"Mamy do czynienia z ogólnonarodowym kryzysem". "Kultura noża" zbiera krwawe żniwo


Brytyjskie media mówią o epidemii ataków nożowników. Do morderstw dochodzi nawet w dzielnicach uchodzących dotąd za bezpieczne. Wykrywacze metalu i patrole uliczne nie wystarczają. Policja na Wyspach apeluje do rządu o wsparcie.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Cztery morderstwa z użyciem noża tylko w ubiegłym tygodniu. 36 od początku roku. Większość napastników i ich ofiar to ludzie między 16. a 24. rokiem życia. Brytyjskie władze zaczynają mówić o epidemii ataków nożowników. Na ulicach powoli narasta psychoza strachu. Do morderstw dochodzi nawet w dzielnicach uchodzących dotąd za bezpieczne.

- Mamy w Londynie olbrzymi problem. Owszem, słyszałam o tym w telewizji, ale nie przypuszczałam, że coś takiego może się zdarzyć tak blisko mojego domu - mówi jedna z mieszkanek metropolii.

Środki ostrożności nie wystarczają

Na ulicach coraz częściej widać bramki do wykrywania metalu. Policja chce dzięki nim wyłapać osoby noszące przy sobie noże.

W miejscach publicznych nie można ich przy sobie nosić, ale są niezwykle popularne wśród młodzieży, która często traktuje je jako środek do samoobrony albo do rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami.

Na Wyspach niemal nikt, nawet policja nie nosi broni palnej, więc nóż to ulubiona broń młodocianych gangów. Pracownicy środowiskowi mówią wręcz o "kulturze noża".

- Mamy do czynienia z ogólnonarodowym kryzysem. Coraz więcej młodych ludzi wstępuje do gangów, rośnie liczba ataków z użyciem noża. Ten problem da się rozwiązać tylko codzienną pracą z młodymi ludźmi - mówi Sayce Holmes-Lewis, pracownik środowiskowy.

Na Wyspach od dwóch lat nóż można kupić tylko za okazaniem dowodu osobistego, ale badania prowadzone w Londynie z udziałem nieletnich wolontariuszy wykazały, że sklepikarze sprzedają noże nawet 13-latkom, podobnie zresztą jak alkohol i papierosy.

Dla nastolatków z biedniejszych dzielnic często jedynym sposobem na ochronę przed gangami jest wstąpienie do jednego z nich.

- Gang był dla mnie jak braterstwo. Nie nazywałem go gangiem. Ludzi z gangu nazywałem swoimi braćmi. Spędzałem z nimi całe dnie. Oni chronili mnie, ja chroniłem ich - wyznaje Hezron Brown.

Dramatyczny wzrost ataków

W ubiegłym roku brytyjska policja przyjęła prawie 22 tysiące zgłoszeń o atakach z użyciem noża. W niemal 300 przypadkach skończyły się śmiercią ofiary.

Policjanci rozkładają bezradnie ręce - apelują do rządu o zwiększenie liczby pieszych patroli w miastach. Policja chce też większych uprawnień do przeprowadzania wyrywkowych kontroli osobistych.

- Przez ostatnie cztery czy pięć lat policjanci mieli ograniczone prawo przeszukiwania przypadkowych osób. Większość komendantów chce, żeby ich policjanci mieli większą swobodę w tej kwestii - mówi Sara Thornton, przewodnicząca Rady Komendantów Brytyjskiej Policji.

Do walki z epidemią włączają się idole nastolatków. Gwiazda Hollywood Idris Elba zamieścił w sieci dramatyczny apel.

- Wychowałem się w latach 80. i problem nożownictwa istniał wtedy między białymi i czarnymi. Teraz to problem między młodymi czarnoskórymi w małych społecznościach. Ten problem dotyka wszystkich. Wszyscy wychodzimy na idiotów. Ty jesteś jeszcze większym idiotą. Jeśli masz nóż albo znasz kogoś, kto ma nóż, to powiedz mu, żeby sam się dźgnął. Teraz. Jeśli dźgniesz kogoś nożem, to zabijesz swoją przyszłość. Zostaniesz mordercą, pójdziesz do więzienia i będziesz w d****. I to wszystko tylko przez jakieś konflikty, które istnieją w waszej społeczności - mówi aktor.

W ubiegłym roku Londyn w niechlubnej statystyce ofiar zabójstw po raz pierwszy w historii wyprzedził Nowy Jork.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS