Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"

Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"
Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"
Milena Bobrowska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"Milena Bobrowska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kiedy kobiety w ciąży oddychają powietrzem zanieczyszczonym, to smog dostaje się również do organizmu ich nienarodzonych dzieci - tak wynika z badań belgijskich naukowców. Podobnie wszędobylski jest plastik, który znajduje się nawet w moczu dzieci.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

25 zdrowych kobiet - żadna z nich nie paliła papierosów -tuż po porodzie zgodziło się, by grupa belgijskich naukowców przebadała ich łożyska na obecność cząsteczek pyłów pochodzących ze smogu. Wyniki są przerażające.

- Cząsteczki black carbon (ang. czarny węgiel; produkt niekompletnego spalenia paliw kopalnych - przyp. red.) znajdują się w łożysku i to po stronie dziecka. (...) To, co matka wdycha, co znajduje się w jej organizmie, dostaje się do krwiobiegu, ma możliwość przedostania się dalej - przybliża sprawę dr hab. Agnieszka Pac z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ.

Im bliżej ruchliwych dróg, tym wyższe stężenie niebezpiecznych pyłów. - To jest wpływ prenatalny i ten będzie najsilniejszy, bo wówczas kształtują się wszystkie narządy człowieka - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

- Smog jest jednym z czynników, który może przyczyniać się zarówno do częstszych poronień, do nieprawidłowego rozwoju płodu, do zmniejszonej masy urodzeniowej - wymienia ginekolog dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki "Bocian" w Białymstoku.

Multum konsekwencji smogu

Smog może także przyczyniać się do mniejszego obwodu główki, mniejszej długości ciała, mniejszej objętości płuc, a nawet niższego IQ dziecka. To jeszcze nie koniec listy konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

- Wpływa to na rozwój układu krwionośnego, na serce, na rozwój układu nerwowego, czyli mózg, no i na rozwój układu rozrodczego. Przecież płodność mężczyzn spadła w ostatnich 30-40 latach w sposób dramatyczny. To już naprawdę zaczyna być epidemia - uważa dr Grzegorz Mrugacz.

Dziecko rozwijające się w brzuchu matki nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego kobiety w ciąży są w grupie najwyższego ryzyka.

- Zanieczyszczenia są wszędzie, także trzeba przynajmniej unikać wychodzenia w dni największego zanieczyszczenia powietrza - radzi prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Małe dzieci narażone szczególnie

Nie tylko smog przedostaje się do naszego organizmu. Niemieccy naukowcy przebadali 2,5 tysiąca dzieci w wieku od 3 do 17 lat na obecność substancji chemicznych pochodzących z plastikowych produktów. Wynik jest alarmujący: w moczu 97 procent z nich znajdowały się mikrocząsteczki plastiku.

- Cząsteczka taka może być kilkadziesiąt razy mniejsza niż na przykład średnica ludzkiego włosa i one przedostają się do ciała człowieka na kilka różnych sposobów - mówi Weronika Michalak z Koalicji Klimatycznej. - Po prostu przedostają się do naszego organizmu, pokonując tę barierę krew-mózg, a więc mogą kumulować się w mózgu, ale i w innych organach - dodaje.

Plastik trafia do organizmu wraz z pożywieniem, wypijaną przez nas wodą, a także z wdychanym powietrzem.

- Im młodsze dziecko, tym bardziej narażone na wszelkiego rodzaju skażenia. Czy to będzie smog jako zanieczyszczenie powietrza, czy to będzie zanieczyszczenie pyłami, czy to będą zanieczyszczenia chemiczne - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Wszędobylski plastik

Mikrocząsteczki plastiku mogą zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu, być powodem otyłości, nowotworów, zaburzeń płodności, pracy wątroby, tarczycy, serca i płuc.

- To jest absolutnie przerażające. Już teraz wiemy, że kolejne pokolenia poniosą konsekwencje tego, jak żyjemy teraz, i jak bardzo nie dbamy o środowisko - komentuje Weronika Michalak.

Bo - jak wykazały badania - wraz z rosnącą produkcją przedmiotów z plastiku, liczba pochodzących z nich mikrocząsteczek w organizmach dzieci zwiększa się. Plastik jest dosłownie wszędzie: w przyborach kuchennych, powłokach na patelniach, nieprzemakalnych ubraniach, środkach czystości, czy w opakowaniach żywności.

- Tam, gdzie możemy zastąpić go drewnem, szkłem, papierem, czymś, co jest w naturalny sposób później rozkładane i nie zamienia się potem w toksyczny pył, to należy to robić - przekonuje dr Paweł Grzesiowski.

- Mniej kosmetyków, mniej wykładzin, mniej sztucznych rzeczy w naszym otoczeniu - radzi prof. Wojciech Hanke.

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, niezbędne są szybkie i - przede wszystkim - globalne działania, które uchronią nas przed tą "ekologiczną katastrofą".

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS