Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Stasiński: sądzę, że Amerykanie nie powinni interweniować w Wenezueli

- Moim zdaniem to nie jest absolutnie przełomowy moment. Jeszcze trzeba będzie poczekać rzeczywiście do ostatecznych rozwiązań - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Lech Miodek, wieloletni dyplomata w Ameryce Łacińskiej. Wypowiedział się w ten sposób na temat napiętej sytuacji w Wenezueli. - Sądzę, że powinni nie interweniować, dlatego że to się jak najgorzej kojarzy - dodał Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej", który w ten sposób wypowiedział się na temat potencjalnej interwencji USA w Wenezueli.

"Będziemy zmierzać w kierunku dwóch pór roku"

- Zmierzamy w kierunku dwóch pór roku: zimą będzie padało, ale nie będzie mroźnie. Lata natomiast będą suche i bardzo gorące - mówiła "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. - Wszyscy za to zapłacimy. To są realne problemy, które będą przenoszone na gospodarkę, społeczeństwo - stwierdziła doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

"Bogactwo nie daje gwarancji, że dany kraj jest szczęśliwy"

- Nie możemy przyjąć takiego założenia, że im wyższe PKB, tym kraj jest bardziej szczęśliwy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj, psycholog społeczny z uniwersytetu SWPS. - Bieda, niestety, unieszczęśliwia - dodał. Zdaniem podróżnika Grzegorza Gawlika - w krajach biedniejszych ludzie bardzo cenią sobie tak zwany "chillout".

Polska zainteresowana F-35. Wilson: w maju przedstawimy możliwości myśliwców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom możliwości wielozadaniowego myśliwca F-35 – poinformowała w czwartek w Warszawie sekretarz do spraw sił powietrznych USA Heather Wilson. Zakupem amerykańskich myśliwców piątej generacji zainteresowany jest polski rząd. Wilson podkreślała także znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu.

Biden rusza do walki o Biały Dom. Lewicki: o nominację będzie trudno

- Bernie Sanders jest starszy od Joe'a Bidena i nikt nie zwraca na to uwagi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując fakt, że były demokratyczny wiceprezydent USA Joe Biden ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta. - Myślę, że część Amerykanów go ceni, ale to jest karta zgrana - ocenił z kolei amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, drugi gość programu. - Myślę, że będzie musiał ciężko walczyć o nominację w swojej partii. (...) Czy Joe Biden to wytrzyma? Nie jestem pewien - mówił.

"Kłamstwo zawsze jest niebezpieczne"

- Zafałszowanie siebie czasami może być korzystne - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog społeczny dr Leszek Mellibruda, mówiąc o fałszywych zdjęciach z wakacji. - Ale kiedy mówimy, że jesteśmy tam, gdzie nas nie ma, (...) to wtedy mamy skłonności, żeby takich kłamstw używać częściej i gubimy się - przestrzegł. - Kłamstwo zawsze jest niebezpieczne - dodał.

Kruczyński: służby powinny być przygotowane do działania w sytuacji kryzysowej

- Zawsze trzeba brać pod uwagę to, czy jest bezpiecznie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis z "National Geographic Traveler" i "Dzień dobry TVN". Odpowiedział w ten sposób na pytanie - czy wybierając kierunek zagranicznej podróży powinniśmy brać pod uwagę zagrożenie terrorystyczne. Dodał jednak, że nie należy wpadać w panikę ani skrajności. Służby powinny być przygotowane do działania w sytuacji kryzysowej - uważa Andrzej Kruczyński, były oficer GROM z Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

- Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

- Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

"Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego"

- Widać pewne zmęczenie elektoratu tradycyjnym systemem politycznym - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Płudowski, politolog z UKSW i ekspert do spraw komunikacji politycznej. Swoją wypowiedzią odniósł się do kampanii wyborczej na Ukrainie, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Petro Poroszenko i aktor Wołodymyr Zełenski. - Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego - dodał Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku politycznego.

"Poland: The Royal Tour". Premiera filmu o Polsce w USA

Premier w Chicago, a na ekranach film. "Poland: The Royal Tour" to dokument o Polsce. Amerykański dziennikarz Peter Greenberg Polskę poznawał, a Mateusz Morawiecki ją pokazywał. Polska Fundacja Narodowa film pomogła wyprodukować, a zobaczą go widzowie w Ameryce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Chińczycy gonią USA i Rosję "w naprawdę niezłym tempie"

- Chyba zdaliśmy sobie sprawę, że jednak powinniśmy wrócić na Księżyc - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS popularyzator astronomii Karol Wójcicki, mówiąc o przyszłości eksploracji kosmosu. - Problem polega na tym, że co chwila zmieniały się wizje - ocenił, komentując "marsjańską" bazę, zlokalizowaną w Chinach. - Teraz się wszystko kręci wokół Księżyca - stwierdził.

"Brexit pobudził poczucie zwartości pozostałej części UE"

- Widać, że nastąpiła konsolidacja w obliczu kryzysu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując proces brexitu i dodał, że "sam proces jest kompromitujący dla polityki brytyjskiej, ale niewątpliwie pobudził także poczucie zwartości pozostałej części UE". Były prezydent komentował też strajk nauczycieli i przygotowania partii w Polsce do eurowyborów.

Pijani pasażerowie stają się coraz poważniejszym problemem w samolotach

Średnio co trzy godziny lot samolotu lecącego nad Unią Europejską zostaje zakłócony przez głośnego, agresywnego, a często pijanego pasażera. Średnio raz w miesiącu kapitan takiego lotu podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku. Linie lotnicze i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu lotniczego biją na alarm - takich zdarzeń jest coraz więcej, są niebezpieczne i bardzo kosztowne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Agroturystyka po rosyjsku. Nie krowy, nie owce, ale krokodyle

Bardzo nietypowe gospodarstwo agroturystyczne pod Moskwą. O ile w tego typu miejscach na całym świecie można spędzić czas na łonie natury wśród koni, krów, czy owiec, to właściciel tego miejsca postanowił zachęcić potencjalnych gości sprowadzając do Rosji krokodyle. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Niemcy byłyby zadowolone, gdyby w Polsce znalazły przyjaciela"

- Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowoduje powstanie pewnej luki - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem Polska mogłaby tę lukę wypełnić. - Tylko trzeba prowadzić proeuropejską politykę, a nie antyeuropejską - stwierdził. - Niemcy byłyby zadowolone, gdyby w Polsce znalazły przyjaciela - dodał.

"Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w UE"

- Dzisiaj widzieliśmy po raz pierwszy obraz czarnej dziury, jutro zobaczymy po raz pierwszy obraz czarnej rozpaczy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Czajkowski, komentując sytuację polityczną wokół brexitu. 11 kwietnia to ostatni dzień przed brexitem bez umowy, o ile Rada Europejska nie odłoży tej daty w czasie. - Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w Unii Europejskiej - stwierdził drugi gość programu, radca prawny Przemysław Kamil Rosiak

W środę szczyt w sprawie brexitu. Wyjście z UE zostanie odłożone?

Premier Theresa May chce odroczyć brexit do maksimum 30 czerwca. Europa skłania się raczej ku temu, by odłożyć brexit na znacznie dłużej. Sprawę komplikują wyboru do Parlamentu Europejskiego - jeśli Wielka Brytania będzie w UE 23 maja, to będzie musiała je przeprowadzić. Dlatego przywódcy europejscy pytają, co w zasadzie Theresa May chce osiągnąć, jeśli brexit zostanie odwleczony. Na dzień dzisiejszy data brexitu to 12 kwietnia, ale brytyjski rząd po cichu przygotowuje się do przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jakkolwiek frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE"

Serce ciągnie PiS do eurosceptyków, a z drugiej strony wiedzą, że Polacy tego nie chcą - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński z Klubu PSL i Unii Europejskich Demokratów, komentując spotkania partii skrajnej prawicy. - To jest dziwaczne towarzystwo dla PiS - stwierdził z kolei politolog dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego i dodał, że "jakkolwiek te frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE".

NASA zapłaci za leżenie przez 60 dni. "To całkiem poważne ćwiczenie i całkiem poważny test"

To całkiem poważne ćwiczenie i całkiem poważny test, bo tu nie chodzi o leżenie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu, komentując wpływ braku grawitacji na krążenie krwi w organizmie człowieka. Zdaniem eksperta fakt, że NASA zapłaci za eksperyment polegający na leżeniu przez 60 dni pomoże planować przyszłe misje w kosmosie.

Brexitowy chaos uderza w firmy. "Na koniec będziemy mieli jakąś formę unii celnej"

To, co nas uderza i dotyka, to niepewność - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Kostrzewa, komentując brexit. Zdaniem wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu i Przewodniczącego Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu jednym z głównych powodów zamieszania brexitowego były wcześniejsze wybory na Wyspach, które osłabiły rządzącą partię. - Można założyć, że na koniec będziemy mieli jakąś formę unii celnej - stwierdził Kostrzewa, dodając, że Londyn nie straci swojej pozycji jako centrum biznesowe, ponieważ "to są wielowiekowe tradycje handlu, pośrednictwa, myślenia w kategoriach finansowych i bardzo sprawnego systemu prawnego". - Będziemy jeszcze świadkami wielu ciekawych zwrotów akcji i nie jestem też przekonany, czy 30 czerwca rzeczywiście Wielka Brytania znajdzie się poza UE - stwierdził gość programu.

Wzorst cen i paraliż na granicach. Rząd przygotował raport o brexicie bez umowy

Ceny wzrosną o co najmniej 10 procent. Nie będzie można wwozić przeróżnych produktów. W ruchu lotniczym, kolejowym, a nawet drogowym może nastąpić paraliż - to tylko niektóre przewidywania zawarte w brytyjskim raporcie o twardym brexicie. To zbiór zagrożeń z jakimi będzie trzeba się zmierzyć, jeśli 12 kwietnia Wielka Brytania opuści Unię bez żadnej umowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Preferujemy produkty odtłuszczone, ale wysokobiałkowe"

- My Polacy nie umieramy na nowotwory, tylko na choroby sercowe - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Bosacka z TVN Style. Przede wszystkim ostrzegła przed zbyt dużą ilością soli w diecie. - Preferujemy produkty odtłuszczone, ale wysokobiałkowe - powiedział drugi gość programu lekarz kardiolog Piotr Gryglas. Goście programu rozmawiali o wynikach długoletnich badań, które wykazały że zła dieta zabija około 11 milionów osób rocznie na całym świecie.

Ponad 750 jadowitych pająków z Polski trafiło na Filipiny

Tarantule z Polski na lotnisku w Manili. Ponad 750 jadowitych pająków odkryli filipińscy celnicy. Przemycane były w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach. Odkrycie celników szybko trafiło do mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Francuzi oddali hołd bezdomnym zmarłym w 2018 roku

Mieszkańcy Francji symbolicznie uczcili pamięć bezdomnych, którzy zmarli w 2018 roku. Odczytane zostały nazwiska tych, których udało się zidentyfikować, ale wiele spośród 566 osób nie miało przy sobie dokumentów. Najmłodsza ofiara bezdomności miała zaledwie 15 dni. Według danych - dachu nad głową nie posiadają głównie imigranci, byli więźniowie i sieroty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dzielnicy Czerwonych Latarni nie dla zorganizowanych wycieczek

Zakaz wstępu do Dzielnicy Czerwonych Latarni. Władze Amsterdamu uznały, że tłumy turystów uniemożliwiają życie mieszkańcom. Zakaz obowiązuje jednak tylko dla zorganizowanych wycieczek. Pojedynczy turyści na własną rękę będą mogli De Wallen odwiedzać. Właśnie tego najbardziej obawiają się pracujące w dzielnicy kobiety, bo to właśnie przewodnicy pilnowali obowiązujących tam zasad. Chodzi przede wszystkim o zakaz robienia zdjęć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.