Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

17.10 | "Krok po kroku Prawo i Sprawiedliwość wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej"Fakty TVN

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Trzy minuty pełne bólu, nadziei, strachu i miłości. Nie grają w nim aktorzy, ale prawdziwi obywatele Unii Europejskiej, a dokładnie świeżo upieczeni rodzice i ich nowo narodzone dzieci. Główne hasło brzmi: "wybierz Europę, w której będę dorastać". Spot przygotowany na zlecenie Parlamentu Europejskiego dotyka najważniejszych spraw i może dzięki temu skutecznie zmobilizuje Europejczyków, by poszli do urn.

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej - de facto unijnego premiera. Ci, którzy mają apetyt na to stanowisko, starli się w środę wieczorem w telewizyjnej debacie. Sześcioro kandydatów reprezentujących sześć największych unijnych ugrupowań debatowało między innymi o zmianach klimatycznych, o rosnących w siłę nacjonalizmach, o bezrobociu, podatkach i o imigracji.

- Potrzebujemy solidarności. Solidarność jest nie tylko wobec czegoś co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później w Europie zostaną przywrócone granice - mówił Frans Timmermans, kandydat socjalistów na szefa KE.

Obecny wiceszef KE podczas debaty był najbardziej dynamiczny.

Mimo tego największe szanse na stanowisko szefa Komisji Europejskiej ma Manfred Weber. Krytycy zarzucają Bawarczykowi brak charyzmy i politycznego doświadczenia, ale i tak ma on poparcie Europejskiej Partii Ludowej - największego ugrupowania w europejskim parlamencie.

- Potrzebujemy mechanizmu do ochrony naszych wartości, które zaczynają być kwestionowane. Właśnie dlatego optuję za niezależnym mechanizmem ochrony praworządności, w którym moglibyśmy użyć unijnych funduszy do wyciągania konsekwencji - mówił podczas debaty Weber.

Czarne wizje

W gorącym kampanijnym okresie pracownie sondażowe badają nie tylko poparcie dla konkretnych ugrupowań, ale również nastroje. Z badań na zlecenie Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych przeprowadzonych w 14 unijnych krajach wynika, że w skali ogólnoeuropejskiej nastroje wcale nie są optymistyczne. Ponad połowa badanych uważa, że Unia Europejska może się rozpaść w ciągu 10-20 lat.

Ankietowanych zapytano również o to, czy ich zdaniem możliwa jest wojna między unijnymi krajami w ciągu najbliższych 10 lat. Prawie co trzeci badany Europejczyk na to pytanie odpowiada twierdząco.

- To prawda, że w niektórych krajach istnieje głęboki podział między tymi, którzy chcą otwartej Europy i tolerancji wobec imigrantów, a tymi, którzy chcą zamkniętych granic i silnej, narodowej tożsamości. W wielu krajach właśnie ten podział będzie najważniejszym tematem podczas europejskiej kampanii wyborczej - ocenia politolog Bruno Cautres.

Jeszcze pięć lat temu za największe wyzwanie Europejczycy uważali walkę z bezrobociem oraz osiągnięcie ekonomicznej stabilizacji. Dziś, jak wynika z badania, najbardziej obawiamy się zanieczyszczenia środowiska oraz masowej imigracji.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS