"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"

"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"
"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, komentując pierwsze w historii uruchomienie tzw. opcji atomowej unijnego traktatu wobec Polski. - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił.

Szef węgierskiej dyplomacji mówił o wspólnej wizji Polski i Węgier, jeśli chodzi o zbliżające się wybory do europarlamentu i przeobrażenie Wspólnoty w ciągu najbliższych miesięcy.

- Współpracujemy z polskim rządem bardzo aktywnie i skutecznie. Jesteśmy częścią Grupy Wyszehradzkiej, która odniosła ogromne sukcesy w ostatnich latach. Byliśmy w stanie wpływać na wydarzenia, które kształtują przyszłość Unii Europejskiej. W tym roku, w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego, dominować będzie jeden bardzo ważny temat, czyli imigracja. I jeśli spojrzymy na ostatnie lata, to my, kraje środkowej Europy, odnieśliśmy sukces, jeśli chodzi o migrację - stwierdził Peter Szijjarto.

Jak przyznał gość programu, jest wiele kwestii, którymi trzeba się zająć w Unii Europejskiej. - Oprócz migracji, sprawa budżetu unijnego, ochrona granic czy rozmowy na temat wciąż istniejącego pomysłu obowiązkowej relokacji uchodźców - wyliczał minister.

"Węgry będą zdecydowanie stać po waszej stronie"
"Węgry będą zdecydowanie stać po waszej stronie"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Zemsta"

Szef węgierskiej dyplomacji był też pytany o napięcia pomiędzy Komisją Europejską a rządami Węgier i Polski.

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne. W nawiązaniu do faktów - my i wy udowodniliśmy, że to, co UE mówiła na temat polityki migracyjnej było kłamstwem. Bruksela sugerowała, że migracji nie da się zatrzymać i migracja - z definicji - jest dobra, a my nie powinniśmy z tym walczyć, ponieważ to pozytywne wpłynie na nasz naród i kraj - powiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. - Oba kraje udowodniły, że migrację można zatrzymać. To właśnie doprowadziło do powstania frustracji w unijnych instytucjach - dodał.

- Jeśli spojrzymy na sedno rzeczy, o które my i wy jesteście oskarżani, to to jest po prostu niesprawiedliwe. Weźmy na przykład atak na Polskę. Wykonaliście wszystkie kroki, których wymagała Komisja Europejska. Odpowiedź była taka, że Bruksela nie zatrzymała procedury, tylko ją kontynuowała - stwierdził Szijjarto.

- Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą naszego kraju. Pojawiło się w niej 69 punktów z oskarżeniami, z których część została już rozwiązana w trakcie negocjacji w Komisją. W sprawie części z nich trwa wciąż dialog. Druga część to tylko wyobrażenia, nic konkretnego - tłumaczył minister i dodał: "te ataki są w nas wymierzone, ponieważ nasze rządy odzwierciedlają wolę naszych narodów, które nie są tożsame europejskim głównym nurtem".

Szijarto zapowiedział, że jego rząd będzie wetował "wszystkie próby wprowadzenia sankcji na Polskę". - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, która mogłaby się zakończyć odebraniem wam praw albo wprowadziłaby sankcje, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.

- Jest nas więcej. Nie tylko Polska i Węgry. Pamiętajcie, że po ataku Parlamentu Europejskiego na Węgry oświadczenie wystosował czeski parlament i przyjął rezolucję, która popierała Węgry w tej sprawie. Słowacki parlament przygotowuje podobną odpowiedź. My, Grupa Wyszehradzka, wspieramy się w tej sytuacji - stwierdził.

"Zachodnie firmy robią ogromne interesy z Rosją"
"Zachodnie firmy robią ogromne interesy z Rosją"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Interesy węgiersko-rosyjskie

Peter Szijjarto odniósł się też do oskarżeń Zachodu mówiących, że rząd w Budapeszcie próbuje rozmontować Unię Europejską ku uciesze Rosji. - To podwójne standardy i hipokryzja, ponieważ zachodnia Europa tak ściśle współpracuje z Rosją, że my możemy im tylko zazdrościć - skomentował i podkreślił, że "Nord Stream 2 to inwestycja przygotowywana z udziałem czterech największych firm energetycznych na zachodzie Europy i rosyjskiego Gazpromu".

- Kto był najważniejszym gościem Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu w zeszłym roku? Emmanuel Macron. Kto siedział obok prezydenta Putina w trakcie prezydenckiego panelu dotyczącego energii? Czterech szefów największych europejskich firm energetycznych. Mamy zdecydowanie dość takich oskarżeń, ponieważ my - mały, środkowoeuropejski kraj - jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi na przykład o gaz. I nikt nas nie wspiera, żeby poradzić sobie z tym problemem. Jesteśmy pod słowną presją, że współpracujemy z Rosją, ale to jak współpracujemy, jest transparentne - stwierdził Szijjarto i dodał, że w przeciwieństwie do Węgier, to Zachód "robi podejrzane interesy z Rosją".

Cała rozmowa z Peterem Szijjarto
Cała rozmowa z Peterem SzijjartoFakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS