Papierosy tylko dla stulatków? Hawaje pracują nad nowym prawem


"Papierosów klientom poniżej 100 lat nie sprzedajemy" - już nie długo takie komunikaty mogą zawisnąć w sklepach na całych Hawajach. To nie żart, tylko propozycja nowego prawa. Od 2016 roku legalnie papierosy można tam kupić dopiero po skończeniu 21 lat. Nowa ustawa zakłada podnoszenie limitu wieku o 10 lat co roku. I tak w 2024 roku papierosy na Hawajach mogłyby kupić tylko osoby, które ukończyły setny rok życia.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Ryzykujesz bóle głowy, podrażnienie płuc i gardła, serce, odwodnienie, cuchnący oddech, zatrucie ciężkimi metalami, uzależnienie od nikotyny - kampanie antynikotynowe z takimi hasłami skierowane do młodzieży już nie wystarczą.

Hawaje chcą być najzdrowszym stanem Ameryki. Dlatego stanowy parlament będzie głosował nad prawem które ma sprawić, że papierosów nie kupią nie tylko młodzi, ale i dorośli.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, w przyszłym roku papierosy kupią tylko ci, którzy ukończyli 30 lat, rok później - minimum czterdziestolatkowie, za kolejny rok - pięćdziesięciolatkowie i tak dalej. Aż w 2024 roku, żeby kupić papierosy, trzeba będzie mieć minimum 100 lat.

Idea lekarza

Za pomysłem stoi jeden człowiek - kongresmen Richard Creagan, emerytowany lekarz, który uważa, że papieros to najbardziej morderczy przedmiot w historii ludzkości.

Nowe przepisy, de facto, oznaczałyby całkowity zakaz sprzedaży papierosów. A to jeszcze nigdy i nigdzie się nie sprawdziło.

- Nie wiem czy to wywołałoby więcej dobrego czy złego. Dlatego, że jeśli czegoś nam się zakazuje, to wówczas mamy tendencje do szukania sposobów ominięcia tych zakazów. Jednak w naszym społeczeństwie zakazany owoc często bardzo dobrze smakuje - ocenia dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Hawajski pomysł od całkowitej prohibicji będzie się różnić jednym - nadal będzie można palić, ale papierosy trzeba będzie sobie skądś przywieźć albo kupić na czarnym rynku.

W awangardzie

Hawaje od dawna są w awangardzie walki z papierosami. W 2016 roku jako pierwszy amerykański stan podniosły minimalny wiek dla kupujących papierosy - z 18 do 21 lat. Na malowniczych wyspach nie można już palić niemal nigdzie, a na pewno nie na plażach.

- Produkty tytoniowe tworzą śmieci, które szkodzą naszemu pięknemu wybrzeżu, zagrażają naszym żółwiom, rybom, wielorybom, koralowcom i innym stworzeniom morskim - podaje Pacific Whale Foundation.

Hawajskiemu eksperymentowi społecznemu przyglądać się będzie cały świat, bo liczba palaczy rośnie - obecnie to ponad miliard sto milionów ludzi.

Pomysły na walkę z groźnym nałogiem są różne. Na przykład w Danii - w której w odróżnieniu od większości państw Europy odnotowano ostatnio wzrost liczby uzależnionych od nikotyny - lekarze chcą drastycznie uderzyć palaczy po kieszeni.

- Szczególnie naciskamy na wprowadzenie istotnej podwyżki cen papierosów - mówi Jesper Fisker, prezes Duńskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem.

- Nie będzie mnie stać na paczkę papierosów za 13 euro, Teraz płacę 5 euro - dodaje palaczka.

Palenie jest bezpośrednią przyczyną 6 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Kolejny milion umiera wskutek tak zwanego biernego palenia.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS