Lekarze z z całego świata coraz częściej muszą mierzyć się z zakażeniami tak zwaną superbakterią, czyli szczepem, który stał się lekooporny. Dzieje się tak przez zbyt wysoki poziom spożycia antybiotyków. To wielkie zagrożenie, bo zwykła infekcja bakteryjna może okazać się śmiertelna. Do kilku takich przypadków już na świecie doszło. Naukowcy z Belgii odkryli jednak sposób, który pomoże zwalczyć lekooporną odmianę gronkowca.
Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.
Wyglądem przypominają kiście winogron, ale to groźne bakterie, które mogą wywoływać u ludzi wiele chorób - między innymi skóry, układu oddechowego, układu moczowego czy przewodu pokarmowego.
Część gronkowców jest odporna na antybiotyki. Dlatego ich leczenie jest trudne i czasochłonne. Lekarze od dawna starali się znaleźć antidotum na lekooporne bakterie. Teraz okazuje się, że skutecznie zwalczać mogą je już znane leki, dotychczas przepisywane pacjentom przy dolegliwościach związanych z krzepliwością krwi. Odkrycia dokonali belgijscy lekarze.
- Zdaliśmy sobie sprawę, że śmiertelność wśród pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jest znacznie mniejsza niż wśród tych, którzy takich leków nie przyjmują. Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać czy ten lek ma jakieś właściwości antybakteryjne - tłumaczy Patrizio Lancelloti ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.
Zaskakujące wyniki
Aby tego dowieść konieczne było przeprowadzenie badań w laboratorium. Testy wykonano metodą in vitro i na myszach. Wyniki badań zaskoczyły lekarzy. Bo można sądzić, że lek będzie bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii gronkowca u ludzi.
- Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy wyniki testów, byliśmy oszołomieni. Zdecydowaliśmy, że musimy je powtórzyć. Za drugim, trzecim i każdym kolejnym razem testy wychodziły podobnie. Zorientowaliśmy się, że odkryliśmy coś bardzo ważnego - opowiada Cecile Dury ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.
To dobra wiadomość dla całej ludzkości, bo szacuje się, że nawet połowa ludzi na pewnym etapie życia zaraża się najbardziej niebezpiecznym dla człowieka gronkowcem złocistym.
Bakteria ta bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Można zarazić się nią poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, drogą kropelkową, podczas kontaktu płciowego czy w czasie pobytu w szpitalu.
Dokładną liczbę osób zakażonych trudno oszacować, bo u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje żadnych infekcji, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów.
Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS