"Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać?"


Świat zbyt łatwo zapomina, że w Syrii wciąż trwa wojna i popełniane są tam zbrodnie wojenne. Celami nalotów samolotów rządowych są nierzadko szpitale. W tych, które jeszcze funkcjonują, trwa dramatyczna walka o zdrowie i życie pacjentów.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Tess ma zaledwie dwadzieścia dni, a musi znosić niewyobrażalny ból. Jest skrajnie niedożywiona i desperacko pragnie jedzenia. Jej żołądek jest jednak tak mały, że z trudem przyjmuje nawet najmniejsze porcje.

Matka dziewczynki uciekła przed wojną. Urodziła córkę w warunkach zagrażających ich życiu. Jeden z nielicznych szpitali w wyniszczonej wojną prowincji Idlib to dla takich niemowląt jak Tess jedyna szansa na przeżycie.

Codzienne pod opiekę lekarzy trafiają tam dzieci skrajnie niedożywione i wcześniaki oraz ich doświadczone wojną matki. - Cierpimy tu niemal codziennie. Martwimy się o życie naszych dzieci - mówi jedna z matek.

Większość szpitali prowincji Idlib została zniszczona lub zamknięta. Nieliczne, które zostały, są przepełnione. Brakuje w nich leków i sprzętu. Lekarze pracują ponad siły, by pomóc wszystkim małym pacjentom.

"Nie chcą o nas słyszeć. Chcą nas zabić po cichu"

Jednym z lekarzy pracujących w Idlib jest Ikram Habboush - matka dwójki dzieci. Jest w trzeciej ciąży i, jak sama mówi, jest wściekła. Głównie na światowych przywódców i ich bezradność wobec dramatu Syryjczyków. - Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać? Jak możecie normalnie jeść i pić? Czy nie widzicie, jak miliony ludzi cierpią? Przecież możecie to powstrzymać! - mówi z płaczem.

Bombardowania w Idlibie nie ustają. Gdy reporterka Sky News Alex Crawford próbowała porozmawiać z ratownikiem, miejscowi usłyszeli znajomy dźwięk samolotu. Musieli wyjrzeć na zewnątrz, by go zobaczyć.

- Samolot poleciał, ale widać, z jaką trwogą łączy się każdy przelot drona czy odrzutowca. Ci ludzie myślą, że będą następni - stwierdziła Alex Crawford.

- To bardzo intensywne, barbarzyńskie naloty. Nie możemy tu zostać. Oni nie odróżniają cywilów od wojskowych - tak bombardowania opisuje jeden z mieszkańców prowincji Idlib.

Celem nalotów są także szpitale. I to pomimo faktu, że obie strony konfliktu znają ich dokładne położenie. - Chcą naszej śmierci. Nie chcą o nas słyszeć. Chcą nas zabić po cichu - twierdzi jeden z ratowników.

Od początku roku w północno-zachodniej Syrii zginęło blisko 300 cywilów. Od grudnia niespełna milion osób musiało opuścić swoje domy.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN