"Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać?"


Świat zbyt łatwo zapomina, że w Syrii wciąż trwa wojna i popełniane są tam zbrodnie wojenne. Celami nalotów samolotów rządowych są nierzadko szpitale. W tych, które jeszcze funkcjonują, trwa dramatyczna walka o zdrowie i życie pacjentów.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Tess ma zaledwie dwadzieścia dni, a musi znosić niewyobrażalny ból. Jest skrajnie niedożywiona i desperacko pragnie jedzenia. Jej żołądek jest jednak tak mały, że z trudem przyjmuje nawet najmniejsze porcje.

Matka dziewczynki uciekła przed wojną. Urodziła córkę w warunkach zagrażających ich życiu. Jeden z nielicznych szpitali w wyniszczonej wojną prowincji Idlib to dla takich niemowląt jak Tess jedyna szansa na przeżycie.

Codzienne pod opiekę lekarzy trafiają tam dzieci skrajnie niedożywione i wcześniaki oraz ich doświadczone wojną matki. - Cierpimy tu niemal codziennie. Martwimy się o życie naszych dzieci - mówi jedna z matek.

Większość szpitali prowincji Idlib została zniszczona lub zamknięta. Nieliczne, które zostały, są przepełnione. Brakuje w nich leków i sprzętu. Lekarze pracują ponad siły, by pomóc wszystkim małym pacjentom.

"Nie chcą o nas słyszeć. Chcą nas zabić po cichu"

Jednym z lekarzy pracujących w Idlib jest Ikram Habboush - matka dwójki dzieci. Jest w trzeciej ciąży i, jak sama mówi, jest wściekła. Głównie na światowych przywódców i ich bezradność wobec dramatu Syryjczyków. - Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać? Jak możecie normalnie jeść i pić? Czy nie widzicie, jak miliony ludzi cierpią? Przecież możecie to powstrzymać! - mówi z płaczem.

Bombardowania w Idlibie nie ustają. Gdy reporterka Sky News Alex Crawford próbowała porozmawiać z ratownikiem, miejscowi usłyszeli znajomy dźwięk samolotu. Musieli wyjrzeć na zewnątrz, by go zobaczyć.

- Samolot poleciał, ale widać, z jaką trwogą łączy się każdy przelot drona czy odrzutowca. Ci ludzie myślą, że będą następni - stwierdziła Alex Crawford.

- To bardzo intensywne, barbarzyńskie naloty. Nie możemy tu zostać. Oni nie odróżniają cywilów od wojskowych - tak bombardowania opisuje jeden z mieszkańców prowincji Idlib.

Celem nalotów są także szpitale. I to pomimo faktu, że obie strony konfliktu znają ich dokładne położenie. - Chcą naszej śmierci. Nie chcą o nas słyszeć. Chcą nas zabić po cichu - twierdzi jeden z ratowników.

Od początku roku w północno-zachodniej Syrii zginęło blisko 300 cywilów. Od grudnia niespełna milion osób musiało opuścić swoje domy.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS