Przełom w walce z superbakterią? Lekarze "oszołomieni" wynikami badań


Lekarze z z całego świata coraz częściej muszą mierzyć się z zakażeniami tak zwaną superbakterią, czyli szczepem, który stał się lekooporny. Dzieje się tak przez zbyt wysoki poziom spożycia antybiotyków. To wielkie zagrożenie, bo zwykła infekcja bakteryjna może okazać się śmiertelna. Do kilku takich przypadków już na świecie doszło. Naukowcy z Belgii odkryli jednak sposób, który pomoże zwalczyć lekooporną odmianę gronkowca.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wyglądem przypominają kiście winogron, ale to groźne bakterie, które mogą wywoływać u ludzi wiele chorób - między innymi skóry, układu oddechowego, układu moczowego czy przewodu pokarmowego.

Część gronkowców jest odporna na antybiotyki. Dlatego ich leczenie jest trudne i czasochłonne. Lekarze od dawna starali się znaleźć antidotum na lekooporne bakterie. Teraz okazuje się, że skutecznie zwalczać mogą je już znane leki, dotychczas przepisywane pacjentom przy dolegliwościach związanych z krzepliwością krwi. Odkrycia dokonali belgijscy lekarze.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że śmiertelność wśród pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jest znacznie mniejsza niż wśród tych, którzy takich leków nie przyjmują. Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać czy ten lek ma jakieś właściwości antybakteryjne - tłumaczy Patrizio Lancelloti ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.

Zaskakujące wyniki

Aby tego dowieść konieczne było przeprowadzenie badań w laboratorium. Testy wykonano metodą in vitro i na myszach. Wyniki badań zaskoczyły lekarzy. Bo można sądzić, że lek będzie bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii gronkowca u ludzi.

- Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy wyniki testów, byliśmy oszołomieni. Zdecydowaliśmy, że musimy je powtórzyć. Za drugim, trzecim i każdym kolejnym razem testy wychodziły podobnie. Zorientowaliśmy się, że odkryliśmy coś bardzo ważnego - opowiada Cecile Dury ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.

To dobra wiadomość dla całej ludzkości, bo szacuje się, że nawet połowa ludzi na pewnym etapie życia zaraża się najbardziej niebezpiecznym dla człowieka gronkowcem złocistym.

Bakteria ta bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Można zarazić się nią poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, drogą kropelkową, podczas kontaktu płciowego czy w czasie pobytu w szpitalu.

Dokładną liczbę osób zakażonych trudno oszacować, bo u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje żadnych infekcji, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS