Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio


Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nazywa się Eid Aljazairli. Ma 24 lata i wielkie marzenie. Chce wystartować w zawodach pływackich na najbliższych igrzyskach olimpijskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 3 lata temu nie potrafił jeszcze pływać. Jest uchodźcą z Syrii.

- Na początku to było naprawdę trudne. Nie byłem w stanie przepłynąć więcej niż 2-3 metry - opowiada Eid Aljazairli.

Teraz Eid trenuje dwa razy dziennie i robi rewelacyjne postępy. W 2016 roku, gdy wraz z grupą uchodźców przeprawiał się przez Morze Śródziemne, trząsł się ze strachu. Wiedział, że w razie wywrotki starej łodzi, którą płynęli, utonie. Nie mieli nawet kamizelek ratunkowych.

- W pewnym momencie silnik zaczął się zacinać, a potem stanął. Łódź trzeszczała, ludzie krzyczeli, wydawało się, że fale za chwile nas przewrócą i wszyscy zginiemy - relacjonuje Eid.

Tak się na szczęście nie stało. Eid ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Mieszka w Londynie z angielską rodziną, która go przyjęła.

- To dla mnie zaszczyt być z nimi. Jestem taki szczęśliwy i zadowolony, że ci dobrzy ludzie mi pomagają, że dzięki nim nie czuję się samotny. Oni są tak wspaniali - mówi.

"Najważniejsza jest pasja"

Do pływania młodego Syryjczyka zainspirowały filmy o legendarnym amerykańskim pływaku Michaelu Phelpsie, które zobaczył w internecie. 23-krotny mistrz olimpijski jest jego idolem i wzorem do naśladowania.

- Jeśli naprawdę masz coś w sercu, jeśli masz marzenie, chcesz być lekarzem, pływakiem czy nauczycielem, najważniejsza jest pasja. Poświęć się temu w 100 procentach i nigdy się nie zatrzymuj, a wszystko będzie dobrze - przekonuje Syryjczyk.

Na zakwalifikowanie się do normalnej reprezentacji Eid Aljazairli nie ma szans. Ale na igrzyskach w Rio de Janeiro do startu po raz pierwszy dopuszczono także reprezentacje uchodźców. Tu Syryjczyk upatruje swojej szansy, a jego trener wierzy w możliwości swojego podopiecznego.

- Jestem trenerem od 20 lat. Nigdy nie widziałem, żeby dorosły, który dopiero co nauczył się pływać, osiągał takie wyniki i robił takie postępy - zapewnia Daniel Bullock, trener pływania.

"Przekazanie nadziei i inspiracji"

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że na najbliższych igrzyskach w Tokio po raz kolejny pojawi się reprezentacja uchodźców.

- Ideą, jaka przyświecała powołaniu reprezentacji olimpijskiej uchodźców, było przekazanie nadziei i inspiracji. Myślę, że udało nam się wywiązać z tego zadania. Nasze wyniki nie były aż tak ważne - tłumaczy Yusra Mardini, pływaczka i reprezentantka drużyny uchodźców na igrzyskach w Rio De Janeiro.

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 lipca 2020 roku.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS