Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Będzie najdłuższe zawieszenie parlamentu od 40 lat"

- Na początku września parlament spotka się na kilka dni i wtedy zobaczymy, jakie są głosy w parlamencie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Maciej Czajkowski, były pracownik BBC, komentując zawieszenie sesji brytyjskiego parlamentu. Premier Boris Johnson poprosił królową Elżbietę II o zawieszenie sesji od najpóźniej 12 września do 14 października, aby móc przeprowadzić brexit bez obstrukcji ze strony Izby Gmin. - Trzeba powiedzieć, że to będzie najdłuższe zawieszenie parlamentu od 40 lat - stwierdził drugi gość programu, dr Bartłomiej E. Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

"O przyzwoitości i honorze i przepraszaniu z panem Bolsonaro nie ma co rozmawiać"

- To jest endemiczna, długotrwała korupcja, łapownictwo, kupowanie ustaw - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem obecny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro - zdobył władzę dzięki rozczarowaniu wielu milionów Brazylijczyków do klasy politycznej. - O przyzwoitości i honorze i przepraszaniu z panem Bolsonaro nie ma co rozmawiać - dodał.

"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"

Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

Płonie Amazonia. "To nie jest problem tylko Brazylii"

Te pożary są powodowane przez ludzi. Te obszary zostały podpalone. Jak patrzymy na mapę, to płonie południowa część Puszczy Amazońskiej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, komentując pożary w Puszczy Amazońskiej. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, dodał, że za pożary odpowiadają też zmiany klimatyczne powodowane przez człowieka. - Temperatury będą się podnosić z roku na rok, to będzie coraz więcej tych pożarów - stwierdził.

Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

- Sytuacja jest bardzo poważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS podróżnik i fotograf Tomasz Siuda, mówiąc o pożarach w Puszczy Amazońskiej. Wytłumaczył, jak wycinanie lasu równikowego u wybrzeżu oceanu zakłóca obieg wodny całej puszczy. - Mamy fundamentalny problem, bo jest to kwestią systemową. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu i przestać eksploatować las - podkreślił drugi gość programu, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl, Marcin Popkiewicz.

"Nasila się nowa zimna wojna"

W poniedziałek Pentagon poinformował, że dzień wcześniej Amerykanie przeprowadzili pierwszą próbę pocisku o zasięgu większym niż 500 km od czasu wystąpienia USA z układu z Rosją o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, znanego jako traktat INF. W związku z testem Rosja i Chiny zwróciły się w środę z wnioskiem o pilne zwołanie w czwartek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. O znaczeniu amerykańskiej próby i możliwych konsekwencjach w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali były szef BBN generał Stanisław Koziej i generał Bogusław Pacek.

"Skandal jest powiązany z reformą sądownictwa". Światowe media o aferze w resorcie Ziobry

O zorganizowanej kampanii hejtu wobec sędziów, którą miał organizować były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, napisały najważniejsze agencje informacyjne, takie jak Reuters, AFP czy AP. O tym procederze dowiedział się cały świat. Zagraniczni dziennikarze przypominają, że skandal z internetową kampanią nienawiści ma związek z przeprowadzoną przez polski rząd reformą wymiaru sprawiedliwości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest clou sprawy, że członek rządu się tym zajmował"

- Zainteresowanie jest wyraźne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Michał Jaranowski, korespondent "Deutsche Welle" w Polsce, mówiąc o zainteresowaniu światowych mediów aferą w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dodał, że media za granicą dostrzegają kontekst tej afery, a mniej interesująca jest postać wiceministra Łukasza Piebiaka. - To jest clou sprawy, że członek rządu się tym zajmował - podkreślił drugi gość programu, Michel Viatteu, dziennikarz AFP.

"To ważne, żebyśmy starali się być ekologiczni"

- Najtrudniejsze jest to, żebyśmy codziennie robili dużo prostych rzeczy i podejmowali często proste decyzje, które będą się wpisywały w tę naszą świadomość - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maria Rotkiel, psycholożka i psychoterapeutka. Jej zdaniem też - zaangażowanie popularnych osób w promowanie ochrony planety może pokazywać ludziom jak to robić. - Jest to ważne, żebyśmy starali się być ekologiczni - ocenił Marek Józefiak z Greenpeace Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.

"To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za otyłość naszych dzieci"

- Ja uważam, że to jest fajny pomysł - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS analityczka trendów Natalia Hatalska, mówiąc o aplikacji Kurbo, którą dzieci mogą zainstalować na smartfonach i która ocenia ich dietę. - To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za otyłość naszych dzieci - stwierdziła z kolei dietetyk Edyta Litwiniuk.

Szkolenia żołnierzy, kopalnie diamentów i lekcje języka. "Rosjanie wracają do Afryki"

Grupa Wagnera, to formacja rosyjskich najemników, która - jak twierdzi jej były członek "Oleg" - ma za zadanie przywrócić Rosji miejsce w gronie supermocarstw, podejmując się działań zbrojnych, których Rosja nie może lub nie chce prowadzić oficjalnie. Grupa Wagnera była aktywna we wschodniej Ukrainie i w Syrii. Ważnym teatrem działań jest też Afryka. Tam właśnie rosyjscy najemnicy szkolą żołnierzy, ucząc ich języka i obsługi rosyjskiego uzbrojenia. To jednak nie wszystko, czym Rosjanie zajmują się w Republice Środkowoafrykańskiej. Ich obecność dosłownie widać i słychać na ulicach stolicy kraju. Oto kolejny odcinek dziennikarskiego śledztwa CNN.

Rosja po raz piąty zorganizowała Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe

Już po raz piąty odbyły się Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe, które organizuje rosyjskie ministerstwo obrony. Dyscypliny były rozgrywane w wielu krajach, ale przede wszystkim w Rosji. Wśród państw uczestniczących znalazły się między innymi Chiny, Indie i Iran, ale także jeden kraj NATO: Grecja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu"

Nikt nie patrzy w przyszłość - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS doktor Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku. Swoją wypowiedział odniósł się do ogólnej sytuacji ekologicznej na świecie, a w szczególności do wydarzeń z Indonezji, w której prezydent zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju z powodu ogromnej ilości śmieci. - Człowiek jest najgorszym zwierzęciem ze wszystkich zwierząt, jakie żyją na ziemi i najbardziej szkodliwym - dodał. - My zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu - zwróciła z kolei uwagę Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat?".

"Rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny"

Mamy cały korowód tego co zawsze - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich, komentując politykę Kremla w sprawie ostatniego wybuchu rakiety z napędem jądrowym. - Musimy pamiętać ciągle, że rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny - zwrócił z kolei uwagę Michał Broniatowski z redakcji "Politico".

Był najemnikiem w Grupie Wagnera. "To oddział bojowy, który zrobi dla Putina wszystko"

- Grupa Wagnera jest instrumentem, za pomocą którego Putin rozwiązuje problemy siłą. W momentach, w których trzeba zrobić coś szybko i precyzyjnie - mówi "Oleg", były najemnik, który był członkiem Grupy Wagnera. Dotarli do niego dziennikarze CNN. Udzielił on wyjątkowego wywiadu o grupie najemników, która była aktywna między innymi w Syrii i we wschodniej Ukrainie. Jak powiedział, Grupa Wagnera istnieje jako specjalna grupa, która "zrobi wszystko" dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Rzeczywistość wyprzedziła prawo w bardzo dużym stopniu"

- Rzeczywistość wyprzedziła prawo w bardzo dużym stopniu no i dzisiaj z tymi hulajnogami jest spory problem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski były rzecznik Komendy Głównej Policji. Dodał też, że skalę problemu widać po liczbie wykroczeń. Zdaniem Jakuba Dymowskiego, instruktora nauki jazdy i eksperta tygodnika "Prawo Drogowe News" - zmiany w prawie są ważne, ale najważniejsza jest edukacja.

"Putin stara się straszyć Amerykę"

Putin stara się straszyć Amerykę - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Michał Kacewicz, dziennikarz "Newsweeka", komentując rozwój przez Rosję nowych rakiet. 8 sierpnia jedna z nich eksplodowała na Morzu Białym koło Archangielska. Jego zdaniem Rosjanie zazwyczaj zakładają, że władze nie mówią im wszystkiego o wypadkach związanych z technologią nuklearną. - W Rosji bardzo często podczas testowania najnowszego typu uzbrojenia, którymi Putin chce przestraszyć Amerykę i NATO, dochodzi do tego typu zdarzeń i to jest naturalne - uznał.

Protesty w Hongkongu. "Nie ma dobrego finału"

- Ludzie mają coraz mniej cierpliwości, bo protesty zmierzają donikąd - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS japonista Rafał Tomański, komentując antyrządowe protesty w Hong Kongu. Podkreślił, że niektórzy mieszkańcy Hongkongu nie mogą się pogodzić z tym, że kontynentalne Chiny powoli to miasto, formalnie oddzielne, wchłaniają. - Hongkong miał być samodzielny, jest coraz mniej, ludziom to przeszkadza - ocenił. - Wszyscy się zastanawiamy, kiedy to chińskie wojsko wejdzie - dodał.

"To, co jest dobre dla Salviniego, niekoniecznie jest dobre dla Włoch"

- Dla Salviniego, dla Ligi, koalicjant, czyli Ruch Pięciu Gwiazd, jest bardzo niewygodny i rzeczywiście ta koalicja nie działa - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych z uczelni Vistula. Rozmówczyni dodała jednak, że to, co jest dobre dla Salviniego, niekoniecznie jest dobre dla Włoch. "We Włoszech opinia publiczna jest bardzo podzielona" - stwierdziła.

"Mechaniczne zabezpieczenie jest najtrudniej sforsować"

- To jest trochę tak, że to właśnie ta technologia, rozwój tej technologii, ułatwił zadanie złodziejom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Krystian Plato z programu "Raport Turbo" TVN Turbo. - Mechaniczne zabezpieczenie jest najtrudniej sforsować - dodał Roman Dębecki z czasopisma "Auto Świat".

Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina

W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

"To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce"

- Francja zapewnia sobie 7 procent PKB z właśnie z turystyki - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. Odniósł się do turystycznych obostrzeń, które są wprowadzane w wielu europejskich miastach. Jednak, jego zdaniem, francuski rząd robi wszystko, żeby podtrzymać turystyczne zainteresowanie krajem. - To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce - ocenił Sergiusz Pinkwart, podróżnik z magazynu "Read&Fly".

Kanony piękna na miarę XXI w. "Każdego roku zabierają się za ten kalendarz najsłynniejsi artyści"

Każdego roku zabierają się za ten kalendarz najsłynniejsi artyści - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny plejada.pl, komentując nowy trend w kultowym kalendarzu Pirelli. - Za każdym razem jest to inny motyw przewodni, i za każdym razem jest to celebracja kobiecości - dodał i zaznaczył, że "powoli odchodzimy od szokowania". - To, co jest niezwykle ważne, to że Pirelli w ostatnich swoich kalendarzach próbuje wyciągnąć z tego, co robił dotąd, bardzo ważne przesłanie, że nie jesteśmy przedmiotami, że jesteśmy czymś znacznie więcej - stwierdziła z Katarzyna Pawlikowska, ekspertka ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet. - Ta ewolucja się odbywa w sposób powolny - dodała, odnosząc się publikowanej nagości. - Wracamy do korzeni - sztuka od zarania dziejów była naga, bo ciało jest piękne - skwitował Cejrowski.

Żałoba po masowych strzelaninach. "Kupić broń jest łatwo, więc to się nie skończy"

Po tej tragedii nic się nie zmieni - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Lewicki z UKSW. - Kupić broń jest łatwo, więc to się nie skończy. Nie ma takiej możliwości - ocenił i dodał "to jest codzienność". - Są stany, gdzie to jest element cywilizacyjny - stwierdził z kolei prof. Marek Wierzbowski z UW. Goście programu zaznaczyli, że w USA nie ma granicy, jeśli chodzi o możliwość kupna broni. - Jak ktoś mówi: "musimy", to znaczy: "nie mam pojęcia jak" - tak prof. Lewicki odniósł się do słów amerykańskich polityków, którzy po każdej masowej strzelaninie mówią o konieczności rozwiązania problemu powszechnego dostępu do broni dzień po 250. strzelaninie w USA.

Bieniek: wypowiedzenie układu INF nakręca nowy wyścig zbrojeń

- Źle się stało, że strony dzisiaj wypowiedziały ten układ, gdyż to nakręca tak jakby kolejny wyścig zbrojeń - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Odniósł się w ten sposób do faktu, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF. - To są Stany Zjednoczone, które zaczynają wiązać problem porozumień o ograniczeniu tego rodzaju rakiet i broni jądrowej z Chinami - ocenił Jan Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO i profesor Uczelni Vistula. Jego zdaniem też - z punktu widzenia polskiego to jest jeszcze odległy temat.

"Woodstock był wyjątkowy", "istniała potrzeba spotykania się ludzi"

Woodstock z 1969 roku był wyjątkowy z bardzo wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że istniała potrzeba wówczas spotykania się ludzi. Nam się to wydaje dzisiaj niemożliwe, ale nie było social mediów, a tymi social mediami były m.in. koncerty i opowiadali sobie, że wojna jest niedobra - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny i historyk muzyki Hirek Wrona, komentując sukces Woodstocku oraz fakt, że 50. edycja amerykańskiego festiwalu nie odbędzie się. - To była oaza wolności - stwierdził i dodał, że "przez cały czas słyszeliśmy hasła: pokój", bo toczyła się wojna w Wietnamie. - W Polsce ludzie nie wiedzieli o tym festiwalu wtedy - dodał.