Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, małżeństwo wracające do córeczki. Świat opłakuje ofiary katastrofy


Boeing 737 MAX 8 etiopskich linii lotniczych rozbił się chwilę po starcie. Zginęło 157 osób. Wśród ofiar znalazło się m.in. ośmioro członków załogi, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym, a także młode małżeństwo, które wracało do domu - do 15-miesięcznej córeczki.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nie da się opisać bólu matki, która na miejscu katastrofy szuka szczątków swojej córki. 24-latka była stewardesą.

- Żądam, by dali mi ciało mojego dziecka. Co się stało, to się stało, ale teraz muszę ją pochować. Przyszłam zobaczyć, gdzie moja córka straciła życie, by się z tym pogodzić - mówi matka stewardessy, Kebebw Legesse.

Członkowie agend ONZ

Wśród 157 ofiar katastrofy osiem to członkowie załogi. Eksperci ostrzegają, że identyfikacja ofiar może potrwać miesiące i będzie wyjątkowo trudna. Na pomoc przylecieli specjaliści z Izraela - wśród ofiar było dwóch obywateli tego kraju.

- Przyjechaliśmy ze specjalną grupą z Izraela, bo dla nas, dla Żydów, jest to niezwykle ważne. Musimy znaleźć szczątki, które możemy zidentyfikować dzięki badaniom DNA i pochować je. Jeśli nie znajdziemy, jeśli nie będzie ceremonii, to ta osoba na zawsze będzie zagubiona - wyjaśnia Moshe Briton, brat pasażera samolotu.

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym. Po tej katastrofie bliscy opłakują ofiary niemal na wszystkich kontynentach - zginęli obywatele aż 35 państw. Najwięcej pochodziło z Kenii, Kanady, Etiopii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Płacze ONZ - flagi w nowojorskiej siedzibie organizacji opuszczone zostały do połowy masztów - aż dwadzieścia jeden osób związanych było z oenzetowskimi agendami.

- Nasi koledzy - kobiety i mężczyźni, młodzi pracownicy i doświadczeni urzędnicy - pochodzili z różnych zakątków świata, mieli różne doświadczenia. Ale wszyscy mieli jedną wspólną cechę - chęć służenia ludziom na całym świecie, tak, by stał się lepszym miejscem dla nas wszystkich - mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Dramat rodzin

Wiele z ofiar było w drodze do Nairobi na konferencję poświęconą ochronie środowiska. Tak jak 36-letnia Brytyjka Joanna Toole - z pasją zajmowała się ochroną mórz i oceanów, walczyła z połowami wielorybów.

- Jestem bardzo dumny z tego, czego dokonała. To straszne, że nie będzie mogła zrobić więcej dobrego. Myślę, że nigdy nie przestanę czekać na telefon od niej - mówi Adrian Toole, ojciec Joanny.

Na pokładzie samolotu etiopskich linii była też żona i dwoje dorosłych dzieci słowackiego parlamentarzysty. Wśród dwóch polskich ofiar jest między innymi wieloletni dyplomata - ostatnio na placówce w Kairze.

- We wszystkich obowiązkach, które wykonywał, był bardzo dobrym pracownikiem i to jest dla resortu bardzo duża strata - mówiła Ewa Suwara, rzeczniczka MSZ.

Najwięcej, bo ponad 30 ofiar pochodziło z Kenii. Byli wśród nich: właściciel sieci restauracji, działacz piłkarski, lekarz-epidemiolog czy młode małżeństwo w drodze do domu - do 15-miesięcznej córeczki. Zbyt małej, by miała szansę zapamiętać rodziców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS