"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"
"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Do tej pory w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że pierwsze przypadki prędzej czy później pojawią się. Z ministrem zgadza się szef Bura Bezpieczeństwa Narodowego.

- W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red) przygotować. - przekonywał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Soloch. - Próbujemy zapobiec czy ograniczyć to, co w dużym prawdopodobieństwie nie ominie Polski - dodał.

Szef BBN ocenił, że działania rządu - zarówno w sferze medialnej jak i praktycznej - są bardzo dobre. - Zgodnie działają zarówno instytucje państwowe, w pewnym wymiarze z inspiracji prezydenta, jak również wszystkie siły polityczne w kraju. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji paniki - podkreślił szef BBN. - Propozycja prezydenta i zgoda marszałek Sejmu, żeby odbyć sejmową debatę na ten temat, ma służyć temu, żeby opinia publiczna mogła zapoznać się z głosami i pytaniami w stosunku do rządu - powiedział.

- Niektórzy zarzucają Chinom, że w tej pierwszej fazie wiele rzeczy było niejawnych, blokowanych, co później zwielokrotniło efekt psychologiczny - dodał. - Chodzi o to, żeby zapobiec sytuacji panikarskiej - podkreślił Soloch.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

"Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję"

Doradca prezydenta mówił także o ostatnich wydarzeniach w Syrii. W wyniku nalotów przeprowadzonych przez siły rządowe w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. Ankara w piątek zaapelowała, aby światowe mocarstwa ustanowiły strefę zakazu lotów w Syrii w celu ochrony setek tysięcy cywilów, którzy uciekają przed walkami. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o tym, ze Turcja nie będzie już powstrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy chcą dostać się do Europy.

- Turcy zwrócili się do NATO z prośbą o konsultacje w trybie artykułu 4. traktatu o Sojuszu. Odpowiedź państw NATO, w tym Polski, jest pozytywna - powiedział szef BBN. Jak wyjaśnił, oznacza to, że członkowie Sojuszu "solidaryzują się" z Turcją i "chcą rozwiązania tej kwestii". Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent Erdogan ma się w sprawie ataku Idlib spotkać na początku marca z Władimirem Putinem.

- Rosja nie jest czynnikiem stabilizacyjnym, nie ma pieniędzy, by inwestować w odbudowę Syrii. Nie podejmują działań - zauważył Soloch odnosząc się do sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.

Szef BBN odniósł, się także do działań prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chce przestać powstrzymywać na swoim terytorium syryjskich uchodźców.

- Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję na Europę w celu większego zaangażowania się w optyce interesów tureckich - powiedział. - Pamiętajmy o tym, że rzeczywiście na terenie Turcji znajdują się już ponad dwa miliony uchodźców - dodał Soloch.

Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na Europie
Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na EuropieFakty o Świecie TVN24 BiS

"Ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej"

Trzecim tematem, o którym mówił Soloch, były ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk amerykańskich przez Atlantyk do Europy.

- Jest to w sposób oczywisty demonstracja polityczna - ocenił szef BBN - Amerykanie pokazują: nie porzucamy Europy, pokazujemy gotowość do obrony Europy - dodał.

Jednocześnie Soloch zwrócił uwagę, że równolegle do amerykańskich ćwiczeń będą odbywały się ćwiczenia ANAKONDA, podczas których Polacy będą współpracować ze Szwedami i Estończykami.

- Dla Polski to potężny wysiłek logistyczny, bo to nie tylko wojsko będzie zaangażowane. Także wszystkie struktury podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, samorządy lokalne - dodał.

Zdaniem Pawła Solocha "to jest ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej". Szef BBN podkreślił, że takich ćwiczeń w historii Polski jeszcze nie było, dlatego mają one ogromne znaczenie dla budowy systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem Solochem
Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem SolochemFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: jk/dln / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS