"Tylko w sytuacjach wyjątkowych", ale chorych nie ma gdzie kłaść. 15-latka zgwałcona w szpitalu

19.06.2019 | "Tylko w sytuacjach wyjątkowych", ale chorych nie ma gdzie kłaść. 15-latka zgwałcona w szpitalu
19.06.2019 | "Tylko w sytuacjach wyjątkowych", ale chorych nie ma gdzie kłaść. 15-latka zgwałcona w szpitalu
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
19.06.2019 | "Tylko w sytuacjach wyjątkowych", ale chorych nie ma gdzie kłaść. 15-latka zgwałcona w szpitaluJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nikt za nich tego nie załatwi. To władze miejskie, wojewódzkie i marszałkowskie muszą natychmiast zapewnić opiekę psychiatryczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Gdańsku. O problemie zrobiło się głośno, gdy 15-latka została zgwałcona w szpitalu.

Gwałt na dziewczynce za drzwiami oddziału szpitala psychiatrycznego w Gdańsku przeraża. Tak, jak przeraża opinia lekarzy.

- Podobne sytuacje się będą zdarzały. Dlatego, że system nie jest przystosowany do zapewnienia bezpieczeństwa niepełnoletnim pacjentom na oddziałach psychiatrycznych dla dorosłych - uważa Marcin Skarbek, ordynator oddziału dla dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

15-letnia pacjentka przebywała na oddziale psychiatrycznym dla 50 dorosłych. Była podwójnie bezbronna. Po pierwsze wobec własnej choroby, a po drugie wobec dorosłego współpacjenta. Nocą, na sali bez monitoringu i z dwiema pielęgniarkami na końcu długiego korytarza.

- Podejrzany wykorzystał stan snu pokrzywdzonej. W godzinach wieczornych otrzymała ona leki nasenne. Podstępem doprowadził ją właśnie do poddania się innej czynności seksualnej oraz do obcowania płciowego - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Teraz prokuratura i wewnętrzna komisja powołana przez marszałka pomorskiego sprawdzają, czy zachowane zostały procedury bezpieczeństwa. Sam pobyt dziecka wraz dorosłymi chorymi staje się prawie legalną regułą.

Opieka środowiskowa kuleje

- Jeżeli dziecko wymaga położenia w szpitalu i rodzice tego dziecka zgadzają się, że będzie mogło być położone na oddziale dla dorosłych, to taka procedura była stosowana - tłumaczy Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

NFZ zaleca, by pobyt na oddziale dla dorosłych miał miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych, zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Oddziały dziecięce szpitali psychiatrycznych są notorycznie przepełnione i młodych chorych nie ma już gdzie kłaść. W Gdańsku na oddziale dla 35 osób przebywa 41 osób. Nawet teraz, po zgwałceniu dziewczynki, dwoje niepełnoletnich chorych przebywa wraz z dorosłymi.

- Utarł się obyczaj, że jak dziecko jest niegrzeczne, czy agresywne, to natychmiast go do psychiatry, do psychiatryka, pod byle pretekstem, jako rodzaj kary - uważa Tomasz Piss, psychiatra.

Poza tym kuleje tak zwana opieka środowiskowa, czyli pomoc dla pacjentów po opuszczenia szpitala. Brakuje lekarzy, psychologów i pracowników socjalnych, którzy sprawdzaliby, jak chory radzi sobie w normalnym świecie. Za dużo pacjentów, za mało lekarzy. Na sześciu oddziałach szpitala i jednocześnie na ostrym dyżurze w Gdańsku pracuje na zmiany zaledwie 20 specjalistów.

Porozumienie jest konieczne

- Niektóre osoby już złożyły wypowiedzenie, a kilkoro specjalistów bardzo to rozważa - mówi Marcin Skarbek.

To oznaczałoby paraliż opieki psychiatrycznej dla półtoramilionowej aglomeracji. W środę w trybie awaryjnym zebrali się zarządzający pomorskimi szpitalami. Dwie placówki miałyby swoimi dyżurami i specjalistami odciążyć zagrożony szpital.

- Nie chciałbym sobie wyobrażać do czego mogłoby dojść, gdyby nie udało się porozumieć - stwierdza Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Do wtorku zapadnie decyzja o doraźnym leczeniu szpitalnej psychiatrii.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS