Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

Została zgwałcona przez ojczyma i zaszła w ciążę. Nawet nie zdawała sobie z niej sprawy. W końcu urodziła w toalecie. Przerażona, zakrwawiona i nieświadoma co się dzieje. W oczach władz to była próba ukrycia ciąży i zabicia dziecka. Teraz Imelda może trafić do więzienia na 20 lat. Jest bowiem obywatelką Salwadoru, który ma jedne z najsurowszych przepisów na świecie. Proces ma się zacząć w poniedziałek.

"Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

- Największym wyzwaniem było zaprojektowanie statku w ten sposób, żeby było odpowiednio ekonomicznie, żeby to się po prostu opłacało - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Kamil Deresz, astronom. - Tutaj wielki postęp nastąpił w produkcji materiałów kompozytowych - dodał. Razem z drugim gościem programu - astronomem Jerzym Rafalskim - rozmawiali o perspektywach podboju kosmosu.

Zalewski: prawo europejskie wyprowadza się z Polski

- PiS będzie miało kłopoty, by utrzymać władzę po wyborach - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Paweł Kowal z PAN. Jego zdaniem Polacy widzą, jakie negatywne skutki ma brexit i nie dadzą się łatwo wyprowadzić z Unii Europejskiej. - Nie tyle Polskę wyprowadza się przez referendum z Unii Europejskiej, ale prawo europejskie wyprowadza się z Polski - stwierdził drugi gość programu Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. Jego zdaniem rząd PiS ignoruje prawo unijne, sprzeciwiając się bezpośredniemu stosowaniu środków tymczasowych TSUE. - To się musi skończyć w efekcie polexitem - dodał.

Ponad 7 godzin kosmicznego spaceru. Bezprecedensowa operacja kosmonautów

Ponad siedem godzin w przestrzeni kosmicznej spędzili dwaj rosyjscy kosmonauci, którzy musieli przeprowadzić bezprecedensową operację – znaleźć dziurę w kadłubie statku Sojuz MS-09. Dziurę przypadkowo odkryto latem, bo ze statku uciekało powietrze. W środę kosmonauci zobaczyli, jak dziura wygląda z zewnątrz. Okazało się, że była zaklejona jakąś substancją, więc została zrobiona na Ziemi, a człowiek, który ją wywiercił, zakleił ją, by statek przeszedł testy na hermetyczność. Trwają poszukiwania sprawcy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Służby nie zapobiegły zamachowi w Strasburgu. "Być może za bardzo zaufali w monitoring elektroniczny"

- Ta druga strona to wytrawni bandyci i wiedzą, jakie są metody pozyskiwania informacji. Powinniśmy być o krok do przodu, powinniśmy ich zaskakiwać - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były oficer GROM Andrzej Kruczyński, komentując kwestię kontrolowania potencjalnych terrorystów. Drugi gość programu, Piotr Niemczyk, zwrócił uwagę na to, że liczba zamachów terrorystycznych we Francji w ostatnich trzech latach spadła. Francuzi nie zdołali jednak zatrzymać Cherifa Chekatta. - Być może za bardzo zaufali w monitoring elektroniczny - stwierdził.

"Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

- Dlaczego pan prezydent nie podpisał jeszcze tej ustawy? - pytał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej. Są jeszcze inne zastrzeżenia, co do których rządzący obóz się nie dotknął - zwrócił uwagę, komentując spór o ustawę o SN między PiS-em a Komisją Europejską.

Zamieszanie wokół brexitu. "To ogromna klęska i kompromitacja Wielkiej Brytanii"

Cała ta historia związana z referendum na temat brexitu i tego co się później działo jest w mojej opinii ogromną klęską i kompromitacją w Wielkiej Brytanii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem "Brytyjczycy byli brutalnie i bezczelnie gdy chodzi o obietnice tego co się stanie, jeśli wystąpią z Unii Europejskiej".

"Jeżeli człowiek poczuje się ważny, inaczej będzie pracował"

Jedyną metodą, żeby szef miał więcej czasu jest to, żeby oddać część zadań, ale też część kompetencji i praw pracownikom. Dzięki temu zwiększyło się zaangażowanie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Andrzej Jeznach, autor książki "Szef, który myśli, bo warto i się opłaca". Jego zdaniem warto w firmach stawiać na zarządzanie humanistyczne, a nie zarządzanie ekonomiczne.

Czujniki jazdy obowiązkowe? Nowy pomysł Brukseli

Unia Europejska pracuje właśnie nad nowymi przepisami, które zobowiązywałyby wszystkich producentów do instalowania między innymi czujników jazdy czy kontroli pasa ruchu. To wszystko ma bardzo poprawić bezpieczeństwo na drogach. Ale czy przy okazji bardzo też nie podniesie cen samochodów? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

Przeszczepiono jej macicę od zmarłej dawczyni, urodziła córeczkę. Pierwszy taki przypadek w historii

Potencjalny przełom w medycynie i nadzieja dla kobiet na całym świecie. W Brazylii urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego matką jest kobieta po transplantacji macicy od zmarłej dawczyni. Dziewczynka urodziła się całkowicie zdrowa. Przyszła na świat w ubiegłym roku, ale informacja na jej temat pojawiła się dopiero teraz. To kolejny ważny krok w leczeniu bezpłodności.

Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Arnold Schwarzenegger, który jest jednym z uczestników katowickiego szczytu klimatycznego. Gwiazdor dodał też, że Polska mocno polega na węglu, ale - jak dodał - w ostatnich kilku latach udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent.

Świadczenia tylko na zaszczepione dziecko. Pomysł minister budzi kontrowersje

Fińska minister nauki i szkolnictwa oświadczyła, że szczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Zapowiedziała projekt ustawy, który przewiduje uzależnienie dodatków na dziecko od tego, czy było ono szczepione. To reakcja na wykrycie w ostatnich dniach przypadku odry u dziecka na zachodzie Finlandii. Chociaż szczepienia są w Finlandii całkowicie dobrowolne, to aż 95 procent fińskich dzieci jest zaszczepionych.

"Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w UE"

- Podstawą naszej energetyki powinien być węgiel, bo to jest podstawa naszej konkurencyjności - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Jego zdaniem inne źródła energii, w tym energia jądrowa i odnawialne źródła energii, podrażają prąd, więc obniżają konkurencyjność gospodarki. Drugi gość programu, ekonomista Witold Orłowski, przypomniał jednak, że za emisję CO2 się płaci w Unii Europejskiej. - Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w Unii Europejskiej, zakładając, że nie odejdziemy od węgla, dlatego że dojdą dodatkowe opłaty za emisję dwutlenku węgla - tłumaczył Orłowski.

"Połączenie człowieka i maszyny". Miliony na technologię przyszłości

Rewolucja w amerykańskiej armii. Pentagon postanowił wydać miliony dolarów na udoskonalenie żołnierzy. Chodzi o egzoszkielety, czyli mechanizm wspierający ciało żołnierza. Dzięki niemu żołnierz może więcej dźwigać i sprawniej się poruszać. Sprzęt wygląda jak z filmu, ale sprawdza się w całkowicie realnych warunkach.

Prezydent Ukrainy apeluje o pomoc, Zachód stawia na dyplomację

Petro Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów na Morze Azowskie. Sojusz Północnoatlantycki jest obecny w regionie, ale na Morzu Czarnym. Od czasu przejęcia Krymu przez Rosję NATO prowadzi regularne patrole i ćwiczenia na tym akwenie. To Rosji jednak nie odstrasza. Zdaniem Kijowa kolejne wrogie działania Rosji to tylko kwestia czasu. Zachód na razie stawia na dyplomację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ucieczka przed brexitem. Tysiące Polaków opuszcza Wyspy

Polacy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii. Najnowsze dane mówią o prawie 40 tysiącach osób. To pierwszy tak istotny spadek liczby naszych rodaków na Wyspach od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ale gdy jedni wyjeżdżają, inni składają wnioski o brytyjskie obywatelstwo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Czech: atak na ukraińskie okręty to konsekwencja okupacji Krymu

- Cel polityczny był taki, aby wywołać zamieszanie na Ukrainie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Mirosław Czech, członek prezydencko-rządowej grupy strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie, komentując incydent w Cieśninie Kerczeńskiej. Z powodu incydentu Donald Trump odwołał swoje spotkanie z Władimirem Putinem. Zdaniem Jana Rokity, komentatora TVN24 BiS, takiej decyzji amerykańskiego prezydenta należało oczekiwać. - Obaj jego kluczowi doradcy są ludźmi, którzy uważają, że w celu obrony swoich interesów w świecie Ameryka powinna hamować Rosję - stwierdził, mówiąc o Johnie Boltonie i Jimie Mattisie.

"Mamy przed sobą to samo zagrożenie, Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii"

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca, nawiązując do morskiego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej i zajęcia przez Rosję trzech ukraińskich jednostek wraz z załogami. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce czas działań Rosji nie jest przypadkowy, ponieważ Rosja chce zakłócić wybory na Ukrainie, a ponadto testuje, na ile pozwoli jej świat. - Zobaczymy, za chwilę szczyt G20 - podkreślił. Jak dodał w odpowiedzi na pytania o stosunki między Polską a Ukrainą, Rosja może pójść dalej. - Mamy przed sobą to samo zagrożenie - Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii - powiedział.