Przełom w walce z superbakterią? Lekarze "oszołomieni" wynikami badań


Lekarze z z całego świata coraz częściej muszą mierzyć się z zakażeniami tak zwaną superbakterią, czyli szczepem, który stał się lekooporny. Dzieje się tak przez zbyt wysoki poziom spożycia antybiotyków. To wielkie zagrożenie, bo zwykła infekcja bakteryjna może okazać się śmiertelna. Do kilku takich przypadków już na świecie doszło. Naukowcy z Belgii odkryli jednak sposób, który pomoże zwalczyć lekooporną odmianę gronkowca.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wyglądem przypominają kiście winogron, ale to groźne bakterie, które mogą wywoływać u ludzi wiele chorób - między innymi skóry, układu oddechowego, układu moczowego czy przewodu pokarmowego.

Część gronkowców jest odporna na antybiotyki. Dlatego ich leczenie jest trudne i czasochłonne. Lekarze od dawna starali się znaleźć antidotum na lekooporne bakterie. Teraz okazuje się, że skutecznie zwalczać mogą je już znane leki, dotychczas przepisywane pacjentom przy dolegliwościach związanych z krzepliwością krwi. Odkrycia dokonali belgijscy lekarze.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że śmiertelność wśród pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jest znacznie mniejsza niż wśród tych, którzy takich leków nie przyjmują. Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać czy ten lek ma jakieś właściwości antybakteryjne - tłumaczy Patrizio Lancelloti ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.

Zaskakujące wyniki

Aby tego dowieść konieczne było przeprowadzenie badań w laboratorium. Testy wykonano metodą in vitro i na myszach. Wyniki badań zaskoczyły lekarzy. Bo można sądzić, że lek będzie bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii gronkowca u ludzi.

- Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy wyniki testów, byliśmy oszołomieni. Zdecydowaliśmy, że musimy je powtórzyć. Za drugim, trzecim i każdym kolejnym razem testy wychodziły podobnie. Zorientowaliśmy się, że odkryliśmy coś bardzo ważnego - opowiada Cecile Dury ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.

To dobra wiadomość dla całej ludzkości, bo szacuje się, że nawet połowa ludzi na pewnym etapie życia zaraża się najbardziej niebezpiecznym dla człowieka gronkowcem złocistym.

Bakteria ta bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Można zarazić się nią poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, drogą kropelkową, podczas kontaktu płciowego czy w czasie pobytu w szpitalu.

Dokładną liczbę osób zakażonych trudno oszacować, bo u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje żadnych infekcji, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS