Dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. "Straszne zagrożenie dla rozwoju"


Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wciągające i uzależniające. 13-letni Charlie gra sam lub z przyjaciółmi w internecie przez dwie godziny dziennie. Tylko, bo na tyle pozwalają rodzice.

- Musi robić też inne rzeczy. Na przykład wyprowadzać psa. O 22.00 musi kończyć grę, albo straci do niej dostęp. To są bariery jakie postanowiliśmy, by kontrolować dostęp do uzależniającej gry - mówi Adrian Talbot, ojciec 13-letniego Charliego.

Coraz więcej czasu w sieci

W domu i w szkole - przed komputerem i w telefonie - uczniowie spędzają co raz więcej czasu w sieci. W brytyjskich szkołach prowadzone są nawet zajęcia, które uczą dzieci, jak zachowywać się w internecie.

- Rodzice martwią się, że niektóre gry mogą wpływać na zachowanie ich dzieci. Dlatego oferujemy też wsparcie dla rodziców - mówi Gemma Adams, wicedyrektor szkoły podstawowej.

Według przeprowadzonych przez jedną z brytyjskich organizacji badań aż 58 procent dzieci w wielu szkolnym przyznaje, że czują się samotne - to wzrost o 7 procent w ciągu roku. Dzieci spędzają w sieci aż trzy godziny dziennie. Ponad jedna czwarta z nich chce jednak spędzać więcej czasu z dala od ekranów.

Siedząc przed ekranem dzieci nie mają czasu na ćwiczenie podstawowych umiejętności. Badania przeprowadzane w Kanadzie dowiodły, że w przypadku dwu i trzylatków zbyt dużo czasu przed ekranem może skończyć się opóźnieniami w rozwoju - takimi jak problemy z komunikowaniem się, mniejsza sprawność ruchowa, czy trudności w rozwijaniu umiejętności społecznych.

- To jest straszne zagrożenie dla rozwoju dzieci. My, po raz pierwszy w historii ludzkości, dopuszczamy, żeby młodzi podejmowali takie aktywności, które mogą zmienić model anatomiczny i fizjologiczny naszego mózgu - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontrola

- Problemy pogłębiają się z wiekiem, bo dzieci coraz więcej korzystają z technologii, więcej czasu spędzają w internecie. Gdy pytamy 5- czy 6-latków o to, czy są szczęśliwe mówią "tak", ale gdy dorastają, coraz więcej dzieci mówi, że są nieszczęśliwe. Może tu chodzić oczywiście o wiek dorastania, ale też o wpływ technologii i mediów społecznościowych - mówi James Davies, szef organizacji Childwise.

I tu zadanie dla rodziców - to oni kontrolować mają co i ile dzieci oglądają. Amerykańska akademia pediatryczna zaleca, by dzieci do 18 miesiąca życia nie miały kontaktu z ekranami i internetem. Przedszkolaki powinny oglądać nie więcej niż godzinę dziennie starannie wybranych programów. W telefonach przydają się specjalne aplikacje.

- Mam właśnie taką aplikację pozakładaną na telefonach dzieci, która teoretycznie im nie przeszkadza, ale monitoruje i blokuje wybrane aplikacje - mówi Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny pclab.pl

Ważna jest nie tylko kontrola, ale także inicjatywa i czas dla dzieci, bo jak pokazują badania, one często chcą oderwać się od internetu. I choć na chwilę grę komputerową zamienić na planszową.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS