Prognoza pogody na poniedziałek 23 grudnia

W poniedziałek na Suwalszczyźnie, Mazurach, Warmii, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, miejscami na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce mgły, które mogą utrzymywać się do mniej więcej południa. Chwilami możliwy słaby deszcz lub mżawka. Na pozostałym obszarze kraju także pochmurno i opady deszczu (do 10 mm). Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-zachodni. Ciśnienie rośnie. W południe w Warszawie ciśnienie wyniesie 984 hPa.

"Ustawą represyjną" zajmie się Senat. Marszałek Grodzki zapowiada konsultacje

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zaapelowała do polskich władz o wstrzymanie prac nad tak zwaną ustawą represyjną, by najpierw ją skonsultować chociażby z Komisja Wenecką. Sejm na jednym posiedzeniu wprowadził poprawki i uchwalił projekt ustawy zmian w sądownictwie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki obiecuje, że w izbie wyższej prace nad projektem "obejmą również odpowiednie konsultacje".

Pierwszy triumf Stocha w sezonie

Dobra wiadomość ze Szwajcarii - Kamil Stoch zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. To jego 34. triumf w karierze w zawodach tej rangi. Piotr Żyła był ósmy.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu. "Okradacie dziś osoby z niepełnosprawnościami"

Trzynasta emerytura będzie wypłacana z Funduszu Solidarnościowego, czyli przemianowanego Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Sejm odrzucił najważniejszą poprawkę Senatu, który chciał, aby środki z funduszu pozostały wykorzystane wyłącznie na potrzeby osób niepełnosprawnych. - Okradacie dziś osoby z niepełnosprawnościami - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich.

Prognoza pogody na niedzielę 22 grudnia

W niedzielę opady deszczu. Tylko na zachodzie Polski, na Pomorzu i w Wielkopolsce pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Pomorzu do 10 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Sejm wskazał siedmiu członków PKW

Lista chętnych do Państwowej Komisji Wyborczej to kolejny punkt obrad w Sejmie i warto wiedzieć o nim coś więcej. Aż siedmiu na dziewięciu kandydatów wybierają politycy w Sejmie i są to nowe reguły gry. A gra później toczy się o wybory i o finanse partii.

Wojska Specjalne otrzymały cztery śmigłowce Black Hawk

Wojska Specjalne mają cztery nowe śmigłowce. Te Black Hawki to początek nowej ery - mówił prezydent Andrzej Duda. Natomiast szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Kamiński przypomniał, że Black Hawki są dobrze znane i sprawdzone w walce.

Przygotowania do świąt trwają, ale śniegu wciąż brak

Święty Mikołaj już startuje z Finlandii, a tymczasem w Tatrach nie może wystartować zima. Halny wiatr i ciepłe powietrze nie sprzyjają, ani śnieżkom, ani sankom, ale może Świętom Bożego Narodzenia nie będą przeszkadzać. Mieszkańcy Zakopanego i turyści wyczekują już opadów śniegu.

Prognoza pogody na sobotę 21 grudnia

W sobotę w zachodniej części kraju będzie pochmurno i wystąpią opady deszczu. We wschodniej części kraju wystąpi zachmurzenie zmienne, a na Podkarpaciu i w Małopolsce niewielki przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 982 hPa.

Na sali zabrakło posłów opozycji, którzy mogliby zablokować "ustawę represyjną"

Sejm rozpoczął w czwartek prace nad tzw. "ustawą represyjną", czyli projektem posłów z klubu PiS, który zakłada ograniczenie stosowania prawa przez sędziów i nowe kary dyscyplinarne dla nich. Projekt trafił do porządku obrad, chociaż w czwartek rano, kiedy Sejm nad tym głosował, na sali zabrakło kilkudziesięciu posłów klubu PiS. Opozycja mogła zablokować wrzucenie projektu do porządku obrad, ale ich też zabrakło.

W całej Polsce protesty przeciwko "ustawie represyjnej". "Nie zrobiły na mnie wrażenia"

Polacy wyszli w środę na ulice Warszawy, Gdańska, Wrocławia i wielu innych miast, także tych mniejszych i tych na wschodzie, na przykład Krosna. Demonstrowali w obronie niezależnych sądów i niezawisłych sędziów. Przemawiali do nich sędziowie, chociażby sędzia Igor Tuleya. Protestujący zapowiedzieli, że o praworządność będą walczyć do końca. Politycy PiS stwierdzili jednak, że protesty nie zrobiły na nich wrażenia, bo ich zdaniem frekwencja była mała.

"Proszę, żeby zawetował ten projekt". Osobisty apel promotora Andrzeja Dudy

Kiedyś się przyjaźniliśmy, teraz proszę, żeby zawetował ten projekt - mówi do prezydenta profesor prawa Jan Zimmerman i jednocześnie jego były promotor. Z uwagi na dawną przyjaźń, wskazuje także prezydentowi jak bardzo nowa ustawa łamie konstytucję. Na razie nie wiadomo co zrobi prezydent Andrzej Duda jeśli ustawa trafi na jego biurko. W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 40 procent badanych wskazało, że ich zdaniem polityka PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

W Trybunale Konstytucyjnym są niemal sami nominaci PiS. Spór i tak jest widoczny

W myśl "ustawy represyjnej" sędziowie będą musieli zawsze najpierw zapytać Trybunał Konstytucyjny, zanim będą mogli odmówić zastosowania przepisu ustawy. A w Trybunale Konstytucyjnym zasiadają tacy sędziowie jak Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz czy Krystyna Pawłowicz. Jest też sędzia Jarosław Wyrembak, który jest bardzo krytyczny wobec stylu zarządzania prezes Julii Przyłębskiej. Zarzuca on jej stosowanie polityki "haków", namawianie sędziów do donosów i spotkań z politykami PiS, a także blokowanie spraw ze względu na kalendarz wyborczy. Jarosław Wyrembak też został wybrany do TK głosami posłów PiS.

Prognoza pogody na piątek 20 grudnia

W piątek pogodnie. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, lokalnie w obszarach podgórskich do 16 stopni Celsjusza. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h, w górach do 90-120 km/h.

Manifestacje w obronie sądów w wielu miastach w Polsce

Projekt PiS zmian w prawie, które wprowadzają nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, a także ograniczają możliwość bezpośredniego stosowania konstytucji oraz traktatów unijnych, budzi stanowczy sprzeciw nie tylko prawników. Polacy tysiącami wyszli na ulice miast, by zaprotestować przeciwko projektowi PiS. Przemawiali do nich sędziowie, chociażby sędzia Igor Tuleya.

Biuro Analiz Sejmowych: projekt PiS może naruszyć niezależność sędziów

Na kilkudziesięciu stronach analizy prawnicy z Biura Analiz Sejmowych przedstawili marszałek Sejmu Elżbiecie Witek opinię, dlaczego projekt PiS w sprawie zmian w sądownictwie jest niezgodny z prawem unijnym. Zdaniem sejmowych prawników normy sformułowane w projekcie mogą uniemożliwić sędziom stosowanie orzeczeń TSUE i przepisów traktatów unijnych. Ponadto Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że takie zmiany w prawie rodzą ryzyko naruszenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jakie są efekty reformowania sądownictwa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

To najniebezpieczniejszy projekt PiS - mówi o planach PiS na zmiany w sądownictwie pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Partia rządząca od początku zapowiadała, że reformy poprawią sytuacje w sądownictwie. Najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 pokazuje jednak, że blisko połowa badanych Polaków uważa, że sądy działają teraz mniej sprawnie.