Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

17.10 | "Krok po kroku Prawo i Sprawiedliwość wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej"Fakty TVN

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Trzy minuty pełne bólu, nadziei, strachu i miłości. Nie grają w nim aktorzy, ale prawdziwi obywatele Unii Europejskiej, a dokładnie świeżo upieczeni rodzice i ich nowo narodzone dzieci. Główne hasło brzmi: "wybierz Europę, w której będę dorastać". Spot przygotowany na zlecenie Parlamentu Europejskiego dotyka najważniejszych spraw i może dzięki temu skutecznie zmobilizuje Europejczyków, by poszli do urn.

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej - de facto unijnego premiera. Ci, którzy mają apetyt na to stanowisko, starli się w środę wieczorem w telewizyjnej debacie. Sześcioro kandydatów reprezentujących sześć największych unijnych ugrupowań debatowało między innymi o zmianach klimatycznych, o rosnących w siłę nacjonalizmach, o bezrobociu, podatkach i o imigracji.

- Potrzebujemy solidarności. Solidarność jest nie tylko wobec czegoś co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później w Europie zostaną przywrócone granice - mówił Frans Timmermans, kandydat socjalistów na szefa KE.

Obecny wiceszef KE podczas debaty był najbardziej dynamiczny.

Mimo tego największe szanse na stanowisko szefa Komisji Europejskiej ma Manfred Weber. Krytycy zarzucają Bawarczykowi brak charyzmy i politycznego doświadczenia, ale i tak ma on poparcie Europejskiej Partii Ludowej - największego ugrupowania w europejskim parlamencie.

- Potrzebujemy mechanizmu do ochrony naszych wartości, które zaczynają być kwestionowane. Właśnie dlatego optuję za niezależnym mechanizmem ochrony praworządności, w którym moglibyśmy użyć unijnych funduszy do wyciągania konsekwencji - mówił podczas debaty Weber.

Czarne wizje

W gorącym kampanijnym okresie pracownie sondażowe badają nie tylko poparcie dla konkretnych ugrupowań, ale również nastroje. Z badań na zlecenie Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych przeprowadzonych w 14 unijnych krajach wynika, że w skali ogólnoeuropejskiej nastroje wcale nie są optymistyczne. Ponad połowa badanych uważa, że Unia Europejska może się rozpaść w ciągu 10-20 lat.

Ankietowanych zapytano również o to, czy ich zdaniem możliwa jest wojna między unijnymi krajami w ciągu najbliższych 10 lat. Prawie co trzeci badany Europejczyk na to pytanie odpowiada twierdząco.

- To prawda, że w niektórych krajach istnieje głęboki podział między tymi, którzy chcą otwartej Europy i tolerancji wobec imigrantów, a tymi, którzy chcą zamkniętych granic i silnej, narodowej tożsamości. W wielu krajach właśnie ten podział będzie najważniejszym tematem podczas europejskiej kampanii wyborczej - ocenia politolog Bruno Cautres.

Jeszcze pięć lat temu za największe wyzwanie Europejczycy uważali walkę z bezrobociem oraz osiągnięcie ekonomicznej stabilizacji. Dziś, jak wynika z badania, najbardziej obawiamy się zanieczyszczenia środowiska oraz masowej imigracji.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS