Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze

18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze
18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywczeMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na Wigrach, jednym z największych polskich jezior, nie będzie ani jednego sezonowego ratownika. Turyści mogą liczyć tylko na WOPR, ale gdy ktoś tonie, to czas jest sprawą życia i śmierci. Trwają upały, idą wakacje, a ratowników brak, bo chętnych niewielu. Odpowiedzialność duża, a zarobki niewielkie.

Wakacje u progu, kolejna fala upałów już w weekend, a zakaz kąpieli nie dotyczy tylko łabędzi i kaczek. Nie było odpowiednich pieniędzy, więc nie ma nad Wigrami ratowników i nie ma mowy o bezpiecznej kąpieli.

- To jest fajne miejsce, fajny widok. Dużo turystów przyjeżdża. Nie tylko z Suwałk, ale i z całej Polski. Ratownicy moim zdaniem powinni tutaj być. Tym bardziej, że tu strasznie dużo dzieci zawsze jest - uważa Krystyna Pietrewicz, turystka z Suwałk.

Suwalski WOPR ostrzega, że samo sobie w sezonie nie poradzi. - Długość jeziora ma 17 kilometrów, a linii brzegowej 72 kilometry. Tych punktów jest bardzo dużo i nie jesteśmy w stanie być wszędzie w każdej chwili - mówi Mirosław Zajko z suwalskiego WOPR-u.

Zachodniopomorskie WOPR zdołało na styk zapewnić ratowników na większość kąpielisk. Udało się skusić podwyżką stawek do 3,5 tysiąca złotych na rękę, plus zakwaterowanie i wyżywienie.

- W pozostałych miejscach nasze oferty okazały się nieatrakcyjne. Gminy znajdowały tańsze rozwiązania. Czy lepsze, sezon pokaże - tłumaczy Apoloniusz Kurylczyk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie zachodniopomorskim.

Nadal szukają ratowników między innymi Międzyzdroje, Stepnica, Ińsko. Problem z zabezpieczeniem pełnego składu ratowników na kąpieliskach ma w sierpniu Sopot. Kadrowe braki są też w Poznaniu.

Na Zachodzie jest łatwiej

- Nie ma co ukrywać, że porównywalne, albo dużo, dużo większe wynagrodzenie można otrzymać w jakimś magazynie, w punktach gastronomicznych latem, czy innych pracach dorywczych - uważa Marek Frąckowiak z wielkopolskiego WOPR-u.

31 dni pracy w miesiącu za około 2,5 tysiąca złotych nie kusi. Pierwszy miesiąc, dla świeżo upieczonego ratownika, to właściwie nie zarabianie, ale odrabianie. Kurs kosztuje 1200 złotych, szkolenie z pierwszej pomocy medycznej to 500 złotych, a kurs na sternika, by ratownik mógł pływać motorówką, to kolejnych 700 złotych. Po miesiącu pracy w sezonie, w kieszeni zostają grosze. Ale nie tylko zarobki są problemem.

- Mówimy tutaj o sprzęcie, o pomieszczeniach socjalnych. Mamy wciąż sygnały, że jest to traktowane bardzo po macoszemu - mówi Jarosław Zwierzyna ze śląskiego WOPR-u.

Dlatego w sezonie łatwiej o polskiego ratownika gdzieś na zachodnioeuropejskich plażach. Tam zarabiają oni dużo więcej. Nie ma również problemów z dyscypliną plażowiczów, czyli nadużywaniem alkoholu, narkotyków i pretensji niemal o wszystko.

W 2018 roku z powodu braku ratowników na polskich plażach i kąpieliskach interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. W 2019 roku alarmujące sygnały jeszcze do rzecznika nie dotarły, ale trzyma on rękę na pulsie. W 2019 roku utopiło się już prawie 150 osób.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS