Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, małżeństwo wracające do córeczki. Świat opłakuje ofiary katastrofy


Boeing 737 MAX 8 etiopskich linii lotniczych rozbił się chwilę po starcie. Zginęło 157 osób. Wśród ofiar znalazło się m.in. ośmioro członków załogi, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym, a także młode małżeństwo, które wracało do domu - do 15-miesięcznej córeczki.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nie da się opisać bólu matki, która na miejscu katastrofy szuka szczątków swojej córki. 24-latka była stewardesą.

- Żądam, by dali mi ciało mojego dziecka. Co się stało, to się stało, ale teraz muszę ją pochować. Przyszłam zobaczyć, gdzie moja córka straciła życie, by się z tym pogodzić - mówi matka stewardessy, Kebebw Legesse.

Członkowie agend ONZ

Wśród 157 ofiar katastrofy osiem to członkowie załogi. Eksperci ostrzegają, że identyfikacja ofiar może potrwać miesiące i będzie wyjątkowo trudna. Na pomoc przylecieli specjaliści z Izraela - wśród ofiar było dwóch obywateli tego kraju.

- Przyjechaliśmy ze specjalną grupą z Izraela, bo dla nas, dla Żydów, jest to niezwykle ważne. Musimy znaleźć szczątki, które możemy zidentyfikować dzięki badaniom DNA i pochować je. Jeśli nie znajdziemy, jeśli nie będzie ceremonii, to ta osoba na zawsze będzie zagubiona - wyjaśnia Moshe Briton, brat pasażera samolotu.

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym. Po tej katastrofie bliscy opłakują ofiary niemal na wszystkich kontynentach - zginęli obywatele aż 35 państw. Najwięcej pochodziło z Kenii, Kanady, Etiopii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Płacze ONZ - flagi w nowojorskiej siedzibie organizacji opuszczone zostały do połowy masztów - aż dwadzieścia jeden osób związanych było z oenzetowskimi agendami.

- Nasi koledzy - kobiety i mężczyźni, młodzi pracownicy i doświadczeni urzędnicy - pochodzili z różnych zakątków świata, mieli różne doświadczenia. Ale wszyscy mieli jedną wspólną cechę - chęć służenia ludziom na całym świecie, tak, by stał się lepszym miejscem dla nas wszystkich - mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Dramat rodzin

Wiele z ofiar było w drodze do Nairobi na konferencję poświęconą ochronie środowiska. Tak jak 36-letnia Brytyjka Joanna Toole - z pasją zajmowała się ochroną mórz i oceanów, walczyła z połowami wielorybów.

- Jestem bardzo dumny z tego, czego dokonała. To straszne, że nie będzie mogła zrobić więcej dobrego. Myślę, że nigdy nie przestanę czekać na telefon od niej - mówi Adrian Toole, ojciec Joanny.

Na pokładzie samolotu etiopskich linii była też żona i dwoje dorosłych dzieci słowackiego parlamentarzysty. Wśród dwóch polskich ofiar jest między innymi wieloletni dyplomata - ostatnio na placówce w Kairze.

- We wszystkich obowiązkach, które wykonywał, był bardzo dobrym pracownikiem i to jest dla resortu bardzo duża strata - mówiła Ewa Suwara, rzeczniczka MSZ.

Najwięcej, bo ponad 30 ofiar pochodziło z Kenii. Byli wśród nich: właściciel sieci restauracji, działacz piłkarski, lekarz-epidemiolog czy młode małżeństwo w drodze do domu - do 15-miesięcznej córeczki. Zbyt małej, by miała szansę zapamiętać rodziców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS