Dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. "Straszne zagrożenie dla rozwoju"


Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wciągające i uzależniające. 13-letni Charlie gra sam lub z przyjaciółmi w internecie przez dwie godziny dziennie. Tylko, bo na tyle pozwalają rodzice.

- Musi robić też inne rzeczy. Na przykład wyprowadzać psa. O 22.00 musi kończyć grę, albo straci do niej dostęp. To są bariery jakie postanowiliśmy, by kontrolować dostęp do uzależniającej gry - mówi Adrian Talbot, ojciec 13-letniego Charliego.

Coraz więcej czasu w sieci

W domu i w szkole - przed komputerem i w telefonie - uczniowie spędzają co raz więcej czasu w sieci. W brytyjskich szkołach prowadzone są nawet zajęcia, które uczą dzieci, jak zachowywać się w internecie.

- Rodzice martwią się, że niektóre gry mogą wpływać na zachowanie ich dzieci. Dlatego oferujemy też wsparcie dla rodziców - mówi Gemma Adams, wicedyrektor szkoły podstawowej.

Według przeprowadzonych przez jedną z brytyjskich organizacji badań aż 58 procent dzieci w wielu szkolnym przyznaje, że czują się samotne - to wzrost o 7 procent w ciągu roku. Dzieci spędzają w sieci aż trzy godziny dziennie. Ponad jedna czwarta z nich chce jednak spędzać więcej czasu z dala od ekranów.

Siedząc przed ekranem dzieci nie mają czasu na ćwiczenie podstawowych umiejętności. Badania przeprowadzane w Kanadzie dowiodły, że w przypadku dwu i trzylatków zbyt dużo czasu przed ekranem może skończyć się opóźnieniami w rozwoju - takimi jak problemy z komunikowaniem się, mniejsza sprawność ruchowa, czy trudności w rozwijaniu umiejętności społecznych.

- To jest straszne zagrożenie dla rozwoju dzieci. My, po raz pierwszy w historii ludzkości, dopuszczamy, żeby młodzi podejmowali takie aktywności, które mogą zmienić model anatomiczny i fizjologiczny naszego mózgu - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontrola

- Problemy pogłębiają się z wiekiem, bo dzieci coraz więcej korzystają z technologii, więcej czasu spędzają w internecie. Gdy pytamy 5- czy 6-latków o to, czy są szczęśliwe mówią "tak", ale gdy dorastają, coraz więcej dzieci mówi, że są nieszczęśliwe. Może tu chodzić oczywiście o wiek dorastania, ale też o wpływ technologii i mediów społecznościowych - mówi James Davies, szef organizacji Childwise.

I tu zadanie dla rodziców - to oni kontrolować mają co i ile dzieci oglądają. Amerykańska akademia pediatryczna zaleca, by dzieci do 18 miesiąca życia nie miały kontaktu z ekranami i internetem. Przedszkolaki powinny oglądać nie więcej niż godzinę dziennie starannie wybranych programów. W telefonach przydają się specjalne aplikacje.

- Mam właśnie taką aplikację pozakładaną na telefonach dzieci, która teoretycznie im nie przeszkadza, ale monitoruje i blokuje wybrane aplikacje - mówi Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny pclab.pl

Ważna jest nie tylko kontrola, ale także inicjatywa i czas dla dzieci, bo jak pokazują badania, one często chcą oderwać się od internetu. I choć na chwilę grę komputerową zamienić na planszową.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS