Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

"Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

Burzliwe posiedzenie sejmowej komisji. "Za tę ustawę traficie do piekła"

Senat w drodze uchwały odrzucił "ustawę represyjną" w całości, suchej nitki nie zostawili na niej prawnicy piszący we wszystkich językach. "Ustawa represyjna", czyli projekt posłów z klubu PiS, który zakłada wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, jest z powrotem w Sejmie. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie oceniła uchwałę Senatu.

Prognoza pogody na czwartek 23 stycznia

W czwartek rano będzie mglisto. W ciągu dnia pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza miejscami na wschodzie kraju do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach na północnym-wschodzie Polski osiągający prędkość do 45 km/h, zachodni.

Obchody w Jerozolimie. Głos zabierze Putin, mobilizacja w kancelarii Andrzeja Dudy

W czwartek na uroczystościach w Jerozolimie, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ma przemówić prezydent Rosji Władimir Putin. W obchodach udziału nie weźmie prezydent Andrzej Duda, któremu nie udzielono prawa głosu. Prezydent stworzył specjalny sztab kryzysowy, który ma obradować w jego kancelarii, aby błyskawicznie reagować na przemówienie prezydenta Rosji.

Prognoza pogody na środę 22 stycznia

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. W południowej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno- zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1010 hPa.

Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

"Przekroczył linię", "jestem wzburzony". Profesorowie prawa o słowach prezydenta

Prezydent Andrzej Duda grzmi o "eliminacji czarnych owiec" i "oczyszczeniu polskiego domu". - Niektórym sędziom wydaje się, że są bogami - przekonuje Andrzej Duda. Promotor jego pracy doktorskiej i nauczyciel prawa prof. Jan Zimmerman mówi, że jest wstrząśnięty tonem i treścią ostatnich wypowiedzi głowy państwa. Podobnie zszokowani są inni sędziowie i profesorowie prawa.

Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

"Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

Pytania o nadużycia w CBA. Z funduszu operacyjnego miały zniknąć miliony

W mediach od kilku dni pojawiają się sensacyjne informacje, że z kasy CBA miało zniknąć nawet 10 milionów złotych. Pieniądze miała wynosić urzędniczka, która rozliczała tak zwany fundusz operacyjny. CBA ma wyjaśnić sprawę sejmowej komisji do spraw służb specjalnych. Jednocześnie Biuro podkreśla, że nie straciło żadnych pieniędzy.

"Śmierć była na porządku dziennym". Wspomnienia więźniów Auschwitz

Wyciągnięty palec oznaczał śmierć. Najmłodsi, najchudsi i najsłabsi bali się tego palca najbardziej. Palec wskazywał, kto ma umrzeć w komorze gazowej. 27 stycznia będziemy obchodzili 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ci, którzy przeżyli ten obóz, liczą na to, że ich historie nie zostaną zapomniane.