Członek neonazistowskiej partii został burmistrzem. "To bardzo miły i kompetentny człowiek"


Niemiecka opinia publiczna i liderzy największych partii są w szoku. Wszystko dlatego, że burmistrzem niemieckiego miasteczka został członek partii neonazistowskiej. Komentatorzy, centrale partyjne i zwykli ludzie pytają - jak to możliwe? Część mieszkańców nie widzi w tym jednak żadnego problemu.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Po raz pierwszy w historii o niewielkiej, liczącej zaledwie 2,5 tysiąca mieszkańców miejscowości Waldsiedlung jest głośno w całych Niemczech. A to wszystko z powodu jednego człowieka - 33-letniego polityka. Stefan Jagsch należy do neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, i został wybrany na stanowisko burmistrza.

- Uważam, że krytyka mojej osoby i oburzenie z powodu wybrania mnie na to stanowisko są przesadzone i całkowicie absurdalne. To także dowód na słabość naszej demokracji, skoro przywódcy innych partii próbują wpływać na lokalnych działaczy i zmuszać ich do zmiany decyzji - przekonuje Stefan Jagsch, członek NPD.

Jagsch został wybrany jednogłośnie, a w radzie miejskiej zasiadają przedstawiciele różnych ugrupowań. Poparli go przedstawiciele partii rządzących Niemcami na poziomie federalnym - chadeckiej CDU oraz socjaldemokratycznej SPD, a także liberalnej FDP.

Głos w sprawie zabrał były burmistrz miasteczka. - Stefan Jagsch zdobył stanowisko burmistrza, ponieważ nie miał żadnych kontrkandydatów. Wypełnił po prostu próżnię polityczną. Nikt nie miał mu nic do zarzucenia, no może poza tym, że należy do NPD - ocenia Klaus Dietrich, były burmistrz Waldsiedlung.

NPD to partia, która uważa III Rzeszę za godną pochwały kartę w historii Niemiec. W swoim programie postuluje między innymi rewizję granic ustalonych po II wojnie światowej. NPD jest też ugrupowaniem antyimigranckim i antysemickim.

"To hańba"

W Berlinie zawrzało, a przywódcy największych niemieckich partii politycznych byli dla tej sytuacji o wiele mniej wyrozumiali.

- Stanowisko SPD jest bardzo jasne. Nie współpracujemy z neonazistami. Nigdy. Dotyczy to zarówno poziomu federalnego, jak i landowego czy bardziej regionalnego - powiedział sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

Z kolei sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak stwierdził, że "wybór na jakiekolwiek stanowisko przedstawiciela partii, która realizuje niekonstytucyjnego cele, to hańba."

Mieszkańcy Waldsiedlung, choć podzieleni, nie przejmują się opiniami innych polityków. A członkostwo Jagscha w NPD niewielu tam oburza.

- Ten młody człowiek tu się urodził, doskonale wie, jakie są nasze problemy. Moim zdaniem był bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko - mówił jeden z mieszkańców Waldsiedlung. - A cóż takiego robi nasz burmistrz? Zajmuje się tylko naszymi lokalnymi sprawami. Nie mieszajmy w to polityki. To bardzo miły i kompetentny człowiek - dodała inna mieszkanka.

Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają.

- Jestem oburzony i wciąż nie mogę pojąć, jak nasi radni mogli głosować na kogoś takiego. To polityczna katastrofa, wstyd dla naszego miasteczka i bardzo smutny dzień dla nas wszystkich - ocenił mieszkaniec Waldsiedlung Karl Heinz Boller.

Dwa lata temu doszło do sądowej próby zlikwidowania NPD, ponieważ otwarte szerzenie poglądów neonazistowskich jest w Niemczech zabronione.

Sprawa trafiła ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego, który wypowiedział się przeciwko likwidacji partii. Sędziowie stwierdzili, że działalność tego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, ale jednocześnie na tyle marginalna, że NPD nie będzie w stanie zagrozić niemieckiej demokracji.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS