Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Media społecznościowe mają swoją ciemną stronę"

- Przez ostanie lata mówiło się o Iraku w kontekście terrorystycznym. Mało się mówiło o kobietach, które walczyły o przestrzeganie ich praw - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Magdalena El Ghamari z fundacji El Karama, komentując morderstwa wpływowych kobiet w Iraku. - W państwach demokratycznych media społecznościowe mają inne funkcje niż w państwach autorytarnych. W państwach autorytarnych robią coś dobrego. Irak chce kontrolować media społecznościowe - oceniła z kolei Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Narodowych. Jej zdaniem "media społecznościowe mają swoją ciemną stronę".

Dziennikarz "Washington Post" wszedł do konsulatu i zaginął. "Tureckie władze powiedziały nam, że został zabity"

Co się stało z dziennikarzem "Washington Post"? Jamal Khashoggi zniknął po przekroczeniu drzwi saudyjskiego konsulatu w Stambule. Pisał krytycznie o władzach Arabii Saudyjskiej, z której pochodzi. Bał się wrócić do kraju. Wiedział, że krytyka księcia Salmana może oznaczać wyrok śmierci. Potrzebował jednak dokumentów umożliwiających mu poślubienie swojej tureckiej narzeczonej. I to właśnie ona poinformowała o jego zniknięciu. Przed konsulatem spędziła kilkanaście godzin. Widziała, jak jej narzeczony wchodzi do budynku. Od tygodnia z niego nie wyszedł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Podejrzany o łamanie prawa". Tajemnicze śledztwo w sprawie byłego szefa Interpolu

Szef Interpolu najpierw znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a potem listownie podaje się do dymisji. Meng Hongwei zaginął na terenie Chin. Tam został zatrzymany i objęty tajemniczym dochodzeniem. Nie postawiono mu na razie żadnych zarzutów. Jego żona nie miała z nim kontaktu od końca września. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Składają przysięgi leżąc w trumnie, robione są im przeklęte blizny. Niewolnice z paryskiego parku

Współczesne niewolnictwo w europejskiej stolicy. CNN publikuje efekty swojego dziennikarskiego śledztwa i pokazuje jeden z parków w Paryżu, gdzie trwa dramat około 150 nigeryjskich kobiet. Są zmuszane do prostytucji. Pozbawiono je dokumentów, pomocy i jakiejkolwiek nadziei na poprawę swojego losu. Nieliczne, którym udaje się uciec, mówią, że to było piekło, które zupełnie zdewastowało im życie.

Dostał zaproszenie na wyjazd na Słowację. "Zawsze znajdą się osoby, które chcą rywalizować"

Zawsze w takiej grupie znajdzie się jedna, dwie, trzy osoby, które chcą rywalizować w sposób absolutnie idiotyczny - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i amatorski licencjonowany kierowca wyścigowy. Jak przyznał, on też dostał zaproszenie na wyjazd na Słowację, w trakcie którego doszło do tragicznego w skutkach wypadku spowodowanego przed trzech polskich kierowców. - Zaproszenie informowało o tym, że z Zakopanego jest start. Później jazda fajnymi drogami w Tatrach, przez Słowację. Dobre hotele, dobre jedzenie, dobry wypoczynek - mówił Dziewulski. - Często biorę udział w takich spotkaniach. To są spotkania klubowe, bardzo spokojne. Odbywają się w zamkach, różnego rodzaju ciekawych, historycznych miejscach. Oczywiście jest trochę jazdy, ale nie ryzykownej - dodał. - Jeżeli jest to tego typu rajd, to trzeba patrzeć, kogo się zaprasza i komu wypożycza się takie samochody - ocenił z kolei drugi gość programu Mariusz Sokołowski, były policjant.

"Najgorsze, że prezydent dolewa oliwy do ognia wielkiego podziału"

To, co jest najgorsze, że prezydent USA dolewa oliwy do ognia wielkiego podziału, który jest w Ameryce - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dyplomata Marcin Bosacki. Zdaniem byłego ambasadora Polski w Kanadzie "to się nie powinno wydarzyć", zwłaszcza, że mało prawdopodobne jest to, że "cokolwiek powie FBI uspokoiło nastroje" społeczne. - W tle w pewnym sensie jest walka o Sąd Najwyższy - stwierdził amerykanista Artur Wróblewski i dodał, że pojawia się pytanie, "czy moralność przeważy".

Księżna Meghan zamknęła drzwi i zrobił się szum. "Dowód na skretynienie mediów"

- Myślę, że nie mają wyjścia. Myślę, że muszą z tej klatki trochę wyjść, jeśli nie chcą stać się pośmiewiskiem także dla swojego własnego narodu - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Karolina Korwin Piotrowska, komentując rozluźnienie zwyczajów dworskich w Wielkiej Brytanii. Dziennikarka TVN Style skrytykowała jednak szum wokół faktu, że księżnej Meghan zdarzyło się samej zamknąć za sobą drzwi od samochodu. - Myślę, że jest to dowód na skretynienie mediów i trochę skretynienie odbiorców - powiedziała.

"Czekamy, aż zamkną ich do więzienia". Słowacy oburzeni po wypadku

Bezmyślny i arogancki - jak określiła go policja - wyścig samochodów na Słowacji. Za kierownicą Polacy. Jeden prowadził porsche, drugi ferrari, trzeci mercedesa. Na lokalnej jednopasmowej drodze postanowili sprawdzić, który pojedzie szybciej. W efekcie doprowadzili do tragicznego wypadku. Jadący z naprzeciwka mężczyzna nie miał żadnych szans. Zginął na miejscu. Jego żona i syn są w szpitalu. Słowacy są oburzeni zachowaniem polskich kierowców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W Europie narastają wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa"

- W Europie, przynajmniej w wymiarze sprawiedliwości a nie tylko kręgach politycznych, narastają wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa - powiedział "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i były minister sprawiedliwości. Skomentował w ten sposób pytania hiszpańskiego sądu do sądu w Rzeszowie w sprawie ekstradycji poszukiwanego listem gończym obywatela kraju z półwyspu Iberyjskiego. - Zapytanie polskiego sądu może być o tyle kłopotliwe, że polski sąd w gruncie rzeczy nie ma takich kompetencji, żeby udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytania - dodał.

"Nie będziemy w Unii Europejskiej, jeżeli sądownictwo będzie partyjne"

- Jest wspólny obszar działania sądownictwa w Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki powinien to rozumieć, bo był prezesem niepolskiego banku w Polsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz, były premier. - Ta wspólnota jest możliwa tylko wtedy, kiedy wymiar sprawiedliwości ma te same standardy na terenie całego obszaru - dodał. Zdaniem Marcinkiewicza "nie będziemy w Unii Europejskiej, jeżeli sądownictwo będzie partyjne".

"Donald Trump nie wierzy w taką instytucję jak Unia Europejska"

- Donald Trump wie, że Polacy lubią, jak się o nich dobrze mówi. Donald Trump dobrze wypowiada się o Polakach po to, żeby budować opozycję między Polską, a Unią Europejską - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Kowal, były wiceszef MSZ. W przypadku wielu europejskich państw sama suwerenność nic by nie znaczyła - dodał. Jego zdaniem "Donald Trump nie wierzy w taką instytucję jak Unia Europejska".

"Nasze państwo, nie podporządkowując się wyrokowi TSUE, postawi się w nowej sytuacji"

- Nie wiadomo, czy Trybunał zajmie się tą sprawą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując pozew Komisji Europejskiej przeciwko w Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem Olechowskiego TSUE jeszcze nie badał sprawy "tego kalibru", więc "może uznać, że nie jest kompetentny". Jak jednak dodał, najprawdopodobniej trybunał w Luksemburgu rozpozna pozew i wyda wyrok. - Nasze państwo, nie podporządkowując się temu, postawi się w nowej sytuacji politycznej - ocenił.

Miała dwa życzenia: poznać Drake'a i dostać nowe serce. Teraz 11-latka chce pomagać innym

Niecały miesiąc temu 11-letnia Sophia walczyła o życie. Dziewczynka urodziła się z wadą, przez którą jej serce działało tylko w 12 procentach. Mimo ciężkiego stanu dziewczynka nie traciła jednak pogody ducha. Internet obiegło nagranie na którym Sophia - podłączona do aparatury medycznej - tańczyła do piosenki Drake'a. Dzięki temu 11-latka mogła spotkać się ze swoim idolem. Teraz, po przeszczepie, Sophia stara się pocieszać dzieci, które czekają na operacje. A lekarze mają nadzieję, że rozgłos przypadku 11-latki pomoże im znaleźć kolejnych dawców.

Szczeniaki na wielkiej paradzie skradły show

Na cały świecie czworonogi pomagają w poszukiwaniu narkotyków, zaginionych albo ocalałych w gruzach. Ich szkolenie jest długie i zaczyna się od szczeniaka. I właśnie młode golden retrievery skradły show w Chile. W czasie parady z okazji Dnia Armii 9 małych, 45 dniowych szczeniaków zaprezentowało się w specjalnych nosidełkach. I dziś mówi o nich cały świat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zalewski: ceną wymówienia solidarności innym państwom jest obcięcie budżetu

Rząd zachowuje retorykę twardą, ale realizuje politykę, wyznaczoną przez panią Kopacz - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP, komentując nieformalny szczyt UE, na którym jednym z głównych tematów był temat uchodźców. - Budowanie społeczności muzułmańskich w Polsce wcześniej czy później doprowadzi zamachów terrorystycznych - dodał, z czym kategorycznie nie zgodził się drugi z gości programu. - Ceną wymówienia przez PiS solidarności innym państwom - m.in. w kwestii uchodźców, ale i w innych sprawach - jest taka, że KE, proponując założenia budżetowe na lata 2021-2027 obcięła najważniejsze dla nas tytuły budżetowe m.in. polityki rolnej o 23 proc. - ocenił Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO.

"Tam było mnóstwo, mnóstwo bardzo wielkich niezręczności"

To, że Andrzej Duda nie wypowiedział słowa "Unia" to jest skandal - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz Marek Ostrowski, podsumowując spotkanie Duda-Trump. - Trump źle rozumuje jeżeli chodzi o relacje handlowe i Duda się niestety w to wpisał - stwierdził z kolei dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". - Wydaje się, że tam było mnóstwo, mnóstwo bardzo wielkich niezręczności - skwitował Ostrowski.

Wielkie marzenia i wreszcie rotacyjna obecność. Historia polsko-amerykańskiej współpracy

Najpierw przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem była sama obecność w NATO. Po wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilkanaście lat musieliśmy czekać na rotacyjną obecność amerykańskich żołnierzy. Następny krok to stała baza. W międzyczasie nasi piloci zaczęli latać na F16, a wkrótce trafią też do nas wyrzutnie rakiet Patriot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sprawa UE jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa"

Nie wiadomo w ogóle, czy w tej Unii zostaniemy. Niezwykle niepokojącym tematem dla polityków w PE jest, kto będzie w przyszłej kadencji z Polski w PE - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Róża Thun, komentując najnowszy sondaż stosunku Polaków do obecności w UE. Zdaniem europosłanki PO "sprawa Unii jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa", więc "chodzi o to, żebyśmy potrafili przedstawić skutki działania rządów polityków antyeuropejskich na życie każdego z nas".

W trakcie wojny pani Maria znalazła schronienie w Iranie. Powstał o niej film

To historia o tym, jak niezwykłe były losy Polaków w ostatnim stuleciu. W 1942 roku wraz z rodakami wypuszczonymi z sowieckich łagrów pani Maria Bajdan trafiła do Iranu. I tam została. Jest jedną z ostatnich żyjących Polek, które wojenne losy rzuciły do Persji. Jej historią zafascynowała się Narges Khargani, irańska dokumentalistka. Nakręciła o pani Marii film. Z reżyserką, która gościła w Polsce, spotkał się Michał Sznajder. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niesłychany wyczyn polskiego nurka. "To był trening. Ten rekord jest przy okazji"

Ten człowiek znany jest z niezwykłej pasji, wymagającej odwagi, umiejętności i dokładności - Krzysztof Starnawski, ratownik GOPR i nurek jaskiniowy. Na nurkowaniu zna się znakomicie, co właśnie potwierdził kolejnym wyczynem - rekordem świata. 303 metry - na taką głębokość udało mu się zejść w tak zwanym obiegu zamkniętym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Rosjanie bardzo pewnie czują się na zachodzie"

Wszystko co w tej chwili się dzieje raczej potwierdza tezę, że prawdopodobieństwo zaangażowania służb rosyjskich w próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki nie budzi wątpliwości - ocenił, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Marek Dukaczewski, były szef WSI. Jego zdaniem Rosjanie "bardzo pewnie czują się na Zachodzie". - Putinowi to było potrzebne, by odzyskać pozycję patriotycznego obrońcy Rosji - dodał Michał Broniatowski, szef redakcji "Politico" w Polsce.

"Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz"

- Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz. Nie jest zadaniem kogoś, kto stawia zarzuty, prowadzenie kampanii przeciwko oskarżonemu - oceniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej. Komisja Europejska powinna teraz czekać na werdykt Rady Europejskiej - przekonywał. - Zakres każdej władzy jest opisany w traktatach. KE złożyła skargę na Polskę. KE złożyła wniosek, i powinna czekać na Radę Europejską - mówił Jurek. Przekonywał, że "prokurator nie może nękać oskarżonego". - Funkcje KE są policyjne. Zbiera materiał i oddaje. Ten, kto zebrał materiał, powinien dać spokój i czekać na werdykt - argumentował.

Znów będzie dziewięć planet? Trwa batalia o status Plutona

Walka o dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym. Był nią Pluton. W 2009 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, określając to ciało jako planetę karłowatą. Ale być może znów trafi na listę pełnoprawnych planet. Walczy o to grupa naukowców. Ich zdaniem status planety Plutonowi odebrano niesłusznie. Jest mały, ale za to ciekawy. Ma ocean i atmosferę.

Szczerski broni Dudy. "Czytałem, że brawa dla Junckera puszczono z taśmy"

Przemawiając we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie", z której Polacy niewiele mają. Choć w tym zdaniu słowa "Unia Europejska" nie padły, to prezydent wypowiedział je kilkanaście sekund później. Broniąc tej wypowiedzi, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział: - Wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska, niż sztuczne oklaski puszczone z taśmy w Parlamencie Europejskim po przemówieniu Junckera. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.