Opracowali system rozpoznawania twarzy w maseczkach. Skuteczność ma wynosić 95 procent


Innowacje technologiczne w odpowiedzi na koronawirusa SARS-CoV-2. Jedna z chińskich firm udoskonaliła system rozpoznawania twarzy. Kamery z dużą dokładnością mogą rozpoznawać osoby, które mają twarze zasłonięte maską. System budzi jednak duże wątpliwości organizacji broniących praw człowieka.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Chinach system rozpoznawania twarzy to element codzienności, ale ten wprowadzony w kilku miejscach w Pekinie kompletnie zmienia zasady gry. Nowo opracowany system jest odpowiedzią na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 i pozwala na rozpoznawanie twarzy osób, które noszą maski.

- W obecnym klimacie w Chinach noszenie maski w pracy, w środkach transportu, czy miejscach publicznych jest po prostu konieczne. Żeby skorzystać z systemu rozpoznawania twarzy trzeba ją ściągnąć, a to zwiększa ryzyko infekcji - tłumaczy Huang Lei z Hanwang Technology.

Nad wykorzystaną technologią twórcy systemu pracowali od ponad dziesięciu lat. Prace przyspieszyły w styczniu, gdy wybuchła epidemia nowego koronawirusa.

I tak po miesiącu pracy dwudziestoosobowego zespołu system mógł wejść na rynek. Zamówiły go już służby w Pekinie, w tym policja. Zapowiadana skuteczność robi wrażenie.

- Gdy ludzie nie noszą masek program może rozpoznać 99,5 procent ludzi. Z maskami skuteczność spada do 95 procent, ale to dalej większość - potwierdza Huang Lei z Hanwang Technology.

Wykrywa podejrzanego o chorobę

System jest dostępny w dwóch wersjach: podstawowej i rozbudowanej. Podstawowa składa się z jednej kamery i może być stosowana na przykład w biurach.

Z kolei wersja rozbudowana składa się z wielu kamer. Każda z nich może obserwować 30 osób jednocześnie i może rozpoznać ich twarze w ciągu sekundy. To rozwiązanie skierowane głownie do operatorów dworców, lotnisk czy portów.

Jak podkreśla Huang Lei, system rozpoznawania twarzy może okazać się przydatnym narzędziem w walce z epidemią SARS-CoV-2.

- Jeśli połączymy go z czujnikiem temperatury i ten wykaże u rozpoznawanej osoby temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza, to system sam może podjąć kolejny krok. Na przykład wszcząć alarm - wyjaśnia Lei.

Walka z epidemią nowego koronawirusa to jednak nie jedyne możliwe zastosowanie systemu. Organizacje broniące praw człowieka mają obawy, że nowy system rozpoznawania twarzy może być wykorzystywany w celu jeszcze większej inwigilacji obywateli.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS