Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo

Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowo
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Burmistrz Londynu w "Faktach o Świecie": widać, że niektórzy próbują pisać historię na nowoFakty o Świecie TVN24 BiS

- Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit, i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu. - Nawet jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Wciąż zostało trochę czasu do 31 października. Jest wielu polityków z różnych partii, którzy próbują namówić premiera Borisa Johnsona, żeby ten uniknął opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Moim zdaniem Brytyjczycy powinni mieć decydujący głos w sprawie tego, czy akceptują warunki, na jakich nastąpi brexit i czy w ogóle powinniśmy to zrobić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że chociaż nie jest w tej kwestii optymistą, to cały czas będzie kontynuowany nacisk na brytyjski rząd, by zatrzymać brexit. - Nawet, jeśli opuścimy Unię Europejską, to Londyn pozostanie potężną, globalną metropolią z unikalnym ekosystemem - dodał.

Wciąż zostało trochę czasu do 31 października
Wciąż zostało trochę czasu do 31 październikaFakty o Świecie TVN24 BiS

Brexit a kwestia polska

- Mam ogromny szacunek dla moich przyjaciół w Warszawie, Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku, ale Londyn jest najwspanialszym miastem na świecie - powiedział Sadiq Khan. Jego zdaniem jest to związane z ludźmi, którzy odwiedzają stolicę Wielkiej Brytanii. - Mamy teraz w Londynie z grubsza 200 tysięcy londyńczyków polskiego pochodzenia, którzy maja ogromny wkład w rozwój naszego miasta. Pracują w sektorze opieki zdrowotnej, socjalnej, sektorze budowlanym, najnowszych technologii, finansów - stwierdził. Burmistrz Londynu zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że niektóry mieszkający na Wyspach Polacy martwią się rozwodem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, bo oznacza to dla nich niepewność związaną ze statusem i jednoczeniem rodzin. - Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu, więc mój przekaz do nich wszystkich jest następujący: Londyn jest otwarty, zawsze był otwarty na utalentowanych ludzi i nowe pomysły - zapewnił Sadiq Khan.

- Dla tych, którzy obecnie mieszkają w Londynie, oferujemy pomoc dotycząca tego, jak zabezpieczyć swój status. Powinni oni odwiedzić stronę internetowa ratusza i tam znajdą szczegóły - powiedział.

Zdaniem Sadiqa Khana Londyn od lat jest globalnym, gościnnym miastem i od ponad tysięcy lat się to nie zmienia.

Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu
Ja martwię się też tym, że utalentowani ludzie z Polski nie zechcą przybywać do Londynu

"Politycy na całym świecie używają języka nienawiści"

- Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to zobaczymy dwie grupy polityków. Jedna z nich gra na ludzkim strachu. Drudzy próbują pomóc ludziom rozwiązać ich obawy - zauważył burmistrz Londynu.

Jego zdaniem obawy dotyczą głównie przestępczości, bezrobocia, opieki zdrowotnej i edukacji. Jednak mimo to cały czas niektórzy politycy winą obarczają imigrantów. - To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach - ocenił Khan.

Jego zdaniem politycy powinni rozwiązywać obawy swoich obywateli. Burmistrz Londynu ocenił, że brak w Wielkiej Brytanii odpowiedniej opieki zdrowotnej wynika z tego, że ten sektor jest niedofinansowany. Podobnie jest z przestępczością, która wzrasta z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy.

- Młodzi ludzie martwią się wysokimi cenami mieszkań, a my nie budujemy wystarczającej liczby niedrogich mieszkań. Więc ja jestem w drugiej grupie polityków i boję się tego, że politycy na całym świecie używają języka nienawiści, żeby dzielić ludzi. Szukają w pewnych grupach kozłów ofiarnych i oni w ten sposób chcą zdobyć dla siebie poparcie - powiedział Sadiq Khan, dodając, że widoczne to jest w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, i "niestety także w Polsce".

"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"
"To wina Meksykanów, Unii Europejskiej, Żydów i tak dalej. Oni grają na ludzkich emocjach"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Historia pisana na nowo

Burmistrz Londynu Sadiq Khan, który przyleciał do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uważa, że niektórzy próbują pisać historię na nowo.

- Musimy pamiętać, że lekcja z II wojny światowej polega na tym, że tylko zjednoczeni mogliśmy pokonać nazizm i faszyzm. Pamiętajmy też, że po II wojnie światowej zaczęła się tworzyć Unia Europejskiej i rozpoczął się okres pokoju, który trwa od dekad. To jest lekcja o której powinniśmy pamiętać, a nie protekcjonizm, izolacja i nienawiść - apelował burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii.

- Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę. Mam tu na myśli łączenie ludzi, dawanie im nadziei i w końcu moglibyśmy lepiej współpracować z ludźmi na całym świecie. W polityce dużą rolę grają emocje. Niektórzy ludzie mówią, że jeśli opuścimy Unię Europejską lub pozbędziemy się imigrantów, to czeka nas świetlana przyszłość, a to nie jest prawda - powiedział Sadiq Khan.

Jego zdaniem należy walczyć z takim myśleniem i pamiętać, że ludzi na świecie dużo więcej łączy niż dzieli.

Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę
Uważam, że moglibyśmy wykonywać lepszą robotę

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS