"Stawiamy na stałą obecność na Księżycu"

"Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"
"Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Steve Jurczyk, wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA. - Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Znów na Srebrnym Globie

- Po pierwsze chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną Space Launch System i statkiem kosmicznym Orion. Ten pojazd pozwoli przetransportować astronautów z ziemskiej na księżycową orbitę, na której będzie operowała stacja Gateway - powiedział Steve Jurczyk.

Rozmówca Jana Niedziałka wyjaśnił, że stacja Gateway będzie miała zaplecze logistyczne oraz że będzie można na niej mieszkać. Na stacji będzie także niewielki lądownik. - Dwóch członków ze statku zostanie na stacji Gateway, a kolejna dwójka będzie przechodziła do lądownika, który będzie transportował ich na niską orbitę wokółksiężycową, a stamtąd na powierzchnię Srebrnego Globu - dodał. Steve Jurczyk tłumaczył, że miejsce lądowania będzie znajdować się na biegunie południowym Księżyca, bo tam znajduje się woda. - Są tam kratery, do których nie dociera światło. Woda znajdująca się w tych kraterach jest zamarznięta - powiedział. Jurczyk stwierdził też, że pokłady wody na Srebrnym Globie są ogromne i będzie można z nich korzystać, jeżeli tylko nauczymy się pozyskiwać ten zasób z powierzchni Księżyca.

- Będziemy mogli używać tej wody do picia, ale także do produkowania tlenu i wodoru. Ten ostatni będzie mógł być wykorzystany jako źródło paliwa do lądownika księżycowego, który zabierze astronautów z powrotem do stacji Gateway - poinformował.

"Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"
"Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Podobna, ale mniejsza

Wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA stwierdził, że stacja Gateway będzie podobna w funkcjonowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodał jednak, że będzie mniejsza i że będzie budowana w dwóch fazach. - Do 2024 roku, podczas pierwszej fazy, będzie składał się z modułu zasilającego stację i modułu mieszkalnego oraz logistycznego - powiedział i dodał, że będzie to podstawa lądowania na Srebrnym Globie w 2024 roku.

Steve Jurczyk wyjaśnił, że następnie, razem z komercyjnymi partnerami, NASA chce poszerzyć moduły mieszkaniowe, żeby misje księżycowe trwały dłużej. - Pozwoli nam na to między innymi robotyczne ramię, które mają dostarczyć Kanadyjczycy i śluza powietrzna, która umożliwi astronautom wyjście w otwarty kosmos, żeby na przykład naprawić stację - tłumaczył.

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - poinformował Jurczyk. Jest to jedna z rzeczy, która różni obecny program od programu Apollo. - Po 2024 roku, oprócz rozbudowy naszej bazy wokółksiężycowej, będziemy chcieli także rozwinąć infrastrukturę na powierzchni Księżyca - powiedział i wyjaśnił, że między innymi mają to być miejsca do zamieszkania lub pojazdy, dzięki którym astronauci będą mogli podróżować bez skafandrów. - Nie tak, jak w misji Apollo - zaznaczył.

- Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - tłumaczy. Jego zdaniem - gdy będą większe możliwości i rozpocznie się wykorzystywanie księżycowych surowców, zostanie zbudowana niewielka elektrownia.

Astronautom będą pomagać współpracujące z nimi roboty. - Już zaczęliśmy pracę nad tymi systemami. Współpracujemy z zewnętrznymi firmami, żeby stworzyć wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne do przetrwania na Księżycu - skwitował.

"Chcemy poszerzyć moduł mieszkaniowy"
"Chcemy poszerzyć moduł mieszkaniowy"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co z Czerwoną Planetą?

Wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA potwierdził, że kolejnym planem jest misja na Marsa, jednak od razu dodał, że "to będzie trudniejsza misja". - Odległość między Księżycem a Ziemią to około 400 tysięcy kilometrów. Z kolei Mars znajduje się ponad 200 milionów kilometrów od nas - powiedział i wyjaśnił, że żeby wylądować na Czerwonej Planecie, trzeba stawić czoła wielu wyzwaniom.

- Wykorzystamy Księżyc, żeby stworzyć i wypróbować technologie, które pozwolą nam przetransportować, wylądować i żyć na powierzchni Marsa - stwierdził.

Steve Jurczyk tłumaczył, że Księżyc będzie poligonem doświadczalnym dla systemów, których potrzeba, aby odbyć misję na Marsa. - Jeśli chodzi o nasze plany, to na Marsie wylądujemy w późnych latach 30. tego wieku. Nad tym terminem pracujemy - podsumował.

"Księżyc będzie naszym poligonem doświadczalnym"
"Księżyc będzie naszym poligonem doświadczalnym"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz będzie też brać udział w finansowaniu Tarczy Wschód. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS