Prognoza pogody na wtorek 7 kwietnia

We wtorek w kraju będzie słonecznie. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Pomysły, które ratują życie w dobie pandemii

Politechnika Śląska buduje bramę do odkażania personelu medycznego. Lekarze i ratownicy medyczni sięgają po maski do nurkowania, które wymagają niewielu modyfikacji, by spełniać rolę ochronną. Pandemia COVID-19 przypomniała też o aparacie opracowanym przez polskich naukowców prawie 40 lat temu.

Prognoza pogody na poniedziałek 6 kwietnia

W poniedziałek w kraju na ogół będzie słonecznie. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie się wahać, w południe w Warszawie 1020 hPa.

Trudna sytuacja w DPS w Tomczycach. Dyrektor apeluje o pomoc

Koronawirus nie zwalnia. Polskie szpitale zakaźne, przeznaczone do walki z nowym patogenem, zaczynają się już wypełniać. Co szósty polski zakażony to pracownik ochrony zdrowia. Jednak nie tylko personel szpitali ma kłopoty. W Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach na Mazowszu u 61 podopiecznych i dziewięciu członków personelu wykryto zakażenie SARS-CoV-2. Dyrektor placówki Marek Beresiński prosi o o pomoc i alarmuje, że chorym nie ma kto podać leków.

"Będzie bardzo źle, tragicznie albo będzie armagedon"

Już wiadomo, że wymyślona przez rząd "tarcza antykryzysowa" nie wystarczy, by uratować wszystkie firmy. Niektóre z nich próbują ratować się same, jak producenci skarpetek, którzy przerzucili się na szycie masek. Przedsiębiorcy apelują do rządu już teraz o stworzenie "Tarczy Antykryzysowej 2.0".

Powszechne głosowanie korespondencyjne? "Nie do zrealizowania"

Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość Polacy w tegorocznych wyborach prezydenckich mieliby głosować korespondencyjnie. Jednak związki zawodowe pracowników Poczty Polskiej już protestują i obawiają się o bezpieczeństwo listonoszy. Z kolei na czele Poczty Polskiej staje wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot.

Prognoza pogody na niedzielę 5 kwietnia

W niedzielę w kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 14 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Przybywa zakażonych koronawirusem, także wśród medyków. "To budzi niepokój"

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, że od wczoraj wykryto 320 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Późnym wieczorem ten bilans zostanie zaktualizowany. W piątek do godziny 19:00, według najnowszych danych, zmarło w Polsce z powodu COVID-19 osiem osób. To oznacza, że z powodu COVID-19 zmarło w naszym kraju już 65 osób, a liczba wszystkich wykrytych zakażeń przekroczyła 3200. Wielu spośród zakażonych to pracownicy szpitali.

Jarosław Gowin proponuje zmienić konstytucję. Opozycja jest przeciwna

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, że jego zdaniem wybory prezydenckie nie mogą się odbyć 10 maja i zaproponował przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Dokładnie to zaproponował zmianę konstytucji tak, żeby prezydenta wybierać na maksymalnie jedną, siedmioletnią kadencję. Opozycja jednak nie chce zmieniać konstytucji wraz z PiS-em. Prezes PiS Jarosław Kaczyński chciał wyborów korespondencyjnych.

Stan nadzwyczajny, ale bez jego ogłoszenia. "To gra w pomidor"

Od marca rząd wprowadza kolejne ograniczenia w działaniu firm i przemieszczaniu się. De facto mamy stan nadzwyczajny, ale rząd formalnie go nie ogłasza. Stan klęski żywiołowej jest przewidziany w konstytucji. Jego wprowadzanie skutkowałoby między innymi przełożeniem wyborów prezydenckich.

Naukowcy intensywnie pracują nad szczepionką na koronawirusa. "Mam bardzo dobre wiadomości"

Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką na COVID-19. Na czele jednego z wiodących zespołów stoi Polka, która pracuje w niemieckiej Tybindze. Mikrobiolog Mariola Fotin-Mleczek mówi, że wyniki jej badań są obiecujące. Placówki badawcze, inaczej niż przy wcześniejszych epidemiach, wspierają się nawzajem. Uniwersytet Tsinghua w Pekinie bada przeciwciała, które przyczepiają się do SARS-CoV-2.

Artyści już nie mogą się doczekać transmisji. #Koncertdlabohaterów w Player.pl

- Oni walczą o nasze zdrowie i życie, i w ten sposób chcielibyśmy im podziękować - mówi Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka "Faktów" TVN i prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam". Plejada polskich gwiazd piosenki zaśpiewa dla pracowników służby zdrowia. #Koncertdlabohaterów rozpocznie się na platformie Player.pl o godzinie 20 w sobotę 4 kwietnia.

Prognoza pogody na sobotę 4 kwietnia

W sobotę na wschód od linii Wisły przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 45 km/h, a na Wybrzeżu dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, północno-zachodni.

GIS podał dane. Co szósty zakażony w Polsce to medyk

Jak podało Ministerstwa Zdrowia w czwartek około godziny 17, w Polsce wykryto do tej pory 2692 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 51 osób zmarło z powodu COVID-19. Okazuje się, że mniej więcej co szósty zakażony w Polsce to pracownik ochrony zdrowia. W dodatku około 4,5 tysiąca pracowników polskiej ochrony zdrowia jest w kwarantannie. Do wielu zakażeń dochodzi właśnie w szpitalach. W czwartek dane dotyczące pracowników ochrony zdrowia po raz pierwszy podał Główny Inspektorat Sanitarny.

PiS dąży do zmian w Kodeksie wyborczym. "To będzie farsa"

Wybory prezydenckie mają się odbyć w terminie - przekonują politycy PiS. W piątek Sejm ma uchwalić zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwią głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom. Kontrolowany przez opozycję Senat zapowiada pogłębione konsultacje.

15. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II, jedynego Polaka, który został papieżem. Karol Wojtyła był nim ponad 26 lat. Zaczął swój pontyfikat od apelu, by się nie lękać i otworzyć drzwi Chrystusowi. Wielokrotnie pielgrzymował do Polski. Odegrał dużą rolę w upadku komunizmu.

MEN wciąż zwleka z decyzją o przełożeniu lub odwołaniu matur

Opozycja apeluje o przełożenie matur i przyjęć na studia, a także o odwołanie egzaminów ósmoklasistów i o przyjmowanie do liceów na podstawie świadectw ósmej klasy. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna dają sobie jeszcze czas na ostateczną decyzję.