Papierosy tylko dla stulatków? Hawaje pracują nad nowym prawem


"Papierosów klientom poniżej 100 lat nie sprzedajemy" - już nie długo takie komunikaty mogą zawisnąć w sklepach na całych Hawajach. To nie żart, tylko propozycja nowego prawa. Od 2016 roku legalnie papierosy można tam kupić dopiero po skończeniu 21 lat. Nowa ustawa zakłada podnoszenie limitu wieku o 10 lat co roku. I tak w 2024 roku papierosy na Hawajach mogłyby kupić tylko osoby, które ukończyły setny rok życia.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Ryzykujesz bóle głowy, podrażnienie płuc i gardła, serce, odwodnienie, cuchnący oddech, zatrucie ciężkimi metalami, uzależnienie od nikotyny - kampanie antynikotynowe z takimi hasłami skierowane do młodzieży już nie wystarczą.

Hawaje chcą być najzdrowszym stanem Ameryki. Dlatego stanowy parlament będzie głosował nad prawem które ma sprawić, że papierosów nie kupią nie tylko młodzi, ale i dorośli.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, w przyszłym roku papierosy kupią tylko ci, którzy ukończyli 30 lat, rok później - minimum czterdziestolatkowie, za kolejny rok - pięćdziesięciolatkowie i tak dalej. Aż w 2024 roku, żeby kupić papierosy, trzeba będzie mieć minimum 100 lat.

Idea lekarza

Za pomysłem stoi jeden człowiek - kongresmen Richard Creagan, emerytowany lekarz, który uważa, że papieros to najbardziej morderczy przedmiot w historii ludzkości.

Nowe przepisy, de facto, oznaczałyby całkowity zakaz sprzedaży papierosów. A to jeszcze nigdy i nigdzie się nie sprawdziło.

- Nie wiem czy to wywołałoby więcej dobrego czy złego. Dlatego, że jeśli czegoś nam się zakazuje, to wówczas mamy tendencje do szukania sposobów ominięcia tych zakazów. Jednak w naszym społeczeństwie zakazany owoc często bardzo dobrze smakuje - ocenia dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Hawajski pomysł od całkowitej prohibicji będzie się różnić jednym - nadal będzie można palić, ale papierosy trzeba będzie sobie skądś przywieźć albo kupić na czarnym rynku.

W awangardzie

Hawaje od dawna są w awangardzie walki z papierosami. W 2016 roku jako pierwszy amerykański stan podniosły minimalny wiek dla kupujących papierosy - z 18 do 21 lat. Na malowniczych wyspach nie można już palić niemal nigdzie, a na pewno nie na plażach.

- Produkty tytoniowe tworzą śmieci, które szkodzą naszemu pięknemu wybrzeżu, zagrażają naszym żółwiom, rybom, wielorybom, koralowcom i innym stworzeniom morskim - podaje Pacific Whale Foundation.

Hawajskiemu eksperymentowi społecznemu przyglądać się będzie cały świat, bo liczba palaczy rośnie - obecnie to ponad miliard sto milionów ludzi.

Pomysły na walkę z groźnym nałogiem są różne. Na przykład w Danii - w której w odróżnieniu od większości państw Europy odnotowano ostatnio wzrost liczby uzależnionych od nikotyny - lekarze chcą drastycznie uderzyć palaczy po kieszeni.

- Szczególnie naciskamy na wprowadzenie istotnej podwyżki cen papierosów - mówi Jesper Fisker, prezes Duńskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem.

- Nie będzie mnie stać na paczkę papierosów za 13 euro, Teraz płacę 5 euro - dodaje palaczka.

Palenie jest bezpośrednią przyczyną 6 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Kolejny milion umiera wskutek tak zwanego biernego palenia.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS