Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Morawiecki "nie mógł odnieść sukcesu, bo PiS należy do marginalnej grupy"

- To troszkę tak, jak premier Szydło wracała po sukcesie 27:1. On (Morawiecki - przyp.red.) nie mógł odnieść sukcesu, dlatego że PiS należy do marginalnej grupy politycznej, a stanowiska - te cztery unijne - podzieliły między siebie trzy główne partie. PiS nie należy do żadnej z nich, w związku z tym jaki mógł odnieść sukces? Nie odniósł żadnego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując efekty szczytu UE. Zdaniem gościa programu blokada awansu Timmermansa wynika z buntu w EPL przeciw socjaldemokracie. - Jeszcze w parlamencie mogą być sensacje - stwierdził Olechowski, dodając, że "Grupa Wyszehradzka wyłącznie jest wtedy skuteczna i działa ze skutkiem, kiedy działa przeciwko czemuś", a bierze się to "z interesów tych krajów".

Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu z okazji zbliżającego się amerykańskiego Dnia Niepodległości, obchodzonego 4 lipca. - W obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie - podkreśliła. Jednocześnie zaapelowała o to, by wciąż składać wnioski o wizy do USA, aby pomóc w staraniach o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. - Mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - powiedziała.

"Szefowie rządów i państw zazdrośnie strzegą swoich kompetencji"

Ten sposób wyboru przewodniczącej uważany jest w Parlamencie Europejskim za zaprzeczenie idei demokratyzacji Unii Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Janusz Reiter, dyplomata i ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Jego słowa były komentarzem do wybrania Ursuli Von Der Leyen na kandydatkę na szefa Komisji Europejskiej. - To jest potwierdzenie tego, co wszyscy wiedzą, że Unią tak naprawdę zarządzają rządy- dodał.

"Będą trwały rozmowy, by rozbić mniemaną jedność Grupy Wyszehradzkiej"

Wybór szefów UE jest ekstraordynaryjny? - Trudniej jest dogadać się między trzema rodzinami politycznymi, które mają coś do powiedzenia w Europie, a szczególnie w PE i to komplikuje całą układankę - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Truszczyński, dyplomata i główny negocjator akcesji polski do UE, komentując trudne negocjacje dotyczące obsadzenia stanowisk w UE. - Myślę, że będą trwały rozmowy takie, żeby rozbić mniemaną jedność Grupy Wyszehradzkiej - dodał. - Przypomnijmy sobie słynny pojedynek 27:1 - stwierdził Andrzej Byrt, dyplomata i były ambasador RP w Niemczech i Francji. Jak dodał, że "dla wielu państw Grupy Wyszehradzkiej przestrzeganie prawa jest kwestią ważną".

Balcerowicz: zakwestionowanie orzeczeń TSUE to nieformalne wypowiedzenie członkostwa

Być na kursie kolizyjnym z najbardziej szanowaną instytucją Unii Europejskiej, jaką jest TSUE, to być na kursie kolizyjnym w ogóle z Unią - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem zakwestionowanie orzeczeń TSUE byłoby de facto nieformalnym wypowiedzeniem członkostwa.

"Mamy plastikową epidemię"

Świat i rzeczywistość będzie wymuszała nowe rozwiązania - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sylwia Majcher, autorka książki "Gotuję nie marnuję", odnosząc się do rezygnacji z plastiku przez Toskanię. - Mamy plastikową epidemię - stwierdziła Katarzyna Guzek z Greenpeace i dodała, że "epidemia wymaga radykalnych działań". - Przede wszystkim reformujmy energetykę, bo to rozwiąże nam wiele innych problemów, z którymi się borykamy. Również problem dostępności do wody - zaapelowała.

Eksperci o nowych irańskich sankcjach: to może te osoby drażnić, wielkiej krzywdy im to nie zrobi

- Trump nie osiągnął tego, co chciał osiągnąć. Sytuacja nie tyle wymyka się spod kontroli, ale wszystko może się wydarzyć - ocenił amerykanista prof. Bogdan Szafrański, komentując wzrastające napięcia na linii USA-Iran. Zwrócił uwagę, że nowe sankcje nałożone na Iran mają wymiar symboliczny, bo przywódca Iranu nie podróżuje do USA i nie ma interesów w USA. Donald Trump zamroził bowiem irańskim oficjelom aktywa w Stanach Zjednoczonych. - To może te osoby drażnić, wielkiej krzywdy im to nie zrobi - zgodził się drugi gość programu, Michał Kobosko, szef polskiego biura Atlantic Council.

Największa demonstracja od czasu aksamitnej rewolucji. Premier: nie zrezygnuję

Nie zrobiłem nic złego, nie zrezygnuję - mówi w wywiadzie premier Czech Andrej Babisz dzień po niedzielnym proteście, który zgromadził na ulicach Pragi ćwierć miliona Czechów. To największa demonstracja w tym kraju od 1989 roku. Czesi domagają się dymisji premiera oskarżanego o konflikt interesów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Unijny Trybunał zdecydował w sprawie Sądu Najwyższego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego i stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się już wcześniej z kwestionowanych rozwiązań jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wyrok ma daleko idące konsekwencje"

- Z prawnego punktu widzenia ten wyrok ma daleko idące konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o poniedziałkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że zasady wyrażone w wyroku dotyczą wszystkich krajów członkowskich. Jednocześnie wyraził obawy, że pomimo wyroku PiS może mniej szanować unijne instytucje, jeśli wygra następne wybory do Sejmu. - Myślę, że PiS nie będzie specjalnie liczył się z Komisją Europejską w następnej kadencji, jeśli wygra - powiedział. Ponadto Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że opozycja powinna zwracać uwagę na kwestie klimatyczne, bo to jest jego zdaniem ważne dla młodych wyborców. - Opozycja popełnia błąd, nie czyniąc ekologii jednym z głównych haseł - ocenił.

"Iran jest zainteresowany zaostrzaniem tej sytuacji"

- Niezależnie od tego, czy ten dron przekroczył granice Iranu, czy też został zestrzelony na terenie poza Iranem, to jednak za mały powód, aby przywódcy państw z takiego powodu wywoływali wojny - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał profesor Bogusław Pacek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Iran jest zainteresowany zaostrzaniem tej sytuacji - dodał generał Stanisław Kozieł, były szef BBN. Jego zdaniem - bardzo marne są nadzieje, że nie dojdzie tam do konfliktu zbrojnego.

Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne

To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Przestańcie się bawić swoimi telefonami komórkowymi, bo od tego zależy wasze życie"

- Proszę państwa: personel pokładowy, jeśli się do was zwraca na samym początku i przekazuje wam naprawdę ważne informacje, że trzeba zapiąć pasy, że tu są awaryjne drzwi, to wyjmijcie te słuchawki z uszu, przestańcie się bawić swoimi telefonami komórkowymi, bo od tego zależy wasze życie, albo kondycja. To, w jakim stanie wyjdziecie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. - Nie bez powodu w każdej linii lotniczej zaraz po starcie samolotu, kiedy wznosimy się na wysokość przelotową, rekomendujemy, bo nie możemy nikomu nakazać, zapięcie pasów na wypadek niespodziewanej turbulencji - tłumaczyła instruktorka personelu pokładowego Małgorzata Chojnacka.

Pediatra: ludzi po podstawówce łatwiej się edukuje o szczepionkach niż tych wykształconych

- Jeśli przychodzi do mnie środowisko o wykształceniu podstawowym i średnim zawodowym, to moje tłumaczenie na ogół jest skuteczniejsze i dużo łatwiej jest mi osobiście powstrzymać emocje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Andrzej Radzikowski, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kiedy opowiadał, jak czasami musi przekonywać rodziców o tym, że trzeba zaszczepić dzieci. - Ale jak ludzie wykształceni mówią ex cathedra absurdy, to trzeba wtedy zachować wielką cierpliwość. Staramy się pokazać, jak bardzo dużo dały szczepienia - mówił.

"To ma wpływ na nasze życie, na społeczeństwo i gospodarkę"

To zdjęcie powinno stać się symbolem tego, czego doświadczamy, czyli bezprecedensowych zmian klimatu, które przyspieszają w ostatnim czasie. I to jest zdjęcie przestroga - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując zdjęcie topniejącego lądolodu na Grenlandii. - Ten rok jest bezprecedensowy na całym świecie - dodała. - Najważniejszą lekcją z tego wszystkiego jest zdanie sobie sprawy, że to ma wpływ na nasze życie, na społeczeństwo i gospodarkę - stwierdził Oskar Kulik z WWF Polska.

Gwiazdy i dane na celowniku hakerów. "Każda usługa będzie kiedyś złamana"

Możemy bezpiecznie założyć, że każda usługa będzie kiedyś złamana, bo tak będzie. Pytanie czy się w ogóle o tym dowiemy. Bardzo często dane wyciekają, ale często dla włamywaczy jest bardziej opłacalne ukryć to - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gnyp, ekspert ds. nowych technologii i gier firmy Walkabout, komentując fakt, że haker szantażował publikacją intymnych zdjęć Bellę Thorne. Artystka - jak mówi - "odebrała kontrolę" szantażyście i opublikowała je sama.

"Kiedy jest cieplej, mamy więcej ekstremalnych zjawisk"

W latach 70. średnio w Polsce mieliśmy trzy dni upalne, powyżej 30 stopni. Teraz mamy ich około dziesięciu, więc trzy razy więcej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu "Nauka o Klimacie". Zdaniem eksperta temperatura Polski podniosła się średnio o 2 stopnie, a do tego "stosujemy działania antyadoptacyjne, bo miasta betonujemy, wycinamy stare drzewa". - Strefy klimatu przesuwają się nam na oczach - stwierdził i dodał "kiedy jest cieplej, mamy więcej ekstremalnych zjawisk".

"Mieszkańcy wiedzą, kiedy słońce najbardziej operuje". Podróżnik radzi, jak sobie radzić z upałem

Oczywiście trzeba dużo pić, oczywiście trzeba sobie oszczędzić ekspozycji słonecznej od godziny 11-16 - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS podróżnik i autor bloga "Świat na raty" Robert Szulc, radząc jak znieść upały. - Najbardziej bolą poparzone uszy, a często zapominamy je smarować - dodał. - Łatwiej się znosi temperatury w naturalnym otoczeniu - stwierdził.

"Taki jest pomysł amerykański. Rzucić Irańczyków na kolana"

- Trump chciałby drugiego porozumienia z Iranem - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal, kierowniczka Biura Badań i Analiz PISM, komentując napięcie pomiędzy USA i Iranem, które wzrosło jeszcze po ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej. - Taki jest pomysł amerykański. Rzucić Irańczyków na kolana, nie tylko wypowiadając porozumienie, ale przede wszystkim wprowadzając sankcje ekonomiczne - ocenił z kolei Marcin Wojciechowski, amerykanista.

"Nie rodzimy się fryzjerką czy mechanikiem"

- Myśmy nigdy jeszcze w historii, jako kobiety, nie mogły tak wiele - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet . - Nie rodzimy się fryzjerką czy mechanikiem, inżynierem budującym mosty czy informatyczką, rodzimy się dziećmi i dopiero społeczeństwo wzbudza w nas, lub hamuje, talenty - dodała. Razem z Piotrem Kuczyńskim - analitykiem rynków finansowych - rozmawiała na temat protestów kobiet w Szwajcarii i sytuacji kobiet na rynku pracy.

Terapia konwersyjna? "Jest po prostu nieetyczna"

- Terapia, która by miała zmienić orientację homo na hetero, jest po prostu nieetyczna, jest niezgodna ze współczesnym stanem wiedzy i stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Razem z drugim gościem - doktor Agatą Loewe - rozmawiali na temat planów zakazania w Niemczech terapii konwersyjnej.

F-35. Jest bardziej zaawansowany niż prom kosmiczny. Co jeszcze kupiliśmy od Amerykanów?

F-35 to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych myśliwców na świecie. Jednosilnikowy, jednoosobowy, wyposażony w najnowocześniejszą elektronikę - wielokrotnie bardziej skomplikowaną niż ta, która wykorzystywana była w promach kosmicznych. F-35 to myśliwiec wielozadaniowy - może być wykorzystywany do wsparcia, walki powietrznej i niszczenia celów naziemnych. Co jeszcze kupiliśmy od Amerykanów? Największym do tej pory kontaktem zbrojeniowym w historii Polski był zakup systemu Patriot. Na początku tego roku Polska podpisała także umowę na dostawę systemu rakietowego HIMARS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Amerykańscy żołnierze służą z Polakami ramię w ramię. Gdzie stacjonują?

Są tu dla Polaków, dla sojuszników z NATO. Chronią wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego samą swoją obecnością. Oto amerykańscy żołnierze na polskiej ziemi. Amerykańskich żołnierzy w Polsce jest ponad 4 tysiące. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych stacjonują w Łasku, Powidzu, Mirosławcu. Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa rozlokowana jest w Żaganiu, Skwierzynie, Świętoszowie i Bolesławcu. Element Dowodzenia Misją Armii ma siedzibę w Poznaniu. Wojskowi z amerykańską flagą na mundurze w ramach misji NATO są jeszcze w Orzyszu, Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Redzikowie i Szczecinie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Konkludujemy pierwszy etap". Błaszczak o porozumieniu Trump-Duda

W środę w Białym Domu spotkają prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych. Wśród spodziewanych tematów będzie zwiększenie obecności wojska amerykańskich w Polsce. - Porównałbym porozumienie prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem do wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził w Waszyngtonie minister obrony Mariusz Błaszczak. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.