprawę. Odkryli strony internetowe, gdzie takie ataki są traktowane jak "wyzwania".

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Specjalne jednostki antyterrorystyczne i dziesiątki policjantów błyskawicznie pojawiły się w szkole w Sosnowym Borze na przedmieściach stolicy Buriacji w reakcji na informację o ataku na uczniów. Okazało się, że napastnikiem jest 15-latek z tej samej szkoły. Nawet nie próbował uciekać.

- 5 uczniów i nauczycielka zostali poważnie ranni. Ranny jest także napastnik, bo po ataku próbował popełnić samobójstwo - mówi rzeczniczka Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Świetłana Petrenko. - Nie wiemy, dlaczego to zrobił, ale wiemy, że atak starannie zaplanował. Oprócz siekiery przyniósł ze sobą koktajl Mołotowa, którym próbował podpalić szkołę - dodała.

Napastnik, uczeń 9 klasy, przyszedł do szkoły z siekierą, wszedł na lekcję młodszej klasy, i od razu zaatakował nauczycielkę i uciekających przerażonych uczniów. Uderzał tak, aby zabić, celował w głowę. Jedna z dziewczynek straciła palce, gdy próbowała się zasłonić.

15-latek wywołał ponadto pożar, gdy użył koktajlu Mołotowa. Ogień szybko udało się ugasić, ale trzeba było ewakuować prawie 500 uczniów. Wszystkie ofiary, w tym sprawcę, przewieziono do szpitala wojskowego. Troje dzieci jest w ciężkim stanie.

Wspólny mianownik

Zaledwie 4 dni temu doszło do podobnego ataku w szkole w Permie. Tam dwóch nastolatków użyło noży. Poważnie ranili nauczycielkę i 14 uczniów.

- Dwóch uczniów 9 klasy zaatakowało dzieci z 4 klasy. Zadali im bardzo poważne rany, podobnie jak nauczycielce, która próbowała stanąć w ich obronie. Potem próbowali razem popełnić samobójstwo - relacjonuje przedstawiciel Komitetu Śledczego w Permie Sergiej Sarapulcew.

To, co łączy te dwie sprawy, czyli próba popełnienia samobójstwa po dokonaniu ataku na uczniów, naprowadziło śledczych na wciąż działające w internecie zakazane strony i fora dyskusyjne nakłaniające młodych ludzi do podejmowania tego rodzaju "wyzwań". Wszystko wskazuje na to, że zarówno napastnicy z Permu jak i z Sosnowego Boru, odwiedzali takie strony. Rosyjskie władze zapowiadają, że zrobią wszystko, aby jak najszybciej je namierzyć i zlikwidować.

"Grupy, które wzywają do dokonywania masakr w szkołach, będą natychmiast zablokowane. Takie treści traktujemy jako wzywanie do terroryzmu i ekstremizm. Propagują one działania antyspołeczne i zachęcają uczniów do popełniania samobójstw. Ich autorzy zostaną ukarani" - oświadczyły rosyjskie władze.

Napastnicy z Permu i Sosnowego Boru zostaną oskarżeni o usiłowanie wielokrotnego zabójstwa. Przed sądem będą odpowiadać jak dorośli.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS