Papierosy tylko dla stulatków? Hawaje pracują nad nowym prawem


"Papierosów klientom poniżej 100 lat nie sprzedajemy" - już nie długo takie komunikaty mogą zawisnąć w sklepach na całych Hawajach. To nie żart, tylko propozycja nowego prawa. Od 2016 roku legalnie papierosy można tam kupić dopiero po skończeniu 21 lat. Nowa ustawa zakłada podnoszenie limitu wieku o 10 lat co roku. I tak w 2024 roku papierosy na Hawajach mogłyby kupić tylko osoby, które ukończyły setny rok życia.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Ryzykujesz bóle głowy, podrażnienie płuc i gardła, serce, odwodnienie, cuchnący oddech, zatrucie ciężkimi metalami, uzależnienie od nikotyny - kampanie antynikotynowe z takimi hasłami skierowane do młodzieży już nie wystarczą.

Hawaje chcą być najzdrowszym stanem Ameryki. Dlatego stanowy parlament będzie głosował nad prawem które ma sprawić, że papierosów nie kupią nie tylko młodzi, ale i dorośli.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, w przyszłym roku papierosy kupią tylko ci, którzy ukończyli 30 lat, rok później - minimum czterdziestolatkowie, za kolejny rok - pięćdziesięciolatkowie i tak dalej. Aż w 2024 roku, żeby kupić papierosy, trzeba będzie mieć minimum 100 lat.

Idea lekarza

Za pomysłem stoi jeden człowiek - kongresmen Richard Creagan, emerytowany lekarz, który uważa, że papieros to najbardziej morderczy przedmiot w historii ludzkości.

Nowe przepisy, de facto, oznaczałyby całkowity zakaz sprzedaży papierosów. A to jeszcze nigdy i nigdzie się nie sprawdziło.

- Nie wiem czy to wywołałoby więcej dobrego czy złego. Dlatego, że jeśli czegoś nam się zakazuje, to wówczas mamy tendencje do szukania sposobów ominięcia tych zakazów. Jednak w naszym społeczeństwie zakazany owoc często bardzo dobrze smakuje - ocenia dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Hawajski pomysł od całkowitej prohibicji będzie się różnić jednym - nadal będzie można palić, ale papierosy trzeba będzie sobie skądś przywieźć albo kupić na czarnym rynku.

W awangardzie

Hawaje od dawna są w awangardzie walki z papierosami. W 2016 roku jako pierwszy amerykański stan podniosły minimalny wiek dla kupujących papierosy - z 18 do 21 lat. Na malowniczych wyspach nie można już palić niemal nigdzie, a na pewno nie na plażach.

- Produkty tytoniowe tworzą śmieci, które szkodzą naszemu pięknemu wybrzeżu, zagrażają naszym żółwiom, rybom, wielorybom, koralowcom i innym stworzeniom morskim - podaje Pacific Whale Foundation.

Hawajskiemu eksperymentowi społecznemu przyglądać się będzie cały świat, bo liczba palaczy rośnie - obecnie to ponad miliard sto milionów ludzi.

Pomysły na walkę z groźnym nałogiem są różne. Na przykład w Danii - w której w odróżnieniu od większości państw Europy odnotowano ostatnio wzrost liczby uzależnionych od nikotyny - lekarze chcą drastycznie uderzyć palaczy po kieszeni.

- Szczególnie naciskamy na wprowadzenie istotnej podwyżki cen papierosów - mówi Jesper Fisker, prezes Duńskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem.

- Nie będzie mnie stać na paczkę papierosów za 13 euro, Teraz płacę 5 euro - dodaje palaczka.

Palenie jest bezpośrednią przyczyną 6 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Kolejny milion umiera wskutek tak zwanego biernego palenia.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS