"Różnice w pojmowaniu ról". Merkel o współpracy z Macronem


Tandem Merkel-Macron słynie z zażyłości. Dlatego zaskakują słowa kanclerz Niemiec, która w wywiadzie dla trzech europejskich gazet przyznała, że ona i Emmanuel Macron wiecznie się ze sobą zmagają.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Angela Merkel i Emmanuel Macron witają się bardziej serdecznie i wylewnie niż inni światowi przywódcy. Tym bardziej zaskakują słowa kanclerz Niemiec, która w wywiadzie dla trzech europejskich gazet przyznała, że ona i prezydent Francji wiecznie się ze sobą zmagają. "Istnieją między nami różnice mentalnościowe i różnice w pojmowaniu ról" - stwierdziła kanclerz Niemiec.

Te słowa odbiły się sporym echem, bo jednocześnie pojawiły się niemieckiej gazecie "Sueddeutsche Zeitung", brytyjskim "Guardianie" i francuskim "Le Monde".

"Kultura kompromisu"

- To nie jest tak, że Angela Merkel nie docenia już Emanuela Macrona. Trzeba zrozumieć, że ma do czynienia już z czwartym francuskim prezydentem. Byli Jaques Chirac, Nicolas Sarkozy, Francois Hollande, teraz jest Macron. Ona za każdym razem musi się przyzwyczaić do ich sposobu sprawowania urzędu - tłumaczy Jose Manuel Lamarque, dziennikarz radia Franceinter.

Na odpowiedź Emmanuela Macrona nie trzeba było długo czekać. Stwierdził, że z Angelą Merkel nie musi się we wszystkim zgadzać, a od jałowej zgody woli "owocną konfrontację". Dodał, że Merkel powiedziała to samo, co on stwierdził już kilka tygodni temu.

- Kultura kompromisu, o której wiele nauczyłem się od kanclerz Merkel, jest bardzo ważna, ale nie może powstrzymywać Francji przed określaniem swojego stanowiska. Musimy być szczerzy, kiedy pojawiają się różnice zdań - powiedział 25 kwietnia.

Kwestie sporne

Protokół rozbieżności między Paryżem a Berlinem był w ostatnich miesiącach obszerny. Niemcy i Francja miały odmienne stanowiska między innymi w kwestiach: odroczenia brexitu, budżetu Unii Europejskiej i sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej.

Mimo to sojusz francusko-niemiecki, który był fundamentem powstania Zjednoczonej Europy, wydaje się być daleki od kryzysu. Oba kraje mówią zgodnie o swojej odpowiedzialności za Europę.

- Według nas silna Francja konsekwentnie pomaga pchać Europę do przodu. Dlatego mamy interes w tym, by sukces odniósł prezydent Emmanuel Macron i jego reformy - mówiła w listopadzie 2018 kanclerz Merkel.

W styczniu w Akwizgranie Merkel i Macron podpisali nowy traktat o współpracy w 56. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego, który kończył krwawą, wielowiekową rywalizację między oboma krajami.

- Mamy do czynienia z problemem braku zrozumienia mentalności i sposobu realizacji wyznaczonych celów. W geopolityce najważniejsza jest praca nad tym, by się zrozumieć i nad tym muszą pracować Francja i Niemcy - ocenia Jose Manuel Lamarque, dziennikarz radia Franceinter.

W wywiadzie Merkel stwierdziła także, że w kluczowych kwestiach takich jak przyszłość Europy, gospodarka, czy zmiany klimatyczne - Francja i Niemcy nadają na podobnych falach.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS