Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo

Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowoFakty o Świecie TVN24 BiS

- Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit, i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu. - Nawet jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Wciąż zostało trochę czasu do 31 października. Jest wielu polityków z różnych partii, którzy próbują namówić premiera Borisa Johnsona, żeby ten uniknął opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos w sprawie tego, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że chociaż nie jest w tej kwestii optymistą, to cały czas będzie kontynuowany nacisk na brytyjski rząd, by zatrzymać brexit. - Nawet, jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

Wciąż zostało trochę czasu do 31 października
Wciąż zostało trochę czasu do 31 październikaFakty o Świecie TVN24 BiS

Brexit a kwestia polska

- Mam ogromny szacunek dla moich przyjaciół w Warszawie, Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku, ale Londyn jest najwspanialszym miastem na świecie - powiedział Sadiq Khan. Jego zdaniem jest to związane z ludźmi, którzy odwiedzają stolicę Wielkiej Brytanii. - Mamy teraz w Londynie z grubsza 200 tysięcy londyńczyków polskiego pochodzenia, którzy maja ogromny wkład w rozwój naszego miasta. Pracują w sektorze opieki zdrowotnej, socjalnej, sektorze budowlanym, najnowszych technologii, finansów - stwierdził. Burmistrz Londynu zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że niektóry mieszkający na Wyspach Polacy martwią się rozwodem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, bo oznacza to dla nich niepewność związaną ze statusem i jednoczeniem rodzin. - Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu, więc mój przekaz do nich wszystkich jest następujący: Londyn jest otwarty, zawsze był otwarty na utalentowanych ludzi i nowe pomysły - zapewnił Sadiq Khan.

- Dla tych, którzy obecnie mieszkają w Londynie, oferujemy pomoc dotycząca tego, jak zabezpieczyć swój status. Powinni oni odwiedzić stronę internetowa ratusza i tam znajdą szczegóły - powiedział.

Zdaniem Sadiqa Khana Londyn od lat jest globalnym, gościnnym miastem i od ponad tysięcy lat się to nie zmienia.

Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu
Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu

"Politycy na całym świecie używają języka nienawiści"

- Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to zobaczymy dwie grupy polityków. Jedna z nich gra na ludzkim strachu. Drudzy próbują pomóc ludziom rozwiązać ich obawy - zauważył burmistrz Londynu.

Jego zdaniem obawy dotyczą głównie przestępczości, bezrobocia, opieki zdrowotnej i edukacji. Jednak mimo to cały czas niektórzy politycy winą obarczają imigrantów. - To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach - ocenił Khan.

Jego zdaniem politycy powinni rozwiązywać obawy swoich obywateli. Burmistrz Londynu ocenił, że brak w Wielkiej Brytanii odpowiedniej opieki zdrowotnej wynika z tego, że ten sektor jest niedofinansowany. Podobnie jest z przestępczością, która wzrasta z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy.

- Młodzi ludzie martwią się wysokimi cenami mieszkań, a my nie budujemy wystarczającej liczby niedrogich mieszkań. Więc ja jestem w drugiej grupie polityków i boję się tego, że politycy na całym świecie używają języka nienawiści, żeby dzielić ludzi. Szukają w pewnych grupach kozłów ofiarnych i oni w ten sposób chcą zdobyć dla siebie poparcie - powiedział Sadiq Khan, dodając, że widoczne to jest w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, i "niestety także w Polsce".

"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"
"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Historia pisana na nowo

Burmistrz Londynu Sadiq Khan, który przyleciał do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uważa, że niektórzy próbują pisać historię na nowo.

- Musimy pamiętać, że lekcja z II wojny światowej polega na tym, że tylko zjednoczeni mogliśmy pokonać nazizm i faszyzm. Pamiętajmy też, że po II wojnie światowej zaczęła się tworzyć Unia Europejskiej i rozpoczął się okres pokoju, który trwa od dekad. To jest lekcja o której powinniśmy pamiętać, a nie protekcjonizm, izolacja i nienawiść - apelował burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii.

- Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę. Mam tu na myśli łączenie ludzi, dawanie im nadziei i w końcu moglibyśmy lepiej współpracować z ludźmi na całym świecie. W polityce dużą rolę grają emocje. Niektórzy ludzie mówią, że jeśli opuścimy Unię Europejską lub pozbędziemy się imigrantów, to czeka nas świetlana przyszłość, a to nie jest prawda - powiedział Sadiq Khan.

Jego zdaniem należy walczyć z takim myśleniem i pamiętać, że ludzi na świecie dużo więcej łączy niż dzieli.

Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę
Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS