"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią". Specjalny wysłannik USA do spraw Iranu dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"
"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Dla nas nie ma powodu, żeby iść na wojnę, piłka jest po stronie irańskiego reżimu. Dzięki naszym służbom wywiadowczym mamy informacje sugerujące, że Teheran planował ataki wymierzone w amerykańskie interesy i naszych sojuszników w regionie - powiedział w rozmowie z "Faktami o Świecie" Brian Hook, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Iranu i doradca sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

- Postanowiliśmy dostosować naszą militarną obecność do tego zagrożenia. Zrobiliśmy to, żeby być gotowym na agresję ze strony Iranu wobec nas i naszych sojuszników. My nie chcemy wojny, ale jesteśmy na nią przygotowani, będziemy się bronić. Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią - odpowiedział Hook, pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił, że nie odrzuca opcji militarnej na Bliskim Wschodzie.

- Myślę, że dyplomacja wygra - zastrzegł jednak Hook i dodał: "jasno daliśmy do zrozumienia irańskiemu reżimowi, że nie powinien iść drogą konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi".

- Prezydent Donald Trump chciałby dyplomatycznego rozwiązania problemu, jakim jest zagrożenie ze strony Teheranu. Mówimy tutaj o programie atomowym, rakietowym i o agresywnych działaniach w regionie. Jesteśmy skupieni na ograniczaniu siły i wpływów Iranu. Jeśli będziemy mieli bardziej pokojowy Iran, to również na Bliskim Wschodzie będzie bardziej bezpiecznie - podkreślił.

Zdaniem specjalnego wysłannika, obecnie "Iran eksportuje w regionie swoją agresywną ideologię, przez co cały Bliski Wschód jest miejscem narażonym na konflikty i mniej bezpiecznym niż mógłby być".

Presja ekonomiczna

- Będziemy kontynuowali politykę maksymalnej ekonomicznej presji wobec reżimu w Teheranie. I ta strategia się sprawdza, daje wiele pozytywnych efektów na całym Bliskim Wschodzie. Tylko w tym roku Iran zmniejszył swój budżet na wojsko o 29 procent. W ubiegłym roku o 10 procent. A w czasie, gdy obowiązywało porozumienie nuklearne z Iranem, to wydatki Teheranu na wojsko rosły. Wykorzystali zniesienie sankcji żeby usprawnić swoją machinę wojenną - podkreślił Hook.

- Postanowiliśmy przestać grać w tę grę. Cieszymy się, że wycofaliśmy się z tego porozumienia, ponieważ to dało nam znacznie większą przewagę. Mamy więcej możliwości wywierania presji na Iran, żeby stał się normalnym państwem, a nie rewolucyjnym reżimem - dodał.

"Słabe" porozumienie nuklearne

Czy osłabianie irańskiej gospodarki na prawdę działa, skoro z sankcjami i słabą gospodarką Iran postanowił wznowić swój program atomowy?

- To akurat pokazuje, jak słabe było porozumienie nuklearne z Iranem, skoro w ciągu zaledwie kilku dni Teheran był w stanie wznowić swój program atomowy. Ta umowa była słaba - ocenił Brian Hook, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Iranu.

Hook odniósł się też do wysłania lotniskowca USS Abraham Lincoln i amerykańskich samolotów do Zatoki Perskiej. - To odpowiedź na dane wywiadu sugerujące, że Iran planuje ataki wymierzone w Stany Zjednoczone. Ruchy naszych wojsk mają charakter defensywny. Dzięki nim będziemy w stanie się bronić. I jeśli zostaniemy zaatakowani, to odpowiemy siłą - zapewniał.

Specjalny wysłannik określił też, jakie są cele polityki USA wobec Iranu. - Nowe i lepsze porozumienie z tym reżimem, które zastąpi stare porozumienie nuklearne. Nowa umowa powstrzyma programy atomowe i rakietowe Iranu oraz destabilizujące operacje Teheranu na Bliskim Wschodzie. Chcemy zmniejszyć dominację Iranu w regionie. To jest nasz cel - przekonywał Hook.

"Wspaniały sojusz" z Polską

Niedawno w Polsce odbyła się konferencja bliskowschodnia poświęcona głównie Iranowi, a Warszawa zaangażowała się w tą wielką dyplomatyczną grę. Za tę inicjatywę Hook pochwalił Polskę.

- Polska tworzy ze Stanami Zjednoczonymi wspaniały sojusz, którego celem jest bardziej bezpieczny, stabilny i pokojowy Bliski Wschód. Amerykański sekretarz stanu i przedstawiciele 65 państw przyjechali do Warszawy na tę konferencję. To było jedno z największych wydarzeń tego typu. W Warszawie byli przedstawiciele wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy. To była bardzo produktywna dyskusja, na której zapoczątkowaliśmy coś, co nazwaliśmy "procesem warszawskim". Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych omówili najważniejsze sprawy. Nawet trudno podziękować Polsce za całe wsparcie, jakie nam okazała w sprawie Bliskiego Wschodu - podkreślił.

Hook: porozumienie nuklearne było słabe
Hook: porozumienie nuklearne było słabeFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS