"Mamy do czynienia z ogólnonarodowym kryzysem". "Kultura noża" zbiera krwawe żniwo


Brytyjskie media mówią o epidemii ataków nożowników. Do morderstw dochodzi nawet w dzielnicach uchodzących dotąd za bezpieczne. Wykrywacze metalu i patrole uliczne nie wystarczają. Policja na Wyspach apeluje do rządu o wsparcie.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Cztery morderstwa z użyciem noża tylko w ubiegłym tygodniu. 36 od początku roku. Większość napastników i ich ofiar to ludzie między 16. a 24. rokiem życia. Brytyjskie władze zaczynają mówić o epidemii ataków nożowników. Na ulicach powoli narasta psychoza strachu. Do morderstw dochodzi nawet w dzielnicach uchodzących dotąd za bezpieczne.

- Mamy w Londynie olbrzymi problem. Owszem, słyszałam o tym w telewizji, ale nie przypuszczałam, że coś takiego może się zdarzyć tak blisko mojego domu - mówi jedna z mieszkanek metropolii.

Środki ostrożności nie wystarczają

Na ulicach coraz częściej widać bramki do wykrywania metalu. Policja chce dzięki nim wyłapać osoby noszące przy sobie noże.

W miejscach publicznych nie można ich przy sobie nosić, ale są niezwykle popularne wśród młodzieży, która często traktuje je jako środek do samoobrony albo do rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami.

Na Wyspach niemal nikt, nawet policja nie nosi broni palnej, więc nóż to ulubiona broń młodocianych gangów. Pracownicy środowiskowi mówią wręcz o "kulturze noża".

- Mamy do czynienia z ogólnonarodowym kryzysem. Coraz więcej młodych ludzi wstępuje do gangów, rośnie liczba ataków z użyciem noża. Ten problem da się rozwiązać tylko codzienną pracą z młodymi ludźmi - mówi Sayce Holmes-Lewis, pracownik środowiskowy.

Na Wyspach od dwóch lat nóż można kupić tylko za okazaniem dowodu osobistego, ale badania prowadzone w Londynie z udziałem nieletnich wolontariuszy wykazały, że sklepikarze sprzedają noże nawet 13-latkom, podobnie zresztą jak alkohol i papierosy.

Dla nastolatków z biedniejszych dzielnic często jedynym sposobem na ochronę przed gangami jest wstąpienie do jednego z nich.

- Gang był dla mnie jak braterstwo. Nie nazywałem go gangiem. Ludzi z gangu nazywałem swoimi braćmi. Spędzałem z nimi całe dnie. Oni chronili mnie, ja chroniłem ich - wyznaje Hezron Brown.

Dramatyczny wzrost ataków

W ubiegłym roku brytyjska policja przyjęła prawie 22 tysiące zgłoszeń o atakach z użyciem noża. W niemal 300 przypadkach skończyły się śmiercią ofiary.

Policjanci rozkładają bezradnie ręce - apelują do rządu o zwiększenie liczby pieszych patroli w miastach. Policja chce też większych uprawnień do przeprowadzania wyrywkowych kontroli osobistych.

- Przez ostatnie cztery czy pięć lat policjanci mieli ograniczone prawo przeszukiwania przypadkowych osób. Większość komendantów chce, żeby ich policjanci mieli większą swobodę w tej kwestii - mówi Sara Thornton, przewodnicząca Rady Komendantów Brytyjskiej Policji.

Do walki z epidemią włączają się idole nastolatków. Gwiazda Hollywood Idris Elba zamieścił w sieci dramatyczny apel.

- Wychowałem się w latach 80. i problem nożownictwa istniał wtedy między białymi i czarnymi. Teraz to problem między młodymi czarnoskórymi w małych społecznościach. Ten problem dotyka wszystkich. Wszyscy wychodzimy na idiotów. Ty jesteś jeszcze większym idiotą. Jeśli masz nóż albo znasz kogoś, kto ma nóż, to powiedz mu, żeby sam się dźgnął. Teraz. Jeśli dźgniesz kogoś nożem, to zabijesz swoją przyszłość. Zostaniesz mordercą, pójdziesz do więzienia i będziesz w d****. I to wszystko tylko przez jakieś konflikty, które istnieją w waszej społeczności - mówi aktor.

W ubiegłym roku Londyn w niechlubnej statystyce ofiar zabójstw po raz pierwszy w historii wyprzedził Nowy Jork.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS