Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio


Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nazywa się Eid Aljazairli. Ma 24 lata i wielkie marzenie. Chce wystartować w zawodach pływackich na najbliższych igrzyskach olimpijskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 3 lata temu nie potrafił jeszcze pływać. Jest uchodźcą z Syrii.

- Na początku to było naprawdę trudne. Nie byłem w stanie przepłynąć więcej niż 2-3 metry - opowiada Eid Aljazairli.

Teraz Eid trenuje dwa razy dziennie i robi rewelacyjne postępy. W 2016 roku, gdy wraz z grupą uchodźców przeprawiał się przez Morze Śródziemne, trząsł się ze strachu. Wiedział, że w razie wywrotki starej łodzi, którą płynęli, utonie. Nie mieli nawet kamizelek ratunkowych.

- W pewnym momencie silnik zaczął się zacinać, a potem stanął. Łódź trzeszczała, ludzie krzyczeli, wydawało się, że fale za chwile nas przewrócą i wszyscy zginiemy - relacjonuje Eid.

Tak się na szczęście nie stało. Eid ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Mieszka w Londynie z angielską rodziną, która go przyjęła.

- To dla mnie zaszczyt być z nimi. Jestem taki szczęśliwy i zadowolony, że ci dobrzy ludzie mi pomagają, że dzięki nim nie czuję się samotny. Oni są tak wspaniali - mówi.

"Najważniejsza jest pasja"

Do pływania młodego Syryjczyka zainspirowały filmy o legendarnym amerykańskim pływaku Michaelu Phelpsie, które zobaczył w internecie. 23-krotny mistrz olimpijski jest jego idolem i wzorem do naśladowania.

- Jeśli naprawdę masz coś w sercu, jeśli masz marzenie, chcesz być lekarzem, pływakiem czy nauczycielem, najważniejsza jest pasja. Poświęć się temu w 100 procentach i nigdy się nie zatrzymuj, a wszystko będzie dobrze - przekonuje Syryjczyk.

Na zakwalifikowanie się do normalnej reprezentacji Eid Aljazairli nie ma szans. Ale na igrzyskach w Rio de Janeiro do startu po raz pierwszy dopuszczono także reprezentacje uchodźców. Tu Syryjczyk upatruje swojej szansy, a jego trener wierzy w możliwości swojego podopiecznego.

- Jestem trenerem od 20 lat. Nigdy nie widziałem, żeby dorosły, który dopiero co nauczył się pływać, osiągał takie wyniki i robił takie postępy - zapewnia Daniel Bullock, trener pływania.

"Przekazanie nadziei i inspiracji"

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że na najbliższych igrzyskach w Tokio po raz kolejny pojawi się reprezentacja uchodźców.

- Ideą, jaka przyświecała powołaniu reprezentacji olimpijskiej uchodźców, było przekazanie nadziei i inspiracji. Myślę, że udało nam się wywiązać z tego zadania. Nasze wyniki nie były aż tak ważne - tłumaczy Yusra Mardini, pływaczka i reprezentantka drużyny uchodźców na igrzyskach w Rio De Janeiro.

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 lipca 2020 roku.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS