Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio


Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nazywa się Eid Aljazairli. Ma 24 lata i wielkie marzenie. Chce wystartować w zawodach pływackich na najbliższych igrzyskach olimpijskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 3 lata temu nie potrafił jeszcze pływać. Jest uchodźcą z Syrii.

- Na początku to było naprawdę trudne. Nie byłem w stanie przepłynąć więcej niż 2-3 metry - opowiada Eid Aljazairli.

Teraz Eid trenuje dwa razy dziennie i robi rewelacyjne postępy. W 2016 roku, gdy wraz z grupą uchodźców przeprawiał się przez Morze Śródziemne, trząsł się ze strachu. Wiedział, że w razie wywrotki starej łodzi, którą płynęli, utonie. Nie mieli nawet kamizelek ratunkowych.

- W pewnym momencie silnik zaczął się zacinać, a potem stanął. Łódź trzeszczała, ludzie krzyczeli, wydawało się, że fale za chwile nas przewrócą i wszyscy zginiemy - relacjonuje Eid.

Tak się na szczęście nie stało. Eid ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Mieszka w Londynie z angielską rodziną, która go przyjęła.

- To dla mnie zaszczyt być z nimi. Jestem taki szczęśliwy i zadowolony, że ci dobrzy ludzie mi pomagają, że dzięki nim nie czuję się samotny. Oni są tak wspaniali - mówi.

"Najważniejsza jest pasja"

Do pływania młodego Syryjczyka zainspirowały filmy o legendarnym amerykańskim pływaku Michaelu Phelpsie, które zobaczył w internecie. 23-krotny mistrz olimpijski jest jego idolem i wzorem do naśladowania.

- Jeśli naprawdę masz coś w sercu, jeśli masz marzenie, chcesz być lekarzem, pływakiem czy nauczycielem, najważniejsza jest pasja. Poświęć się temu w 100 procentach i nigdy się nie zatrzymuj, a wszystko będzie dobrze - przekonuje Syryjczyk.

Na zakwalifikowanie się do normalnej reprezentacji Eid Aljazairli nie ma szans. Ale na igrzyskach w Rio de Janeiro do startu po raz pierwszy dopuszczono także reprezentacje uchodźców. Tu Syryjczyk upatruje swojej szansy, a jego trener wierzy w możliwości swojego podopiecznego.

- Jestem trenerem od 20 lat. Nigdy nie widziałem, żeby dorosły, który dopiero co nauczył się pływać, osiągał takie wyniki i robił takie postępy - zapewnia Daniel Bullock, trener pływania.

"Przekazanie nadziei i inspiracji"

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że na najbliższych igrzyskach w Tokio po raz kolejny pojawi się reprezentacja uchodźców.

- Ideą, jaka przyświecała powołaniu reprezentacji olimpijskiej uchodźców, było przekazanie nadziei i inspiracji. Myślę, że udało nam się wywiązać z tego zadania. Nasze wyniki nie były aż tak ważne - tłumaczy Yusra Mardini, pływaczka i reprezentantka drużyny uchodźców na igrzyskach w Rio De Janeiro.

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 lipca 2020 roku.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS