Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Ja bym poczekał te kilka dni na ferowanie jakichś wyroków"

Nie wiemy jeszcze, czy katastrofy w Etiopii i Indonezji mają podobne przyczyny. Dowiemy się bardzo szybko po otwarciu czarnych skrzynek - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS kapitan Jakub Benke, pilot liniowy, komentując niedzielną katastrofę etiopskiego Boeinga 737 MAX 8. - Ja bym poczekał te kilka dni na ferowanie jakichś wyroków - dodał podkreślają, że nie widzi podstaw do uziemiania tego typu maszyn. - Ja uważam, że uziemienie jest bardzo dobrą decyzją, ponieważ dotyczy niewielkiej liczby samolotów - mówił z kolei drugi gość programu, kapitan Dominik Punda - pilot liniowy i instruktor lotnictwa.

"Młode kobiety wychodzą z domów i chcą być spełnionymi osobami"

- Kobiety wychowują swoje córki na osoby niezależne - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich. Jej zdaniem - młode kobiety wychodzą z domów i chcą być spełnionymi osobami. Zdaniem Agaty Szczęśniak, socjolożki związanej z portalem OKO.press - w Polsce problem też polega na tym, że zawody, w których pracują głownie kobiety, to są często zawody gorzej płatne.

Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio

Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Stacje nie chcą grać Jacksona. "Usuwanie go jest jak usuwanie Picassa"

Stacje radiowe to sklepy z piosenkami. Kierują się koniunkturą i chcą zarobić pieniądze - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny Mikołaj Lizut, komentując sprawę wycofywania piosenek Michaela Jacksona z playlist kilkunastu stacji radiowych. - Stacja muzyczna może stracić słuchaczy grając Michaela Jacksona. Ale może stracić też słuchaczy, kiedy przestanie grać - stwierdził z kolei muzyk Zbigniew Hołdys.

"Trzeba wiedzieć, z kim się rozmawia". Politolog o przerwaniu szczytu Trump-Kim

- Trump trochę wprowadził w błąd opinię publiczną, bo musiał czymś uzasadnić to nagłe zerwanie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog PAN prof. Waldemar Dziak, mówiąc o przerwaniu szczytu Donald Trump-Kim Dzong Un w Hanoi. Szczyt zakończył się bez porozumienia - prezydent USA powiedział, że Pjongjang chciał zniesienia wszystkich sankcji, czemu potem Pjongjang zaprzeczył. - To się najpierw przygotowuje. Prezydent jedzie na gotowe - stwierdził drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki".

"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"

- Ruchy antyszczepionkowe powstały w USA w 1856 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes warszawskiego oddziału terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - To jest fenomen socjologiczny, który, niestety, gra na emocjach - stwierdził. Podkreślił, że "nie ma żadnego związku między szczepieniem a autyzmem". - Antyszczepionkowość to jest pewnego rodzaju stan umysłu, stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych - stwierdził z kolei dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. Zdaniem eksperta ludzie szybko zapominają o zagrożeniach, za to łatwo dają sobie zaszczepić strach przed czymś, czego nie rozumieją.

"Dzikie zanurzenie". Niezwykły film w paryskim parku rozrywki

Można z bliska podejrzeć życie zwierząt amazońskiej puszczy, stanąć oko w oko z dzikimi kotami na afrykańskim safari, sprawdzić jak wygląda życie w wodach Arktyki. A to wszystko siedząc wygodnie w fotelu w centrum Paryża. To najnowsza atrakcja najstarszego we Francji parku rozrywki. Dzięki poruszającym się fotelom i okularom do wirtualnej rzeczywistości, odwiedzający poznają najbardziej niedostępne miejsca na ziemi. I przy okazji nauczą się, jak można je ocalić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Należy unikać sytuacji generowania bezpaństwowców"

- Myślę, że należy wprowadzić rozróżnienie od rodzaju zagrożenia, które za tą osobą stoi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk. Były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP skomentował w ten sposób problem państw europejskich, których obywatele chcą wrócić do kraju po pobycie na terenach kontrolowanych przez tak zwane Państwo Islamskie. - Należy unikać sytuacji generowania bezpaństwowców - dodał adwokat Zbigniew Roman. Jego zdaniem decyzje o pozbawieniu obywatelstwa są związane z bezpieczeństwem wewnętrznym danego kraju.

Badania brytyjskiego kryminologa. Co w duszy gra fanom mrocznej muzyki?

Puść mi, czego słuchasz, powiem ci, co z tobą nie tak. W ten sposób, w skrócie, można streścić efekty badań pewnego brytyjskiego kryminologa. Wyróżnił kilka gatunków - w tym heavy metal albo drill - które są tak mroczne, że stanowią idealny fundament dla agresywnych zachowań. No i sprawa jest kontrowersyjna - bo zarówno fani tych rodzajów, jak i muzycy, mówią, że zachowanie nie zależy od tego, co w uszach - ale tego, co między nimi.

"Aplikacje wygrywają naszą uwagę i to walka, którą my, ludzie, przegrywamy"

To dość poważny problem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gnyp, ekspert ds. nowych technologii z firmy Kinguin. Dodał, że "aplikacje wygrywają naszą uwagę" i "jest to walka, którą my, ludzie, przegrywamy". - Bardzo ważny jest sposób używania - stwierdziła z kolei psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz. Jak powiedziała, "uwaga jest deficytem w relacjach", a "potrzeby się nie zmieniają". - Dzisiaj pewnym substytutem zaspokojenia tych potrzeb jest internet. Dopóki korzystamy z narzędzi w sposób taki, że kontrolujemy sytuację, jest ok - oceniła.

Ubezpieczenie zdrowotne, uznawanie składek emerytalnych... po brexicie nic nie jest pewne

Brexit - będzie? Nie będzie? A jak będzie, to kiedy? Ten tydzień nie przybliżył nas do konkretów, jak to ma wyglądać. Konkretów bardzo brakuje, bo brexit to nie tylko wielki, polityczny proces, ale też konkretne skutki dla zwykłych ludzi - także dla Polaków. Po brexicie ktoś, kto jest ubezpieczony zdrowotnie w Wielkiej Brytanii i złamie nogę na wakacjach w Hiszpanii, będzie musiał za wizytę w hiszpańskim szpitalu zapłacić z własnej kieszeni. Brexit będzie mieć też wpływ na emerytury - zasady wzajemnego uznawania składek płaconych przez Polaków na Wyspach i Brytyjczyków w krajach UE dopiero są ustalane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Doba bez komórki. 1 marca to Światowy Dzień Odłączenia

Średnio patrzymy na telefon ponad sto razy dziennie. Niektórzy patrzą prawie tysiąc razy dziennie. Czasem - co kilka sekund. W ten piątek obchodzimy Światowy Dzień Odłączenia. W tym dniu chodzi o to, by choć przez jedną dobę zrobić sobie odpoczynek od technologii i w zamian skupić się na sobie samych i na naszych bliskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Widziałem dorosłych facetów, którzy dają 5-latkom do ręki narkotyki"

Dorośli kryminaliści werbują coraz więcej dzieci i nastolatków do gangów, a potem uczą je absolutnej bezwzględności - to wnioski brytyjskiej komisarz do spraw dzieci, które zostały przedstawione w najnowszym raporcie. Potwierdzają je nawet sami członkowie gangów. - Widziałem dorosłych facetów, którzy dają 5-latkom do ręki narkotyki - mówi jeden z nich.

"Myślałem, że jakąś formę porozumienia wypracują"

- Nie zaskoczyło mnie, że nie doszło do porozumienia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki", komentując brak porozumienia po drugim szczycie Donald Trump-Kim Dzong Un. Jednocześnie skrytykował amerykańskiego prezydenta, bo ustalenia podobnych szczytów zazwyczaj są wypracowywane wcześniej, przed spotkaniem na samej górze. - Byłem zaskoczony, nie że spodziewałem się jakiegoś super rezultatu, ale i jeden, i drugi, by skorzystał na jakimś porozumieniu - mówił z kolei drugi gość programu, amerykanista Zbigniew Lewicki. - Myślałem, że jakąś formę porozumienia wypracują - przyznał.

"Żeby była jasność, nie będzie pełnej denuklearyzacji"

- Jeżeli ktoś go pozbawi władzy, to siły wewnętrzne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański, amerykanista z Polonia Institute, mówiąc o dyktatorze Korei Północnej Kim Dzong Unie. - Musi dbać o równowagę wewnątrz, żeby ktoś go z siodła nie wysadził - ocenił. Zdaniem Szafrańskiego najważniejszą siłą wewnętrzną w Korei Północnej jest wojsko, dla którego program nuklearny jest ważny. Koreański program nuklearny jest jednym z głównych tematów szczytu w Wietnamie. - Gdyby tej karty przetargowej nie miał, to i pierwszego szczytu w Singapurze, i tego, by nie było - ocenił drugi gość programu, sinolog prof. Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego UW. - Żeby była jasność, nie będzie pełnej denuklearyzacji - dodał.

Córka rzecznika Putina na stażu w Parlamencie Europejskim

Córka rzecznika Putina pracuje w biurze francuskiego prorosyjskiego eurodeputowanego. Jelizawieta Pieskowa od kilku lat mieszka w Paryżu, teraz trafiła na staż do PE. Pieskow broni córki, mówiąc o zwykłym stażu zwykłej studentki, ale w to mało kto wierzy. Są nawet w europarlamencie głosy, że to zagrożenie dla instytucji i po prostu wstyd. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wietnam nie jest dobrym przykładem przestrzegania praw człowieka"

- Z okazji przyjazdu Kima działacze (opozycyjni - przyp. red.) są znów masowo zatrzymywani i przetrzymywani, albo zamknięci w domach, aresztach domowych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ton Van Anh, wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka z Wietnamu. - Nie rezygnujemy z naszego prawa i walczymy o nie - dodała. Jej zdaniem Wietnam nie nie jest najlepszym wzorem transformacji.

Szczyt Trump-Kim. "Będzie sukces, dlatego że obie strony chcą sukcesu"

Będzie sukces, dlatego że obie strony chcą sukcesu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznego PAN. Ekspert komentował zbliżające się spotkanie Trump-Kim Dzong Un i stwierdził, że dialog uproszczono - na półmetku kadencji Trumpa nie ma już mowy o "rakietowym człowieku", ani o sztywnych terminach.

"Nie ma Oscara, ale polska obecność "była zauważona"

Nie ma Oscara, ale myślę, że polska obecność w Los Angeles na tej uroczystości była zauważona - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny. Zdaniem laureata Oscara, sukces "Czarnej Pantery" w kategorii najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy to znak czasów, zwłaszcza że "mają do dyspozycji i wspaniałe środki, i dobrych artystów". Ekspert podał też receptę na oscarowy sukces - składa się na niego promocja i "dotarcie do zwykłych widzów".

10-latek, który nagle musiał dorosnąć. Jedyny utrzymuje całą rodzinę

W pierwszej połowie lutego "Fakty o Świecie" TVN24 BiS pokazały materiał o 10-letnim Odeyu, uchodźcy z Syrii, który w Libanie musi utrzymywać swoją całą rodzinę. Podobnych historii z Libanu jest jednak więcej. Reporterka "Faktów" TVN Monika Krajewska na granicy libańsko-syryjskiej spędziła niemal tydzień. Oto jej relacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nominacja filmu w Oscarach na pewno otwiera drzwi"

Tydzień przed zamyka się głosowanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sean Bobbitt, producent nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent", odnosząc się do promocji nominowanych filmów przed oscarową galą. - Jak już jest nominacja dla filmu, jak ludzie widzą, że jest szansa, że on wygra w Oscarach, to to na pewno otwiera drzwi - stwierdził i dodał, że podczas rozdania nagród "wszyscy kibicują sobie nawzajem". Na pytanie czy "Zimna wojna" wygra, producent odpowiedział: "myślę, że będzie ciężko".

"Potrzeba wszystkiego, ale trzeba wiedzieć jak pomagać"

Potrzeba wszystkiego, ale trzeba wiedzieć jak pomagać - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS reporterka TVN Monika Krajewska, opowiadając o swoich wrażeniach po pobycie obozie dla uchodźcach w Libanie. - Liban nie miał wyboru, został zalany falą uchodźców z Syrii - stwierdziła i dodała, że nikt się nie spodziewał, że konflikt potrwa 8 lat. Zdaniem reporterki Liban wbrew pozorom traktuje uchodźców "dość surowo", nie daje im statusu uchodźcy, przez co rośnie m.in. bezrobocie.

"Ten gest papieża Franciszka uwolnił mnie"

- Miałem w sobie poczucie winy i poczucie zagrożenia ze strony różnych osób, ale ten gest mnie wyzwolił. Przestałem się bać. To jest naprawdę nie do opisania - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński. Podczas wizyty w Watykanie, przed otwarciem szczytu poświęconemu walce z pedofilią w Kościele, to właśnie Lisińskiego papież Franciszek w odruchu wzruszenia ucałował w ręce. Ten gest odebrano jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie zła. Lisiński podkreśla, że liczy na konkretnie działania Kościoła katolickiego w walce z molestowaniem dzieci.

Listy PiS do PE. Migalski: najsilniejsza ekipa, na jaką ich stać

Europarlament jest ważny. To nie jest tylko kwestia tego, jaką Polska będzie miała pozycję - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO, mówiąc o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. We wtorek PiS - jako pierwsza partia w Polsce - podała liderów swoich list. Nie brakuje na nich nazwisk ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Ja to interpretuję nie jako ucieczkę z tonącego statku, ale raczej wystawienie najsilniejszej ekipy, na jaką PiS stać - powiedział drugi gość programu, politolog doktor habilitowany Marek Migalski.