Dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. "Straszne zagrożenie dla rozwoju"


Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wciągające i uzależniające. 13-letni Charlie gra sam lub z przyjaciółmi w internecie przez dwie godziny dziennie. Tylko, bo na tyle pozwalają rodzice.

- Musi robić też inne rzeczy. Na przykład wyprowadzać psa. O 22.00 musi kończyć grę, albo straci do niej dostęp. To są bariery jakie postanowiliśmy, by kontrolować dostęp do uzależniającej gry - mówi Adrian Talbot, ojciec 13-letniego Charliego.

Coraz więcej czasu w sieci

W domu i w szkole - przed komputerem i w telefonie - uczniowie spędzają co raz więcej czasu w sieci. W brytyjskich szkołach prowadzone są nawet zajęcia, które uczą dzieci, jak zachowywać się w internecie.

- Rodzice martwią się, że niektóre gry mogą wpływać na zachowanie ich dzieci. Dlatego oferujemy też wsparcie dla rodziców - mówi Gemma Adams, wicedyrektor szkoły podstawowej.

Według przeprowadzonych przez jedną z brytyjskich organizacji badań aż 58 procent dzieci w wielu szkolnym przyznaje, że czują się samotne - to wzrost o 7 procent w ciągu roku. Dzieci spędzają w sieci aż trzy godziny dziennie. Ponad jedna czwarta z nich chce jednak spędzać więcej czasu z dala od ekranów.

Siedząc przed ekranem dzieci nie mają czasu na ćwiczenie podstawowych umiejętności. Badania przeprowadzane w Kanadzie dowiodły, że w przypadku dwu i trzylatków zbyt dużo czasu przed ekranem może skończyć się opóźnieniami w rozwoju - takimi jak problemy z komunikowaniem się, mniejsza sprawność ruchowa, czy trudności w rozwijaniu umiejętności społecznych.

- To jest straszne zagrożenie dla rozwoju dzieci. My, po raz pierwszy w historii ludzkości, dopuszczamy, żeby młodzi podejmowali takie aktywności, które mogą zmienić model anatomiczny i fizjologiczny naszego mózgu - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontrola

- Problemy pogłębiają się z wiekiem, bo dzieci coraz więcej korzystają z technologii, więcej czasu spędzają w internecie. Gdy pytamy 5- czy 6-latków o to, czy są szczęśliwe mówią "tak", ale gdy dorastają, coraz więcej dzieci mówi, że są nieszczęśliwe. Może tu chodzić oczywiście o wiek dorastania, ale też o wpływ technologii i mediów społecznościowych - mówi James Davies, szef organizacji Childwise.

I tu zadanie dla rodziców - to oni kontrolować mają co i ile dzieci oglądają. Amerykańska akademia pediatryczna zaleca, by dzieci do 18 miesiąca życia nie miały kontaktu z ekranami i internetem. Przedszkolaki powinny oglądać nie więcej niż godzinę dziennie starannie wybranych programów. W telefonach przydają się specjalne aplikacje.

- Mam właśnie taką aplikację pozakładaną na telefonach dzieci, która teoretycznie im nie przeszkadza, ale monitoruje i blokuje wybrane aplikacje - mówi Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny pclab.pl

Ważna jest nie tylko kontrola, ale także inicjatywa i czas dla dzieci, bo jak pokazują badania, one często chcą oderwać się od internetu. I choć na chwilę grę komputerową zamienić na planszową.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS