Tajemnicza choroba zabija psy. "Nie mamy żadnych wskazówek"


Nieznana dotąd choroba przyczyniła się do śmierci co najmniej 25 psów w Norwegii. Śmiertelne przypadki odnotowano na terenie całego kraju, a objawy choroby są bardzo gwałtowne. Weterynarzom wciąż nie udało się ustalić, co jest przyczyną choroby.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Bianca - 7,5-letni seter irlandzki - była wymarzoną towarzyszką na spacerze. Radosną, ciekawską i wytrwałą. Niestety jest jedną z co najmniej 25 psów, które w ostatnich tygodniach w Norwegii umarły z powodu tajemniczej, wciąż niezidentyfikowanej choroby.

- Była tak osłabiona, że nie mogła stać. Musiałem ją zanieść do gabinetu. Od razu ją przebadali. Szybko stwierdzili, że jej serce ledwo bije - powiedział właściciel psa Halvor Sandbu.

Śmiertelne przypadki odnotowano na terenie całego kraju. Tylko w ostatni weekend zachorowało kolejnych 10 psów, z czego cztery nie przeżyły.

Objawy choroby są bardzo gwałtowne - to krwawa biegunka oraz wymioty. Choroba postępuje błyskawicznie. W kilku przypadkach właściciele nie zdążyli nawet dowieźć swoich podopiecznych do weterynarza.

Norweskie ministerstwo rolnictwa współpracuję z ekspertami i bada sprawę tajemniczych zachorowań.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy. Wykorzystujemy wszystkie dostępne metody. Współpracujemy z Norweskim Instytutem Weterynarii i z Agencją Bezpieczeństwa Żywności - powiedziała norweska minister rolnictwa Olaug Bollestad.

Eksperci próbują ustalić przyczynę

Na razie, po przeprowadzeniu kilku sekcji, naukowcom udało się wykluczyć jako przyczyny zachorowań salmonellę oraz trutkę na szczury.

U kilku psów stwierdzono wysoką obecność dwóch, bardzo niebezpiecznych bakterii - z rodziny enterobakterii oraz laseczki zgorzeli gazowej. Nie jest jednak pewne, czy to one wywołały chorobę.

Oprócz bakterii naukowcy podejrzewają też wirusy, pasożyty i grzyby. Zagadkowe jest to, że przecież psy jadły różne karmy, piły wodę z różnych źródeł, były różnej rasy, w różnym wieku i żyły w różnych częściach Norwegii.

- Nie mamy żadnych wskazówek dotyczących żywności. Ta kwestia pozostaje otwarta. Na pewno będziemy to bliżej badać - poinformowała Jorun Jarp z Norweskiego Instytutu Weterynarii.

Eksperci zalecają, żeby na razie psy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Właściciele powinni dopilnować, aby nie miały kontaktu z innymi zwierzętami. W najbliższym czasie nie warto eksperymentować z nową karmą. Należy podawać psu, to co spożywał dotychczas.

Właściciele mają też bezwzględny obowiązek sprzątania odchodów. A gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

- Nie pozwalaj swojemu psu spotykać się z innymi psami. Unikaj parków i miejsc, gdzie są zwierzęta. Trzymaj psa na smyczy i zawsze miej go na oku. Musisz wiedzieć, do kogo podchodzi i co je - radzi weterynarz Sasja Rygg.

Pierwszy niepokojący przypadek odnotowano już w Szwecji. Na razie nie wiadomo, czy choroba ma wpływ na ludzi.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - mówią, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS