Bohaterem tej historii jest 9-latek z Australii o imieniu Quaden. Jego mama opublikowała w internecie nagranie, na którym widać rozpacz chłopca, który jest gnębiony przez rówieśników. Quaden cierpi na karłowatość. Jego mama apeluje do rodziców, by nauczyli swoje dzieci, czym kończy się takie nękanie. Nagranie mamy spotkało się z ogromnym odzewem.
Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.
Quaden ma dziewięć lat. Mieszka w Brisbane. Jest radosnym, ciekawym świata chłopcem, który lubi samochody i markowe ubrania. Cierpi jednak na nieuleczalną chorobę genetyczną - achondroplazję, powszechnie znaną pod nazwą karłowatość. To z tego powodu koledzy ze szkoły się nad nim znęcają.
Quaden najczęściej do domu wraca roztrzęsiony i zapłakany.
- Tak wyglądają efekty szykanowania. Chcę, żeby ludzie zrozumieli, jak bardzo nas to rani, jak niszczy naszą rodzinę. Chcę, żeby ludzie edukowali swoje dzieci! - to słowa matki Quadena, które słychać zza kadru na nagraniu opublikowanym w internecie. Widać na nim, jak jej syn płacze, bo jest nękany przez rówieśników z powodu wyglądu.
- Ten dziewięciolatek chce jak inni chodzić do szkoły, uczyć się i bawić. Ale dosłownie każdego dnia dzieje się coś takiego. Kolejny incydent. Kolejne szykany. Kolejne wyzwiska - tłumaczy Yarraka Bayles, mama Quadena. - To część naszego życia, o której nie chcieliśmy mówić. Chcieliśmy to zachować dla siebie, ale nie mamy już siły. Próbowaliśmy myśleć pozytywnie, ale nie dajemy już rady - wyznaje.
- Ciągle za mało mówimy o tym, że język to jest przemoc, która ma absolutnie fizyczne konsekwencje. To nie są tylko słowa, bo bardzo często dorośli pocieszają, umniejszając problem. "A co się przejmujesz, oni tak tylko mówią". To nie jest tak, że oni tak tylko mówią. Oni tymi słowami wykluczają. Mówią: "jesteś gorszy, nie masz prawa tu przynależeć" - podkreśla Małgorzata Majewska, socjolog, ekspertka komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Wsparcie z całego świata
Nagranie zamieszczone przez mamę Quaden w internecie w ciągu kilku dni obejrzało kilkanaście milionów osób. Internauci nie pozostali obojętni. Na taką rozpacz i łzy zareagowali wyrazami sympatii i wsparcia.
"Hej, Quaden, mam na imię Terry, chcę być twoim kolegą". "Nie słuchaj tego, co gadają chłopaki. Bądź sobą. Walcz o siebie. Zrób, co możesz, by inni nie stali ci na drodze" - to tylko niektóre z wiadomości wideo wysłanych Quadenowi.
Hugh Jackman, jeden z najbardziej znanych aktorów w Australii, przypomniał w swoim specjalnym nagraniu, jak ważne jest to, by być uprzejmym. Życie jest i tak wystarczająco trudne, a nękanie innych jest nie w porządku. - Quaden, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje. Bez względu na wszystko, masz we mnie przyjaciela - Jackman w nagraniu dla Quadena.
Dotychczas Quaden nie miał wokół siebie przyjaciół. Teraz zyskał ich nie tylko w Australii, ale również w Stanach Zjednoczonych.
- Mógłbyś u nas przenocować. Mógłbyś przychodzić na nasze przyjęcia urodzinowe. Mógłbyś przyjechać do Arizony i obejrzeć z nami mecz futbolu - tak Quadena zaprasza do siebie jego rówieśnik z Arizony.
Taka podróż do Stanów Zjednoczonych stała się całkiem prawdopodobna. Amerykański aktor Brad Williams, który również cierpi na karłowatość, przejął się historią nękanego chłopca. Zorganizował więc internetową zbiórkę pieniędzy na wyjazd dla Quadena i jego rodziny do Disneylandu.
W kilka godzin udało się zebrać ponad 200 tysięcy dolarów.
Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS