Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Jakkolwiek frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE"

Serce ciągnie PiS do eurosceptyków, a z drugiej strony wiedzą, że Polacy tego nie chcą - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński z Klubu PSL i Unii Europejskich Demokratów, komentując spotkania partii skrajnej prawicy. - To jest dziwaczne towarzystwo dla PiS - stwierdził z kolei politolog dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego i dodał, że "jakkolwiek te frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE".

NASA zapłaci za leżenie przez 60 dni. "To całkiem poważne ćwiczenie i całkiem poważny test"

To całkiem poważne ćwiczenie i całkiem poważny test, bo tu nie chodzi o leżenie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu, komentując wpływ braku grawitacji na krążenie krwi w organizmie człowieka. Zdaniem eksperta fakt, że NASA zapłaci za eksperyment polegający na leżeniu przez 60 dni pomoże planować przyszłe misje w kosmosie.

Brexitowy chaos uderza w firmy. "Na koniec będziemy mieli jakąś formę unii celnej"

To, co nas uderza i dotyka, to niepewność - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Kostrzewa, komentując brexit. Zdaniem wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu i Przewodniczącego Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu jednym z głównych powodów zamieszania brexitowego były wcześniejsze wybory na Wyspach, które osłabiły rządzącą partię. - Można założyć, że na koniec będziemy mieli jakąś formę unii celnej - stwierdził Kostrzewa, dodając, że Londyn nie straci swojej pozycji jako centrum biznesowe, ponieważ "to są wielowiekowe tradycje handlu, pośrednictwa, myślenia w kategoriach finansowych i bardzo sprawnego systemu prawnego". - Będziemy jeszcze świadkami wielu ciekawych zwrotów akcji i nie jestem też przekonany, czy 30 czerwca rzeczywiście Wielka Brytania znajdzie się poza UE - stwierdził gość programu.

Wzorst cen i paraliż na granicach. Rząd przygotował raport o brexicie bez umowy

Ceny wzrosną o co najmniej 10 procent. Nie będzie można wwozić przeróżnych produktów. W ruchu lotniczym, kolejowym, a nawet drogowym może nastąpić paraliż - to tylko niektóre przewidywania zawarte w brytyjskim raporcie o twardym brexicie. To zbiór zagrożeń z jakimi będzie trzeba się zmierzyć, jeśli 12 kwietnia Wielka Brytania opuści Unię bez żadnej umowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Preferujemy produkty odtłuszczone, ale wysokobiałkowe"

- My Polacy nie umieramy na nowotwory, tylko na choroby sercowe - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Bosacka z TVN Style. Przede wszystkim ostrzegła przed zbyt dużą ilością soli w diecie. - Preferujemy produkty odtłuszczone, ale wysokobiałkowe - powiedział drugi gość programu lekarz kardiolog Piotr Gryglas. Goście programu rozmawiali o wynikach długoletnich badań, które wykazały że zła dieta zabija około 11 milionów osób rocznie na całym świecie.

Ponad 750 jadowitych pająków z Polski trafiło na Filipiny

Tarantule z Polski na lotnisku w Manili. Ponad 750 jadowitych pająków odkryli filipińscy celnicy. Przemycane były w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach. Odkrycie celników szybko trafiło do mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Francuzi oddali hołd bezdomnym zmarłym w 2018 roku

Mieszkańcy Francji symbolicznie uczcili pamięć bezdomnych, którzy zmarli w 2018 roku. Odczytane zostały nazwiska tych, których udało się zidentyfikować, ale wiele spośród 566 osób nie miało przy sobie dokumentów. Najmłodsza ofiara bezdomności miała zaledwie 15 dni. Według danych - dachu nad głową nie posiadają głównie imigranci, byli więźniowie i sieroty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dzielnicy Czerwonych Latarni nie dla zorganizowanych wycieczek

Zakaz wstępu do Dzielnicy Czerwonych Latarni. Władze Amsterdamu uznały, że tłumy turystów uniemożliwiają życie mieszkańcom. Zakaz obowiązuje jednak tylko dla zorganizowanych wycieczek. Pojedynczy turyści na własną rękę będą mogli De Wallen odwiedzać. Właśnie tego najbardziej obawiają się pracujące w dzielnicy kobiety, bo to właśnie przewodnicy pilnowali obowiązujących tam zasad. Chodzi przede wszystkim o zakaz robienia zdjęć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ubiór ani zachowanie nie może być usprawiedliwieniem dla przekroczenia prywatności"

- To jest bardzo smutne, że przez pryzmat ubioru można postrzegać kobiecość i przypisywać kobietom jakieś niecne zamiary kuszenia - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeutka Maria Rotkiel, komentując apel matki o nienoszenie legginsów, który szerokim echem odbił się nie tylko w USA. - Ani ubiór, ani zachowanie nie może być w żaden sposób usprawiedliwieniem dla przekroczenia prywatności - stwierdziła z kolei coach i psychoterapeuta Tatiana Mindewicz-Puacz, dodając, że chłopców należy od najmłodszych lat wychowywać w taki sposób, żeby nie czuli się uprawnieni do jakiejkolwiek przemocy. - Publicznie trzeba zawsze zadbać o tę osobę, która jest w niesymetrycznej relacji - dodała Mindewicz-Puacz, zaznaczając, że "prywatnie możemy rozmawiać o tym inaczej, bo to już jest bardzo indywidualna sprawa".

Zełenski następnym prezydentem? "To wybór, który grozi katastrofą państwową"

Rzeczywistość serialu telewizyjnego stworzyła rzeczywistość polityczną, która jest chyba w dziejach bez precedensu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie, komentując fakt, że komik - według wyników exit poll - pokonał w I turze wyborów prezydenckich ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Zdaniem byłego ambasadora serial Zełenskiego "to był projekt polityczny od samego początku" i do tego "bardzo skuteczny". Zdaniem byłego wiceprzewodniczącego PE Marka Siwca "to jest rewolucja godności", która m.in. w osobie prezydenta Poroszenko - nie wywiązała się z obietnic walki z korupcją i szerzenia demokracji. - Tego ludzie na Ukrainie nie wytrzymali. I naprawdę najmniej ważne w tym wszystkim jest to, jaki jest Zełenski. Najważniejsze jest to, jaki nie był Poroszenko. I to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego można było czegoś tak bezprecedensowego dokonać - dodał Siwiec. - Żołnierze głosowali przeciwko Poroszence, a nie za Zełenskim - stwierdził ambasador Piekło i dodał, że wybór tak niedoświadczonego w polityce człowieka "grozi katastrofą państwową".

"Brexit jest lekcją dla wszystkich ewentualnych naśladowców"

- Społeczeństwo brytyjskie jest podzielone. Na dłuższą metę jest zagrożona jedność Zjednoczonego Królestwa - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS europoseł PO Janusz Lewadnowski, komentując brexit. - Takiej historii w UE nie było jeszcze. Brexit jest lekcją dla wszystkich ewentualnych naśladowców - ocenił.

"Głos opinii publicznej jest głosem Boga. Ale czasem jest też głosem diabła"

Macron napisał, że UE jest w kryzysie i najdobitniejszym tego przykładem jest brexit. Ci którzy nawoływali do referendum nie powiedzieli społeczeństwu, jakie mogą być konsekwencje. Jak powiedzieli coś, to kłamali - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Miller. Zdaniem byłego premiera nastąpiło załamanie prestiżu brytyjskiej polityki. - Trzeba się zgodzić z tezą, że głos opinii publicznej jest głosem Boga, ale czasem jest głosem diabła. I tutaj z tym mamy do czynienia. Diabeł przemówił - stwierdził mówiąc o brytyjskim referendum . Według Millera w procesie brexitu "wszystkie błędy zostały popełnione".

Nauczycielka opublikowała zdjęcie w stroju kąpielowym i straciła pracę

Rosyjska nauczycielka historii opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym i zrobiła się awantura. Pod presją zwolniła się z pracy. Pod swoim adresem usłyszała obelgi, że prowadzi rozpustne życie. Sama tłumaczy: od lat jestem morsem, pływam w przeręblach. Stąd zdjęcie w kostiumie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Myślę, że ta umowa, która jest wynegocjowana, jest złą umową"

- To referendum dokładnie na pół podzieliło Brytyjczyków, podzieliło parlament - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej", mówiąc o referendum brexitowym. - Myślę, że ta umowa, która jest wynegocjowana, jest złą umową. Tam jest okres przejściowy, który ma doprowadzić do powstania tej głównej umowy - zauważył drugi gość programu, radca prawny Przemysław Kamil Rosiak. Innymi słowy, nawet gdyby umowa brexitowa Theresy May została przyjęta przez brytyjski parlament, to i tak w niedalekiej przyszłości konieczne byłoby kolejne, stałe porozumienie co do relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Co czwarty Francuz pije za dużo. Służba zdrowia rusza z kampanią

Francja ma problem z alkoholem. Co czwarty obywatel republiki nadużywa wina, koniaku czy piwa. Służba zdrowia rozpoczyna we Francji kampanię. Będą reklamy, alkomaty i ostrzeżenie - 41 tysięcy Francuzów rocznie umiera przez nadużywanie alkoholu. Kraj wina zamierza wyjaśnić Francuzom, że np. nie wolno pić w ciąży. Dla Francuzek to wcale nie jest oczywiste! Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Walka jest o jak najbliższe porozumienie z Unią Europejską"

- Jutro pod koniec sesji będziemy wiedzieli, czy jest jakaś opcja, która popiera większość parlamentarzystów - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując głosowania orientacyjne ws. brexitu w Izbie Gmin. - Do końca tygodnia powinniśmy mieć jakąś perspektywę, co się może zdarzyć - stwierdził. Jak powiedział, "jest przekonanie, że Wielka Brytania wyjdzie". - Walka jest o to, żeby było jak najlepsze, jak najściślejsze, jak najbliższe porozumienie z Unią Europejską - powiedział.

Z widłami rzucił się na tygrysicę w obronie krów. Przeżył cudem

Z widłami rzucił się na tygrysicę, bo chciał obronić swoje krowy. To całkowicie prawdziwa historia, która wydarzyła się rosyjskiej wiosce Zołotoj. Właściciel bydła stoczył z drapieżnym kotem długa walkę. Najpierw za pomocą wideł, potem broni myśliwskiej. Zwierzę zginęło. Dla jednych Witalij stał się bohaterem, ale inne zdanie mają ekolodzy, bo tygrysy w Rosji są pod ochroną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Raport Muellera w ocenie ekspertów. "Sprawa jest zamknięta"

- Z pewnością to jest ogromna ulga dla Trumpa i być może paliwo na drugą kadencję - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", komentując raport Muellera. Specjalny prokurator nie znalazł dowodów, które pozwoliłby oskarżyć Donalda Trumpa. - Sprawa jest zamknięta. Oczywiście, demokraci będą udawali, że cały raport (twierdzi coś innego - przyp. red.), będą prowadzili jakieś dochodzenia w Kongresie, będą próbowali coś z tym zrobić - ocenił drugi gość programu, amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Brexit odwleczony, ale tylko do 12 kwietnia. UE postawiła May trudny warunek

Rada Europejska zdecydowała o opóźnieniu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 12 kwietnia, z opcją dalszego przedłużenia do 22 maja. Brexit zostanie jednak przedłużony do 22 maja tylko w razie przyjęcia przez Izbę Gmin umowy brexitowej - i to najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Przetrwanie naszej rodziny było cudem". Z Zagłady ocalała dzięki Grupie Berneńskiej

Niezwykły pokaz filmu "Paszporty Paragwaju". Film przedstawia historię grupy berneńskiej, polskich dyplomatów, którzy wykorzystywali prawdziwe paszporty państw latynoamerykańskich - głównie Paragwaju - żeby ratować Żydów polskich, słowackich, niemieckich i pozbawionych obywatelstwa. Film wyprodukował IPN, a pierwszy publiczny pokaz poza Polską odbył się w rezydencji ambasadora Piotra Wilczka w Waszyngtonie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Asteroida Apophis mogłaby zniszczyć naszą cywilizację. Krąży niepokojąco blisko

Apophis to asteroida zaliczana do asteroid bliskich Ziemi. W 2004 budziła pewne obawy, bo początkowo wyliczono, że istnieje 2,7-procentowe niebezpieczeństwo, że w 2029 roku ta dość spora asteroida uderzy w Ziemię. Taki impakt miałby siłę około 750 megaton TNT, podczas gdy bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała siłę 15 kiloton TNT. Czy najnowsze obliczenia pozwolą nam spać spokojnie? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ziołkowski: niebezpieczeństwo, że asteroida uderzy w Ziemię, są niesłychanie małe

- Są takie służby, które stale monitorują przestrzeń okołoziemską, żeby znaleźć takie właśnie obiekty, które ewentualnie, potencjalnie, mogłyby zagrozić Ziemi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dodał też, że "prawdopodobieństwo, takiego uderzenia w Ziemię czegoś, jest niesłychanie małe". Zadaniem Jakuba Bochińskiego, astronoma z Centrum Nauki Kopernik - w przypadku tych małych asteroid, nie znamy większości ich pozycji, więc czasami mogą nas zaskakiwać.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej bez Putina. Kreml oburzony

Obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej bez Władimira Putina. Prezydent Andrzej Duda skierował zaproszenia do przywódców krajów Unii Europejskiej, NATO, Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ. Brak zaproszenia dla przywódcy Rosji zdumiał i rozgniewał Kreml. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wielka Brytania sama się kompromituje"

- Wydarzenia ostatnich dni są jednocześnie fascynujące i smutne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując brexit. - Wielka Brytania sama się kompromituje - ocenił. - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami początku końca Zjednoczonego Królestwa - stwierdził były szef polskiej dyplomacji. Wytłumaczył, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE stawia pod znakiem zapytania przyszłość w królestwie Irlandii Północnej i Szkocji.

"Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz"

- Papież Franciszek jest zwiastunem dużej nadziei - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog dr Piotr Kosiak. Ocenił, że decyzja papieża Franciszka, by nie przyjmować rezygnacji metropolity Lyonu w związku z aferą pedofilską, jest jednak zrozumiała, bo wyrok francuskiego sądu jest nieprawomocny. - Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz - mówił. - Nie próbuje tuszować w żaden sposób pedofili, to było widać na ostatnim szczycie - dodał. Drugi gość programu, pisarz Artur Nowak, zgodził się, że zrozumiałe jest oczekiwanie przez papieża Franciszka na prawomocny wyrok. Zaznaczył jednak, że jest rozczarowany. - Należałoby się spodziewać, że papież będzie bardziej zdecydowany - stwierdził Nowak.