"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"

"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"
"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, komentując pierwsze w historii uruchomienie tzw. opcji atomowej unijnego traktatu wobec Polski. - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił.

Szef węgierskiej dyplomacji mówił o wspólnej wizji Polski i Węgier, jeśli chodzi o zbliżające się wybory do europarlamentu i przeobrażenie Wspólnoty w ciągu najbliższych miesięcy.

- Współpracujemy z polskim rządem bardzo aktywnie i skutecznie. Jesteśmy częścią Grupy Wyszehradzkiej, która odniosła ogromne sukcesy w ostatnich latach. Byliśmy w stanie wpływać na wydarzenia, które kształtują przyszłość Unii Europejskiej. W tym roku, w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego, dominować będzie jeden bardzo ważny temat, czyli imigracja. I jeśli spojrzymy na ostatnie lata, to my, kraje środkowej Europy, odnieśliśmy sukces, jeśli chodzi o migrację - stwierdził Peter Szijjarto.

Jak przyznał gość programu, jest wiele kwestii, którymi trzeba się zająć w Unii Europejskiej. - Oprócz migracji, sprawa budżetu unijnego, ochrona granic czy rozmowy na temat wciąż istniejącego pomysłu obowiązkowej relokacji uchodźców - wyliczał minister.

"Węgry będą zdecydowanie stać po waszej stronie"
"Węgry będą zdecydowanie stać po waszej stronie"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Zemsta"

Szef węgierskiej dyplomacji był też pytany o napięcia pomiędzy Komisją Europejską a rządami Węgier i Polski.

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne. W nawiązaniu do faktów - my i wy udowodniliśmy, że to, co UE mówiła na temat polityki migracyjnej było kłamstwem. Bruksela sugerowała, że migracji nie da się zatrzymać i migracja - z definicji - jest dobra, a my nie powinniśmy z tym walczyć, ponieważ to pozytywne wpłynie na nasz naród i kraj - powiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. - Oba kraje udowodniły, że migrację można zatrzymać. To właśnie doprowadziło do powstania frustracji w unijnych instytucjach - dodał.

- Jeśli spojrzymy na sedno rzeczy, o które my i wy jesteście oskarżani, to to jest po prostu niesprawiedliwe. Weźmy na przykład atak na Polskę. Wykonaliście wszystkie kroki, których wymagała Komisja Europejska. Odpowiedź była taka, że Bruksela nie zatrzymała procedury, tylko ją kontynuowała - stwierdził Szijjarto.

- Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą naszego kraju. Pojawiło się w niej 69 punktów z oskarżeniami, z których część została już rozwiązana w trakcie negocjacji w Komisją. W sprawie części z nich trwa wciąż dialog. Druga część to tylko wyobrażenia, nic konkretnego - tłumaczył minister i dodał: "te ataki są w nas wymierzone, ponieważ nasze rządy odzwierciedlają wolę naszych narodów, które nie są tożsame europejskim głównym nurtem".

Szijarto zapowiedział, że jego rząd będzie wetował "wszystkie próby wprowadzenia sankcji na Polskę". - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, która mogłaby się zakończyć odebraniem wam praw albo wprowadziłaby sankcje, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.

- Jest nas więcej. Nie tylko Polska i Węgry. Pamiętajcie, że po ataku Parlamentu Europejskiego na Węgry oświadczenie wystosował czeski parlament i przyjął rezolucję, która popierała Węgry w tej sprawie. Słowacki parlament przygotowuje podobną odpowiedź. My, Grupa Wyszehradzka, wspieramy się w tej sytuacji - stwierdził.

"Zachodnie firmy robią ogromne interesy z Rosją"
"Zachodnie firmy robią ogromne interesy z Rosją"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Interesy węgiersko-rosyjskie

Peter Szijjarto odniósł się też do oskarżeń Zachodu mówiących, że rząd w Budapeszcie próbuje rozmontować Unię Europejską ku uciesze Rosji. - To podwójne standardy i hipokryzja, ponieważ zachodnia Europa tak ściśle współpracuje z Rosją, że my możemy im tylko zazdrościć - skomentował i podkreślił, że "Nord Stream 2 to inwestycja przygotowywana z udziałem czterech największych firm energetycznych na zachodzie Europy i rosyjskiego Gazpromu".

- Kto był najważniejszym gościem Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu w zeszłym roku? Emmanuel Macron. Kto siedział obok prezydenta Putina w trakcie prezydenckiego panelu dotyczącego energii? Czterech szefów największych europejskich firm energetycznych. Mamy zdecydowanie dość takich oskarżeń, ponieważ my - mały, środkowoeuropejski kraj - jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi na przykład o gaz. I nikt nas nie wspiera, żeby poradzić sobie z tym problemem. Jesteśmy pod słowną presją, że współpracujemy z Rosją, ale to jak współpracujemy, jest transparentne - stwierdził Szijjarto i dodał, że w przeciwieństwie do Węgier, to Zachód "robi podejrzane interesy z Rosją".

Cała rozmowa z Peterem Szijjarto
Cała rozmowa z Peterem SzijjartoFakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS