Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo

Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowoFakty o Świecie TVN24 BiS

- Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit, i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu. - Nawet jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Wciąż zostało trochę czasu do 31 października. Jest wielu polityków z różnych partii, którzy próbują namówić premiera Borisa Johnsona, żeby ten uniknął opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos w sprawie tego, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że chociaż nie jest w tej kwestii optymistą, to cały czas będzie kontynuowany nacisk na brytyjski rząd, by zatrzymać brexit. - Nawet, jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

Wciąż zostało trochę czasu do 31 października
Wciąż zostało trochę czasu do 31 październikaFakty o Świecie TVN24 BiS

Brexit a kwestia polska

- Mam ogromny szacunek dla moich przyjaciół w Warszawie, Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku, ale Londyn jest najwspanialszym miastem na świecie - powiedział Sadiq Khan. Jego zdaniem jest to związane z ludźmi, którzy odwiedzają stolicę Wielkiej Brytanii. - Mamy teraz w Londynie z grubsza 200 tysięcy londyńczyków polskiego pochodzenia, którzy maja ogromny wkład w rozwój naszego miasta. Pracują w sektorze opieki zdrowotnej, socjalnej, sektorze budowlanym, najnowszych technologii, finansów - stwierdził. Burmistrz Londynu zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że niektóry mieszkający na Wyspach Polacy martwią się rozwodem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, bo oznacza to dla nich niepewność związaną ze statusem i jednoczeniem rodzin. - Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu, więc mój przekaz do nich wszystkich jest następujący: Londyn jest otwarty, zawsze był otwarty na utalentowanych ludzi i nowe pomysły - zapewnił Sadiq Khan.

- Dla tych, którzy obecnie mieszkają w Londynie, oferujemy pomoc dotycząca tego, jak zabezpieczyć swój status. Powinni oni odwiedzić stronę internetowa ratusza i tam znajdą szczegóły - powiedział.

Zdaniem Sadiqa Khana Londyn od lat jest globalnym, gościnnym miastem i od ponad tysięcy lat się to nie zmienia.

Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu
Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu

"Politycy na całym świecie używają języka nienawiści"

- Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to zobaczymy dwie grupy polityków. Jedna z nich gra na ludzkim strachu. Drudzy próbują pomóc ludziom rozwiązać ich obawy - zauważył burmistrz Londynu.

Jego zdaniem obawy dotyczą głównie przestępczości, bezrobocia, opieki zdrowotnej i edukacji. Jednak mimo to cały czas niektórzy politycy winą obarczają imigrantów. - To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach - ocenił Khan.

Jego zdaniem politycy powinni rozwiązywać obawy swoich obywateli. Burmistrz Londynu ocenił, że brak w Wielkiej Brytanii odpowiedniej opieki zdrowotnej wynika z tego, że ten sektor jest niedofinansowany. Podobnie jest z przestępczością, która wzrasta z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy.

- Młodzi ludzie martwią się wysokimi cenami mieszkań, a my nie budujemy wystarczającej liczby niedrogich mieszkań. Więc ja jestem w drugiej grupie polityków i boję się tego, że politycy na całym świecie używają języka nienawiści, żeby dzielić ludzi. Szukają w pewnych grupach kozłów ofiarnych i oni w ten sposób chcą zdobyć dla siebie poparcie - powiedział Sadiq Khan, dodając, że widoczne to jest w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, i "niestety także w Polsce".

"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"
"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Historia pisana na nowo

Burmistrz Londynu Sadiq Khan, który przyleciał do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uważa, że niektórzy próbują pisać historię na nowo.

- Musimy pamiętać, że lekcja z II wojny światowej polega na tym, że tylko zjednoczeni mogliśmy pokonać nazizm i faszyzm. Pamiętajmy też, że po II wojnie światowej zaczęła się tworzyć Unia Europejskiej i rozpoczął się okres pokoju, który trwa od dekad. To jest lekcja o której powinniśmy pamiętać, a nie protekcjonizm, izolacja i nienawiść - apelował burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii.

- Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę. Mam tu na myśli łączenie ludzi, dawanie im nadziei i w końcu moglibyśmy lepiej współpracować z ludźmi na całym świecie. W polityce dużą rolę grają emocje. Niektórzy ludzie mówią, że jeśli opuścimy Unię Europejską lub pozbędziemy się imigrantów, to czeka nas świetlana przyszłość, a to nie jest prawda - powiedział Sadiq Khan.

Jego zdaniem należy walczyć z takim myśleniem i pamiętać, że ludzi na świecie dużo więcej łączy niż dzieli.

Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę
Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS