"Rola Ameryki sprawiła, że inne mocarstwa nie mogły postawić żadnego sprzeciwu"

"Te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych"
"Te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Przede wszystkim, jeśli mówimy encyklopedycznie o stosunkach polsko-amerykańskich, to mówimy Pułaski, Kościuszko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS, komentując stosunki między oboma krajami z okazji setnej rocznicy ich nawiązania. - Można powiedzieć, że te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych - ocenił.

Jacek Stawiski rozmawiał z Michałem Sznajderem o stosunkach polsko-amerykańskich z okazji setnej rocznicy ich nawiązania. Szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS przed rozmową był gościem na oficjalnej gali urządzonej dla uczczenia tej rocznicy.

- Przede wszystkim, jeśli mówimy encyklopedycznie o stosunkach polsko-amerykańskich, to mówimy Pułaski, Kościuszko - stwierdził Stawiski. - Zobacz, co te postacie reprezentują. Kiedy USA powstawały, rodziły się, to Rzeczpospolita upadała. Nie było relacji między państwami. Jedno państwo tworzyło się, drugie schodziło ze sceny - mówił.

Hańba Jałty przekreślona

Jak tłumaczył Stawiski, dopiero I wojna światowa pozwoliła sprawie polskiej zaistnieć w polityce amerykańskiej. - Amerykanie, konkretnie pułkownik House (Edward House, amerykański dyplomata), Woodrow Wilson i inni, zobaczyli, że trzeba coś zrobić dla kraju, który w brutalny sposób wymazany z mapy - powiedział Stawiski.

- Ameryka, która stała się najpotężniejszym państwem świata po I wojnie światowej w pewnym sensie narzuciła swoją wizję pokoju europejskiego i światowego. I powiedziała jasno: powstanie niepodległej Polski jest jednym z warunków pokoju - zaznaczył dziennikarz. - Taka rola Ameryki sprawiła, że inne mocarstwa nie mogły postawić żadnego sprzeciwu - dodał.

Stawiski podkreślił, że rola Ameryki w postaniu Polski była bardzo ważna, nawet jeśli można było się spierać o granice nowej Polski. - Ta decyzja, że USA stawia sobie za cel, żeby Polska była odbudowana, miała fundamentalne znaczenie - ocenił.

Gość Michała Sznajdera nie zapomniał wspomnieć o czarnych kartach w historii relacji polsko-amerykańskich. - Były momenty dramatyczne: Jałta - przypomniał. - Polacy bardzo wierzyli w Amerykę, że zwycięstwo w II wojnie światowej pozwoli Polskę odbudować. Tymczasem Amerykanie przerzucił uznanie dyplomatyczne na rząd częściowo już komunistyczny - przypominał. To skutkowało tym, że polscy dyplomaci związani z rządem na emigracji musieli się wynieść z ambasady Polski w USA.

- Ale w latach 80. poparcie dla "Solidarności", poparcie dla wolności, potem poparcie w 1989 roku, poszerzenie NATO, poparcie dzisiaj przekreślają hańbę Jałty. Można powiedzieć, że te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych - ocenił Stawiski.

"Co Polska wnosi dla Amerykanów?"
"Co Polska wnosi dla Amerykanów?"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co USA mają ze sojuszu z Polską?

- Dla takiego kraju jak Polska bardzo łatwo zdefiniować, czym jest sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. To jest ta ostateczna gwarancja bezpieczeństwa. Ameryka opiera swoją pozycję międzynarodową w Europie także na tym, że Polska jest po zachodniej, po amerykańskiej stronie - stwierdził Jacek Stawiski.

- Co Polska wnosi dla Amerykanów? Przede wszystkim Polska w 1989 w zasadzie pierwsza pokonała komunizm - mówił. - I Ameryka bardzo mocno w to zainwestowała. W to, że Polska pokazała światu, że można w sposób pokojowy, cywilizowany powiedzieć "dosyć" komunizmowi, a jednocześnie nie spłynęła tu kropla krwi - tłumaczył.

- Za chwilę ma być raport Kongresu na temat zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce - zaznaczył. - Polska jest taką osią stabilności, graniczymy ze strefą, gdzie niestabilność jest na co dzień - dodał. Stawski podkreślił, że brak stabilności w Europie zawsze USA kosztowały wiele.

- Wiemy doskonale, że za wschodnią granicą są same znaki zapytania - zauważył. To nie tylko Ukraina i rola Rosji na Ukrainie. - Mamy znak zapytania, co będzie z Białorusią. Czy Białoruś przetrwa w ogóle?

- Stosunki polsko-amerykańskie właściwie są świetne, konkretne. Oczywiście były zakręty, przed rokiem mieliśmy kryzys na tle historycznym (ustawa o IPN-ie - przyp. red.) - zaznaczył dziennikarz. - Ale władze polskie znalazły sposób wyjścia z tego - dodał.

Cała rozmowa z Jackiem Stawiskim
Cała rozmowa z Jackiem StawiskimFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil/dln / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN